Град

Данило-Стојиц

На дан рођења Јована Поповића, вечерас је, у Народној библиотеци која носи име великог књижевника, први пут уручена и регионална књижевна Награда „Јован Поповић“ Издавачке куће „Партизанска књига“. У конкуренцији од 242 пристигла рукописа кратких прича из Словеније, Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије, по мишљењу жирија, признање – плакету и штампање књиге, заслужио је, Данило Стојић из Ужица за своју збирку под називом „Најбоље је већ прошло“.

Основна идеја била је да се реафирмишу лик и дело Јована Поповића који је сасвим заборављен у књижевности, навео је уредник „Партизанске књиге“, др Срђан Срдић.

– Након што смо објавили његова сабрана дела, установили смо и регионалну награду јер је Јован Поповић био Југословен пар екселанс. Што више победничке књиге буду налазиле место у књижевности, тако ће и награда добијати на значају. Дела Јована Поповића поново ће бити истакнута у облику у каквом никада нису била, што он није доживео, и што се није догодило још 70 година касније – навео је Срдић.

Жири за доделу Награде, који су чинили Милана Грбић, Валентина Кнежевић и Звонко Карановић, одлуку је донео једногласно, истичући да „збирка, путем ретроспекције, неретко реферише на Југославију, нарочито на њен распад и ратне деведесете године. (…) Иако се чине као усамљеници и аутсајдери, јунаци прича поред себе заправо увек имају барем двојицу савезника – аутора, а вероватно и читаоца. Преиспитивање капиталистичке, конзумеристичке савремености тексту даје суптилну, али дефинитивно постојећу друштвено-критичку димензију“.

Данило Стојић, рођен 1981. у Титовом Ужицу, аутор је великог броја литерарних и арт фанзина, бави се реализовањем различитих културних акција, издаваштвом и видео продукцијом. Написао је романе „Време полураспада“ и „Ресто“. Пише на српскохрватском и енглеском језику. На додели је истакао да је књига настајала осам година и препознао симболику са називом награде.

– У једној причи је мој деда партизан, првоборац, који је био отписан као мртав у хладњачи, преживео и завршио у Египту. Он је мојој браћи и мени поклонио књиге „Пинки је видео Тита“. То је та веза и највеће значење што ће на мојој књизи бити назив ове награде – рекао је Данило Стојић.

На књижевној вечери која је уследила, гост је био и уредник „Партизанске књиге“, књижевник Владимир Арсенић. Свечаности у Библиотеци присуствовале су, у име локалне самоуправе, која је подржала конкурс, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски и ресорна чланица Градског већа, Маријана Мирков.

– Дан библиотеке, 179 година постојања и рада једне од најстаријих библиотека у нашој земљи обележавамо са поносом и радошћу – истакла је Дијана Јакшић Киурски. – Опстајала је упркос свим изазовима и искушењима која постоје и данас. Мислим, пре свега, на свеопшту кризу читања и кризу културног идентитета јер све више живимо у материјалистичкој и потрошачкој стварности. То је присуство дуализма између снаге живе, слободне речи и њеног значења, и свеопште присутног агресивног дигиталног и знаковног језика. У томе је улога библиотека, а наша, кикиндска библиотека бори се да очува љубав према књизи, сачувала је своју читалачку публику и књизи приволела и нове генерације.

Народна библиотека „Јован Поповић“ баштини традицију Српске читаонице коју су, 1. маја 1845. године основали студенти Пожунског универзитета. У то време храброст је била и говорити српским језиком, а посебно писати српским писмом, подсетио је директор Библиотеке, Бране Марјановић.

У наставку програма обележавања дана ове установе, сутра (уторак, 19. новембар) ће, од 17 сати, бити свечано уручена награда за најбољи трејлер за књигу по конкурсу Библиотеке. Гости ће бити писци: Бранко Стевановић, Роберт Такарич и Зорица Деспотов.

Од 19 сати, одржаће се књижевно вече Владимира Пиштала, књижевника и управника Народне библиотеке Србије. О његовом делу говориће књижевни критичар, директор издавачке куће „Агора“ и директор Културног центра Војводине „Милош Црњански“, Ненад Шапоња.

С. В. О.

библиотека-наградјени-радови-(4)

Поводом 179 година Народне библиотеке „Јован Поповић“ предшколцима који су насликали најбоље ликовне и основцима и средњошколцима који су учествовали на ликовном конкурсу уручене су награде. Пристигло је више од 160 литерарних радова на српском и мађарском језику.

