Град

policija-mup

Kako je navedeno u saopštenju Policijske uprave Kikinda, u petak, 14. marta očekuju se okupljanja građana na više lokacija na području Policijske uprave u Kikindi.

-U skladu sa članom 52. Zakona o policiji, Policijska uprava preduzeće sve zakonske mere da javni skupovi proteknu bezbedno, uključujući foto i video- snimanje na mestima gde se prijavljeni i neprijavljeni skupovi budu održavali- navedeno je u saopštenju Policijske uprave Kikinda.

 

Planinari-(5)

U prepunom foajeu Narodne biblioteke „Jovan Popović“ otvorena je izložba fotografija Planinarskog društva „Kinđa“ i predstavljena knjiga „Znameniti planinari Vojvodine“ u izdanju Planinarskog saveza Vojvodine. Knjiga je izdata povodom jednog veka postojanja planinarstva u pokrajini i donosi priče, biografije i podvige 101 planinara, među kojima su i Kikinđani Laza Radivojac, Katarina Milanović, rođena Manevski, i Nebojša Bošnjak.

O značaju knjige i istoriji vojvođanskog planinarstva govorili su Milan Mirković, predsednik Planinarskog saveza Vojvodine, urednik i sekretar Saveza Milivoj Erdeljan i Nebojša Bošnjak, istaknuti planinar i visokogorac.

– Iako Vojvodina nije prva asocijacija na planine, ova pokrajina ima dugu i bogatu tradiciju planinarstva. Organizovana društva postoje više od sto godina, ali su planinarske aktivnosti prisutne znatno duže. Danas u Vojvodini deluje 28 registrovanih planinarskih društava, a sa srodnim udruženjima taj broj prelazi 50. Oko 3.000 registrovanih članova aktivno doprinosi razvoju ovog sporta, čineći 10 odsto ukupnog članstva Planinarskog saveza Srbije – rekao je Milan Mirković i istakao da se planinarstvo u Vojvodini kontinuirano razvija.

– Imamo istaknute planinare, ali i ljude koji su doprineli razvoju ove discipline širom Srbije i van njenih granica – dodao je Mirković.

Planinarsko društvo „Kinđa“ nedavno je proglašeno za najbolje u Vojvodini, sa stabilnim brojem od oko stotinu članova.

– Planinarstvo je moj način života. Počeo sam sa pet godina, a tek kada sam se doselio ovde, dakle iz Kikinde sam dostigao najveće visine. Osvojio sam vrhove više od 6.000 metara, a putovanja su mi probudila još jaču želju za planinama – rekao je Bošnjak, citirajući kolegu planinara: „Kad oči sve ovo sagledaju, onda duša ima potrebu da se divi nečemu neznanom, što srce ume da oseti, a jezik ne ume da iskaže.“

Postavka sadrži pedesetak fotografija sa Himalaja, Alpa, kao i portrete zanimljivih ljudi sa planinarskih putovanja. Izložba će biti otvorena naredne dve nedelje.

gradonacelnik-jovana

Gradonačelnik Mladen Bogdan posetio je danas porodicu Milićev i potvrdio rešenost da se Grad uključi u obezbeđivanje potrebnih sredstava za lečenje male Jovane. Dvogodišnja sugrađanka boluje od cerebralne paralize i epilepsije, a kako medicinski tretmani koji umnogome poboljšavaju njeno zdravstveno stanje, zahtevaju značajna sredstva, roditelji su se,  nakon što su iscrpeli sopstvene resurse, obratili svim dobrim i humanim ljudima za pomoć.

– Želeo sam Jovaninim roditeljima lično da izrazim podršku i dobru volju da se lokalna samouprava uključi i pomogne-kaže za Kikindski portal gradonačelnik Mladen Bogdan. – Razgovarali smo na koji način Grad može da izađe u susret porodici. Uputili smo ih da lokalna samouprava opredeljuje finansijsku pomoć za lečenje dece obolele od teških bolesti i potvrdili rešenost da pomognemo- ističe Bogdan.

