Град

Fejes Klara

Rebalansom budžeta AP Vojvodine koji su poslanici usvojili na jučerašnjoj sednici pokrajinske skupštine, budžet je uvećan za 8,1 milijardu dinara.

Značajna sredstva planirana su za ustanove obrazovanja.  Na listi kapitalnih ulaganja u škole je i Kikinda. Rebalansom pokrajinskog budžeta 150 miliona dinara planirano je za rekonstrukciju Osnovne škole „Feješ Klara“.

Na sednici Skupštine AP Vojvodine, poslanici su dali zeleno svetlo i za izradu plana za transportni gasovod Novo Miloševo- Kikinda, koji će finansirati NIS AD. Zbog povećane proizvodnje kiselog gasa, NIS planira izgradnju gasne turbine u Novom Miloševu i kogenerativnog postrojenja u Kikindi. Naime, kiseli gas koji se do sada samo spaljivao, uz dodatak prirodog gasa, koristiće se za proizvodnju električne i toplotne energije.

Kapitalni deo budžeta pokrajine je rekordan i iznosi 35,3 odsto. Ulaganja su čak tri i po puta veća u odnosu na 2016. godinu.

Kako je istakao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, to najbolje potvrđuje koliko je pokrajinski budžet snažan zamajac za ekonomski i ukupni razvoj Vojvodine.

NASLOVNA ZA PORTAL 2

I posle višemilionskih ulaganja, put Iđoš- Ada nije legalizovan, nema upotrebnu dozvolu, niti je bezbedan za saobraćaj

Firma Zorana Mileševića „3D- Projekt” kao podizvođač podizvođača za građevinski „poduhvat“ za koji nije bila raspisana ni javna nabavka, a odnosi se na putni pravac Iđoš-most na Tisi kod Ade, naplatiće iz gradske kase čak dva miliona evra(!). Milion evra za navodne hitne radove i isto toliko na ime kamate. Rezultat je blokada računa grada za koju se ovih dana, sugrađani s pravom pitaju kako će uticati na dalje funkcionisanje gradskih preduzeća i ustanova, isplatu socijalnih davanja, planirane investicije…

Da je od početka, više nego sumnjiva poslovna šema preko Fonda za kapitalna ulaganja, predstavljena kao razvojni infrastrukturni projekat, bila zamišljena tako da se ogroman novac slije u privatne džepove, ukazuje niz činjenica. Put ni dan danas, posle višemilionskih ulaganja nije legalizovan, nije dobijena upotrebna dozvola niti je bezbedan za saobraćaj. Ipak, košta nas papreno.

Građani Kikinde dobro znaju ko je Zoran Milešević i da je svojevremeno upravljao Kikindom i kadrirao– kaže prvi čovek grada Nikola Lukač u razgovoru za „Komunu“.

Lukač: Podnećemo krivične prijave protiv Mileševićevih marioneta

Otuda i inicijativa da baš kikindska Direkcija za izgradnju grada bude nosilac posla, dok ni Čoka, Ada, niti Novi Bečej nisu hteli to da prihvate. Ozbiljne zloupotrebe su načinjene, dokumentacija ne odražava realno stanje, a odgovorni koje je Milešević delegirao potpisivali su ono što ne odgovara činjenicama. Zato će Grad podneti krivične prijave protiv pojedinaca koji su bili marionete Mileševića. Takođe, na sudsku odluku ulažemo vanredni pravni lek- reviziju Vrhovnom sudu, uzdajući se da će razum i moral prevladati– ističe gradonačelnik Lukač.

I dok su odgovorni po zadatku aminovali sporne radove, nalazi i „mišljenja“ obilovali su pristrasnostima koje su, iako protivno logici, rezultirale pomenutom presudom, na osnovu koje Milešević otkida pozamašnih dva miliona evra iz budžeta. Ilustrativno je to što ugovor o izvođenju dodatnih radova nikada nije bio sklopljen, a u postupku nije ni utvrđeno ko ih je naložio. Nema ni aneksa prvobitnog ugovora.