Огњен Перић, ученик четвртог разреда ОШ „Вук Караџић“ прву награду добио је за песму под називом „Кикинда“.

-Писао сам о нашем граду и шта све имамо. Волим наше „Дане лудаје“, али и манифестацију „Совембар“. Имамо и мамутицу Кику и још много тога – казао је Огњен.

Ксенија Дивљаков, ученица ОШ „Глигорије Попов“ добила је награду за причу.

-Представила сам писца који инспирацију за своје приче проналази уз помоћ виле. Она је тврдоглава и намћораста и увек успе да насмеје читаоце. Већ три пута освајам награде и драго ми је што се вреднује моје писање – додала је Ксенија

Дуња Бркин Трифуновић, уредница културног програма Народне библиотеке подсетила је да се ликовни и литерарни конкурс расписују уназад две деценије.

-На ликовном конкурсу тема је била „Моја бајка“, док је на литерарном била слободна тема. Радује нас да сваке године добијамо све више радова, не само из Србије, него и из Црне Горе и Босне и Херцеговине. Нијансе су одлучивале те смо ну свакој категорији одабрали по једно прво место и више других и трећих места, а додељене су и похвалнице – навела је Дуња Бркин Трифуновић.

А.Ђ.

јова-дан-сколе-(1)

Дан Основне школе „Јован Поповић“ обележен је ненаставно, али радно. За ученике су припремљене многобројне радионице, а централној приредби присуствовали су и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Мелита Гомбар .

Слоган под којим је обележен 74. рођендан је ,,Под светлом звезда, ка пријатељству и знању.” Мото је инспирисан стиховима Јована Поповића.

– Ове године расписали смо ликовни конкурс за наше ђаке и наш стручни жири рад ученице шестог разреда Анђеле Гојковић одабран је као мотив за беџ који сви са поносом носимо. Одељење ВИИ1 разреда заједно са наставницом музичког Николином Сувајџић написали су химну посвећену Јовану Поповићу, док је музику компоновала ученица Јована Мечкић са својом наставницом из Основне музичке школе. Химна је премијерно изведена и од данас, сва обележавања у нашој школи почињаће овом химном – рекла је директорица Јелена Крвопић.

Знатна улагања обезбеђена су за боље функционисање школе, истакао је Тихомир Фаркаш честитајући, у своје и у име Града, Дан школе ученицима и запосленима.

-Спој креативности деце и наставника дају најбоље резултате, а школа „Јован Поповић“ прави је пример за то. Ова образовна установа изнедрила је велики број успешних људи и наш задатак је да свим ученицима обезбедимо још боље услове за рад – казао је Фаркаш.

Жеља запослених је да се у наредном периоду санира део продуженог боравка. Школу похађа 296 ученика.
А.Ђ.

мали-дивови-(3)

Градска кућа и овог 17. новембра била је у љубичастој боји у част „малим дивовима“ односно поводом Светског дана превремено рођених беба. Родитељи, чији малишани су рођени пре времена, и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом, окупили су се како би одали почаст најмлађим борцима.

Стојан и Хермина Костић имају близанке Искру и Срну старе годину и 10 дана и рођене су месец дана раније.

-Породила сам се у Болници у Кикинди и одмах након порођаја млађа ћеркица је пребачена на Неонатологију у Новом Саду где је провела 20 дана. Била је инкубатору, имала је кризе у дисању и борба није била нимало лака. У тим моментима нама, родитељима било је страшно, стрепели смо и страховали. Све се добро завршило и срећни смо због тога. Ово је прави начин да се подрже родитељи и деца која су превремено рођена – навела је Хермина Костић.

Јована Васиљевић (23) и њена ћеркица десетомесечна Миона Татомир подржале су овај догађај.

-Миона је прва беба рођена у овој години у кикиндском Породилишту. Рођена је три недеље раније и, на срећу , свега неколико дана провела је инкубатору. Није било никаквих проблема и њено одрастање тече несметано. Хвала локалној самоуправи што нас подржава – истакла је Јована Васиљевић.

Важно је подићи свест о превременом рађању, рекла је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

-На нама је да обезбедимо што боље услове за подизање квалитета здравствене заштите кроз улагање у најмодернију опрему и савремену медицинску технологију, како би се евентуалне последице свеле на најмању могућу меру. Исто тако неопходан нам је и образован и обучен медицински кадар. Иако су најмањи, ови малишани са пуним правом носе епитет „малих дивова“ и великих бораца јер се грчевито боре за живот већ од првог удаха. Похвалила бих и гест ученика школе „Јован Поповић“ који су недавно Неонатологији поклонили 30 луткица хоботница „чаробница“ које су благотворне за превремено рођене бебе – напоменула је Дијана Јакшић Киурски.

