Град

kud-mokrin-prolecni-koncert-(1)

Kulturno umetničko društvo „Mokrin” organizovalo je „Prolećni pevački koncert“  na kom su, osim domaćina, nastupili Ženska pevačka grupa  KUD-a „Marija Bursać” iz Banatskog Velikog Sela, Ženski hor „Lira” iz Novog Kneževca i VIS „Biseri” iz Velikog Semikluša iz Rumunije.

Prema rečima Vladimira Milovanova, umetničkog rukovodioca Ženske i dečije pevačke grupe KUD-a „Mokrin”, program je bio bogat i raznovrstan program.

-I publika je pevala sa izvođačima, a na samom kraju svi učesnici zajedno su otpevali pesmu „Ovo je Srbija”. To je izazvalo mnoštvo pozitivnih emocija. Iskoristio bih ovu priliku da pozovem publiku da bude sa nama na  „Uskršnjem koncertu”, koji  organizujemo  prvog dana Vaskrsa 5. maja. Tada će učestvovati svi folklorni ansambali i pevačke grupe – istakao je Milovanov.

438887481-952723556856252-873150391591029258-n
U organizaciji Mesne zajednice Banatsko Veliko Selo i Srpske pravoslavne crkve, a uz pomoć ljudi dobre volje  večeras (petak) u 19 časova biće organizovano  preskakanje vatre Lazarice.
Iz Mesne zajednice pozivaju svu decu i mlade da se pridruže i ulepšaju događaj u centralnom parku ispred Zavičajne kuće.
Odazvala su se  udruženja i pojedincii, tako da će za sve biti obezbeđene sveže kokice,  tople krofne i palačinke. Na deci je da uz igru i muziku ulepšaju ovaj događaj, poručuju organizatori.
sednica-mini-postrojenja-(3)

Na sednici Skupštine grada, zakazanoj po hitnom postupku i kojoj su prisustvovali odbornici vladajuće većine, jednoglasno je doneta  odluka o obezbeđivanju finansijskih sredstava za realizaciju kapitalnih investicija – mini postrojenja za preradu pijaće vode na selima. Ovom Odlukom odobreno je dugoročno kreditno zaduživanje grada u iznosu do 115.467.180 dinara za finansiranje kapitalnih investicionih rashoda u skladu sa Odlukom o budžetu grada Kikinde za 2024. godinu i projekcijama na 2025. i 2026. godinu. Sredstva će se iskoristiti za izgradnju postrojenja za kondicioniranje pijaće vode i rekonstrukciju crpne stanice u Nakovu, Banatskom Velikom Selu, Iđošu i u Mokrinu.

-Jedan od najvažnijih problema u našem gradu je zdrava pijaća voda i mi njegovo rešavanje privodimo kraju. Izgradnja fabrike vode je u samom finišu, a ono što sledi je da obezbedimo zdravu vodu za piće i na selima. Ovogodišnjim budžetom planirali smo izgradnju mini postrojenja u Nakovu, Banatskom Velikom Selu, Iđošu i u Mokrinu i investiciju smo podelili u dve faze. Kako je vrednost velika 384 miliona dinara moramo da obezbedimo sredstva i iz drugih izvora finansiranja. Deo sredstva, 166 miliona dinara dobili smo od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, od čega je uplaćen avans od 160 miliona i PDV od 32 miliona dinara. Sopstveno učešće najvećim delom biće obezbeđeno iz kredita. Prethodno je lokalna samouprava tražila odobrenje nadležnog Ministarstva finansija i dozvolu za kreditno zaduženje dobili smo 24. februara – rekla je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

Ugovor o kreditu sa poslovnom bankom biće zaključen u zavisnosti od tržišnih uslova koji će biti postignuti kod poslovnih banaka sa rokom otplate od 60 meseci uključujući grejs period od 12 meseci.

-Srpska napredna stranka preuzela je vlast  u Kikindi pre više od decenije. Sve ovo vreme rešavamo probleme građana, a među najvažnijim je zdrava voda za piće koju ćemo dobiti zahvaljujući izgradnji fabrici vode. Decenijama se čekalo da dobijemo postrojenje za preradu pijaće vode. Projekat privodimo kraju i uskoro će Kikinđani imati vodu kakvu zaslužuju u 21. veku.  Pored pomenutog zamenjeno je i četiri petine azbest cementnih cevi u gradu. Velikim trudom i zalaganjem naših predstavnika u republičkom i pokrajinskom parlamentu i uz ogromnu podršku Republike i Pokrajine rešili smo višedecenijski problem u gradu. Naša politika je da i meštani sela imaju jednake uslove za život, stoga će mini postrojenja za preradu vode biti izgrađena i u mesnim zajednicama. Odgovornim radom i odgovornim odnosom prema budžetu i meštani svih devet sela imaće zdravu vodu za piće. Završeno je preprojektovanje za Sajan, Bašaid, Banatsku Topolu, Rusko Selo i Nove Kozarce. Ponosan sam na sve koji su učestvovali u ovome – naveo je Lukač i zahvalio se koalicionim partnerima iz SVM-a i SPS-a koji su podržali najvažnije projekte. Dodao je i da će mesec dana Kikinđani konačno imati zdravu vodu za piće.

