Град

Kikinda-Nova-godina-(3)

Zbog tragičnog događaja u Novom Sadu, gde je, zbog pada nadstrešnice stradalo 15 ljudi, gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan odlučio je da se ove godine u Kikindi otkažu novogodišnji program i vatromet na gradskom trgu.

Sredstva predviđena za doček Nove godine biće, odlukom gradonačelnika, preusmerena na programe i mere populacione politike, podrške porodici i dečije zaštite.

Nova-harmonika-(8)

U Osnovnu muzičku školu „Slobodan Malbaški“ danas je stigla nova harmonika, obezbeđena sredstvima NIS-a i uz podršku Grada. Tim povodom Školu je posetio Tihomir Farkaš, član Gradskog veća za obrazovanje. On je istakao da lokalna samouprava u ovoj školi ima dobrog partnera.

– Muzička škola je ponos našeg grada – rekao je Farkaš. – Ima oko 400 učenika koji postižu sjajne rezultate na takmičenjima, a i uslovi rada su sve bolji, pre svega zahvaljujući trudu i radu direktorice. Donacija kojom smo pomogli da se obogati fond instrumenata samo je jedna u nizu aktivnosti i nadamo se da ćemo i ubuduće uživati u uspesima učenika.

S obzirom na to da je ovo škola izbora, uočeno je da opada motivacija učenika za odsek harmonike i preduzete su aktivnosti kako bi se to promenilo, istakla je direktorica Margita Detari.

– Mi smo, svojevremeno, imali i orkestar harmonika, ali se dogodilo da je postalo nemoguće nastaviti rad sa malim brojem učenika i održati njihovu motivaciju. Zato smo odlučili da kupimo harmoniku dugmetaru, za učenike od prvog do trećeg razreda, i za to nam je, 2018. godine, lokalna samouprava izdvojila 279 hiljada dinara – navela je direktorica. – Prošle godine konkurisali smo kod kompanije NIS i dobili smo milion i 40 hiljada dinara za veću harmoniku, za drugi ciklus, za učenike od četvrtog do šestog razreda.

Nova harmonika je, kao i prethodna, italijanske marke „Piđini“.

– Od samog osnivanja Škole nastava se, na ovom odseku, odvijala samo na klavirskoj harmonici. Prateći savremene trendove, i da bismo privukli nove učenike, odlučeno je da se uvede i odsek za dugmetaru. Nova harmonika ima 120 basova i namenjena je za izvođenje mnogo složenijih kompozicija – kaže nastavnica Sandra Keča koja, pored Dragane Rackov i Tamare Rađenović, ima svoju klasu na odseku harmonike.

Na novoj harmonici prvi je svirao Nikola Čobanov koji ima 12 godina i na završnoj je godini. Na časove putuje iz Ruskog Sela.

– Harmoniku su svirali i deda i tata – priča Nikola. – Kao mali igrao sam se sa njom, a onda sam poželeo i da upišem Muzičku školu.

Nikola je, na republičkom takmičenju u Bačkoj Palanci, ostvario veliki uspeh za sebe i Školu, osvojivši visoko drugo mesto.

Učenik prvog razreda na ovom odseku je i Filip Krnić koji nam je rekao da jako voli da svira i da je već naučio sve basove. Njegov drug, takođe prvak, Jovan Munćan, pohvalio se da najviše voli da svira „Popodnevnu uspavanku“ i da vežba „svakog dana, šest, sedam puta“.

Dvanaestogodišnji Luka Milojica je četvrti razred na istom odseku.

– Harmoniku mi je, dok sam bio mali, poklonio pradeda, i tako je počelo. Volim da sviram, nastupam na priredbama, internim časovima i takmičenjima u školi – kaže Luka.

Novu harmoniku danas su, u svečanoj sali Muzičke škole, dočekali svi polaznici ovog odseka.

S. V. O.

 

vaspitaci-predstava-nova-godina-(7)

Vaspitači Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, već po tradiciji, mališanima iz vrtića za Novu godinu poklonili su pozorišnu predstavu. Komad je premijerno izveden u Narodnom pozorištu, a deca su uživala u dogodovštinama životinja koje su ove godine osmislili vaspitači vrtića „Miki“.

