Град

Kikinda-Nova-godina-(3)

Због трагичног догађаја у Новом Саду, где је, због пада надстрешнице страдало 15 људи, градоначелник Кикинде Младен Богдан одлучио је да се ове године у Кикинди откажу новогодишњи програм и ватромет на градском тргу.

Средства предвиђена за дочек Нове године биће, одлуком градоначелника, преусмерена на програме и мере популационе политике, подршке породици и дечије заштите.

Nova-harmonika-(8)

У Основну музичку школу „Слободан Малбашки“ данас је стигла нова хармоника, обезбеђена средствима НИС-а и уз подршку Града. Тим поводом Школу је посетио Тихомир Фаркаш, члан Градског већа за образовање. Он је истакао да локална самоуправа у овој школи има доброг партнера.

– Музичка школа је понос нашег града – рекао је Фаркаш. – Има око 400 ученика који постижу сјајне резултате на такмичењима, а и услови рада су све бољи, пре свега захваљујући труду и раду директорице. Донација којом смо помогли да се обогати фонд инструмената само је једна у низу активности и надамо се да ћемо и убудуће уживати у успесима ученика.

С обзиром на то да је ово школа избора, уочено је да опада мотивација ученика за одсек хармонике и предузете су активности како би се то променило, истакла је директорица Маргита Детари.

– Ми смо, својевремено, имали и оркестар хармоника, али се догодило да је постало немогуће наставити рад са малим бројем ученика и одржати њихову мотивацију. Зато смо одлучили да купимо хармонику дугметару, за ученике од првог до трећег разреда, и за то нам је, 2018. године, локална самоуправа издвојила 279 хиљада динара – навела је директорица. – Прошле године конкурисали смо код компаније НИС и добили смо милион и 40 хиљада динара за већу хармонику, за други циклус, за ученике од четвртог до шестог разреда.

Нова хармоника је, као и претходна, италијанске марке „Пиђини“.

– Од самог оснивања Школе настава се, на овом одсеку, одвијала само на клавирској хармоници. Пратећи савремене трендове, и да бисмо привукли нове ученике, одлучено је да се уведе и одсек за дугметару. Нова хармоника има 120 басова и намењена је за извођење много сложенијих композиција – каже наставница Сандра Кеча која, поред Драгане Рацков и Тамаре Рађеновић, има своју класу на одсеку хармонике.

На новој хармоници први је свирао Никола Чобанов који има 12 година и на завршној је години. На часове путује из Руског Села.

– Хармонику су свирали и деда и тата – прича Никола. – Као мали играо сам се са њом, а онда сам пожелео и да упишем Музичку школу.

Никола је, на републичком такмичењу у Бачкој Паланци, остварио велики успех за себе и Школу, освојивши високо друго место.

Ученик првог разреда на овом одсеку је и Филип Крнић који нам је рекао да јако воли да свира и да је већ научио све басове. Његов друг, такође првак, Јован Мунћан, похвалио се да највише воли да свира „Поподневну успаванку“ и да вежба „сваког дана, шест, седам пута“.

Дванаестогодишњи Лука Милојица је четврти разред на истом одсеку.

– Хармонику ми је, док сам био мали, поклонио прадеда, и тако је почело. Волим да свирам, наступам на приредбама, интерним часовима и такмичењима у школи – каже Лука.

Нову хармонику данас су, у свечаној сали Музичке школе, дочекали сви полазници овог одсека.

С. В. О.

 

vaspitaci-predstava-nova-godina-(7)

Васпитачи Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, већ по традицији, малишанима из вртића за Нову годину поклонили су позоришну представу. Комад је премијерно изведен у Народном позоришту, а деца су уживала у догодовштинама животиња које су ове године осмислили васпитачи вртића „Мики“.

– Сви малишани из градских и сеоских вртића имали су прилику да прошире своја знања и сазнају нешто ново. Кроз интерактивно дружење са васпитачима – глумцима, који су осим текста аутори мелодије и песама, деца су самом крају чула и баладу у којој Мики жели срећну Нову годину свима њима. сваке године васпитачи, својој највернијој публици поклоне представу. Велико хвала, мојим колегама и свима који су на било који начин помогли реализацију овог комада – истакла је директорица Кристином Дрљић.

Интерактивна представа под називом „Новогодишње шумске жеље“ у фокус ставља животиње које жељно ишчекују Деда Мраза у нади да ће им испунити жеље и донети новогодишње поклоне, сазнали смо од Снежане Команов, главног васпитача вртића „Мики“.

-Сваку представу припремамо са пуно љубави и труда. Васпитачи на овај начин показују своју креативност, али и жељу да се на другачији начин повежу са децом – додала је Снежана Команов.

Представи су присуствовали градоначелник Младен Богдан и чланица Градског већа Маријана Мирков.