 

Lokalna samouprava na čelu sa Srpskom naprednom strankom misli na sve građane, dodao je šef odborničke grupe Aleksandar Aćimov.

-Uskoro će poteći zdrava pijaća voda. To smo svi u gradu željno priželjkivali decenijama. Pored toga i meštanima sela biće obezbeđena zdrava voda. Odgovorni smo i data obećanja ispunjavamo. Sa ovakvom politikom nastavićemo i u budućnosti – rekao je Aćimov.

Odbornici su doneli i odluke o angažovanju revizora za obavljanje eksterne revizije završnog računa budžeta grada za 2023. godinu, davanju saglasnosti na isknjižavanje učešća grada e u kapitalu privrednog društva „Dnevnik“  iz Novog Sada po osnovu prinudnog otkupa akcija, data je saglasnosti za otpis duga po osnovu ustupljenih prihoda grada društvu ,, Ful Protekt“  iz Beograda. Doneta je i odluka o izradi Plana detaljne regulacije za radnu zonu „Kaldarica“, o izradi Plana detaljne regulacije solarne elektrane „Njugat solar“, kao i više rešenja o otuđenju iz javne svojine grada  određenih katastarskih parcela.

A.Đ.

milica-tomic-svetsko-takmicenje-(2)

Polaznica Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ i učenica druge godine Gimnazije, Milica Tomić, osvojila je dve zlatne medalje iz oblasti fizike za najbolju prezentaciju naučnog rada i najbolji poster, na Svetskom takmičenju u istraživačkim radovima iz prirodnih nauka  koje je održano u turskom gradu Izmiru.

Priliku da učestvuje na ovom takmičenju Milica je stekla tako što je osvojila prvo mesto na Državnoj smotri istraživačkih radova u oblasti fizike, a naziv njenog rada je „Aproksimacija makroseizmičkog intenziteta i ubrzanja tla na kartama seizmičkog hazarda“. Milica Tomić je već tri godine polaznica Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ gde joj je mentorka Marija Popović.

 

-Milica je izuzetno svestrana i uporna, a njen nastavnik sam još od osnovne škole.  Kada se bavite ovako ozbiljnim istraživanjem uglavnom nemate vremena za nešto drugo, međutim, Milica je išla i na druga takmičenja ove godine i učestvovala na raznimmanifestacijama koje je škola organizovala. Važno je i što ima izgrađene socijalne veštine, bez kojih ne bi uspela da dosegne ovaj uspeh – istakla je mentorka Marija Popović.

Osim naše sugrađanke, na ovom prestižnom takmičenju učestvovalo je još šestoro učenika iz Srbije, mahom iz Beograda. Na ovom takmičenju su nastupili mladi naučnici iz čitavog sveta, a komisiju su činili profesori iz Rusije, Turske, Mađarske i Indonezije.

 

 

 

Arhiv-radionice-(10)

Istorijski arhiv Kikinda i Centar za likovnu i primenjenu umetnost “Tera” započeli su u Arhivu organizovanje radionica izrade grbova i štitova naselja u Velikokikindskom privilegovanom distriktu za učenike sedmog i osmog razreda osnovnih škola.

– Koncept je da se učenicima približi šta je bio Distrikt, šta je on značio za građane Velike Kikinde, za srpski narod u njoj, i da im se, na interesantniji način, kroz crtež i rad sa glinom, predstavi to – rekao je direktor Istorijskog arhiva, Srđan Sivčev.

Prvi radioničari bili su učenici dva odeljenja Osnovne škole „Feješ Klara“. Za njih je, na početku, upriličen obilazak izložbe o Velikokikindskom distriktu u prostorijama Muzeja, kroz koju ih je vodio arhivista Vladimir Dudić.

– Deca se danas slabije interesuju za istoriju, posebno za lokalnu, više ih zanima egipatska i starogrčka. U školi se ova tema uglavnom samo pominje, ne uči se detaljnije koja su sve sela bila deo Distrikta. Sada su videli te grbove i kroz igru su izabrali jedan, crtali ga po sećanju, a zatim i izrađivali pečate u glini – objasnila je arhivista Snežana Karačonji, koja je vodila radionice.