– Svi mališani iz gradskih i seoskih vrtića imali su priliku da prošire svoja znanja i saznaju nešto novo. Kroz interaktivno druženje sa vaspitačima – glumcima, koji su osim teksta autori melodije i pesama, deca su samom kraju čula i baladu u kojoj Miki želi srećnu Novu godinu svima njima. svake godine vaspitači, svojoj najvernijoj publici poklone predstavu. Veliko hvala, mojim kolegama i svima koji su na bilo koji način pomogli realizaciju ovog komada – istakla je direktorica Kristinom Drljić.

Interaktivna predstava pod nazivom „Novogodišnje šumske želje“ u fokus stavlja životinje koje željno iščekuju Deda Mraza u nadi da će im ispuniti želje i doneti novogodišnje poklone, saznali smo od Snežane Komanov, glavnog vaspitača vrtića „Miki“.

-Svaku predstavu pripremamo sa puno ljubavi i truda. Vaspitači na ovaj način pokazuju svoju kreativnost, ali i želju da se na drugačiji način povežu sa decom – dodala je Snežana Komanov.

Predstavi su prisustvovali gradonačelnik Mladen Bogdan i članica Gradskog veća Marijana Mirkov.

-Biti vaspitač je poziv i mi smo svesni činjenice da imaju odgovoran posao koji vole, što pokazuje i ova predstava koja je poklon deci za praznike. Lokalna samouprava je tu da ih podrži i omogući da naši najmlađi i njihovi vaspitači imaju što bolje i kvalitetnije uslove za rad – naveo je gradonačelnik Bogdan.

A.Đ.

412377562-751484680162536-5386949030708827827-n

I ove godine sugrađani, ali i svi gosti koji posete naš grad, moći će da uživaju u klizalištu koje se postavlja u centru grada. Uživanje u zimskim čarolijama na klizalištu sa ledom omogućili su SC „Jezero“, u saradnji sa Turističkom organizacijom, a pod pokroviteljstvom i podrškom Gradske uprave.

-Nadamo se da ćemo klizališt otvoriti u subotu, 21. decembra. Kako je podloga led neophodne su niske temperature da se ne bi topilo. Ove godine veće je u odnosu na prošlogodišnje i dimenzije su mu 25 puta 13 metara – istakao je v.d. direktor SC „Jezero“ Marko Rakin.

„Ledeno jezero“ biće dostupno mesec dana, a radno vreme klizališta će biti radnim danima od 17 do 21, a vikendom od 17 do 22 sata. Cena ulaznice biće 200 dinara, za termin u trajanju od sat vremena, a isto toliko novca će biti potrebno izdvojiti za iznajmljivanje klizaljki.

Prateći sadržaj biće i decembarski bazar koji je 21. decembra tokom kog će tezge biti postavljene od Narodnog muzeja prema Kulturnom centru i trajaće od 10 do 16 sati.

-Novogodišnji bazar počeće narednog dana, 22. decembra, i prodavci će se nalaziti ispred Gradske kuće. Lokalni proizvođači izložiće svoje proizvode i on će trajati do 31. decembra do 13 sati. Neće biti muzike i jakih svetlosnih efekata zbog sova i pijeteta prema žrtvama nastradalim u Novom Sadu – napomenula je Jasmina Milankov, v.d. direktorica Turističke organizacije grada.

Bazar će trajati od 10 do 20 časova.

paketici-bogdan-(5)

Petogodišnja Nika Beleslin i njena jednogodišnja sestra Dunja, među prvom su decom koje su posetili gradski Deda Mraz, Snežna kraljica i gradonačelnik Mladen Bogdan. Doneli su joj ono što je želela za Novu godinu.

-Paketići su veliki i lepi. Ima svega, slatkiša, igračaka, bočica za vodu, kutija za hranu. Bile smo dobre, pisale smo pismo i zato nam je i došao Deda Mraz – rekla nam je Nika.

I Sofija Kugli, stara svega godinu i četiri meseca, dobila je darove od najpopularnijeg deke na svetu. Njeni roditelji Marija Vujović i Denis Kugli dodaju da podržavaju gradsku akciju, a da je njihova mezimica dobila kockice i slikovnice sa kojima se rado igra.

Paketići su stigli i na adresu porodice Fekete. Roditelji Branislav i Jelena zajedno sa petogodišnjom Elenom i trogodišnjim Stefanom sa osmehom su dočekali gradonačelnika Bogdana, Deda Mraza i Snežnu kraljicu. Dok su mališani nestrpljivo otvarali paketiće

Branislav Fekete pozdravio je akciju i istakao da i sam pomaže prilikom dodele gradskih darova.

