Град

kozarci-(3)

U Mesnoj zajednici Novi Kozarci u toku je rekonstrukcija Motela u centru sela. Objekat, izgrađen osamdesetih godina prošlog veka, bio je mesto stecišta meštana, ali i svih koji bi dolazili u ovo mesto. Krajem 20. veka, u popularnoj „Kotarci“, izbio je manji požar, nakon čega je minimalno uređena. Više godina nakon toga zamenjen je krov koji je prokišnjavao i umesto crepa postavljen je lim.

-Na zahtev meštana, ovih dana započeti su radovi na unutrašnjosti našeg Motela – saznajemo od predsednika Saveta MZ Dragoljuba Ćosića. – Objekat se godinama ne koristi jer je u lošem stanju, a Kozarčani imaju potrebu da im se obezbedi prostor u kojem će biti organizovane proslave, razni skupovi, gde ćemo ugostiti sve one koji posete naše manifestacije. Zahvaljujući sredstvima iz gradskog budžeta u iznosu od 8,8 miliona dinara, meštani će dobiti salu u koju može da stane sigurno 150 ljudi i koja će ponovo biti mesto okupljanja.

Osim u Motel, ulaže se i u decu i mlade. Naime, proteklih dana obnovljene su prostorije Kulturno-umetničkog društva „Petar Kočić“, kao i bina Doma kulture i kompletna elektro-instalacije u pomenutom prostoru.

Ovaj deo zgrade nije bio adekvatno održavan više decenija, pa je obnova bila preko potrebna. Upravo u ovim prostorijama i na obnovljenoj bini KUD „Petar Kočić“ redovno održava svoje probe, pa je sređivanje prostora od velikog značaja za njihov dalji rad. Mesna zajednica je obezbedila kompletan materijal, a same radove dobrovoljno su obavili članovi društva.

 

Ujedno, ovo je način da se selo zahvali članovima KUD-a „Petar Kočić“ na tome što godinama na najlepši način predstavljaju i promovišu Nove Kozarce kroz igru, pesmu i tradiciju. U Mesnoj zajednici nadaju se da će obnovljeni prostor doprineti još boljem radu društva, razvoju kulture i čuvanju običaja u Novim Kozarcima.

A.Đ.

SAOBRACAJ-POLICIJA

Iz Policijske uprave uputili su apel vozačima da prilagode vožnju vremenskim (ne)prilikama.

Od početka 2025. godine, u saobraćajnim nezgodama na putevima u Republici Srbiji poginula su 103 pešaka, od kojih su dve osobe poginule u decembru, u vremenskom intervalu između 12 i 17 časova. Na području Policijske uprave Kikinda, tokom 2025 godine, u saobraćajnim nezgodama poginuo je jedan pešak starosti 79 godina i to u novembru.

S obzirom na vremenske uslove i čestu pojavu magle u ovo doba godine, u policiji apeluju na vozače da prilagode i smanje brzinu kretanja vozila, posebno ispred pešačkih prelaza i u blizini autobuskih stajališta.

Takođe, skreće se pažnja i  pešacima da kolovoz prelaze isključivo nakon što se uvere da to mogu uraditi na bezbedan način, da noću i u uslovima smanjene vidljivosti na putevima van naselja moraju nositi svetloodbojni prsluk ili drugi reflektujući materijal, kako bi vozači mogli blagovremeno da ih uoče.

bogdan-expo-(2)

Koordinacioni sastanak, u okviru priprema za Specijalizovanu izložbu Ekspo 2027,  okupio je predstavnike lokalnih samouprava i načelnika upravnih okruga, među kojima su bili i gradonačelnik Mladen Bogdan i Nebojša Jovanov, načelnik SBO. Cilj je uključivanje lokalnih samouprava u nacionalne i regionalne EXPO aktivnosti i predstavljanje privrednih, turističkih, kulturnih, razvojnih i drugih programa.

-Značajno je uključivanje Grada Kikinde u predstavljanju na nacionalnom projektu Ekspo 2027 Beograd. – naveo je prvi čovek grada. – Ovakvi projekti otvaraju mogućnosti za unapređenje infrastrukture, privrede i ukupnog kvaliteta života građana. Kikinda, kao važan centar severnog Banata, raspolaže potencijalima koji mogu biti dodatno valorizovani kroz promovisanje na ovakvom projektu i saradnju sa republičkim institucijama.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović izjavila je da je Međunarodna izložba Ekspo 2027 nacionalni projekat, koji je podjednako važan i podjednako će biti zastupljen i u najmanjoj jedinici lokalne samouprave, kao i u Beogradu, ali i velika prilika za privlačenje investitora u svim delovima zemlje. Jedinice lokalne samouprave imaće svoj paviljon na Ekspo, koji će se izvesno zvati „Srpska kuća“.

