Град

1711539355504

Dušan Vasiljev preminuo je na današnji dan, 23. marta, pre jednog veka, u 24. godini života. Ovim povodom na grob velikog ekspresionističkog pesnika, proznog i dramskog pisca predstavnici Grada i Gimnazije, koja nosi njegovo ime, položili su vence.

Osnovao je „Kolo mladih Srba“ i list „Sloga“.  Vasiljev će ostati upamćen kao autor pesama „Čovek peva posle rata“, „Domovina“, „Plač matere čovekove“, „Suton“. Interesantno je da za života nije objavio nijednu knjigu, a vek kasnije je više nego poznat u čitavoj Srbiji.

rct-lukac

Velimir Krstić, Ksenija Stefanović, Helena Grujić, Milica Tomić, Tamara Đurđević, Milica Boberić, Aleksandar Trajkovski i Marina Radivojša, članovi RCT „Dušan Vasiljev“, zajedno sa mentorkama Marijom Popović i Jelenom Mihajlović  bili su gosti gradonačelnika Nikole Lukača i njegovih saradnica Dijane Jakšić Kiurski, zamenice gradonačelnika i Valentine Mickovski, članice Gradskog veća. Pomenuti srednjoškolci osvojili su značajna priznanja na Smotri istraživačkih radova u Beogradu.

-Pisala sam rad iz fizike koji se odnosio na istraživanje seizmičke ugroženosti grada, ali i Severnobanatskog okruga. Prva nagrada omogućila mi je da se plasiram na Međunarodnu konferenciju mladih naučnika u Izmiru u Turskoj na kom će biti učesnika iz čitavog sveta  – saznali smo od Milice Tomić.

Marina Radivojša, imala je naučno-istraživački rad iz biologije.

-Istraživala sam da li fizička aktivnost niskog intenziteta može preventivno da deluje na dijabetes i bolesti uzrokovane povećanim unosom šećera. Eksperiment sam radila na Institutu „Vinča“ i nadam se da ću istraživanje moći još da proširim – napomenula je Marina Radivojša.

Helena Grujić, tri godine je deo Regionalnog centra za talente i ove godine pisala je rad iz fizike.

-Ove godine tema je bila upotreba magnetne rezonance u Severnobanatskom okrugu i koliko ljudi znaju o ovoj dijagnostičkoj metodi. Dokazala sam da je manje štetna od rendgena i da ljudi malo znaju o njoj – dodala je Helena Grujić.

Gradonačelnik Lukač istakao je ovom prilikom da svi mladi i uspešni Kikinđani imaju podršku Grada.

-Želja nam je da nagradimo vaš trud, rad i odricanje. Stoga će lokalna samouprava organizovati ekskurziju na kojoj  ćete se bolje upoznati, ali i videti nešto novo, steći nova iskustva i znanja – precizirao je prvi čovek Grada.

Dijana Jakšić Kiurski dodala je da su talentovani mladi ljudi među najvećim vrednostima koje Kikinda ima.

-Dugujemo im zahvalnost za sve uspehe jer gde god da odu dobiju priznanja i to je najbolja promocija našeg grada. Lokalna samouprava finansira rad Regionalnog centra za talente čiji polaznici na svojim uspesima čine ponosnim – navela je Dijana Jakšić Kiurski.

Ovom prilikom izražena je zahvalnost i mentorima koji rade sa učenicima, prenose im znanja i ljubav prema naučno-istraživačkom radu.

A.Đ.

1711479360295

U Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača održano je humanitarno muzičko veče. Na inicijativu profesorice klavira Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“ Ivane Stražmešter cilj je bio prikupljanje sredstava, ali i sredstava za higijenu za socijalne ustanove i pojedince.

-Dugogodišnju saradnju sa Visokom školom rešili smo da unapredimo. Na radost naših učenika i studenata nadamo se da ćemo i u budućnosti organizovati više ovakvih koncerata – napomenula je Ivana Stražmešter.

