Град

brkljac-1

Milorad Brkljač (45) iz Banatskog Velikog Sela, radnik Saobraćajne policije iz Kikinde, spasao je dva života u sinoćnjoj nesreći koja se dogodila na izlazu iz Melenaca prema Bašaidu. U nesreći koja se dogodila u 18 sati i 22 minuta, su tri osobe poginule, a njih četvoro je povređeno.Sudarila su se tri putnička vozila i jedan traktor. Kako ističe za „Kikindski portal“ vraćao se iz Novog Sada kući i na samom izlazu iz Melenaca naleteo je na saobraćajnu nesreću.

 

-Iz pravca Melenaca ka Bašaidu sa desne strane jedan automobil je goreo u kanalu, drugi je bio pored njega, a treći je bio u kanalu 150 metara dalje sa leve strane, kada se gleda od Melenaca ka Bašaidu. Još uvek na lice mesta nisu stigle moje kolege, vatrogasci i Hitna služba, te pretpostavljam da sam se zatekao na putu vrlo brzo nakon lančanog sudara. Traktor „belorus“ 1221, bio prepolovljen u tri, četiri dela. Odmah sam izašao iz svog automobila i prvo što sam video je automobil u plamenu u kom su bila dva momka. Iako sam želeo, od jake vreline, nisam mogao da im pomognem, niti da priđem tom automobilu. Pored automobila koji je goreo je ležala žena. Nalazila se kod prednjeg dela i bila je oblivena, najverovatnije, sa motornim uljem koje se izlilo iz traktora. Njoj sam probao da priđem i tada je eksplodirao rezervoar od automobila koji je goreo, u tom momentu sam povređenu uhvatio za nogu i vukao je desetak metara kako bih je sklonio dalje od mesta nesreće. Pored mene bio je čovek, ne znam odakle je i ko je, a bila je i žena, Zorica iz Zrenjanina. Prezime joj ne znam, ali znam je po imenu, pošto je radila u Kikindi. Moram da je pohvalim bila je srčana i hrabra i sve vreme je bila pored mene i pomagala mi je – otkrio nam je hrabri Velikoselac.

 

Pošto su spasili ženu ispod automobila i ostavili je na sigurno, uputili su ka traktoru.

-Ispod traktora smo izvukli čoveka koji je bio sav u krvi. On je usled siline udara bio dezorijentisan i krenuo je u pravcu Melenaca. Uspeli smo da ga smirimo dok zaposleni u Hitnoj službi nisu stigli. Treća osoba koja je bila u automobilu marke „opel insignija“ njega nismo uspeli spasimo. Život je izgubio na licu mesta, a na nama je bilo da pretresemo okolinu, da pogledamo ispod kola, kako bismo se uverili da nije neko bio sa njim, dete ili neki drugi saputnik. Bio je mrak, pretraživali smo teren sa mobilnim telefonima, međutim nikoga nismo našli. Ostao sam na mestu nesreće dok nisu stigli saobraćajci, Hitna služba i vatrogasci – dodaje Brkljač.

Kako ističe naš sagovornik, tri minuta pre nesreće, njegove kolege saobraćajci, mimoišli su se traktorom, nakon što su prešli most prema Bašaidu od Melenaca, videli su traktor na kom je radio jedan far. Pošto je prešao most i odmakao 300, 400 metara, dogodila se nesreća.

U nesreći su poginuli Nakovčanin koji živeo u Kikindi i Austriji i poljoprivrednik iz Radojeva koji su bili u automobilu marke „bmv X5“ koji je izgoreo. Treća osoba koja je poginula je bila zaposlena u NIS-u koji je krenuo na posao. Muškarac se nalazio u automobilu marke „škoda insignija“. U nesreći je učestvovao i automobil marke „škoda“ .

-Žao mi je što nisam mogao da pomognem i dvojici preminulih koji su bili u automobilu koji je goreo. Nisam mogao da im priđem jer je njihov rezervoar eksplodirao – zaključio je Milorad Brkljač.

Istraga je u toku, a prema sadašnjim saznanjima nesreću je izazvao traktor koji nije bio propisno osvetljen. Deo puta na kom se dogodio lančani sudar bio je zatvoren do 22 sata i 20 minuta, nakon čega su vozila naizmenično propuštana.

A.Đ.

saobracajna-nesreca

Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras na putu Melenci – Bašaid. Tri osobe su poginule, dve su zadobile teže, a dve lakše povrede u lančanom sudaru u kom su učestvovala tri automobila i traktor.

