Град

rak-kancer-1

Март је месец посвећен борби против рака, када се јавност додатно информише о распрострањености малигних болести, значају превенције и улози организованих скрининга у раном откривању болести. Стручњаци подсећају да је рак, уколико се открије на време, излечив у више од 90 одсто случајева.

-Када се болест открије у раној фази, лечење је краће и ефикасније, а квалитет живота оболелих и лечених особа знатно бољи – истиче др мед. Ана Ђурин, специјалиста социјалне медицине.

Процене показују да током живота један од пет мушкараца и једна од шест жена оболи од рака, док један од осам мушкараца и једна од једанаест жена изгуби живот од неке малигне болести.

Оптерећење раком у Севернобанатском округу

Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, тумори су у 2024. години били други водећи узрок смрти у Севернобанатском округу са учешћем од 22 одсто, одмах после болести срца и крвних судова које чине око 52 одсто укупног морталитета.

Током 2024. године на нивоу округа од малигних тумора оболело је 1.065 особа — 540 мушкараца и 525 жена, док је од рака преминула 461 особа (245 мушкараца и 216 жена).

Код мушкараца су најчешћи били рак плућа, дебелог и завршног дела црева и простате. Код жена малигни процеси најчешће су били локализовани на дојци, дебелом и завршном делу црева, плућима и грлићу материце.

Малигни тумори плућа и бронха представљају водећу локализацију у оболевању и умирању код мушкараца, док су код жена трећи по учесталости узрок оболевања и други узрок смртности од рака. Током 2024. године од рака плућа и бронха оболело је 137 особа, а преминуло 114.

Рак дојке је најчешћи малигни тумор код жена у нашем округу — 120 жена је оболело, а 46 изгубило живот у току 2024. године.

Колоректални карцином је друга по учесталости локализација рака код мушкараца и жена — 151 особа је оболела, док је 60 преминуло.

Код мушкараца, рак простате је трећи по учесталости, са 84 оболела и 23 преминула пацијента. Рак грлића материце је четврти по учесталости код жена — дијагностикован је код 30 жена, док је 12 преминуло.

-Рак је болест старије популације — стопе оболевања нагло расту после 55. године, а највише су после 75. године живота. Када је реч о смртности, стопе код оба пола почињу да расту након 60. године – наводи др Ђурин.

Превенција — најефикаснија заштита

Стручњаци наглашавају да се на чак две трећине фактора ризика може утицати.

-Око 40 одсто малигних болести може бити избегнуто једноставним мерама — престанком пушења, умереним конзумирањем алкохола, одржавањем здраве телесне тежине, правилном исхраном, физичком активношћу, избегавањем прекомерног излагања сунцу и заштитом од инфекција које могу довести до рака – објашњава др Ана Ђурин.

Она додаје да вакцинација има важну улогу у превенцији.

-Вакцинација деце против хепатитиса Б и ХПВ вируса значајно смањује ризик од рака јетре и рака полних органа.

Скрининг спасава животе

Скрининг подразумева рано откривање рака код особа које још немају симптоме. У Србији се спроводе национални програми скрининга за рак дојке, рак грлића материце и колоректални рак.

На скрининг рака дојке позивају се жене од 50 до 69 година на мамографију сваке друге године. Скрининг на рак грлића материце обухвата жене од 25 до 64 године које се позивају на гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године. Тестирање на рак дебелог црева намењено је грађанима оба пола од 50 до 74 године и обавља се једном у две године.

 

На нивоу Севернобанатског округа, организовани скрининг рака дојке спроводи се у Сенти од 2013. године, док је у Ади, Чоки, Новом Кнежевцу, Кањижи и Кикинди започет од септембра 2025.

Током 2025. године у Сенти је обављено 575 мамографских прегледа, при чему су код четири жене откривене малигне промене. У осталим општинама округа урађено је 306 прегледа, а рак дојке је дијагностикован код три жене.

-Апелујемо на грађане да редовно иду на превентивне прегледе. Правовремена дијагностика значи и правовремено лечење. Позивамо све жене да се одазову позиву на мамографију — тај преглед може спасити живот – поручује др Ана Ђурин.

