Град

Šantićev festival 1

Mate Komarek i Daniel Požar, učenici šestog razreda OŠ „Feješ Klara“ učestovali su na desetom Šantićevom festivalu dece pesnika, održanom od 26. do 28. maja u Mostaru. U konkurenciji dve hiljade radova, nastup u finalu zaslužilo je 30 mladih pesnika iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Slovenije i Crne Gore.

Festival se održava povodom obeležavanja godišnjice rođenja velikog srpskog pesnika Alekse Šantića, radi podsticanja pesništva dece i mladih

Dvojica mladih pesnika iz Kikinde su, sa svojim radovima, ostvarili izuzetna priznanja. Mate je osvojio nagradu za najlepšu ekološku pesmu, dok je Daniel nagrađen za najlepšu dečiju pesmu.

Radove su napisali na mađarskom jeziku, uz mentorstvo nastavnice Violete Momić, a pesme su, zatim, prevedene na srpski jezik.

Učešće Mate i Daniela na Festivalu ostvareno je zahvaljujući saradnji Grada Kikinde i Srpskog prosvetnog i kulturnog društva „Prosveta Mostar”.

– Zajednički ciljevi su nam očuvanje tradicije, kulture i podsticanje stvaralaštva i pravih vrednosti kod dece. Naši učenici su, na najbolji mogući način, predstavili svoj grad, svoju zemlju i školu. Saradnju sa SPKD „Prosveta” nastavićemo i u narednom periodu – rekao je predsednik Skupštine grada, Mladen Bogdan.

Đaci, učesnici Festivala, posetili su izložbu “Deset godina Šantićevog festivala dece pesnika”, nakon koje je bio održan školski čas o životu i delu Alekse Šantića. Takođe su obišli grob ovog pesnika, i pisca Svetozara Ćorovića. U Šantićevom parku priređen je recital, a prilikom obilaska Starog grada, posetili su i Šantićevu rodnu kuću i izložbu o životu Svetozara Ćorovića.

arhiv knjiga na dar

Istorijski arhiv Kikinda završio je svoju akciju „Knjiga na dar” podele knjiga osnovnim školama u gradu.

Današnjom akcijom darovane su škole „Feješ Klara” i „Vuk Karadžić”, sa ukupno 100 naslova.

Ustanovama osnovnog obrazovanja u Kikindi podeljeno je preko 300 knjiga, a akcija se nastavlja u narednoj školskoj godini, kada će podelom biti obuhvaćene škole u selima na teritoriji Grada Kikinde.

Školski krajiški višeboj 1

U Banatskom Velikom Selu završava se obnavljanje Zavičajne kuće u parku u centru mesta. Svečano otvaranje zakazano je za subotu, 3. jun, a zatim će se, prvi put, održati i dugočekivana manifestacija za decu, kaže Borislav Stojisavljević, predsednik Udruženja „Krajiški višeboj“ koje je iniciralo i sprovodi ove aktivnosti.

– Imali smo želju da obnovimo našu Zavičajnu kuću i da sprovedemo struju do nje. Naši članovi i meštani iz drugih udruženja zajedno su i dobrovoljno izveli sve radove – kaže Stojisavljević.

On ističe da su podršku za ovaj posao obezbedili Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima, Grad  Kikinda, Mesna zajednica i Kompanija NIS.

Uz pomoć ovih institucija, a na zahtev najmlađih meštana, prvi put će biti organizovan i Školski krajiški višeboj.

– Dugi niz godina organizujemo nadmetanja na Višeboju i uvideli smo da naša deca koja su, do sada, nastupala samo u revijalnom delu, žele da i oni budu naši junaci Krajiškog višeboja – objašnjava Stojisavljević. – Zato smo odlučili da i za njih napravimo jedno veliko takmičenje na kojem očekujemo učešće oko 300 đaka iz više od 20 osnovnih škola iz okoline i čitavog regiona – iz BiH, Rumunije i sa Kosova. Cilj ove manifestacije i jeste spajanje dece iz regiona.

Skup ekipa biće u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog odakle će, posle blagoslova sveštenika, deca u defileu stići do terena za nadmetanje kraj Zavičajne kuće.

Osnovci viših razreda takmičiće se u disciplinama: skok u dalj iz mesta, skok u vis iz mesta, bacanje kamena s’ ramena, hodanje po brvnu, trka u džaku, nadvlačenje konopa.

Svečano otvaranje uz predstavnike Vlade Republike Srpske, Fonda, Grada i Mesne zajednice, zakazano je za 11 sati u centralnom parku.