 

Ideju su rado prihvatili u Visokoj školi gde su se priključili zaposleni i studenti.

-Nakon početne inicijative došli smo na ideju da pozovemo još učesnika kako bismo upotpunili muzički ugođaj sugrađanima koji su se odazvali i pružili i ostalima priliku da učestvuju u ovom humanom činu. Hvala svima koji su podržali naše muzičko veče – dodao je Aleksandar Mitrevski, asistent iz oblasti muzičke umetnosti VŠSSOV.

Ovo nije prvi put da su studenti pokazali da su velikog srca, podsetila je studentkinja prve godine Violeta Grubor.

-Poznata je naša akcija za Novu godinu tokom koje prikupljamo slatkiše i slaniše za decu koja u vreme praznika borave na Dečijem odeljenju Opšte bolnice, ali i za decu oštećenog sluha, Narodne kuhinje, đake OŠ „6. oktobar“ – kazala je Valentina Grubor.

U programu su učestvovali učenici i nastavnici OMŠ „Slobodan Malbaški“, studenti VŠSSOV, polaznici plesnog studija „Tijane Levnajić“ i korisnici centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“.

 

A.Đ.

 

 

garaza-dositejeva-(1)

Uklanjanje garaže u Dositejevoj ulici, za sada nije moguće, istakao je Čedo Gvero, direktor JP „Kikinda“.

-Za rušenje garaže, koja nikada nije zaživela, potrebno je 30 miliona dinara, stoji u elaboratu koji je urađen. Duplo, možda čak i više je neophodno kako bi se garaža privela nameni za koju je i izgrađena. Kako statički projekat nikada nije urađen, ne možemo ni da je privedemo nameni, niti može da se koristi. Posebno pitanje je da li postoji potreba za ovim objektom. Ovog momenta važnije je da uredimo parking mesta u ulici Svetozara Miletića gde sugrađani parkiraju automobile na zelenim površinama –  rekao je Gvero.

Izgradnja objekta počela je davne 1988. godine i nikada nije završena. U finansiranju je učestvovao i ondašnji „Naftagas“ jer je u blizini upravna zgrada ove firme, a nikada privedena nameni, garaža je u vlasništvu lokalne samouprave.

 

 

Mamografija

Besplatni preventivni pregledi, ultrazvučno snimanje dojki i analize tumor-markera za prostatu, organizovani u nedelju u Opštoj bolnici, izazvali su veliko interesovanje građana.

Urađeno je 46 ultrazvučnih pregleda dojke, dve žene su upućene na mamografiju, a 22 će naknadno obaviti ultrazvučno snimanje.

U laboratoriji je PSA analiza radi skrininga na tumor prostate urađena kod 36 pacijenata. Kod sedmorice su otkrivene povišene vrednosti. Narednih dana ovu analizu će moći da obave i svi ostali koji to, zbog velikog interesovanja, nisu uspeli da učine u nedelju, saznali smo iz PR službe Bolnice.

KC-vode-2

Radionica u okviru Unicefovog projekta WASH (Water, Sanitation and Hygiene – voda, sanitacija/javno zdravlje i higijena) održana je danas u Kulturnom centru. Projekat u Srbiji sprovodi Stalna konferencija gradova i opština, u saradnji sa lokalnim ustanovama u odabranim gradovima.

– Naš zadatak je da otvorimo diskusiju o tome kako klimatske promene utiču na vodosnabdevanje, sanitaciju, higijenu i zdravlje dece i mladih i kako oni mogu da utiču na donošenje odluka u ovoj oblasti – objasnio je Miodrag Gluščević, programski direktor za urbani razvoj, životnu sredinu i komunalne delatnosti u Stalnoj konferenciji.

Partneri u projektu u Kikindi su Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada, u saradnji sa Javnim preduzećem „Kikinda“, Zavodom za javno zdravlje, Crvenim krstom i Gimnazijom, čiji predstavnici su učestvovali na radionici.