Од укупног броја новорођенчади у Болници, десет одсто беба на свет дође пре времена.

А.Ђ.

немци-концерт-(2)

Немачко удружење Кикинда организовало је концерт немачких и аустријских композитора за клавир и виолину у извођењу Мирка Толимира и Ине Кекењ. Овом догађају присуствовали су и представници сличних удружења у Србији, чланови Националног савета немачке националне мањине и амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад са сарадницима.

-Пратимо рад немачких удружења у Србији и кад год можемо подржавано њихове активности. Задовољни смо иницијативама, али и активностима. Први пут сам у Кикинди и одушевљена са архитектуром у градском језгру. Имали смо прилику да видимо и сове по којима је ваш град познат, али и скулптуре од теракоте о којима сам доста слушала и сада сам се уверила зашто је ваш град препознат по њима – истакла је Анке Конрад.

Павел Вороњин у амбасади Немачке задужен је за културу.

-Министарство унутрашњих послова Немачке подржава пројекте у Србији, као и Институт ИФА. Они се у највећој мери односе на очување културе и језика. Драго нам је што су немачка удружења део локалних заједница – додао је Павел Вороњин.

Највише удружења, али и чланова немачке националне мањине сконцентрисано је у Војводини додао је Михаел Плац, председник Националног савета немачке националне мањине.

-Овакви догађаји прави су начин да се размене искуства и да се очува традиција наше националне мањине. Кикинда је један од светлих примера одличне сарадње локалне заједнице и удружења – казао је Плац.

Председница кикиндског Немачког удружења Ерика Бански истакла је да је циљ да се сачува национални идентитет, али и да се суграђанима и гостима приреди лепо музичко вече.

-Сваке године рудимо се да приредимо културно вече у чему нам помажу и град, али и Република и Покрајина. Не одустајемо од планова да се немачки учи у једном од вртића и у једно школи. У току је анкетирање родитеља како би видели колика је заинтересованост. Наша идеја је да часови буду доступни првацима у школи Феје Клара и предшколцима у једном од вртића – навела је Ерика Бански.

Немачко удружење има четрдесет активних чланова.
А.Ђ.

ПОЗАР-В-ПУТНИКА

Од почетка па све до краја грејне сезоне повећан је број пожара на грађевинским објектима. Разлог томе су неисправни или неочишћени димњаци, непажња приликом ложења пећи на чврста горива, остављање укључених грејалица без надзора, остављање одеће или других запаљивих предмета у близини пећи или грејалица, преоптерећење електро-инсталација и неисправни електрични уређаји. Сви поменути узроци сврставају се у људски фактор, односно непажњу или немар.

Министарство унутрашњих послова, Сектор за ванредне ситуације апелује на све грађане да буду одговорни према себи, својим породицама и комшијама, да провере исправност својих димњака и пећи на чврста горива, да не остављају укључене грејалице без надзора, да не преоптерећују електроинсталацију, да удаље намештај и други гориви материјал од грејних тела.
Такође, да обрате пажњу и на следеће мере безбедности током грејне сезоне тако да не одлажу пепео у пластичне контејнере и у близини горивог материјала, да не остављајте малу децу без надзора у просторији са шпоретом или пећима које имају ложиште на чврсто гориво или електричном грејалицом, да не остављајте укључене електричне уређаје без надзора (искључите електричне уређаје када излазите из куће).

У случају да примете пожар у грађевинским објектима грађани одмах треба да позову ватрогасно-спасилачку јединицу на број телефона 193 и слушају савете ватрогасаца – спасилаца.

јелена-фабрика-воде-топаз-енханце-6x

Сјајни резултати рада Кикиндске фабрике воде!

Анализе хемијске и микробиолошке исправности воде за пиће која је прерађена у новоизграђеном постројењу ЈП „Кикинда” показују да је вода на чесмама здравствено безбедна и исправна.

Најновији извештаји ЗЗЈЗ Кикинда детаљно предочавају какав је квалитет сирове воде у бунарима и потом какав је добијен након прераде у Кикиндској фабрици воде. Сирова вода у бунарима, која је хемијски неисправна, после третмана савременом и комплексном технологијом у постројењу за пречишћавање, постаје исправна и безбедна за пиће односно њен квалитет одговара важећем Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће.