U saradnji sa „Terom“, u radionicama učestvuju vajari i pomažu deci u izradi. Edukator sa dugogodišnjim radom u osnovnim školama danas je bio Igor Smiljanić.

– Izrada grbova i obeležja obrađuju se u osmom razredu. Deci je interesantno da istražuju, da rade sa glinom i mi smo tu da ih usmeravamo – rekao je Smiljanić.

Adrijan Molnar, učenik sedmog razreda, kaže da ovu temu još nisu imali na časovima istorije.

– Dopada mi se, korisno je i zabavno. Mislim da je važno da ljudi znaju istoriju svog grada, da je to osnovna kultura – rekao je Adrijan.

Danas izrađeni pečati biće ispečeni i poklonjeni odeljenjima koja budu učestvovala u radionicama Arhiva i „Tere“.

Radionice su uvod u obeležavanje 250 godina od osnivanja Velikokikindskog privilegovanog distrikta, koje se odigralo u novembru 1774. godine, rekao je direktor Sivčev. Ustanove u Gradu pripremaju svoje programe, a Istorijski arhiv će tada predstaviti luksuznu monografiju o Distriktu, o poveljama koje su izdate za vreme njegovog trajanja, a, u saradnji sa Maticom srpskom, biće organizovan stručni skup sa eminentnim stručnjacima iz svih oblasti društvenih nauka.

S. V. O.

 

a20b3fbe-60ac-48e8-8550-4981f1125c74

Obeležavanje Dana škole „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca nastavljeno je organizovanjem sportskog susreta između domaćina i vršnjaka iz škola „Gligorije Popov“ iz Ruskog Sela, „Slavko Rodić“ iz Banatskog Velikog Sela i „Petar Kočić“ iz Nakova. Potpisana je i Povelja drugarstva i prijateljstva između Dragane Radujko, direktorice novokozaračke i Ljiljane Janjilović, direktorice nakovačke škole.

-Pre tri godine istu povelju potpisali smo sa školom iz Ruskog Sela, prošle smo to učinili sa školom iz Banatskog Velikog Sela, a ove je na red došla obrazovna ustanova iz Nakova. U pomenutim školama nema puno učenika i veoma nam je važno da se deca druže, uče jedni od drugih, ali i nadmeću između sebe – rekla je Dragana Radujko.

Razmena iskustava i saradnja važne su za opstanak seoskih škola, napomenula je Ljiljana Janjilović.

-Svima nama želim da prijateljstvo i saradnja traju dugovečno. Naša škola daće sve od sebe da se ono razvija – kazala je direktorica nakovačke škole.

Sportskom danu prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač, i članovi Gradskog veća Dragan Pecarski i Valentina Mickovski. Prvi čovek grada deci je poručio da iskoriste svaki momenat da  od učitelja i nastavnika „ukradu“ znanje i dodao da je ovo pravi način da škole sarađuju, a učenici se druže i stvaraju nova prijateljstva koja ostaju do kraja života.

 

Uspeh đacima u učenju, a zaposlenima u radu poželela je i Valentina Mickovski.

-Povelja saradnje među školama primer je dobre prakse. Sporazum nije mrtvo slovo na papiru, nego se primenjuje tokom čitave školske godine. Razvijanjem prijateljstva i učenjem dece fer pleju, mladima usađujemo prave vrednosti – navela je Mickovski.

A.Đ.

7188a06b-d61c-4c54-aabf-07f2575833be

Centralni deo manifestacije „Pozdrav proleću“ okupio je mališane iz vrtića, učenike baletske školice i OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina, kao i dečije horove PU „Dragoljub Udicki“ i „Kikindijanci“. Programom u Narodnom pozorištu najmlađi su pozdravili, za mnoge, najlepše godišnje doba.

– Manifestaciju organizujemo 26. put. Kada je nastala, ratne 1999. godine, bila je jedna od retkih pozitivnih događaja u gradu. Deca koja su dolazila na Gradski trg pesmom i igrom su pozdravljali proleće. Od tada do danas „Pozdrav proleću“ prerastao je u veliku i značajnu manifestaciju koja svake godine okuplja sve više učesnika  – navela je Tanja Nožica iz Kulturnog centra.

Događaju su prisustvovale zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Ovo je jedna od najlepših manifestacija u gradu upravo zato što je posvećena najmlađima. Ona je zapravo pozdrav deci sa porukom da su oni ukras i radost sveta. Naši mališani su naša najveća vrednosti i oni nas motivišu da budemo još bolji. Moramo im pružiti i u njih usaditi ljubav kako bi sutra postali samosvesni, dobri i odgovorni ljudi – istakla je Dijana Jakšić Kiurski.

A.Đ.