– U saradnji sa Stalnom konferencijom već smo sproveli anketu na ovu temu i danas ćemo predstaviti rezultate – rekla je Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata i dodala da je cilj projekta da se mladi angažuju, da se čuje njihovo mišljenje.

Unicefov projekat obuhvata pet gradova u Vojvodini: Novi Sad, Suboticu, Sombor, Sremsku Mitrovicu i Kikindu. Kako kažu organizatori iz Stalne konferencije, dosadašnji utisci su da su mladi veoma uključeni, da razumeju kako klimatske promene utiču na svakodnevni život, imaju odlične ideje i veoma su zainteresovani da pomognu.

ulica-mihajla-pupina

Do kraja nedelje počeće adaptacija i sanacija kolovoza na teritoriji Grada. Iz budžeta lokalne samouprave za radove je planirano 55 miliona dinara i zajedno sa sredstvima iz Pokrajine u puteve će ove godine biti uloženo više od 100 miliona dinara što je znatno više nego prethodne, istakao je direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero.

– Biće rehabilitovan asfalt u ulici Jovana Jovanovića Zmaja od Bašaidskog druma do Mihajla Pupina u dužini od 800 metara. Na istom potesu biće urađeno 65 parking mesta ukupne površine 1.100 kvadrata. Od Bašaidskog druma do Partizanske izgradiće se 43, a  od Bloka I do kućnog broja 162 niće nova 22 parking mesta. U toku je prikupljanje dokumentacije za rekonstrukciju ulice Mihajla Pupina koja će se nadovezati na Zmaj Jovinu ulicu i u kojoj će takođe biti izgrađeni parkinzi. Ova investicija iznosiće više od 50 miliona dinara – rekao je Gvero.

 

Rehabilitovaće se ukupno 3.000 metara puteva. U drugom rejonu ovim poslom biće obuhvaćene ulice: Đure Oličkova i Stevana Lakai Gige u dužini od po 240 metara, Kiš Mihalja u dužini od 350 metara zajedno sa 90 metara koji se nalaze na katastarskoj parceli 3329. U planu je i po 450 metara asfalta u ulicama Miloša Crnjanskog i  Veljka Petrovića, 230 metara u Miroslava Antića i 150 metara u Železničkom Novom Redu u ulici Lipa.

-Deo drugog rejona u kojima su zamenjene azbest cementne vodovodne cevi biće komplet sređene. Uradiće se i 890 metara pešačkih staza, među kojim bih izdvojio deo Albertove pored DTD-a, od Iđoškog puta do ulice Miroslava Antića i sa ovim poslom započinjemo. Tu staze nije bilo i građani su išli putem. Pešačke staze rekonstruisaće se i u ulici Kralja Petra Prvog, od Dečijeg i Školskog dispanzera do Karađorđeve, na uglu Masarikove i Žarka Zrenjanina, ali i u drugom rejonu gde ih nema  – dodao je naš sagovornik.

 

 

U trećem kvartalu godine planirano je i uređenje parkinga u centru Mikronaselja, što će biti nastavak od prošle godine. Pošto su kod Bloka B uklonjene garaže sada će biti izgrađen pristupni put sa dvadesetak  parkinga uz sam ritejl park.

Đorđe Klenanc iz JP „Kikinda“ napomenuo je da su u plan ušle ulice koje će činiti celinu po završetku radova.

-Rehabilitacija kolovoza podrazumeva zamenu dotrajalog sloja asfalta na kompletnoj deonici novim asfaltom. To će biti urađeno i u Zmaj Jovinoj ulici koja će dobiti novi izgled nakon što se završi izgradnja parkinga. Obimniji radovi očekuju nas u ulici Mihajla Pupina od Jovana Jovanovića Zmaja do Svetosavske. Ove godine planirano je i postavljanje semafora na uglu Zmaj Jovine i Partizanske kako bi se rešilo takozvano saobraćajno zagušenje na ovoj raskrsnici – precizirao je Klenanac.