„3D- Projekt” naplatiće od Grada 220 miliona dinara

Milešević u sprezi sa saborcima iz prethodnog režima otima od građana Kikinde, dece, sportista, talenata, od kulture, socijalno ugroženih, planiranih investicija… Kakav je „Narvik“, takav je, slika i prilika, i put koji nije završen i nema upotrebnu dozvolu. Grad će izaći iz blokade, redukovanjem prioriteta i troškova. Disciplinovano i odgovorno ćemo preraspodeliti novac i grad će normalno funkcionisati. Neke projekte ćemo možda odložiti, ali od njih nećemo odustati– ističe prvi čovek grada.

Bizarnosti celog slučaja doprinosi činjenica da Grad nije imao nikakav ugovorni odnos sa Mileševićevom firmom, koja je čak propustila rok za prijavu potraživanja, u likvidacionu masu Direkcije. Sudu to nije bilo od važnosti, kao ni to što za radove, iako velike vrednosti, nije bilo tendera.

O poslovanju firme „3D- Projekt” govori i to što je osnovana u novembru 2008. godine (nakon dolaska demokrata na vlast). Od 2019. njeni prihodi su bili nula.

Opor je utisak što odjeci malverzacija bivše vlasti, u Kikindi oličene u Zoranu Mileševiću i njegovim marionetama, i deset godina kasnije, sustižu na naplatu. Čovek koji je ostavio grad bez hotela, bez hladnjače, na rub propasti doveo više firmi, pa i OFK Kikindu, sad je blokirao grad. Kad je dosta? Koliko mu još para treba od Kikinđana?

Nisu se mešali su svoj posao

Tokom vlasti demokrata, nekada ugledni Hotel „Narvik“, pretvoren u ruglo i ruinu, bio je mesto na kom se odlučivalo o sudbini grada. Kako bi sprovodili njegove zamisli, Milešević je, na rukovodeće funkcije, postavljao kadrove koji se nisu previše mešali u svoj posao: od Ilije Vojinovića, Save Dobranića, Branislava Čolaka, Edite Divković, Olivere Kantar, Dragana Stojanovića…

Podizvođač podizvođača

Iako je glavni izvođač celog posla na izgradnji putnih koridora nastupio samostalno na javnoj nabavci, kasnije je zaključio ugovor sa podizvođačem, a taj podizvođač dalje sa firmom „3D- Projekt“. Ipak, Milešević novac nije tražio od onih koji su ga angažovali, već od Grada.

 

 

 

 

 

 

Komarci

Kako je i bilo najavljeno, prskanje komaraca sa zemlje urađeno je juče i danas na teritoriji grada i naseljenih mesta.

– Vremenski uslovi bili su odgovarajući i larvicidno i tretiranje odraslih formi komaraca urađeno je u svim zgradama, javnim ustanovama i drugim objektima u Kikindi, u ulazima i prolazima, na barama i kanalima i u zoni gradskog trga, gde se radilo u ranim jutarnjim satima – rekla je za „Kikindski portal“ Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave.

Tretiranje je uradila novosadska „Ciklonizacija“. Korišćeni su preparati Aqua K-Othrine EW 20, Larva Stop i Vectobac 12 AS. Odluku o vrsti tretmana doneli su Gradska uprava i novosadski Poljoprivredni fakultet na osnovu brojnosti odraslih i larvicidnih formi komaraca, objasnila je Narančićeva.

Ona dodaje da se brojnost obe forme komaraca redovno kontoliše, i u skladu sa tim, i u zavisnosti od vremenskih uslova, tretmani će biti ponavljani u toku leta, sve do septembra, prskanjem sa zemlje i iz aviona, koje može da se očekuje narednog meseca.

viber_image_2023-06-21_09-02-32-682

Kako protiče rehabilitacija pet kilometara državnog puta od Bašaida do Melenaca, uverio se danas na licu mesta gradonačelnik Nikola Lukač. Radovi u koje će biti uloženo 245 miliona dinara bez PDV-a, izvode se po nalogu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a izvođač je Vojput doo Subotica, precizirao je Lukač.