-Svake godine delim paketiće i rado pomažem da svi darovi stignu na adrese dece koja su poslala pisma. Radost dece je nemerljiva i svi treba da učinimo koliko možemo da učinimo praznike što boljim i lepšim.

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija grada.

-Ove godine stiglo je više od 6.000 pisama i mi ćemo podeliti isto toliko paketića. Ovo je najlepši posao koji obavljamo na kraju godine. Potrudićemo se da svaku želju ispunimo jer su sva deca bila dobra. Nema ničeg lepšeg nego da naše mališane obradujemo i da im omogućimo lepo i bezbrižno detinjstvo. Deca su ta koja nas motivišu da se izborimo sa svim nedaćama – naveo je Mladen Bogdan.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

A.Đ.

Rusko-Selo-donacija-(4)

Zahvaljujući humanim ljudima u Ruskom Selu, od danas je unapređena zdravstvena zaštita meštana. Zaposlenima u ambulanti u ovom mestu uručen je poklon, ortopedska kolica, kupljena zahvaljujući akciji čiji su nosioci bili Udruženje žena „Jedinstvo“ i Udruženje „Torontal“.

– Rusko Selo je jedno od razvijenijih naselja na području grada, a poznato je i po dobrom radu udruženja i organizacija. Svi smo se ujedinili u ovom humanom gestu da darujemo ambulantu ortopedskim kolicima. I kod nas, kao i u drugim mestima, ima mnogo starijih ljudi koji teško dolaze do ambulante, ovo je za njih – rekao je predsednik udruženja „Torontal”, Šandor Talpai prilikom uručenja poklona.

Članice Udruženje žena „Jedinstvo“ iz ovog mesta bile su, uz “Torontal”, inicijatorke ove akcije.

– Zadovoljne smo i ponosne uvek kada nešto učinimo za svoje selo – kazala je Nada Turudija, predsednica Udruženja. – Mislim da ovo treba da bude primer i drugima.

Na poklonu je zahvalila doktorka Ljubica Bosančić koja već dve decenije brine o zdravlju Ruskoselaca.

– Ortopedska kolica će nam olakšati posao i omogućiti da zdravstvena zaštita bude dostupnija našim starijim sugrađanima. Imamo dosta i hroničnih bolesnika, sada će lakše moći da dođu do nas, a i nama će biti lakše da im svima pružimo pomoć – navela je dr Bosančić.

U duhu prazničnog darivanja, ovom humanom gestu su se, pored ostalih udruženja i organizacija – lovaca, vatrogasaca, i mnogih drugih, doniranjem novca priključili i firme i pojedinci.

S. V. O.

STITNA-ZLEZDA-1

Zavod za javno zdravlje, za sada, potvrdio je grip kod 20 osoba u Severnobanatskom okrugu. Od tog broja po jedna osoba je iz Čoke i Novog Kneževca, a 18 ih je sa teritorije Kikinde.

-Prvi slučaj gripa potvrdili smo 6. decembra u Kikindi. Oboleli su mahom nevakcinisane osobe, a grip nije izazvao veće komplikacije. Među onima kod kojih je potvrđen gripa bilo je i dvoje dece od kojih je jedno od dve godine, a drugo je školskog uzrasta – saznajemo od epidemiologa dr Tatjane Pecarski, načelnice Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Zavoda za javno zdravlje.

Obolenja slična gripu i akutne respiratorne infekcije u najvećoj meri registruju se kod dece od pet do 14 godina, kao i kod starijih osoba.

-Ove godine grip je registrovan ranije u odnosu na prethodne godine – istakla je naša sagovornica.

Grip je tek počeo i još uvek nije kasno za vakcinaciju. Na raspolaganju su dve vakcine „influvak tetra“ i domaća „torlak flu“ koju je proizveo Institut „Torlak“. Da bi se postigla zaštita neophodno je dve do tri nedelje nakon vakcinacije.

A.Đ.

klizaliste-postavka-(3)

I ove godine sugrađani, ali i svi gosti koji posete naš grad, moći će da uživaju u klizalištu koje se postavlja u centru grada. Uživanje u zimskim čarolijama na klizalištu sa ledom omogućili su SC „Jezero“, u saradnji sa Turističkom organizacijom, a pod pokroviteljstvom i podrškom Gradske uprave.