-Бити васпитач је позив и ми смо свесни чињенице да имају одговоран посао који воле, што показује и ова представа која је поклон деци за празнике. Локална самоуправа је ту да их подржи и омогући да наши најмлађи и њихови васпитачи имају што боље и квалитетније услове за рад – навео је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

412377562-751484680162536-5386949030708827827-n

И ове године суграђани, али и сви гости који посете наш град, моћи ће да уживају у клизалишту које се поставља у центру града. Уживање у зимским чаролијама на клизалишту са ледом омогућили су СЦ „Језеро“, у сарадњи са Туристичком организацијом, а под покровитељством и подршком Градске управе.

-Надамо се да ћемо клизалишт отворити у суботу, 21. децембра. Како је подлога лед неопходне су ниске температуре да се не би топило. Ове године веће је у односу на прошлогодишње и димензије су му 25 пута 13 метара – истакао је в.д. директор СЦ „Језеро“ Марко Ракин.

„Ледено језеро“ биће доступно месец дана, а радно време клизалишта ће бити радним данима од 17 до 21, а викендом од 17 до 22 сата. Цена улазнице биће 200 динара, за термин у трајању од сат времена, а исто толико новца ће бити потребно издвојити за изнајмљивање клизаљки.

Пратећи садржај биће и децембарски базар који је 21. децембра током ког ће тезге бити постављене од Народног музеја према Културном центру и трајаће од 10 до 16 сати.

-Новогодишњи базар почеће наредног дана, 22. децембра, и продавци ће се налазити испред Градске куће. Локални произвођачи изложиће своје производе и он ће трајати до 31. децембра до 13 сати. Неће бити музике и јаких светлосних ефеката због сова и пијетета према жртвама настрадалим у Новом Саду – напоменула је Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације града.

Базар ће трајати од 10 до 20 часова.

paketici-bogdan-(5)

Петогодишња Ника Белеслин и њена једногодишња сестра Дуња, међу првом су децом које су посетили градски Деда Мраз, Снежна краљица и градоначелник Младен Богдан. Донели су јој оно што је желела за Нову годину.

-Пакетићи су велики и лепи. Има свега, слаткиша, играчака, бочица за воду, кутија за храну. Биле смо добре, писале смо писмо и зато нам је и дошао Деда Мраз – рекла нам је Ника.

И Софија Кугли, стара свега годину и четири месеца, добила је дарове од најпопуларнијег деке на свету. Њени родитељи Марија Вујовић и Денис Кугли додају да подржавају градску акцију, а да је њихова мезимица добила коцкице и сликовнице са којима се радо игра.

Пакетићи су стигли и на адресу породице Фекете. Родитељи Бранислав и Јелена заједно са петогодишњом Еленом и трогодишњим Стефаном са осмехом су дочекали градоначелника Богдана, Деда Мраза и Снежну краљицу. Док су малишани нестрпљиво отварали пакетиће

Бранислав Фекете поздравио је акцију и истакао да и сам помаже приликом доделе градских дарова.

-Сваке године делим пакетиће и радо помажем да сви дарови стигну на адресе деце која су послала писма. Радост деце је немерљива и сви треба да учинимо колико можемо да учинимо празнике што бољим и лепшим.

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција града.

-Ове године стигло је више од 6.000 писама и ми ћемо поделити исто толико пакетића. Ово је најлепши посао који обављамо на крају године. Потрудићемо се да сваку жељу испунимо јер су сва деца била добра. Нема ничег лепшег него да наше малишане обрадујемо и да им омогућимо лепо и безбрижно детињство. Деца су та која нас мотивишу да се изборимо са свим недаћама – навео је Младен Богдан.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

А.Ђ.

Rusko-Selo-donacija-(4)

Захваљујући хуманим људима у Руском Селу, од данас је унапређена здравствена заштита мештана. Запосленима у амбуланти у овом месту уручен је поклон, ортопедска колица, купљена захваљујући акцији чији су носиоци били Удружење жена „Јединство“ и Удружење „Торонтал“.

– Руско Село је једно од развијенијих насеља на подручју града, а познато је и по добром раду удружења и организација. Сви смо се ујединили у овом хуманом гесту да дарујемо амбуланту ортопедским колицима. И код нас, као и у другим местима, има много старијих људи који тешко долазе до амбуланте, ово је за њих – рекао је председник удружења „Торонтал”, Шандор Талпаи приликом уручења поклона.

Чланице Удружење жена „Јединство“ из овог места биле су, уз “Торонтал”, иницијаторке ове акције.

– Задовољне смо и поносне увек када нешто учинимо за своје село – казала је Нада Турудија, председница Удружења. – Мислим да ово треба да буде пример и другима.

На поклону је захвалила докторка Љубица Босанчић која већ две деценије брине о здрављу Рускоселаца.

– Ортопедска колица ће нам олакшати посао и омогућити да здравствена заштита буде доступнија нашим старијим суграђанима. Имамо доста и хроничних болесника, сада ће лакше моћи да дођу до нас, а и нама ће бити лакше да им свима пружимо помоћ – навела је др Босанчић.

У духу празничног даривања, овом хуманом гесту су се, поред осталих удружења и организација – ловаца, ватрогасаца, и многих других, донирањем новца прикључили и фирме и појединци.

С. В. О.