У наставку преносимо извештаје Завода за јавно здравље.

Како се наводи у најновијем извештају ЗЗЈЗ, током ОКТОБРА узорковано је 74 узорака воде за пиће у нашој Општини од којих 44 у граду Кикинди, а 30 узорака је узорковано у селима Општине. Од 44 узорка воде за пиће из града Кикинде, 26 узорака узето из бунара (сирова вода), 3 узорка из резервоара фабрике воде, 15 узорака је узето из водоводне мреже.

Проценат микробиолошке неисправности сирове воде износи 0% (0% претходног месеца) неисправних узорака за град, а проценат микробилошке неисправности пречишћене воде из резервоара и дистрибутивне мреже у граду је такође 0% (0% претходног месеца). У селима је проценат микробиолошке неисправности био 0% (претходног месеца 7.84%).

Хемијска исправност пречишћене воде за пиће у граду је таква да је од укупно 18 узетих узорака воде за пиће из резервоара и водоводне мреже, сви узорци су хемијски исправни и одговарају Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће (Сл. лист СРЈ 42/98, 44/99 и Сл. гл. РС 28/19).

Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у граду у водоводној мрежи износи 4.18 мг/л (МДК-максимално дозвољена концентрација 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у водоводној мрежи у граду износи 0.03 мг/л,(МДК 0.5 мг/л). Просечна вредност боје у граду износи 5.0 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале).

Хемијска исправност воде за пиће у бунарима (сирова вода) је таква да је од 26 узетих узорака свих 26 је неисправно због повећане боје, повећаног утрошка КМнО4 (индиректан параметар садржаја органских материја) и повећане концентрације амонијака. Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у граду у сировој води износи 26.38 мг/л (МДК 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у граду у сировој води износи 2.2 мг/л,(МДК 0.5 мг/л за град). Просечна вредност боје у граду у сировој води износи 34.42 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале).

Сличне резултате показује и извештај за СЕПТЕМБАР.

ЧЕСМОВАЧА ИСПРАВНА, ПОТВРДИО И СЕПТЕМБАРСКИ ИЗВЕШТАЈ

Током СЕПТЕМБРА месеца узорковано је 117 узорака воде за пиће у нашој Општини од којих 66 у граду Кикинди, а 51 узорак је узоркован у селима Општине. Од 66 узорка воде за пиће из града Кикинде, 28 узорака узето из бунара (сирова вода), 3 узорка из резервоара фабрике воде, 15 узорака је узето из водоводне мреже и 20 узорака из школа и вртића граду. Од 51 узорка из села, 18 узорака је из школа и вртића.

Проценат микробиолошке неисправности сирове воде износи 0% неисправних узорака за град, а проценат микробилошке неисправности пречишћене воде из резервоара и дистрибутивне мреже у граду је такође 0%.

Хемијска исправност пречишћене воде за пиће у граду је таква да је од укупно 38 узетих узорака воде за пиће из резервоара и водоводне мреже, сви узорци су хемијски исправни и одговарају Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће. Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у граду у водоводној мрежи износи 4.14 мг/л (МДК-максимално дозвољена концентрација 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у водоводној мрежи у граду износи 0.036 мг/л,(МДК 0.5 мг/л). Просечна вредност боје у граду износи 5.0 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале).

Хемијска исправност воде за пиће у бунарима (сирова вода) је таква да је од 28 узетих узорака свих 28 је неисправно због повећане боје, повећаног утрошка КМнО4 (индиректан параметар садржаја органских материја) и повећане концентрације амонијака. Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у граду у сировој води износи 26.46 мг/л (МДК 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у граду у сировој води износи 2.26 мг/л,(МДК 0.5 мг/л за град). Просечна вредност боје у граду у сировој води износи 33.57 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале).

АНАЛИЗЕ ПИЈАЋЕ ВОДЕ У СЕЛИМА

Како показује извештај ЗЗЈЗ за октобар, хемијска исправност воде за пиће у селима таква је да је повећана боја у свим узорцима или у 100%, утрошак КМнО4 је повећан у 93.33%, коцентрација амонијака је повећана у 90.0% узорака, концентрација гвпжђа је била повећана у 3.33%. Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у селима износи 24.5 мг/л (МДК 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у селима износи 1.3 мг/л,(МДК 1 мг/л). Просечна вредност боје у селима износи 29.17 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале).