350186052_279107991208187_4053602711823996034_n

Pobednici Pokrajinskog takmičenja u pružanju prve pomoći i realističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja u kategoriji podmlatka je ekipa Sremske Mitrovice, a u kategorije omladine ekipa iz Novog Sada.

Drugoplasirani i trećeplasirani su u kategoriji podmlatka Novi Sad i Sombor odnosno Subotica i Ruma.

Domaćini dvodnevnom nadmetanju bili su Crveni krst i grad Kikinda, a organizatori su pokrajinska organizacija Crvenog krsta uz podršku republičke. Takmičarske ekipe nadmetale su se na osam punktova, a najbolje su stekle priliku da svoje znanje pokažu na državnom takmičenju.

 

Nagrade muzička 1

Maj mesec bio je izuzetno uspešan za učenike Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“.

U Bečeju, na 10. međunarodnom muzičkom takmičenju „Fantast 2023“, Alisa Boronka, učenica prvog razreda i Milijana Stankov, učenica drugog razreda, obe sa odseka klavira, osvojile su prve nagrade. Pobednici u svojim kategorijama bili su i Ilija Grubor i Nikodim Gajski, učenici trećeg razreda, i David Šandor, učenik četvrtog razreda, svi sa odseka gitare.

Alisa Boronka i Milijana Stankov

Andrea Bereng (četvrta godina, gitara) i Katarina Kosić (treća godina, klavir), osvojile su druga mesta.

Na 66. Festivalu muzičkih i baletskih škola Srbije u Bačkoj Palanci, đaci OMŠ „Slobodan Malbaški“ ekipno su osvojili drugo mesto. Nastupili su učenici četvrte godine: Andrea Bereng (gitara), Nikola Čobanov (harmonika), Nevena Rosić (solo pevanje), i polaznik trećeg razreda, Luka Tolimir (klavir).

Dominik Terzin, učenik drugog razreda violine bio je drugoplasiran na Festivalu “Isidor Bajić” – „Raspevane strune“ u Novom Sadu,

Učenici odseka tambure: Teodora Tomić i Andrej Veljković (treći razred), i Stefan Bilić i Vukašin Bajkin (četvrta godina), bili su drugoplasirani u Adi, na 19. Festivalu vojvođanske tambure.

crveni krst

Crveni krsti i naš grad, nakon 25 godina, domaćini su dvodnevnog Pokrajinskog takmičenja u pružanju prve pomoći i realističkog prikaza povreda, stanja i oboljenja. Na nadmetanju učestvuju ekipe iz Vojvodine, a revijalno im se pridružila i ekipa iz opštine Novo Sarajevo. Učesnike su na zvaničnom otvaranju pozdravili dr Dragan Radovanović, predsednik Crvenog krsta Srbije, Boško Mitrašinović, sekretar Crvenog krsta Vojvodine i Nikola Lukač, gradonačelnik.

-Crveni krst Kikinde je organizacija koja radi na profesionalno i kvalitetno. Okuplja veliki broj polaznika i volontera, te ne čudi što je domaćin ovog važnog takmičenja. Ponosimo se kikindskom organizacijom i često je uzimamo za primer dobre prakse. Takmičenje je važno jer predstavlja simbol rada Crvenog krsta, a značajno je i korisno za čitavu zajednicu – istakao je dr Dragan Radovanović.

U subotu su organizovana kvalifikaciona takmičenja podmlatka i omladine na kojima je nastupilo 39 ekipa iz 12 organizacija. Drugog dana ostalo je 12 ekipa od kojih će najbolji steći pravo daljeg plasmana, pojasnio je Boško Mitrašinović.

-Volonteri se takmiče na osam punktova na kojima se ocenjuje kako se snalaze u realnim nesrećama ili akcidentima. Ipak, najvažnije od svega je da na ovaj način promovišemo prvu pomoć. Najvažnije je da se ona savlada jer se nikada ne zna kada će to znanje trebati da primene u svakodnevnom životu – kazao je Mitrašinović.

Dobrodošlicu svim takmičarima poželeo je i gradonačelnik Lukač, napominjući da je Kikinda grad dobrih ljudi i dobrih domaćina.

-Volonteri Crvenog krsta su dokaz koliko mladi ljudi mogu da budu požrtvovani i istrajni. Tu su da, pre svega, pokažu svoju humanost, plementost i empatiju i čine da svet bude bolji i lepši. Siguran sam da će svi iz našeg grada poneti mnoštvo dobrih utisaka i pozitivne energije. Biti član Crvenog krsta – napomenuo je Lukač.