Pored propisanih lekova koje obezbeđuje Republički fond za zdravstveno osiguranje, preporuka stručnjaka je da Jovana bude uključena u veći broj defektoloških tretmana i vežbi, kako bi se njeno zdravstveno stanje poboljšalo. To podrazumeva redovne fizikalne i  defektološke terapije u Kikindi, Novom Sadu i Banji Koviljači. Banjski tretmani traju najmanje tri nedelje, a dnevno koštaju 60 evra. Jovani pomažu i specijalne terapije u Mađarskoj.

Sve to iziskuje znatna materijalna sredstva, u čije prikupljanje su se proteklih dana, ujedinjeni u želji da pomognu maloj Jovani, uključili brojni sugrađani: udruženja, sportski kolektivi, bajkeri, muzičari…

 

 

gajde-3

Svetski dan gajdi, 10. mart, obeležen je u Zrenjaninu, a ovom događaju prisustvovali su i članovi Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“.

Ispred udruženja građana „Banatske gajde“, guslar Vanja Ilijev organizovao je svečanost u kojoj su četrnaestogodišnji gajdaš „Gusala“ Stefan Bilić i članice starije dečje grupe kikindskog društva.

Ilijev je dugogodišnji saradnik „Gusala“ i publika ga zna po nastupima koje održava tokom Međunarodnog festivala narodnih orkestara, a u okviru etno kampa organizovao je i predavanja o ovom tradicionalnom instrumentu, navela je umetnički rukovodilac Magdalena Popov.

-„Gusle“ su jedan od nosilaca elementa nematerijalnog kulturnog nasleđa jer je Sviranje na gajdama, upisano u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije – dodala je Magdalena Popov.

Zvuk gajdi vodi duboko u prošlost u korene naroda. Veoma dragoceno je to što na Balkanu postoje i danas se prave primitivni tipovi gajdi koje su svirali i naši preci. U prošlosti su se na gajdama svirala kola i ora i bile su verni prijatelji pastira, pored frula i kavala. Pastiri su bili oni koji su ih najčešće i pravili idući za ovcama.

Na saborima gajdaš bi obično stao u sredinu kola i svirao dok se kolo vilo oko njega, on bi se pak okretao licem čas jednima čas drugima, pokazujući svoje uživanje (merak). U narodu se kaže duva u gajde.

A.Đ.

Savici-(4)

Kada su Savići, u Novim Kozarcima poznati kao vredna i složna porodica, pre deceniju i po rešili da zasnuju svoj vinograd, nije bilo dileme da će ovoj, za njih potpuno novoj delatnosti, pristupiti ozbiljno i odgovorno, pa ni nagrade koje su vrlo brzo počele da pristižu za njihova vina, nisu bile iznenađenje.

Na nedavno održanim „Danima vina“ u Iđošu, „Vina Savić“ dobila su tri zlatne medalje: crno vino „Milica“, roze „Ružica“ i belo vino „Zlato“.

– Naša vina nose imena po ćerkama, jer su one odrastale uz ovaj vinograd, baš kao što smo i mi rasli zajedno s njim – kaže Tatjana Savić.

Tatjana i njen suprug Boban vinograd su zasadili 4. maja 2009. godine, kada su dobili bespovratna podsticajna sredstva od Ministarstva poljoprivrede i šumarstva. Iako u njihovoj porodici do tada nije postojala tradicija vinogradarstva, u ovaj posao su ušli sa velikim entuzijazmom i ljubavlju.

– Nismo ni slutili da ćemo jednog dana imati vinograd i proizvoditi vino, ali, kada smo se već upustili u ovo, želeli smo da radimo kako treba. Rezultati i brojna priznanja pokazali su da smo na pravom putu, ali uvek podsećam da je za zlatna vina zaslužan moj suprug Boban. On je glavni „krivac“ za kvalitet – dodaje Tatjana.

Na površini od 67 ari gaje visokokvalitetne sorte crnog i belog grožđa – „cabernet sauvignon“ i „rajnski rizling“. Vinograd održavaju sami, osim rezidbe, a u berbi im pomažu rodbina, komšije, kumovi, kolege i prijatelji, Naravno, ćerke i roditelji su im, kaže Tatjana, uvek velika podrška.

