Регионална привредна комора организовала је презентацију „Програма промоције предузетништва и самозапошљавања“, који Привредна комора Србије спроводи у партнерству са Министарством за јавна улагања, Министарством привреде и Фондом за развој Републике Србије, уз стручну подршку Немачке развојне банке (КФW). Јавни позив намењен је почетницима у пословању и привредним субјектима не старијим од 24 месеца.
Међу онима који су заинтересовани за могућност конкурисања су и суграђани Марко Петровић и Роберт Ружа.
Моја жеља је да оснујем компанију која ће се бавити дигитализацијом пољопривредних активности – рекао је Марко Петровић. – Радим за страну компанију у области дигиталног маркетинга и убеђен сам да моје вештине могу да искористим пољопривреди, првенствено сточарству. Финансије су увек добродошле, али овог момента је најважније да ли има заинтересованих за ову област јер је за многе она иновативна.
Роберт Ружа пре непуне годину дана отворио је фирму.
-Бавим се дубинским прањем и полирањем аутомобила. Оно што ми је неопходно су средства за куповину доброг осветљења и вентилације. Најинтересантнији ми је бесповратни кредит који се додељује у износу од 360.000 динара. Посао иде добро и задовољан сам – навео је Ружа.
Циљ је подстицај развоја предузетништва кроз обједињену подршку за оснивање нових привредних субјеката, као и самозапошљавање младих у одговарајућем сегменту и допринесе одрживом развоју и стварању нових радних места у Србији.
Маријана Панић из Центра за подршку привреди, микро, малим и средњим привредним друштвима Привредне коморе Србије.
-Почетници у пословању су група привредника који нису тржишно препознати, тако да је програм конципиран као свеобухватна подршка поменутој групи младих. Састоји од петодневних обука (он лине) за израду пословно-инвестиционог плана који организује Привредна комора Србије, гаранција за кредите које ће одобрити изабране пословне банке који покривају 60 одсто сваког индивидуалног кредита укључујући износ редовне камате. Ту си и повољни банкарски кредита у максималном износу од 3.600.000 динара, као и бесповратних средстава корисницима кредита који испуне услове Програма у износу до 20 процента од укупног инвестиционог улагања које се финансира, док је максималан износ бесповратних средстава 360.000 динара – навела је Маријана Панић.
Делатности су широко заступљене од производних преко услужних. Поменути програм реализује се од 2019. године и расписан је трећи јавни позив. До сада је обухватио око хиљаду полазника и реализована је 101 обука за израду пословно-инвестиционих планова. У оквиру програма, који је у току, већ се пријавило више од 250 полазника.
А.Ђ.