Učesnici su se upoznali sa mogućnostima korišćenja prostornih kapaciteta hala, kao i sa vremenskim okvirom i dinamikom aktivnosti tokom trajanja izložbe. Na izložbi će učestvovati 129 zemalja, što je 129 potencijalnih prijatelja i 129 šansi da se jedinice lokalne samouprave povežu sa svojim kolegama i zemalja iz kojih će doći naši posetioci.

A.Đ.

bvs-nasa-sela

Kikinda se ponosi najlepšom ulicom, a Banatsko Veliko Selo najlepšim parkom.

Tokom letnjih meseci, velikoselski bazen postaje prava mala oaza, mesto osveženja i druženja svih generacija.

Ponos sela su brojna udruženja i fudbalski klub, koji neguju sportski duh i čuvaju osećaj pripadnosti. Snažno zajedništvo potvrđuje i izgradnja crkve, kao i podrška porodicama koje žele da ovde ostanu i grade budućnost, uz pomoć programa kupovine kuća Ministarstva za brigu o selu.

 

bazar

Novogodišnji bazar počinje u ponedeljak, 22. decembra, i trajaće do 31. decembra, a biće održan ispred spomenika Jovana Popovića na trgu.

Radno vreme bazara biće prilagođeno različitim danima u toku trajanja manifestacije. Od 22. do 26. decembra kućice će biti otvorene od 12 do 20 časova, 27. i 28. decembra od 10 do 20 časova, 29. i 30. decembra od 12 do 20 časova, dok će 31. decembra radno vreme biti od 10 do 13 časova.

Prema najavi Jasmine Orašanin, v. d. direktora Turističke organizacije grada Kikinde, na bazaru će učestvovati 40 izlagača.

– Za tezgama ćemo moći da vidimo naše redovne lokalne izlagače, udruženja žena i zanatlije. Posetioci će moći da pronađu prazničnu i božićnu ponudu, rukotvorine, alvu, rakiju, vina, kao i razne domaće proizvode.

Bazar organizuje Turistička organizacija grada Kikinde, sa ciljem da se u prazničnom periodu ponudi prostor za predstavljanje lokalnih proizvođača i udruženja.

paketici-bogdan-bratina-(2)

Šestogodišnja Nika Beleslin i njena dvogodišnja sestra Dunja,  kao i njihovi drugari sa nestrpljenjem su čekali gradskog Deda Mraza i Snežnu kraljicu koji su im doneli paketiće i ispunili želje koje su napisali u pismu i ubacili u Kutiju želja.

-Poželela sam da mi Deda Mraz donese igračku farmu životinja gde su mace, kuce, konji, magarci – otkrila nam je Nika. – Dunja je poželela kuhinju, u kojoj će spremati sve što volimo. Bile smo dobre, pisale smo pismo i zato nam je i došao Deda Mraz.

Podeli prvih paketića prisustvovao je i gradonačelnik Mladen Bogdan, kao i ministar telekomunikacija i informisanja Boris Bratina koji je boravio u radnoj poseti Kikindi.

-Ideja da se oformi Kutija želja i da deci paketiće uruče Deda Mraz i Snežna Kraljica je odlična. Ovo je divan običaj, a radost mališana nas je sve učinila zadovoljnim, njihovi osmesi rekli su sve – istakao je ministar Bratina.

 

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija lokalne samouprave.

-Stiglo je više od 5.000 pisama, a ovo je 13. godina kako organizujemo ovu akciju. Ovo je najlepši posao koji obavljamo na kraju godine. Posao je zahtevan, treba pročitati sva pisma, pribaviti poklone koje su deca navela i sve to spakovati. Hvala ministru Bratini koji je na licu mesta mogao da se uveri u sreću naših mališana kada im dođe najpoznatiji deka na svetu – naveo je Mladen Bogdan.

A.Đ.

vaspitaci-predstava-(2)

Vaspitači Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, već po tradiciji, mališanima iz vrtića za Novu godinu poklonili su pozorišnu predstavu. Ove godine je dve decenije kako se u ustanovi trude da na najlepši način deci požele srećne praznike.

Tradicija je i da svake godine drugi vrtić priprema komad, a ove godine tu čast imali vaspitači iz vrtića „Plavi čuperak“.

– Za „Tajnu čuperkovih vilenjaka“ svi smo bili tim – istakla je  Danijela Tamaši, vaspitačica. – Vaspitači su napisali tekst i muziku, režirali, osmisli scenografiju, koreografiju, kostime i sve ono što je potrebno da se predstava.

U komadu glumi 17 zaposlenih, a glavni junaci su vilenjaci sa svim svojim manama i vrlinama.

