Поводом обележавања значајног јубилеја, 70 година рада Пољопривредне стручне службе (ПСС) у Кикинди, у свечаној сали Градске куће данас је организована свечана академија.
Раније позната под називом Пољопривредна станица „Агрозавод“, ова стручна служба више пута је мењала назив, али је увек остала на свом задатку саветодавца, рекао је директор ПСС, Младен Ђуран.
– Пољопривредни произвођачи код нас могу да дођу до најновијих информација, не само када су у питању подстицаји, већ им и преносимо знања о новим технологијама. Ми смо спона између њих и пољопривредних факултета и прилагођавамо им и приближавамо нова знања, показујемо им на који начин да их примене. Увек смо остали на свом основном усмерењу – на обезбеђивању пољопривредне производње у ратарству и сточарству, очувању пољопривредних ресурса, животне средине, здравља људи, животиња и биљака, и то су принципи којих смо се држали свих ових 70 година – истакао је Ђуран.
Свечаном скупу присуствовали су и помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде у Сектору за рурални развој Александар Богићевић, и помоћник ресорног покрајинског секретара у Сектору за заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта, Петар Самоловац.
– Покрајински секретаријат ради на томе да унапреди рад пољопривредних стручних служби – рекао је Самоловац. – Наредне године ћемо, за узорковање земљишта, обезбедити савремено возило са сондом. За пољопривреднике Покрајина и Република редовно расписују конкурсе, и они, генерално, имају поверења у Пољопривредне стручне службе јер ту добијају објективне савете. Не фаворизују се ни хемијске ни семенске куће и увек су на услузи пољопривредницима. Унапредићемо рад служби савременом опремом и дигитализоваћемо податке јер без тога не можемо да планирамо будућност пољопривреде код нас.
Локалну самоуправу представљали су градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа задужен за пољопривреду и заштиту животне средине, Ђорђе Тешин.
– Имамо веома добру сарадњу са овим саветодавним телом, пре свега у едукацији пољопривредних произвођача и у програму бесплатне анализе земљишта пре сетве за који Град даје подстицајна средства и субвенције, док се, уз помоћ платформе еАграр, они и укључују у савремене трендове – изјавио је Тешин. – Градска управа и Пољопривредна стручна служба размењују податке у креирању аката од значаја за развој пољопривредне производње без којих се не могу доносити закони и прописи, те им, и на тај начин, олакшавамо правно-формалне процедуре у њиховом пословању.
Поводом прославе јубилеја, уручене су плакете Министарству и Покрајинском секретаријату, Граду Кикинда и Општини Нови Кнежевац, као органима који су највише допринели развоју саветодавства и пољопривредних стручних служби са којима Служба у Кикинди има најчешћу сарадњу.
Уз посебну захвалност, плакета је додељена и бившем дугогодишњем директору и суоснивачу, Ратку Рожићу. Рожић је као агроном у овој служби провео 45 година, читав радни век, а на њеном челу био је 18 година.
– Рад Пољопривредне станице имао је пуно добрих резултата – навео је Рожић. – Оно што нас је посебно одликовало била је изузетна породична атмосфера и, захваљујући таквом колективном раду, били смо веома успешни. Много ми значи ово признање, посебно јер сам га добио толико година по завршетку мог радног века, остао сам им у лепом сећању и захвалан сам им на томе. Морам да истакнем да је то признање и свима који су допринели да успешно радимо.
Обележавању јубилеја ПСС у Кикинди присуствовали су и представници сарадничких служби, компанија и многобројни гости.
Сва потребна механизација, возила људски и стручни капацитети спремни су у складу са планом Зимске службе – рекао је Зоран Бјелан, технички директор у „Еко градњи“.
Како је објаснио, ради се са три камиона са посипачима и једним мањим возилом за уже улице, прилазе болници и здравственим службама, а, уколико дође до навејавања снега, ангажује се и грејдер.
Ђорђе Кленанц, руководилац Зимске службе ЈП „Кикинда“ и члан штаба Зимске службе објаснио је да су саобраћајнице првог приоритета у граду главне улице, приступи здравственим установама, школама и вртићима, и општински путеви првог реда који повезују насељена места на територији града.
Кленанц је рекао да је издат налог за набавку прве транше од 150 тона соли, што је довољно за први део зиме и да ће се, надаље, поступати у складу са временским приликама и стању на путевима.






– Посебна ми је радост што нова звона управо данас први пут најављују почетак Свете литургије. Купили смо три нова црквена звона која ће бити при овом светом храму и најављујемо изградњу новог звоника коју ћемо започети на пролеће – рекао је старешина Храма светих Козме и Дамјана, протојереј Бобан Петровић. – Захваљујем се свима на прилозима, до сада смо прикупили половину износа и зато упућујем позив за помоћ да сакупимо и остатак средстава, како бисмо их исплатили у потпуности. Ова звона ће, док је света и века, позивати вернике на богослужења и објављивати важне и радосне догађаје.
Звона, тежине 800, 400 и 200 килограма, изливена су у Ливници „Кременовић“ из Белосаваца код Тополе у којој су им, наводи протојереј Петровић, изашли у сусрет и испоручили звона него што су исплаћена, како би се први пут огласила на дан Храмовне славе.
– По благослову нашег епископа ми обележавамо и ове, зимске Свете Враче, и летње, 14. јула, па тако имамо две радости у току године. Моја порука је да треба сви да се угледамо на Свете Враче, на њихову веру која им је дала моћ да исцељују болеснике, као и на њихов начин живота који је Бог обдаримо снагом благодати – навео је протојереј Петровић.
Куповину нових звона помогао је и Град Кикинда са 500 хиљада динара. Светој литургији присуствовали су градоначелник Младен Богдан, Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника, и чланица Градског већа, Маријана Мирков.
– Овде смо да покажемо јединство које нам је јако важно у овим изазовним временима. Кикиндско намесништво Српске православне цркве и Град Кикинда јединствени су и помажемо једни друге, заједно радимо у интересу наших суграђана – рекао је градоначелник Богдан. – Да се разумемо и помажемо показали смо и до сада – недавно је, на цркву у Мокрину, подигнут нови крст, а сада имамо и нова звона при овом храму – рекао је градоначелник Богдан. – И поводом овог празника православном свету желим здравље, љубав, мир и благостање.
Кумови славе били су Дејан Блажић, Драган Мандић и Драган Оџић. Управо један од њих, Дејан Блажић, први је повукао ужад на новим звонима, пола сата пре литургије.
Светој литургији, причешћу и резању славског колача присуствовао је велики број верника. Свети Козма и Дамјан били су врачеви (лекари) и чудотворци који су, захваљујући даром од Бога за исцељење разних болести, бесплатно лечили, због чега их је народ прозвао бесребреницима.













