Svetosavska akademija održana je večeras u Kikindi, u sali Narodnog pozorišta, prvi put u zajedničkoj organizaciji Kikindskog namesništva Srpske pravoslavne crkve i Gradske uprave.
Zajedničkoj proslavi prisustovali su gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima, sveštenstvo Kikindskog namesništva, direktori škola i mnogobrojni gosti.
– Siguran sam da ćemo zajedno i u budućnosti negovati duhovnost, mir i stabilnost, i da ćemo tako, mnogo mudriji, sva iskušenja zajedno lakše prebroditi. Čestitam praznik uz želju da ga slavimo u zdravlju i berićetu – rekao je Lukač.
Svoj doprinos proslavi dale su institucije i ustanove kulture kako bi, još jednom, u svečanom činu, podsetili na delo i nasleđe najvećeg srpskog svetitelja, kao i na značaj stvaranja veza i podrške, u duhu svetosavlja.
– Značaj Svetog Save nemerljiv je za našu naciju, ali i za čitav hrišćanski svet. Bilo je i pre Svetog Save prinčeva, monaha i arhiepiskopa, ali ono što ga izdvaja je to da je on je sebe ohristoličio, zato su njegova dela toliko značajna – za crkvu, prosvetu, ali i narodnu tradiciju – izjavio je protonamesnik Boban Petrović.
Svečanoj akademiji prehodio je likovni i literarni konkurs o Svetom Savi. U programu proslave nastupili su Hor „Atendite“, Hor „Sveti Josif Temišvarski“, Ženska pevačka grupa „Gusala“, glumac Mihailo Laptošević i đaci osnovnih škola „Žarko Zrenjanin“, „Sveti Sava“, „Jovan Popović“ i „Đura Jakšić“.
– Uvek mi je zadovoljstvo i čast da mogu da posetim Udruženje penzionera. Veza između Gradske uprave i Udruženja je na izuzetno visokom niou. Nama, koji vodimo grad, iskustvo i mudrost starijih sugrađana veoma mnogo znači i ovu dobru saradnju ćemo nastaviti. Želim svima mnogo zdravlja i porodične sreće, i da nam pomognu da savladamo sve izazove koji su pred nama, da zajednički gradimo još bolju Kikindu – rekao je Lukač.
Predsedniku Udruženja penzionera, Milanu Perizu, gradonačelnik je uručio poklon, ikonu Svetog Save.
U programu proslave nastupili su đaci Osnovne škole „Vuk Karadžić“ i hor Udruženja, „Sunčana jesen“. Obred rezanja slavskog kolača bogoslužio je protojerej-stavrofor Jovan Silaški, koji je održao i prigodnu prazničnu besedu.
Mentori u dramskoj i likovnoj radionici su Stefan Ostojić, akademski glumac, Sonja Beloš, akademski vajar i Nikola Gajić, akademski slikar.




– To je priznanje koje, svake godine, dodeljujemo najboljim učenicima osmog razreda, onima koji će, na kraju školske godine, poneti i titulu vukovca i koji, svojim predanim radom i zalaganjem zaista to i zaslužuju. Ova svečanost je naš način da im se odužimo i da se zahvalimo njima, njihovim roditeljima i nastavnicima – rekla je direktorica Škole, Gordana Rackov.
Plakete su dobili: Helena Grujić, Tamara Đorđević, Rastko Popović, Matija Gligorin, Aleksandar Kuga, Lena Mitrović, Milana Stijelja, Tisa Felbab, Stefan Varga i Jovan Markuš.
Matija Gligorin kaže da je trud doneo rezultate, a zatim i nagrade.
– Đacima želim da prihvate znanje svojih učitelja i da budu dobri ljudi, da budu ponos svojih roditelja, da vole svoj grad i da na dostojan način predstavljaju svoju Školu i svoj grad. Neka uvek bude zdravlja i osmeha dečijih i lepih sećanja na najlepše, đačkog doba – rekao je Lukač.
Sveti Sava je školska slava i sutra će biti proslavljena u svim obrazovnim ustanovama. U školi koja nosi njegovo ime, međutim, proslava traje nekoliko dana – organizovani su sajam nauke, sportske aktivnosti i, prvi put, radionica ikonopisanja. Na priredbi koja će se sutra održati u Školi, najboljima u ovim aktivnostima biće dodeljene diplome.
Udes se dogodio na samoj raskrsnici ulica Dimitrija Tucovića, Vojvode Putnika i Vojvode Mišića, iako je semaforska signalizacija bila uključena. Pretpostavlja se da je do kontakta dva vozila došlo zbog loše procene širine kolovoza.



Za studente druge i viših godina studija koji imaju hendikep ili hroničnu bolest, prosečna ocena treba da bude najmanje 7 u prethodnoj godini studija. Podnosilac zahteva treba da bude redovan student. Takođe,neophodno je i da u toku studiranja nije izgubio godinu, da je položio sve ispite iz prethodnih godina studija ili da je iz prethodnih godina studija preneo najviše tri ispita.