Četiri najbolje ekipe i podmlatka i omladine steći će pravo da učestvuju na državnom takmičenju. Najbolja omladinska ekipa naredne godine nadmetaće se na regionalnom takmičenju koje se organizuje u Federaciji Bosne i Hercegovine.

polaznici rct dušan vasiljev

Na 65. Državnom takmičenju talenata osnovaca održanom u subotu, 27. maja u Zemunu, polaznici Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev” nastavili su seriju izvanrednih rezultata koju su prethodnog vikenda otpočeli srednjoškolci, i osvojili osam nagrada: Timur Borisov (matematika, prvo mesto, 96 poena i nagrada za najbolji rad iz matematike u državi, OŠ 1. oktobar Bašaid, osmi razred, mentorka Marija Popović), Jovana Karić (fizika, treće mesto, 85,8 poena i nagrada za najbolji rad iz fizike u državi, OŠ Sveti Sava, sedmi razred, mentorka Marija Popović), Lara Avramov (fizika, nagrada za najbolji rad iz fizike u državi, OŠ Sveti Sava, sedmi razred, mentorka Marija Popović),  Ana Vojvodić (matematika, druga nagrada za najbolji rad iz matematike u državi, OŠ Sveti Sava, sedmi razred, mentorka Marija Popović),  Helena Grujić (fizika, nagrada za najbolji rad iz fizike u državi, OŠ Sveti Sava, osmi razred, mentorka Marija Popović), Rastko Popović (fizika, druga nagrada za najbolji rad iz fizike u državi, OŠ Sveti Sava, osmi razred, mentorka Marija Popović).

-Timur Borisov doneo je istorijsku prvu nagradu iz matematike našem Centru, a Marija Popović je ovogodišnja najuspešnija mentorka, pošto je čak šestoro polaznika grupa za fiziku i matematiku nagrađeno na državnom nivou. U ukupnom zbiru, dvanaestoro polaznika RCT „Dušan Vasiljev” koji su ostvarili plasman na najviši, državni nivo, osvojilo je četrnaest nagrada iz sedam naučno-istraživačkih oblasti (fizika, matematika, biologija, istorija, geografija, psihologija, engleski jezik), što je apsolutno najbolji rezultat u sedmogodišnjoj istoriji kikindskog Centra- navodi Srđan Srdić, rukovodilac RCT „Dušan Vasiljev”.

Javna prezentacija nagrađenih radova biće održana naredne nedelje u dvorištu Narodne biblioteke „Jovan Popović”, datum će biti naknadno objavljen, a polaznici i mentori pozivaju sve zainteresovane da svojim prisustvom uveličaju ovaj svečani događaj i bliže se upoznaju s radom dosad najuspešnije generacije naših mladih naučnika i istraživača.

 

Oboleli od ms 1

“Svaki korak je pobeda“ moto je ovogodišnje šetnje koja je danas održana na Starom jezeru u organizaciji Udruženja multiple skleroze u Kikindi povodom Svetskog dana borbe protiv MS-a, 30. maja.

– Ove godine nam je važno da pokažemo da postoji i nevidljivi invaliditet, to je tema ovog događaja – rekla je Brankica Miškov, predsednica Udruženja. – Najveći problem naših članova je socijalni status. Devedesed odsto obolelih ne može sebi da priušti lekove, vitamine i boravak u banji, što nam je potrebno da bismo mogli bolje da funkcionišemo. Recimo, jako teško dobijamo tuđu negu i pomoć i tu bi rešenje bilo promena uslova u pravilniku.

Brankica Miškov dodaje da su mnogi oboleli sposobni za rad na nekim poslovima, ali im se takva prilika ne pruža.

Jasna Brančić kaže da je prve simptome ove bolesti imala pre 23 godine, ali da joj je MS dijagnostifikovan tek deceniju kasnije. Danas je dijagnostika bolja, kao i lečenje, objašnjava. Postoje lekovi koji zaustavljaju bolest i, u vrlo retkim slučajevima, pomažu i da se stanje poboljša, navodi Brančićeva, koja je predsednica Društva multiple skleroze Vojvodine.