У извештају ЗЗЈЗ за септембар наводи се да је хемијска исправност воде за пиће у селима таква да је повећана боја у свим узорцима или у 100%, утрошак КМнО4 је повећан у 89.58%, а коцентрација амонијака је повећана у 98.83% узорака. Просечна концентрација утрошка КМнО4 у узорцима узетим у селима износи 23.73 мг/л (МДК 12 мг/л). Просечна концентрација амонијака у селима износи 1.33 мг/л,(МДК 1 мг/л). Просечна вредност боје у селима износи 28.85 ºЦоПт скале (МДК 5 ºЦоПт скале). Проценат микробиолошке неисправности био је 7.84%.

 

Ј. Црногорац

 

 

 

 

наково-градски-оци-3

Посета селима настављена је обиласком Накова. Заменик градоначелника задужен и за месне заједнице Дејан Пудар заједно са чланом Градског већа за спорт и омладину Александром Аћимовим и Вањом Радојковим, шефом кабинета градоначелника у поменутом месту разговарао је са Браниславом Чубрилом, чланом Савета Месне заједнице.

Делегација је посетила Дом омладине, Дом пензионера, језеро и просторије Месна заједнице Наково. Овом приликом разматрани су проблеми који постоје у селу, планови за наредну годину, као и о досадашњим активностима.

Истакнута је санација неколико објеката у Накову, места на којима се окупљају млади некадашњем Дому културе, али и старији становници у Дому пензионера. Посебан акценат стављен је на уређење језера у Накову, оазе мира која полако постаје значајно место и понос Накова, на почетак радова на чишћењу канала дуж села и изградњу постројења за прераду пијаће воде.

Ове године са 14 милиона динара локална самоурава финансирала је замену кровне конструкције на уличној страни зграде ОШ „Петар Кочић“. Школа је саграђена 1936. године и од тада датира и кров који је био покривен старим бибер црепом. Кров је прокишњавао, те  је било проблема у одвијању наставе, а представљао је и безбедносни ризик за ученике, запослене и мештане.

А.Ђ.

градска-куца-(2)

Локална самоуправа расписала је конкурс за доделу Награде града и градских признања. Расписан је јавни позив за подношење предлога , а Награда града, као највише признање, додељује се физичком лицу за дугогодишњи рад, лично залагање и изузетне резултате у свим областима стваралаштва, чиме је дат трајан допринос развоју града Кикинде. Градска признања, додељују се физичким или правним лицима са пребивалиштем односно седиштем на територији града, за значајна остварења у области културе, образовања, здравства, привреде и предузетништва, спорта, хуманости и добротворног рада.

Предлоге могу поднети предузећа, установе, друге организације, органи и асоцијације, групе грађана и појединци са територије града. Он се доставља писано и има податке о кандидату и исходима његовог рада, образложење, назнаку области за коју се кандидат предлаже и евентуалне доказе који потврђују наводе образложења.

Предлози се достављају до 20. децембра 2024. године, на адресу: Град Кикинда
градска управа, канцеларија број 81 Трг српских добровољаца 12, 23.300 Кикинда са назнаком: ЗА НАГРАДУ ГРАДА КИКИНДЕ.

дан-рацуноводја-(2)

Поводом Дана рачуновођа, 10. новембра, ученици одељења ИИИ 1 смер економски техничар, Николина Барбо, Огњен Гуцул, Андријана Гојковић, Нађа Маринковић, Милош Кресоја и Ивана Терзин, заједно са професорицом Иваном Којић, припремили су представу за ученике првих разреда, који се први пут сусрећу са предметом рачуноводство економске техничаре финансијско – рачуноводствене техничаре.

Представа говори о настанку рачуноводства и психолошком тесту односа према новцу. Овом приликом организован је и квиз знања, а победницима су уручене награде.

-Обележавање Дана рачуноводства нам је донело много забаве, смеха и пре свега знања. Желео бих да се захвалим, у име целе групе, нашем ментору и професорки Ивани Којић – рекао је ученик Огњен Гуцул, ученик.

Професорица Ивана Којић захвалила је својим ученицима који су безрезервно прихватили идеју да се обележимо Дан рачуноводства.

-Моју иницијативу ђаци су надоградили и тако показали спремност да прихвате сваки изазов. Такође бих се захвалила и Дечијем позоришту „Лане“, који нам је позајмио костиме, без којих представа не би изгледала аутентично – навела је Ивана Којић.

А.Ђ.

error: Content is protected !!