-Ovo je jedan od najfrekventnijih putnih pravaca i za Kikindu je veoma značajan. Nekoliko godina smo iz Grada i Mesne zajednice apelovati i došlo je na red da se ova saobraćajnica kvalitetno uradi.  U ovoj godini sa „Putevima Srbije” biće izgrađen kružni tok na ulazu u Bašaid, čime će crna saobraćajna tačka biti rešena. Hvala republičkoj i pokrajinskoj Vladi koje nam izlaze u susret i imaju sluha za naše potrebe i zahteve- istakao je gradonačelnik.

U sklopu rehabilitacije kolovoza, posle struganja pohabanog i oštećenog završnog sloja asfalta, popravke oštećenog nosećeg sloja, sledi izrada novog nosećeg sloja i konačno sloj asfalt betona debljine 5 cm. Predviđeno je i ojačavanje bankina slojem tucanika u širini od 1,5 metara sa obe strane kolovoza kao i uređenje putnog zemljišta u širini eksproprijacije.

-Radovi su počeli 5. juna, rok je 100 dana i biće završeni krajem avgusta. Trenutno je angažovano 20 kamiona i 10 raznih tipova mehanizacije, kao i  40 ljudi. Radovi su obeleženi adekvatnom saobraćajnom signalizacijom- rekao je je predstavnik izvođača, diplomirani inženjer Dragoljub Šugić.

Predsednik Saveta MZ Bašaid Bojan Mikalački istakao je važnost radova za stanovnike tog sela.

-Rehabilitacija ovog puta je značajna za meštane, ali i za sve koji prolaze ovuda na putu ka Zrenjaninu, Novom Sadu ili Beogradu. Kružni tok godinama tražimo i zahvalni smo što će taj problem biti rešen-napomenuo je Mikalački.

[supsystic-gallery id=4]

Debatni klub Tehnička

Debatni klub na temu ljudskih prava za učenike srednjih škola održan je u utorak, u dvorištu Narodne biblioteke „Jovan Popović“. Takmičenje je organizovano radi promocije ljudskih prava i sloboda, razvijanja kulture dijaloga, kao i govorničkih veština srednjoškolaca. Organizovao ga je lokalni zaštitnik građana, Milan Novaković, u saradnji sa Gradom Kikinda.

Na teme eutanazija, smrtna kazna i zabrana nošenja oružja za sve građane Srbije, argumente za i protiv ukrstili su predstavnici tri srednje škole: Ekonomsko-trgovinske, Tehničke škole i Gimnazije.

– Iz naše škole učestvuje maksimalan broj učenika – troje koji debatuju i dvoje ispitivača. Pripremali smo se dvadeset dana uz pomoć profesorice Eržebet Lerinc. Izvukli smo eutanaziju, protiv, i zabranu nošenja oružja, za. Važno je da znamo da debatujemo jer je danas razgovor zapostavljen i moramo da naučimo kako se pravilno komunicira – rekao je Žarko Utržan, učenik trećeg razreda smera ekonomski tehničar i predsednik Učeničkog parlamenta u Ekonomsko-trgovinskoj školi.

Posle iznošenja argumenata o temama koje su dobili, učesnici su odgovarali na pitanja i svi su pokazali zavidan nivo kulture komunikacije. Po mišljenju žirija, najbolji su bili đaci Tehničke škole: Radmila Trajkovski, Boris Šejmeši i Ognjen Zivlak.

Žiri su činili ombudsmani – zaštitnici građana iz Novog Sada, Kragujevca, Kraljeva, Pančeva i iz beogradskih opština Voždovac i Stari grad.