438196216-408401158670180-6308281805227625090-n

Jedan od obaveznih programa manifestacije „Pozdrav proleću“ su radionice za učenike nižih razreda osnovnih škola. Ove godine posvećene su predstojećem prazniku, Uskrsu, a zbog lošeg vremena održane su u prostorijama Kulturnog centra.

Pravili su se uskršnji ukrasi dekupaž tehnikom, crtala i ukrašavala papirna i drvena jaja i magneti.

Petra Radak je učenica drugog razreda iz škole „Đura Jakšić“.

– Crtam lik iz „Digitalnog cirkusa“, a već sam napravila jaje magnet i jako mi se sve ovo sviđa – rekla je Petra.

Slikarka Smiljana Šalgo, koja vodi dečiju slikarsku radionicu „Stvaram ono što sanjam“ u Kulturnom centru, danas je radila sa osnovcima u radionici crtanja i slikanja.

– Deca uvek sa radošću učestvuju u kreativnim radionicama, na kojima ispoljavaju svoju maštu. Danas su dominirali prolećni i uskršnji motivi – kaže Smiljana Šalgo.

Posle lepog druženja sa vršnjacima iz drugih škola, mali umetnici su poneli svoje radove kući već započeli pripreme za predstojeće praznike.

S. V. O.

436783390-1088952205496261-7121218112837477752-n

Svake godine jedan od najlepših delova „Pozdrava proleću“ je trka u puzanju „Naj Kića“, koja je, ujedno, i jedini program koji neminovno, svaki put ima nove takmičare. Danas je, u dobrom raspoloženju, u salu Kulturnog centra stiglo 11 beba sa roditeljima i navijačima. Svi su došli ranije kako bi se upoznali sa konkurencijom i okupili se na stazi. Dužinu od 2,8 metara prelazilo je po troje, a mamci su, i ove godine bili raznoliki, od telefona i daljinskih upravljača, do hrane i sokića.

Iako im je bilo zabavnije da se na stazi igraju i druže, mnogi su, ipak, na insistiranje roditelja i uz podršku navijača, stigli do cilja. Među devojčicama, prva je bila  Aleksandra Stepančev koja je do svog keksića dopuzala za  17,69 sekundi. Pobednica ima 15 meseci i na takmičenje je stigla iz Mokrina, sa mamom Mirjanom i tatom Aleksandrom.

– Nismo se spremili, bili smo u nedoumici da li da je prijavimo jer je malo lenja, ali smo znali da je hrana najbolji mamac i da će tako sigurno puzati – da smo doneli domaću kobasicu, ona bi bila najbrža – kaže mama Mirjana.

Drugoplasirana je bila Nikolina Maljugić, a treće mesto zauzela je Izabela Kurunci. U muškoj konkurenciji, najbrži je bio Teodor Bogunović (vreme – 21 sekund), a samo nešto sporije do cilja su stigli Luka Bucalo i Mijat Gvero.

Pobednik Teodor ima 13 meseci i došao je sa mamom Sanjom i tatom Aleksandrom. Malo kasnije je propuzao, kaže mama Sanja, ali se danas to isplatilo. Po tri prvoplasirane bebe dobile su plakete, a svi učesnici zahvalnice i poklone Grada, kao uspomenu na ovo, prvo i najslađe nadmetanje.

S. V. O.

309cd41e-32ff-49e1-9b7e-932983c75af2

U organizaciji udruženja „Srpski ratni veterani“, „Čuvari baštine“ i „Tri stuba“ kod spomenika Beli krst u Bašaidu obeležena je godišnjica bitke na Iljevu koja se vodila 1848. godine na prostoru između Melenaca i Bašaida stradalo 198 Srba.

-Kako bi sačuvali sećanje na ovaj dan svake godine okupljamo se da odamo počast junacima. Kako bi učenici nastavili da neguju kulturu sećanja učenicima sedmog i osmog razreda škole u Bašaidu održali smo predavanje o značaju ove bitke za selo – rekao je Milinko Arsenov.

Ovom prilikom služen je parastos poginulim Div junacima i vence su položili predstavnici lokalne samouprave i mesne zajednice. Događaju je prisustvovao predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan.

-Div junaci, branioci srpske Vojvodine, oduprli su se znatno jačem neprijatelju i dali svoje živote za srpsku čast. Znali su zašto se bore i koga brane svoje domove, porodice, decu. Njihovi ideali ostvareni su kada je došlo do prisajedinjenja sa Kraljevinom Srbijom. Ostavili su nam da čuvamo srpstvo i naše jedinstvo – dodao je Bogdan.

Organizovan je i prigodan program u kom su učestvovali đaci OŠ „1. oktobar“ i vokal Miša Blizanac.

 

A.Đ.

 

error: Content is protected !!