Saobraćajna nesreća policiji je prijavljena oko 18.25 časova i desila se na izlazu iz Melenaca, prema Bašaidu.

Dva vozila su se zapalila, a traktor je potpuno uništen.  Na lice mesta su izašli pripadnici policije, vatrogasno-spasilačke jedinice i Hitne pomoći.

Kako saznajemo, nesreća se desila nakon što su na neosvetljen traktor u lančanom sudaru naletela tri putnička automobila, nakon čega su se dva automobila zapalila.

U stravičnoj nesreći poginuo je bračni par iz automobila novosadskih tablica i jedna osoba starosti 32 godine iz Zrenjanina.

Video: patrole Zr-Srednji Banat

penzioneri-BIH-(3)

Sindikalna organizacija penzionera Kikinda,Čoka i Novi Kneževac je za svoje članove organizovala sedmodnevno rehabilitaciono putovanje u Sportsko rekreativnom centru „Ajdinović“ u Bosni i Hercegovini. Na nadmorskoj visini od 950 metara, mesto se nalazi između Sarajeva i Tuzle u blizini Olova i Kladnja.

Usluge bazena, đakuzija, saune, teretane, prelepih pogleda, ZOO vrta i u lepotama Bosne i Hercegovine uživalo je 34 člana pomenute organizacije. Sa najstarijim sugrađanima iz našeg okruga, na istom mestu bili su i penzioneri iz Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske.

-Radujem se i što smo pioniri turizma trećeg doba. Penzioneri imaju potrebu i želju da menjanju mesto boravka, željni su putovanja i druženja. Sindikalna organizacija penzionera Kikinda izlazi u susret njihovim željama i potrebama. Posebnu zahvalnost, pored ljubaznog osoblja, dugujemo i direktoru hotela sa kojim sam imao sastanak. Sklopili smo sporazum o saradnji, u kojem između ostalog, stoji da svi članovi sindikalne organizacije penzionera iz našeg grada, bez obzira na datum dolaska u hotel, imaju pogodnosti i popust. Ovo važi samo za članove – istakao je predsednik organizacije i organizator putovanja Radovan Subin.

Kako Subin napominje članovi sindikalne organizacije mogu da budu svi koji poštuju Statut i redovno plaćaju članarinu bez obzira na mesto stanovanja.

-Već imamo članove iz raznih gradova nekadašnje Jugoslavije, koji koriste naše pogodnosti i akcije. Planiramo još puno putovanja i pozivamo penzionera da se uključe i budu deo naše organizacije – navodi naš sagovornik.

A.Đ.

rak-mesec-borbe

Mart je mesec borbe protiv raka, posvećen je edukaciji, podizanju svesti i pružanju podrške obolelima i njihovim porodicama.

Prema poslednjim obrađenim i objavljenim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije ,, Dr Milan Jovanović Batut”, kao uzrok smrti stanovništva Severnobanatskog okruga u 2022. godini, tumori se nalaze na drugom mestu sa 19 odsto u odnosu na ukupan broj preminulih, posle bolesti sistema srca i krvnih sudova.

-U našem okrugu tokom 2022. godine od svih malignih tumora obolele su 1.104 osobe, 561 muškarac i 543 žene. Iste godine od raka je umrlo 451 osoba oba pola, 249 muškaraca i 202 žene. Muškarci u našoj sredini najviše su obolevali i umirali od raka pluća, debelog i završnog dela creva i prostate. Kod žena maligni proces je najčešće bio lokalizovan na dojci, debelom i završnom delu creva, plućima i grliću materice, koji su i najčešći uzrok smrtnog ishoda od raka. Maligni tumori pluća i bronha su vodeća lokalizacija u obolevanju i umiranju kod muškaraca, odnosno treći po učestalosti uzrok obolevanja i prvi uzrok umiranja među ženama sa dijagnozom raka – istakla je dr Ana Đurin specijalista socijalne medicine Zavoda za javno zdravlje.

Tokom 2022. godine u okrugu su od raka bronha i pluća obolele 192 osobe , među kojima je 134 muškarca i 58 žena, a umrlo je 111 osoba , 67 muškaraca i 44 žene.
Rak dojke je najčešći maligni tumor u obolevanju, a na drugom mestu u umiranju kod žena sa dijagnozom raka na našem okrugu. Maligni tumori debelog i završnog dela creva, kolorektalni karcinom u Severnobanatskom okrugu druga su po učestalosti lokalizacija raka u obolevanju i umiranju kod muškaraca, odnosno druga po učestalosti u obolevanju i treća po učestalosti lokalizacija raka u umiranju od malignih tumora kod žena Treći po učestalosti maligni tumor u obolevanju i umiranju među muškarcima u našem okrugu je na prostati. Rak grlića materice u 2022. godini bio je četvrti po učestalosti maligni tumor u obolevanju i šesta po učestalosti lokalizacija raka u umiranju među ženama iz našeg okruga .