STITNA-ZLEZDA-1

Завод за јавно здравље, за сада, потврдио је грип код 20 особа у Севернобанатском округу. Од тог броја по једна особа је из Чоке и Новог Кнежевца, а 18 их је са територије Кикинде.

-Први случај грипа потврдили смо 6. децембра у Кикинди. Оболели су махом невакцинисане особе, а грип није изазвао веће компликације. Међу онима код којих је потврђен грипа било је и двоје деце од којих је једно од две године, а друго је школског узраста – сазнајемо од епидемиологa др Татјанe Пецарски, начелницe Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

Оболења слична грипу и акутне респираторне инфекције у највећој мери региструју се код деце од пет до 14 година, као и код старијих особа.

-Ове године грип је регистрован раније у односу на претходне године – истакла је наша саговорница.

Грип је тек почео и још увек није касно за вакцинацију. На располагању су две вакцине „инфлувак тетра“ и домаћа „торлак флу“ коју је произвео Институт „Торлак“. Да би се постигла заштита неопходно је две до три недеље након вакцинације.

А.Ђ.

klizaliste-postavka-(3)

И ове године суграђани, али и сви гости који посете наш град, моћи ће да уживају у клизалишту које се поставља у центру града. Уживање у зимским чаролијама на клизалишту са ледом омогућили су СЦ „Језеро“, у сарадњи са Туристичком организацијом, а под покровитељством и подршком Градске управе.

„Ледено језеро“ биће доступно месец дана, а радно време клизалишта ће бити радним данима од 17 до 21, а викендом од 17 до 22 сата. Цена улазнице биће 200 динара, за термин у трајању од сат времена, а исто толико новца ће бити потребно издвојити за изнајмљивање клизаљки.

Посета клизалишту прошле године превазишла је сва очекивања јер је за првих седам дана забележено 4.000 посетилаца, а очекивања су да ће такво интересовање бити и ове године.

А.Ђ.

MEDENO-SELO-R-SELO-(2)

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал“ отворено je „медено“ село. Направљено од јестивих кућица, слатко село изазива велико интересовање читаву деценију. Све кућице су ручно израђене и свакој је поклоњена велика пажња приликом украшавања. Прављењу кућице од медењака прикључили су се и основци који ће једног дана наставити ову традицију. Велику помоћ имали су од чланица удружења жена „Торонтал“.

 

Настале са пуно љубави свака кућица представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Централно место села од медењака зазузима црква, реплика сеоске, а ту је и објекат удружења. У протеклих неколико придружили су се и мештани, тако да у изради кућа од медењака учествују сви, каже Тимеа Кором из удружења жена „Торонтал“.

-Деца из села показала су колико су маштовитиа, добро су се забавила и научила нешто ново. Израдили су двадесетак кућица. Наш циљ је да свака породица направи медену кућу која ће им укасити сто током Божића. Није тешко напарвити тесто за медењаке и није ни најважније да кућице буду перфектно украшене. Најважније је да се осликавају са пуно љубави и да су укусне – каже Тимеа Кором.

На самом почетку било је пет, шест кућица, и сваке године има их све више.

-За једну кућицу потребно је пола килограма брашна, 100 грама меда и 200 грама шећера. Када се замеси тесто, тада треба пустити машти на вољу. Делови се лепе са беланцима, а шећер у праху је ту да их учврсти. Последњих година трудимо се да направимо кућице какве су некада биле у селу. Радимо по сећању и желимо да сачувамо аутентичност – додала је наша саговорница.
„Медено“ село моћи ће да се види до Божића, 25. децембра.

Удружење „Торонтал“ жели да сачува обичаје, тако да се и ове године сваке недеље, до Божића, у кругу удружења пали адвентска свеће.

-Остало је да се упали још једна, следеће недеље и то свећа која представља љубав – рекао је је председник „Торонтала“ Шандор Талпаи.

А.Ђ.

CSU-konkurs-Sovembar-(3)

На традиционални ликовни конкурс “Совембар”, посвећен совама ушарама, у Центар за стручно усавршавање ове године стигло је више од 200 радова. Одлуком жирија, прве три награде додељене су колекцијама радова из вртића “Бубамара” из Руског Села, “Маслачак” из Башаида и „Колибри” из Кикинде.

Због оригиналности и посвећености теми, како је образложио жири, појединачна признања добили су: Вук Лончаревић (6 година), Лана Вучићевић (3 године) и Немања Штрбац (3 године) из вртића „Мики“, затим Ана Сухајда (4 године) из вртић „Дуга“ у Новом Саду, Атина Станковић (6 година) из вртића „Наша радост“ и Сара Узелац из вртића „Колибри“.

Малим уметницима награде јуче је, у Центру за стручно усавршавање, уручила Маријана Мирков, ресорна чланица Градског већа. Ове године конкурсу се придружио и „Фото Сретеновић“, који је поклонио ваучере за персонализоване породичне или дечије новогодишње календаре.

Сви радови, укључујући и награђене, могу се погледати на Инстаграм налогу  Научног клуба Кикинда. Центар за стручно усавршавање конкурс је спровео у сарадњи са Туристичком организацијом и Градом Кикинда.

error: Content is protected !!