Т. Д.

raspisan-konkurs-za-nagradu-dusan-vasiljev-za-2022-godinu

Жири у саставу Ђорђе Писарев, Селимир Радуловић и Радован Влаховић констатовао је да су на конкурсу за награду „Душан Васиљев“, коју расписује град, пристигла 62 наслова. Након пажљивог прегледања и ишчитавања, жири је донео одлуку да у ужи избор за награду уђе следећих осам књига: „Две могућности маштања“ Васе Павковића, „Итака од облака“ Олена Планчак Сакача, „Пастир и рунолист“ Небојше Лапчевића, „Исповести венецијанског кловна“ Игора Мировића, „Све су смрти (само) део нашег сата: 77 песама о смрти“ Зорана Богнара, „Имена таме“  Бојана Јовановића, – „Анђели у капи мастила“ Гордане Ђилас, „Кртице“  Владимира Копицла

Најужи избор биће објављен 17, а коначна одлука 22 марта.

Награда „Душан Васиљев” основана је одлуком Културно просветне заједнице 1997. године у знак сећања на дело и значај песника који је рођен у Кикинди јуна 1900. године. Васиљев је поживео само 24 године, постигавши да буде један од најзначајнијих српских модерних песника односно песника експресионистичке идеологије.После прекида од неколико година, одлуком Скупштине општинеКикинда, награда је поново успостављена 2009. године. По новомПравилнику награда се додељује за најбољу песничку или прозну књигусавременог аутора која је објављена на српском језику.

 

 

penzioner-sindikat-subin

Синдикална организација пензионера Кикинде, Чоке и Новог Кнежевца унапређује програме подршке и друштвеног живота својих чланова, нудећи бројне погодности — од здравствених услуга и правне помоћи до културних садржаја и организованих путовања у земљи и иностранству.

-Бринемо о нашим најстаријим члановима и пратимо њихове потребе. Данас пензионери имају више слободног времена и желе да путују и да се друже, па смо у сарадњи са туристичким организацијама обезбедили промотивне и приступачне аранжмане – каже председник синдикалне организације Радован Субин.

Члановима су доступни колективно осигурање од последица несрећног случаја, бесплатна правна помоћ, помоћ у огреву, зимници и пакетима подршке, као и попусти у здравственим установама и оптикама. Посебну погодност представља сарадња са клиникама чије медицинске екипе, по потреби, долазе и на кућну адресу пензионера ради вађења крви и неопходних анализа. Омогућена је и помоћ при одласку на бесплатно бањско лечење преко ПИО фонда.

Велики значај има сарадња са Народним позориштем у Кикинди, које пензионерима обезбеђује 50 одсто попуста на улазнице, док ће део карата бити и бесплатан. У плану је сарадња и са позориштима у Зрењанину, Сомбору и Суботици.

-Прошла су времена када су пензионери тражили само материјалну помоћ. Данас им је потребан активан друштвени живот. Наша путовања су лепа, пуна музике и дружења — пензионери се препороде и једва чекају наредно окупљање – истиче Субин.

План путовања обухвата једнодневне излете и вишедневне аранжмане — од крстарења Тисом и излета на Авалу, до одмора у бањама, планинским центрима и туристичким дестинацијама у Србији и региону. Обезбеђени су повољни услови плаћања, а за поједине програме и бесплатан превоз.

Чланство није ограничено само на пензионере нити на место становања — могу се учланити сви од 18 до 118 година који прихватају статут и редовно плаћају чланарину. Поред чланова из северног Баната, синдикат окупља и грађане из више градова Србије, а интересовање постоји и у иностранству.

Организација бележи сталан раст — незванично броји око 9.500 чланова, док је прошле године приступило око хиљаду нових.

-Жао нам је што немамо адекватне просторије. Имамо бројне планове — курсеве, здравствене семинаре и нове активности — али радимо у малом простору који скупо плаћамо – додаје Субин.

Заинтересовани грађани могу се учланити сваког уторка и четвртка у просторијама синдиката у Немањиној 1, од 10 до 12 часова.

Т. Д.

 

studenti

За све заинтересоване будуће студенте и њихове родитеље Висока школа струковних студија за образовање васпитача, у суботу, 21. марта, од 13 до 14 часова, организује Дан отворених врата.

У јединој високошколској установи у Кикинди основне струковне студије трају три године и носе 180 ЕСПБ бодова, а школа нуди два студијска програма струковни васпитач деце предшколског узраста и струковни социјални радник. За оне који желе да наставе образовање, нуди су и програм струковни мастер васпитач.