– Važno je da se, od najranijih dana, neguju moć reči i moć debate. Došla sam da podržim takmičenje jer smatram da mladi moraju da nauče, kada ih tome stariji već nisu naučili, da debatuju, da razgovaraju sa argumentima a ne sa svađom, ružnim rečima i drugim neeadekvatnim načinima komunikacije. Debata je veoma potrebna našem društvu – izjavila je docent doktor Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana.

Događaju su prisustvovali Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje.

– Debata je veoma važna za zdrav način komunikacije i ona bi trebalo da krasi javni život i javno obraćanje – naglasio je Bogdan. – Bitno je da mladi znaju da, samo debatom, odbranom svojih argumenata, može da se dođe do rešenja, da se stvari rešavaju u institucijama i da nema drugog načina osim razgovora, da je to jedini način rešavanja sporova i da to treba da negujemo. Kikinđani su vrlo žustri i borbeni kada brane svoje stavove, a svi učesnici ovog debatnog kluba su pobednici.

Bogdan je dodao da će Grad Kikinda uvek podržavati događaje koji neguju kulturu govora, debate i pravilan način razgovora i rešavanja problema.

 

 

sns kikinda logo

Gospođo Raca,

Vi očigledno ne razumete ništa o čemu pokušavate da govorite u javnosti. Da vam ponovimo, milione duga ste građanima vi ostavili i to ni manje ni više nego 50 posto budžeta. Ukupno 950 miliona dinara.

Baš tad vam je mapu puta crtao vaš politički mentor, Zoran Milešević. Baš taj koga tako srčano branite. Baš taj koji je sa Draganom Đilasom inkasirao 900 hiljada evra za hladnjaču koja se raspada, baš taj koji je od Narvika napravio štenaru. Baš taj koji dva miliona evra uzima sa računa grada Kikinde. E, baš taj koji vas i danas vodi.

Milione je Srpska napredna stranka uložila u razvoj grada, u obrazovne institucije i podršku roditeljima, pa i besplatne udžbenike. Jedino što je dobro da građani Kikinde znaju je da stojite iza leđa Zorana Mileševića, vašeg lidera koji dva miliona evra uzima od dece. Od toga skoro milion na
kamati. Prepošteni stručnjaci, jel vas bar malo sramota?

Vas, gospođo Raca, nije.

 

Služba za informisanje

Srpska napredna stranka Kikinda

355211336_954899459186148_311886632131619030_n

Još jedan defile mladosti i lepote. Učenica generacije Sonja Psodorov i direktor SSŠ „Miloš Crnjanski“ Milorad Karanović predvodili su kolonu maturanata od škole do „Belavile“ gde su proslavili završetak srednje škole.

-Završila sam smer arhitektonski tehničar i od svojih profesora stekla sam dosta znanja u ovoj oblasti. Moj najveći uspeh je osvojeno treće mesto na Republičkom takmičenju iz tehnologije građevinskih radova. Cilj mi je da upišem Građevinski fakultet u Novom Sadu – saznajemo od Sonje.

Za ovu generaciju Milorad Karanović, direktor SSŠ „Miloš Crnjanski“ kaže da je bila uspešna.

-I pored korone i ostalih nedaća svi su uspeli dobro da savladaju zadatke koje su im profesori postavili. Sve su ovo mladi i perspektivni mladići i devojke i siguran sam da će biti uspešni u svemu što budu radili – kazao je Karanović.

U školskoj 20234/2024. ova škola upisuje 120 učenika na pet obrazovnih profila.

355134773_711984724020081_4841926400824320073_n

Na izbornoj konferenciji Gradskog odbora Pokreta socijalista održanoj u prostorijama bivše mesne zajednice Braća Laković, za predsednika tog odbora ponovo je izabran Dragan Stjepanović, na mandat od četiri godine. Stjepanović je na čelu kikindskog odbora PS od 2020. godine.