– Njihovi uspesi tokom školovanja bili su nam „vetar u leđa“ da nastavimo i, sa još više entuzijazma, radimo u vinogradu. Suzana je završila Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Beogradu, a Milica sociologiju. Iako su sada zaposlene i imaju svoje obaveze, uvek nađu vremena da pomognu – bilo u radu u vinogradu, bilo u promociji i distribuciji vina i velika su nam pomoć i motivacija – ističe Tatjana s ponosom.

Svake godine 14. februara, porodica Savić obeležava vinogradarsku slavu, Svetog Trifuna, zaštitnika vinograda i vinogradara.

– Tog dana, zajedno sa sveštenikom, odlazimo u vinograd i orežemo nekoliko čokota, zalijemo ih vinom i pomolimo se Svetom Trifunu da nam zaštiti vinograd od vremenskih neprilika, bolesti i štetočina, i da nama, koji ga obrađujemo, da dovoljno volje i zdravlja da uranimo i okasnimo kada je to potrebno – kaže Tatjana. – Jer, uz trud i rad, znamo, rezultati neće izostati.

Na imanju porodice Savić raste 3.200 čokota vinove loze. Polovina grožđa prodaje se kupcima, dok se od druge polovine prave vino i rakija. Deo vina prodaju kako bi pokrili troškove proizvodnje, dok ostatak ostavljaju za proslave, poklone i porodične svečanosti.

Iako je prošlogodišnji rod bio umanjen zbog nedostatka padavina, veliki broj sunčanih dana pozitivno je uticao na kvalitet i slatkoću grožđa, što se odrazilo i na ukus vina.

– Ovaj posao nije lak, ali kada vidimo da se trud isplati, da ljudi uživaju u našem vinu i da se priča o njemu, znamo da radimo pravu stvar – zaključuje Tatjana.

Porodica Savić ne gubi entuzijazam i usmerena je na stalno unapređenje kvaliteta. Njihov cilj nije masovna proizvodnja, već da svaka boca bude rezultat posvećenosti i predanog rada. Za njih je vinogradarstvo više od posla – to je potpuna posvećenost i način života koji okuplja porodicu i prijatelje. I stvara i neguje neraskidive veze, potrebne svakome od nas. Vredna porodica Savić zna kako se to radi.

S. V. O.

recitatori-mladji

Gradska smotra recitatora „Pesniče naroda mog“, u organizaciji Kulturnog centra Kikinda, završena je danas. Za 55. susret najboljih iz svojih škola prijavilo se 48 učesnika, 34 recitator nižeg uzrasta (I – IV razreda osnovne škole), 12 recitatora srednjeg uzrasta (V – VI razreda) i dva recitatora starijeg uzrasta (srednja škola).

Žiri u sastavu Marija Tanackov, književni kritičar i pesnikinja, Gizela Kekenj, bivši recitator, i Snežana Tomin, pesnikinja, jednoglasno se složio da na Zonskoj smotri recitatora u Čoki naš grad i svoje škole predstavlja njih 18.

Niži uzrast predstavljaće: Janja Reljin, učenica trećeg razreda OŠ „Vasa Stajić“ u Mokrinu, Nina Kerkez, učenica četvrtog razreda OŠ „ Petar Kočić“ u Nakovu, Nevena Simić, učenica trećeg razreda OŠ „ Vuk Karadžić“, Dejana Adamov iz KUD „Mokrin“, učenica drugog razreda, Petra Radak, učenica trećeg i Mihajlo Piljak, učenik prvog razreda škole „Đura Jakšić“, Dragan Jovanić i Jana Lukač, učenici četvrtog razreda škole „Ivo Lola Ribar“ u Novim Kozarcima, i Mina Jankov, učenica prvog razreda škole „Žarko Zrenjanin“.

U kategoriji srednjeg uzrasta za dalje takmičenje plasirale su se: Lena Davidović, učenica osmog i Sanja Davidović, učenica petog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“, Adrijana Ćurčin, Stefan Sili i Jovana Živojinov, učenici sedmog razreda OŠ „Đura Jakšić“ i Iva Ćojanović, đak osmog razreda iste škole, kao i Anja Petrović iz KUD „Mokrin“, učenica šestog razreda.

Srednjoškolci koji će nastupiti na zonskoj smotri su: Milica Popov, učenica drugog i Ivona Inđić, učenica trećeg razreda SSŠ „Miloš Crnjanski.