Дан отворених врата је прилика да заинтересовани сазнају све о студијским програмима, пријемном испиту, начину рада школе, могућностима уписа, као и о томе шта будуће студенте очекује током школовања.

А.Ђ.

BOLNICA-I-MLADEN-U-KRUGU

Пропагандно гласило НОВА С још једном је ширењем дезинформација покушало да обмане јавност, а низ неистина је, очигледно тендециозно, пласиран о кикиндској Болници.

Општа болница у Кикинди није комплетно реконструисана, како се то истиче у тексту са два анонимна саговорника, већ се завршава део пројекта, наглашава градоначелник Младен Богдан.

-Завршени су грађевински радови у оквиру прве фазе. Да би та фаза била окончана, потребно је опремање медицинском опремом и намештајем. Очекујемо средства за ту намену од Покрајинске владе, како би се прва фаза у потпуности завршила, а након тога наставила друга фаза радова. Имамо ситуацију да се стално говори како се нешто реконструише, а онда се поставља питање ко ће ту да ради. Истина је да морамо створити добре услове за рад стручњака, како би они могли да пруже најсавременију здравствену услугу и негу нашим суграђанима- наглашава Богдан.

Лажи су изнете и када је реч о медицинском кадру и показују очигледно непознавање овдашњих прилика у здравству.

– Не разликовати Дечју клинику од дечјег одељења довољно говори о томе. Добро познајем ситуацију у нашој Болници, јер смо стално у контакту и имамо одличну сарадњу. Дерматолог не ради из пензије, већ у Болници раде два дерматолога. Пулмолог није преминуо, како се то наводи, већ је ангажован пулмолог из ВМЦ Ниш, док је на субспецијализацији једна млада лекарка. Патолог и онколог су ангажовани по уговору о допунском раду јер су два лекара на специјализацији. У болници је запослено укупно 85 лекара, 21 на специјализацији. Има 10 одељења и 5 дневних болница. Свакодневно се у њој лечи између 100 и 110 пацијената. У ОБ Кикинда на дечјем одељењу раде четири педијатра, сви су субспецијалисти, неонатолози, кардиолог и пулмолог , као и педијатар на позицији в. д. директора који дежура на одељењу- конкретан је градоначелник.

-Напомињем да је ово прва и највећа комплетна реконструкција болнице од њеног оснивања, једно од најзначајнијих улагања у граду у последњих неколико деценија. Проблем са недостатком стручног кадра, који постоји, није специфичан само за Кикинду, многи лекари желе да раде и живе у већим центрима. Локална самоуправа настоји да привуче младе стручњаке, пре свега наше Кикинђане, и да створи услове за рад и оних који нису из града- истиче Богдан.

plesno-takmicenje-2

На плесном такмичењу „Infinity“, одржаном јуче у Сенти, кикиндска плесна школа Dance N Soul остварила је изузетан успех са укупно 24 наступа. На сцени се представило 16 солиста и осам група, а млади плесачи освојили су највише пласмане у бројним категоријама.

У конкуренцији групних кореографија, чак шест формација окитило се првим местом.

Прво место освојиле су:

„Сребрне шљокице“ (jazz/mtv style baby) са кореографијом „Up town funk“,

„Циклама шљокице“ (show dance baby) са „Hips don’t lie“,

„Зелене шљокице“ (jazz/mtv формација mini) са „Bang Bang“,

„Љубичасте шљокице“ (mtv street jazz mini) са „Soda pop“,

„Тиркизне шљокице“ (jazz/mtv формација children) са „Take down“,

и „Наранџасте шљокице“ (k-pop група јуниори) са „Rock star“.

Друго место припало је формацијама „Плаве шљокице“ (open формација children) за кореографију „Jump“ и „Црвене шљокице“ (street style формација јуниори) за „BLACKPINK“.