– Ponosan sam što je gradski odbor u protekle tri, četiri godine porastao za 30 odsto. Imamo veliki procenat mladih članova. Bili smo angažovani ka poboljšanju života sugrađana, zaštiti životne sredine,razvoju lokalne infrastrukture, zajedno sa našim koalicionim partnerima iz Srpske napredne stranke gde smo sprovodili politiku Aleksandra Vučića- rekao je Stjepanović, koji je i koordinator PS za Severnobanatski okrug.

Za potpredsednike su izabrani: Marko Tadić, Goran Gatarić, Dušan Dženopoljac i Nadežda Prolić. Skupu je prisustvovao i generalni sekretar stranke Predrag Vuletić, predsednik Pokrajinskog odbora Palimir Tot, kao i predstavnici Gradskog odbora SNS.

-U godini koja može biti izborna za sve građane u Srbiji i za sve stranke, nama se poklopilo da je izborna za naše opštinske i gradske organizacije u Vojvodini- ukazao je Tot. – Odbor u Kikindi je veoma dobar.  Naše opredeljenje je saradnja sa Srpskom naprednom strankom sa kojom smo u koaliciji. Za izbore smo spremni i da se oni raspišu u ovom trenutku- zaključio je predsednik PO PS.

Palimir Tot i Dragan Stjepanović
Vatrogasno 6

Međuopštinsko vatrogasno takmičenje za pionire i juniore održano je danas u Ruskom Selu. Na stadionu Fudbalskog kluba “Crvena zvezda” domaćin je bilo Dobrovoljno vatrogasno društvo iz ovog mesta, koje obeležava 90 godina postojanja.

– To je i razlog što je Rusko Selo domaćin ove manifestacije. Ovde se dobrovoljno vatrogastvo prenosi s kolena na koleno i imamo sreće, iako je mnogo njih otišlo u inostranstvo, da se još uvek mnogo mladih angažuje u Društvu. Važno je da podsetim da svako vatrogasno društvo ima i jedinicu opšte namene koja je spremna, ne samo za gašenje požara, već i za reagovanje u svim vanrednim situacijama – izjavio je predsednik Okružnog i Gradskog vatrogasnog saveza, Endre Talpai.

Na takmičenje je stiglo oko 150 mladih vatrogasaca, po osam ekipa iz opštine Kanjiža i sa teritorije grada Kikinde jer, kako je rekao Talpai, ostale opštine okruga nemaju ekipe juniora i pionira.

Manifestaciji su prisustvovali Miroslav Dučić, načelnik Severnobanatskog okruga i Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, koji je i otvorio takmičenje.

– Dobrovoljni vatrogasci svakodnevno pokazuju koliko je bitno da se svi zajedno uključimo u rešavanje kriznih situacija i oni su uvek na prvoj liniji odbrane – rekao je Bogdan. – Veoma je važno uključiti mlade jer, na taj način, od detinjstva uče kako treba reagovati i pomoći drugom čoveku. Grad će i ubuduće, kao što smo to uvek činili, podržavati dobrovoljna vatrogasna društva jer smatramo da svi zajedno moramo da radimo na prevenciji kriznih situacija, rešavanju gorućih pitanja u oblasti  bezbednosti i sigurnosti građana, i hitnosti reagovanja u situacijama kada treba nekome spasiti život i imovinu.

Najbolji sa ovog nivoa takmičenja plasiraće se za odlazak na državno prvenstvo koje će se, sledećeg meseca, održati u Novom Sadu.

355164502_572460791725040_7087304835785707777_n

Prvi ovogodišnji Noćni bazar okupio je 44 izlagača. Širok i zanimljiv asortiman svojih proizvoda- od prehrambenih pa do dekorativnih, vredni sugrađani predstavljaju na gradskom trgu večeras od 18 do 23 sata i 30 minuta.

Veče je prijatno, pa je idealna prilika da prošetate do centra grada i posetite bazar.

Noćni bazari koje priređuje Turistička organizacija Grada Kikinde biće održani i u julu i avgustu.

 

error: Content is protected !!