Zonsko takmičenje održaće se 22. marta u Domu kulture u Čoki.

S. V. O.

(Foto: Kulturni centar)

Jovana-Milicev-(11)

Dvogodišnja Jovana Milićev koja boluje od cerebralne paralize i epilepsije ujedinila je sugrađane. Pored brojnih akcija na sportskim susretima i muzičkim i drugim događajima, na velikom auto-moto skupu u subotu, prikupljeno je 317.705 dinara, rekao je inicijator ove humanitarne akcije, Lazar Mikan koji je, uz pomoć Luke Ristevskog i velikog broja kolega, organizovao događaj

– Okupili smo se na kružnom toku na ulazu u Kikindu. Pridružile su nam se kolege bajkeri, ljubitelji automobila, ali i automehaničari, autoelektričari i farbari, ne samo iz Kikinde – mnogi su stigli iz drugih mesta, u želji da prikupimo novac za Jovaninu rehabilitaciju. Jovanin tata Jovica je autoelektričar i kolege su se već ranije organizovale i pomogle, a ovoga puta smo se svi ujedinili u jednoj želji – za Jovanin prvi korak – kaže Lazar.

Na skup je, dodaje, stiglo više od stotinu bajkera i nebrojeno automobilista, a prikupljeni iznos juče je uplaćen na Jovanin račun u Fondaciji “Budi human”. Humanost ovih ljudi neće se završiti na ovoj akciji, kaže Lazar. Već je u planu i sledeća u kojoj će se pripremati motori za sezonu i, ujedno, donirati sredstva za malu Jovanu.

Jovaninim roditeljima Gordani i Jovici novac je potreban za terapije koje su joj neophodne i, kako kažu, daju rezultate. Zbog globalnog razvojnog odstupanja Jovana i dalje nema potpunu kontrolu glave, ne sedi, ne puzi, ne hoda, dok u svom govornom fondu ima nekoliko reči. Prati se od strane neurologa, fizijatra, kardiologa, oftalmologa, epileptologa. Uključena je u defektološke i stimulativne tretmane, a indikovana je i habilitaciona terapija u specijalizovanoj ustanovi. Roditelji su, do sada, troškove lečenja sami finansirali i iscrpeli sve svoje resurse. Sredstva su im potrebna za rehabilitaciju, medicinska i ortopedska pomagala, specijalističke preglede, lekove, suplemente i potrošni medicinski materijal.

Jovani možete pomoći slanjem SMS poruke sa sadržajem 1787 na broj 3030. Cena poruke je 200 dinara.

recitatori-(2)

Najtalentovaniji recitatori iz kikindskih škola, zaljubljenici u pisanu reč, okupili su se danas na 55. Gradskoj smotri recitatora „Pesniče naroda mog“. Ova tradicionalna manifestacija, najstarija dečija smotra u Srbiji, održava se u organizaciji Kulturnog centra.

– Ove godine imamo 34 učesnika iz nižih razreda, a ukupno pedesetak takmičara, uključujući starije osnovce i srednjoškolce. Iznenadio nas je veliki broj prvaka, što nam govori da ljubav prema poeziji živi i raste – kaže Tanja Nožica, pomoćnica direktora za programske sadržaje.

Zbog renoviranja Kulturnog centra, ovogodišnje takmičenje održava se u sali Narodnog pozorišta. O tome ko će se plasirati na zonsku smotru u Čoki 22. marta odlučuje stručni žiri u sastavu: književnica i kritičarka Marija Tanackov, nekadašnja recitatorka Gizela Kekenj i pesnikinja Snežana Tomin.

– Ovo je važan segment obrazovanja koji zaslužuje više pažnje. Recitovanje nije samo umetnost govorenja, već i način da se razvija ljubav prema književnosti i lepoj reči. U današnje vreme, kada se komunikacija često svodi na slike i sleng, negovanje jezika oplemenjuje dečiju dušu – istakla je Marija Tanackov.

Gradska smotra traje dva dana. Nakon nastupa najmlađih recitatora, sutra će se na sceni naći stariji osnovci i srednjoškolci. Poezija je ponovo oživela u Kikindi, a mladi talenti svojim emocijama vraćaju i održavaju lepotu pisane reči.