„Ledeno jezero“ biće dostupno mesec dana, a radno vreme klizališta će biti radnim danima od 17 do 21, a vikendom od 17 do 22 sata. Cena ulaznice biće 200 dinara, za termin u trajanju od sat vremena, a isto toliko novca će biti potrebno izdvojiti za iznajmljivanje klizaljki.

Poseta klizalištu prošle godine prevazišla je sva očekivanja jer je za prvih sedam dana zabeleženo 4.000 posetilaca, a očekivanja su da će takvo interesovanje biti i ove godine.

A.Đ.

MEDENO-SELO-R-SELO-(2)

U Ruskom Selu, u udruženju „Torontal“ otvoreno je „medeno“ selo. Napravljeno od jestivih kućica, slatko selo izaziva veliko interesovanje čitavu deceniju. Sve kućice su ručno izrađene i svakoj je poklonjena velika pažnja prilikom ukrašavanja. Pravljenju kućice od medenjaka priključili su se i osnovci koji će jednog dana nastaviti ovu tradiciju. Veliku pomoć imali su od članica udruženja žena „Torontal“.

 

Nastale sa puno ljubavi svaka kućica predstavlja repliku kuća i najvažnijih objekata u samom selu. Centralno mesto sela od medenjaka zazuzima crkva, replika seoske, a tu je i objekat udruženja. U proteklih nekoliko pridružili su se i meštani, tako da u izradi kuća od medenjaka učestvuju svi, kaže Timea Korom iz udruženja žena „Torontal“.

-Deca iz sela pokazala su koliko su maštovitia, dobro su se zabavila i naučila nešto novo. Izradili su dvadesetak kućica. Naš cilj je da svaka porodica napravi medenu kuću koja će im ukasiti sto tokom Božića. Nije teško naparviti testo za medenjake i nije ni najvažnije da kućice budu perfektno ukrašene. Najvažnije je da se oslikavaju sa puno ljubavi i da su ukusne – kaže Timea Korom.

Na samom početku bilo je pet, šest kućica, i svake godine ima ih sve više.

-Za jednu kućicu potrebno je pola kilograma brašna, 100 grama meda i 200 grama šećera. Kada se zamesi testo, tada treba pustiti mašti na volju. Delovi se lepe sa belancima, a šećer u prahu je tu da ih učvrsti. Poslednjih godina trudimo se da napravimo kućice kakve su nekada bile u selu. Radimo po sećanju i želimo da sačuvamo autentičnost – dodala je naša sagovornica.
„Medeno“ selo moći će da se vidi do Božića, 25. decembra.

Udruženje „Torontal“ želi da sačuva običaje, tako da se i ove godine svake nedelje, do Božića, u krugu udruženja pali adventska sveće.

-Ostalo je da se upali još jedna, sledeće nedelje i to sveća koja predstavlja ljubav – rekao je je predsednik „Torontala“ Šandor Talpai.

A.Đ.

CSU-konkurs-Sovembar-(3)

Na tradicionalni likovni konkurs “Sovembar”, posvećen sovama ušarama, u Centar za stručno usavršavanje ove godine stiglo je više od 200 radova. Odlukom žirija, prve tri nagrade dodeljene su kolekcijama radova iz vrtića “Bubamara” iz Ruskog Sela, “Maslačak” iz Bašaida i „Kolibri” iz Kikinde.

Zbog originalnosti i posvećenosti temi, kako je obrazložio žiri, pojedinačna priznanja dobili su: Vuk Lončarević (6 godina), Lana Vučićević (3 godine) i Nemanja Štrbac (3 godine) iz vrtića „Miki“, zatim Ana Suhajda (4 godine) iz vrtić „Duga“ u Novom Sadu, Atina Stanković (6 godina) iz vrtića „Naša radost“ i Sara Uzelac iz vrtića „Kolibri“.

Malim umetnicima nagrade juče je, u Centru za stručno usavršavanje, uručila Marijana Mirkov, resorna članica Gradskog veća. Ove godine konkursu se pridružio i „Foto Sretenović“, koji je poklonio vaučere za personalizovane porodične ili dečije novogodišnje kalendare.

Svi radovi, uključujući i nagrađene, mogu se pogledati na Instagram nalogu  Naučnog kluba Kikinda. Centar za stručno usavršavanje konkurs je sproveo u saradnji sa Turističkom organizacijom i Gradom Kikinda.

error: Content is protected !!