Izvođači radova biće firme „Vojput“ iz Subotice i „Eko-gradnja“ iz Zrenjanina.

A.Đ.

 

Tisa Felbab 2

Gimnazijalka i polaznica Regionalnog centra za talente (RCT) „Dušan Vasiljev“, Tisa Felbab, osvojila je prvu nagradu na književnom konkursu koji je Gimnazija raspisala povodom stogodišnjice sećanja na velikog kikindskog pesnika Dušana Vasiljeva.

Druga nagrada pripala je učenici beogradske Filološke gimnazije Petri Pavlović, a treća Filipu Vlaškoviću iz Užičke gimnazije, saopšteno je iz RCT.

Na konkursu koji je bio međunarodnog karaktera, učestvovali su gimnazijalci iz čitave Srbije i iz Temišvara – pristiglo je 59 radova iz 15 gradova.

Odluku o najboljim radovima doneo je žiri u sastavu: Dubravka Vojvodić (predsednica), Nataša Ivetić i Srđan Srdić u ime Gimnazije „Dušan Vasiljev“.  Žiri ukazuje posebno poštovanje kolegama iz beogradske Vojne gimnazije i Valjevske gimnazije, čiji su se učenici istakli brojnošću radova.

Članovi žirija smatraju da je konkurs u potpunosti opravdao svoju svrhu, te da je najmanje deset visokokvalitetnih radova pokazalo da se, i u ovoj generaciji učenika, nalaze oni koji se izdvajaju sopstvenim talentom, ali i razumevanjem značaja koji delo Dušana Vasiljeva ima danas, čitav vek nakon njegove tragične i prerane smrti.

Rad Tise Felbab nedvosmisleno je najuspešniji, i s aspekta promišljenosti, zrelosti, ali i autentične vrste mladalačkog nadahnuća, i žiri je mišljenja da se nagrađena učenica, iako tek u prvoj godini srednje škole, izvesno nalazi na početku veoma ozbiljnog prisustva u srpskoj književnosti, navodi se u obrazloženju žirija.

Nagrade Tisi Felbab, Petri Pavlović i Filipu Vlaškoviću biće dodeljene na Svečanoj akademiji koju Grad Kikinda organizuje povodom stogodišnjice smrti Dušana Vasiljeva, u sredu, 27. marta, od 19 sati, u kikindskom Narodnom pozorištu.

Recitatori-Coka-(2)

Zonska smotra recitatora “Pesniče naroda mog” održana je danas u Čoki.

Na Pokrajinsko takmičenje, koje će se održati od 19. do 21. aprila u Sečnju, iz kikindskih škola, plasirali su se: Dragan Jovanić, učenik OŠ “Ivo Lola Ribar” u Novim Kozarcima, Jovan Stepančev, učenik OŠ “Vasa Stajić” iz Mokrina, i Gordana Ristić, učenica Tehničke škole.

U trima uzrasnim kategorijama na smotri su nastupila 82 recitatora.

431789665-329419200134169-2563722756753303346-n

Međunarodni festival „Voice of the stars“ održan u Zagrebu bio je u znaku Kikinđanki. Od 67 učesnika iz šest zemalja, sestre Hana i Petra Todorić i Ena Gogić osvojile su prva mesta svaka u svojoj kategoriji. U kategoriji „Svetski hit“ sa evrovizijskom pesmom Nevene Božović-Kruna Ena je bila najbolja.

Sestre Todorić bile prve u kategoriji „Autorske pesme“ i to Hana u uzrastu od 12 do 13 i Petra u uzrastu od 11 do 12 godina.

Na festivalu u sali „Lisinski“ učestvovali su solisti uzrasta od šest do 16 godina. Ciljevi su razvoj umetnosti i afirmacija mladih muzičkih talenata, podsticanje njihove kreativnosti, kao i širenje zajedništva i tolerancije.

A.Đ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!