– MS je vrlo nepredvidiva, ne zna se kada, gde, u kom intenzitetu i na koliko dugo će nas onesposobiti. Nekada ima nevidljivo lice i to je problem jer oboleli nisu prepoznati u meri u kojoj je to slučaj sa ljudima koji imaju masovnije zastupljen invaliditet. Zato sa resornim Ministarstvom pokušavamo da dođemo do rešenja. Uspeli smo da  povećamo broj pomagala za inkotinenciju, ali, recimo, rolator hodalicu nijedan invalid ne može da dobije o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje – kaže Jasna Brančić.

U Vojvodini postoji 14 udruženja sa oko hiljadu članova, međutim, procenjuje se da je broj obolelih daleko veći. U svetu sa ovom bolešću živi oko dva i po miliona ljudi, rekla je Brančićeva.

Danas su u Kikindi šetali prijatelji iz udruženja iz Bora, Valjeva i mnogih gradova u Vojvodini. Za sve njih večeras, u Omladinskom naselju, od 20 sati,  humanitarni koncert će održati kikindske grupe „Dogma“ i „Antidepresiv“.

Krst BVS 3

Na Hram Svetog Vasilija Ostroškog u Banatskom Velikom Selu danas su postavljena dva krsta, dar porodice Latinović iz ovog mesta. Vernici i sveštenstvo ugostili su episkopa banatskog Nikanora.

– Hvala bogu dočekali smo i taj dan, posetu episkopa, našeg vladike Nikanora i tim povodom mi podižemo krstove na naš hram. Ovo je dugoočekivani događaj – rekao je jerej Nemanja Milinković, starešina Hrama Svetog Vasilija Ostroškog.

Episkop Nikanor osveštao je krstove, a zatim je održana i svečana liturgija i postavljeni su krstovi na hram.

Grad finansijski podržava izgradnju crrkve na konkursima za verske zajednice koji se raspisuju svake godine, izjavila je Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika.

– Ovde smo da podelimo radost ovog velikog i svetog čina. Igradnja hrama pokazuje koliko se u miru, sa puno sloge, strpljenja, ljubavi, predanosti i vere može završiti svako dobro delo. Neka nam svima ovaj svečani čin bude na spasenje i radost i neka bude mesto okupljanja i molitve verujućeg naroda.

Inicijativa za gradnju hrama u Banatskom Velikom Selu potekla je od meštana 1992. godine. Temelji su izliveni 2007, a dve godine kasnije osveštali su ih episkop Nikanor i episkop budimski Lukijan. Tada je i započeto zidanje crkve, koje je završeno 2012. godine.

IMG_20230523_133236

Aleksandar Dimitrijević, pčelar sa košnicama u Kikindi i na Kelebiji, dobitnik je osam zlatnih medalja Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu za razne vrsta meda i pčelinje proizvode. Pčelarstvom se bavi od 2015. godine i njegovo gazdinstvo broji 380 košnica.

Od 2017. godine proizvodim kremasti med i tada smo osvojili prvo priznanje ovog sajma i to za kremasti med sa čokoladom. Nastavili smo u tom smeru što je ove godine nagrađeno sa osam zlatnih medalja i jednim šampionskim peharom. Naše porodično gazdinstvo proglašeno je za najbolje u oblasti agrobiznisa. Ova priznanja mi mnogo znače jer potvrđuju moj trud, rad, a pre svega, sam kvalitet naših proizvoda. Naš stav je da svaki novi proizvod šaljemo na ocenu kvaliteta jer to nam je potvrda da li dobro radimo – istakao je Dimitrijević koji je bio jedan od izlagača na jubilarnom sajmu.

Pčelinjak Dimitrijević se bavi proizvodnjom bagremovog, suncokretovog, livadskog i kremastog meda sa raznim dodacima poput čokolade, maline, cimeta, nane, tu je i med zimska čarolija, sa brusnicom, aronijom. Bave se i sakupljanjem polena koji suše u svojoj sušari i po potrebi ga melju.

-Bavimo se i skupljanjem propolisa od kojeg pravimo propolis kapi i propolis kreme za rane i hemoroide, proizvodnjom čistog prirodnog voska koji koristimo za proizvodnju krema za lice za suvu i masnu kožu, a skupljamo pčelinji otrov. Za sledeću godinu spremamo kremu sa pčelinjim otrovom i eteričnim uljima – saznajemo od Dimitrijevića.

U planu je povećanje proizvodnje i izgradnja pogona za pakovanje i proizvodnju kremastog meda kao i proizvoda od voska i propolisa u Kikindi. Takođe, Dimitrijević želi da u našem gradu otvori kućicu za api terapiju, odnosno inhalaciju uz pomoć košnica pčela.

 

error: Content is protected !!