Изузетан успех остварили су и солисти. Прва места освојили су:

Миа Амановић (open style mini) – „Bad dream“,

Софија Никић (show dance mini A) – „Golden“,

Анђела Василев (show dance mini B) – „Rhythm is a dancer“,

Мија Марин (show dance mini B) – „Take down“,

Вана Паванић (jazz/mtv children) – „As it was“,

Ема Ракић (k-pop children) – „Game boy“,

Хелена Јелић (open solo B children) – „Diamonds“,

Ивона Ђилас (show dance A children) – „Dead dance“,

Мања Инјац (show dance B children) – „Britney“,

Милијана Станков (street style children) – „Low“,

Невена Вукелић (show dance junior) – „Attention“,

Минја Ердељан (street style junior) – „Maneater“,

и Дуња Барбул (hop style junior) – „Old but gold“.

Друга места освојили су Мила Марић (hop style children) са „Yeah“, Маша Марић (open solo B children) са „Die with a smile“ и Инес Петровић (street style junior) са „On the floor“.

Овим резултатима Dance N Soul плесачи још једном су потврдили квалитет рада, таленат и посвећеност, достојно представљајући свој град на међународној плесној сцени.

Т. Д.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(1)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде са материјалном штетом. Укупна материјална штета процењена је на 30.000 динара.

Саобраћајнe незгодe су се догодиле због радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисано 277 учесника у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 20 возача, од којих је девет задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривен је 31 прекршај некоришћења сигурносног појаса, 157 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 69 осталих прекршаја.

bogdan-8-mart-(4)

Градоначелник Младен Богдан Међународни дан жена честитао је свим суграђанкама. Током дана посетио је оне које данас, 8. марта раде – у Општој болници, амбулантама Дома здравља и у Тржном центру.

Овом приликом уручио им је руже, a dаме су биле позитивно изненађене џентлменским гестом првог човека града, који им је измамио осмехе на лицима.

 

vasar-basaid-mart-2026-(1)

Први овогодишњи робни вашар у Башаиду окупио је велики број посетилаца и продаваца. Могло се  наћи све  од игле до локомотиве. Доступна је била роба широке потрошње, воће, поврће, намештај, ситна живина, огрев, саднице, ствари за кућу, намештај, алати, радне машине и још много тога.

Продавци, али и купци дошли су из читавог северног Баната. Наредни вашар је друге недеље у априлу.

azaric-izlozba

Ретроспективна изложба слика Браце Азарића отворена је јуче у Народној скупштини Републике Србије. Поставка обухвата 26 радова насталих током пет деценија стваралаштва и представља пресек његовог уметничког пута — од реализма до апстракције.

Азарић каже да му је излагање у здању парламента посебно значајно због самог амбијента.

-Раније сам већ излагао у Београду — у Скадарлији, Дому војске, галеријама, „Божидарцу”— али ово ми је можда и најдраже излагање због самог простора Скупштине. То је јако леп простор, све је у мермеру – наводи уметник.

Поставка чини 26 слика из различитих фаза његовог рада, укључујући и три апстрактна дела. Радови су бирани тако да представе континуитет стваралаштва. Централну идеју изложбе описује као „борбу за душу“.

-Сликар даје део своје душе делу, а она се преноси на онога ко слику посматра. Праву уметност и лаик може да разуме и осети – истиче Азарић.

Уметник је поделио са публиком у Београду и своју забринутост по питању стања у друштву.

-Влада једно ништавило. Можда је то и циљ – да човек изгуби душу. Вештачка интелигенција улази у све поре друштва па и у уметност. Она може да буде паметнија од човека, али нема душу. Вештачка интелигенција направи прелепу слику али она је мртва, нема душе: када погледаш у слику направљену на тај начин, нема осећаја присности. Права уметност има моћ да човеку сачува душу – каже Азарић

Изложбу је отворио историчар уметности Здравко Вучевић, дугогодишњи кустос Музеја савремене уметности. Академска сликарка и песникиња Наташа Радосављевић Нара говорила је своју поезију, док се аутор обратио публици и рецитовао стихове Јована Дучића.

Након Београда, изложба ће почетком априла бити представљена у Центру за културу у Смедереву. Планирана су и гостовања на СПЕНС-у у Новом Саду и у музеју у Руми.

Азарић себе сврстава у апстрактни експресионизам и сматра да уметност има суштинску улогу у друштву.

Заједно са колегама сликарима, Браца Азарић ће сутра у Галерији “Здравко Мандић” у Новим Козарцима уприличити изложбу посвећену дамама са почетком у 19 часова.

Т. Д.

error: Content is protected !!