-Oni se bore da budu jedinstveni i složni u svemu što rade. To ne ide pod kapu čarobnjaku Zlikou koji se trudi da im pokvari sve što rade. Osim njega tu je i vilenjak Ljutko koji neće da se druži sa ostalima. Ipak, uz tajni recept koji se sastoji od ljubavi, drugarstva i osmeha, dobro pobeđuje zlo. Naša poruka je da su prijateljstvo, zajedništvo i tolerancija najvažniji za uspeh.

Sa pripremom predstave počelo se u septembru, a jednog od vilenjaka glumi vaspitačica Marina Ćirić:

-Glumim Sanjivka koji je čuvar lepih snova, veruje u dobrotu.

I Milana Oličkov, logoped u ustanovi, priključila se predstavi.

-Ja sam Plašljivko koju na kraju postaje hrabar – pojasnila je Oličkov.

Više od 500 dece iz vrtića u gradu i na selima pogledalo je predstavu koja je odigrana i za sve zaposlene.

A.Đ.

ministar-bratina-(5)

U radnoj poseti Kikindi boravio je ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina. Prvu posetu našem gradu započeo je razgovorom sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, nakon čega je organizovan sastanak sa načelnikom Severnobanatskog upravnog okruga  Nebojšom Jovanovim i predsednicima lokalnih samouprava.  Ovo je bila prilika da  lokalne samouprave predstave svoje prioritete i potrebe, kao i da čuju konkretne korake ministarstva  u narednom periodu.

-Razgovarali smo o postavljanju dodatnih instalacija čiji cilj je da poboljšaju pristup internetu- naveo je ministar Bratina. – Ministarstvo je u projektu koji će biti završen do kraja sledeće godine i  koji će obezbediti da svaki stanovnik naše zemlje, bez obzira na to gde živi, ima odličan optički internet. Važan nam je razvoj programa 5G mreže, ali i uključivanje dece. Naša zamisao je da osnujemo takozvane digitalne kutke po školama jer se pokazalo da su školarci zainteresovani za bavljenje tehnikom. Neophodno je da imaju pravilan odnos prema upotrebi tehničkih mogućnosti.

Ministarstvo izdvaja sredstva za projektno sufinansiranje medijskih sadržaja. Cilj je da se informisanje što bolje razvija.

-Već početkom naredne godine raspisaćemo konkurse i pozivam sve, koji imaju dobre ideje na koji način da oplemene postojeće ili uvedu nove sadržaje, da apliciraju za sredstva. Svi delovi Srbije zanimljivi su na svoj način i upravo mediji su ti koji će ih promovisati. Kikinda je centar okruga i neophodno je da ima dopisništvo RTS-a, ali i drugih medijskih kuća sa nacionalnom pokrivenošću – zaključio je ministar Boris Bratina koji je dodao da mu je na sastanku skrenuta pažnja da naš grad, ali i opštine u okrugu nisu dovoljno zastupljene u televizijskim kućama koje imaju nacionalnu frekvenciju.

Gradonačelnik Mladen Bogdan precizirao je da je poboljšanje postojećih mreža uvek potrebno.

-Prvog dana kada je u Srbiji puštena u rad 5G mreža, zaživela je i u našem gradu. To su prepoznali svi korisnici mobilnih uređaja. Verujem da su svi zadovoljni bržim protokom internet konekcije koja je važna za sve poslove koji se obavljaju preko ustanova i institucija. Tema kojoj smo posvetili pažnju odnosila se i na lokalne medije i na koji način možemo da pomognemo da budu još bolji i sadržajniji – istakao je Bogdan.

Pošto prođe kriza uslovljena snabdevanjem energentima, sledeći korak Ministarstva informisanja i telekomunikacija biće otvaranje ka satelitskoj tehnici.

-Ona je potrebna za sve sfere života. Onog časa kada Srbija bude imala svoje satelite na nebu, odskočiće od drugih  – zaključio je ministar Bratina.

A.Đ.

ai-generated-9091898-1920

Studentski parlament Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi pokrenuo je humanitarnu akciju „Humanitarni paketić“, sa ciljem da se prikupe donacije za one kojima je pomoć najpotrebnija uoči praznika. Akcija je otvorena za sve građane koji žele da se uključe i doprinesu.

U okviru ove inicijative prikupljaju se donacije u vidu slatkiša, igračaka, školskog pribora, higijenskih proizvoda i drugih sličnih artikala. Namera organizatora je da zajedničkim učešćem učine praznike lepšim onima koji se nalaze u težoj životnoj situaciji.

Mesto za prikupljanje donacija su prostorije VŠSSOV, a rok za dostavljanje priloga je 25. decembar 2025. godine.

Iz Studentskog parlamenta VŠSSOV u Kikindi zahvalili su se svima koji učestvuju u akciji i na taj način doprinose širenju solidarnosti i dobrote u lokalnoj zajednici.

 

error: Content is protected !!