Sergej-(1)

Prvi put u Kikindi, popularni pop-pevač i kompozitor Sergej Ćetković priredio je veče za pamćenje. U ispunjenoj hali Kulturno-sportskog centra „Jezero“, posetioci su uživali u izuzetno emotivnom i profesionalnom nastupu. Koncert pod nazivom „Ženama s ljubavlju“ poklon je lokalne samouprave sugrađankama povodom Dana žena.

– Drago nam je što smo praznik žena obeležili na ovako lep način. Uvek ćemo se truditi da našim damama priredimo trenutke za uživanje, jer su zaslužile pažnju i ljubav svakog dana u godini – poručio je gradonačelnik Mladen Bogdan.

Sergej Ćetković nije krio oduševljenje našim gradom, atmosferom i gostoprimstvom.

– Moja želja je da damama, koje su veliki deo moje publike, svakog dana pokazujemo ljubav i poštovanje. One to zaslužuju – istakao je popularni umetnik.

Od prve numere, Ćetković je, stvarajući prisnu vezu sa publikom, u sjajnoj atmosferi, preneo svojim stihovima romantične emocije. Pevač je, i ovim koncertom, sa svojom publikom, zaokružio 25 godina uspešne karijere, izvodeći najveće hitove poput „Dolazim“, „Ko li te sad miluje“, „Bolje da vidimo ljubav nego rat“ i mnoge druge.

Ovaj izuzetan muzički doživljaj, veče puno topline, Kikinđani će dugo pamtiti. Uz zvuke muzike koja dodiruje srce, koncert je bio pravi praznik ljubavi i emocija.

S. V. O.

Jovana-Milicev-(8)

Humanitarnoj akciji za pomoć maloj Jovani Milićev danas su se priključili i članovi Kikindskog konjičkog udruženja „Banat“ – Kikinda. Na gradskom trgu, sugrađani su imali priliku da uživaju u vožnji fijakerom i jahanju konja, a sve sa jednim ciljem – da pomognu hrabroj devojčici u njenoj borbi.

– Članovi našeg udruženja su se svim srcem odazvali pozivu. Došli smo sa šest fijakera i dva konja, spremni da ulepšamo dan svima, a naročito maloj Jovani. Nadamo se da ćemo na ovaj način pomoći – rekao je Ilija Rađenović, predsednik Udruženja.

Jovana je, sa svojim roditeljima i minut mlađom sestrom bliznakinjom Anđelom, prisustvovala događaju, okružena podrškom sugrađana.

– Radimo sve što možemo da joj omogućimo što bolji život. Potrebne su joj redovne fizikalne, defektološke i logopedske terapije u Kikindi, Novom Sadu i Banji Koviljači. Najviše joj prijaju banjski tretmani koji traju najmanje tri nedelje, a posle svakog primećujemo napredak. Jednom nedeljno putujemo u Mađarsku na terapiju koja dodatno pomaže – ispričala je njena mama, Gordana Ilijin.

Ona dodaje da je prve znake kašnjenja u razvoju primetila kada je Jovana imala tri meseca, nakon čega je započeta stalna rehabilitacija. Lekari vide napredak, ali niko ne može da garantuje kakav će ishod biti – jedino je sigurno da svaka terapija znači novu šansu.

Uz sunčan dan i toplu atmosferu, brojni Kikinđani došli su sa svojim mališanima, uživajući u vožnji fijakerom, dok su najmlađi, uključujući Jovanu i Anđelu, jahali konje Sunčicu i Cicu, koje su, kako kažu članice Udruženja, izuzetno mirne i vole decu.

Tokom cele akcije bila je postavljena je kutija za prikupljanje priloga za Jovanine terapije, a oni koji žele da pomognu mogu to učiniti i slanjem SMS poruke sa brojem 1787 na 3030 ili uplatom na račun 160-6000002193007-53, preko Fondacije „Budi human“.

Jovana nije sama – uz nju su njena porodica, prijatelji i svi ljudi dobrog srca koji veruju da se uz ljubav i podršku može ostvariti svaka nada.

error: Content is protected !!