-Broj novodijagnostikovanih slučajeva raka kod osoba oba pola na nivou su većih vrednosti u odnosu na prosečne stope incidencije od malignih tumora za Republiku Srbiju od 2020. do 2022. godine. Isto tako stope smrtnosti od vodećih malignih bolesti kod kod osoba oba pola našeg okruga su veće od istih za Republiku Srbiju u sve tri pomenute godine. Isti podaci su i za region Pokrajine – dodaje naša sagovornica.

U Srbiji su doneti nacionalni programi za organizovani skrining raka dojke, raka grlića materice i kolorektalnog raka (rak debelog i završnog dela creva), koji bi trebalo u narednom periodu značajno da smanje umiranje od navedenih lokalizacija malignih tumora. Na skrining raka dojke pozivaju se žene od 50 do 69 godina. Mamografski pregledi predviđeni su da se rade svim ženama navedenog uzrasta na dve godine. Skriningom na karcinom grlića materice obuhvaćene su žene uzrasta od 25 do 64 godine, koje se pozivaju na preventivni ginekološki pregled i Papa test jednom u tri godine. Ciljna grupa za testiranje na rak debelog creva obuhvata građane oba pola od 50 do 74 godina, koji se jednom u dve godine pozivaju na testiranje na skriveno krvarenje u stolici.

Jedan od problema je što se mnogi slučajevi raka otkriju prekasno u uznapredovaloj fazi kada je teže uspešno lečenje i procenat preživljavanja obolelih je mali.

A.Đ.

 

 

andrej-fider-(2)

Ribolovačko carstvo u Kikindi bilo je domaćin prvog „Epic Method Feeder“ kupa u šaranskom pecanju. Organizator je Andrej Jakobović, koji je odnedavno naš sugrađanin, inače državni prvak u metod fider ribolovu i član reprezentacije Srbije koji je boje naše zemlje branio u Bugarskoj na Svetskom prvenstvu.

 

-Metod fider je tehnika dubinskog ribolova korišćenjem hranilice za primamu i uglavnom se pecaju mrene, deverike, babuške i šarani. Nadmetalo se 18 ekipa iz svih krajeva naše zemlje i pecalo se od 8 do 15 sati. Ekipe su bile dvočlane i mogle su da imaju četiri štapa. Pecanje je organizovano u tri sektora i u svakom se takmičilo po šest ekipa, tako da su i nagrađene najbolje tri ekipe iz svakog sektora ponaosob. Pobednika je odredila ukupna težina upecane ribe tokom sedam sati takmičenja – pojasnio nam je Andrej Jakobović.

Prva mesta osvojili su „Epik“, Terek/Golić i „Humaks“. Druga mesta pripala su ekipama „Son“, „Kontra“ i „Burik“, a treći su bili „Bombarderi“, „Kameni“ i DM tim.

Najtežu ribu, od 12,2 kilograma, upecao je „Sonu“ tim iz Bajmoka.

-Prvi put sam organizovao ovo takmičenje u Kikindi i već sada mogu da najavim da će naredno biti 13. aprila kada će se pecati bela riba. Tada će biti savezno takmičenje, kako ga mi pecaroši zovemo, klasičan fider – napominje naš sagovornik.

 

A.Đ.

saobracajna-policija-1

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se tri saobraćajne nezgode. U jednoj je jedna osoba zadobila lakše telesne povrede, au dve je pričinjena materijalna šteta. Ukupna materijalna šteta procenjena je na iznos od 150.000 dinara.

Saobraćajna nezgoda su se dogodile zbog radnje vozilom, nestupanje prvenstva prolaza i nedržanje odstojanja.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 13 učesnika u saobraćaju i izdato je 190 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 13 vozača, od kojih je šest vozača zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 49 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 53 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 87 ostalih prekršaja.

miki-kucice-(5)

U vrtiću „Miki“ organizovana je radionica dece mlađeg uzrasta vaspitača Dragoslava Tanackova i Dragoslave Resanović na kojoj su mališani zajedno sa roditeljima ukrašavali kućice za pticama. Pored toga što su mališani sa vaspitačima i roditeljima, u prethodnim nedeljama, pravili kućice, svih 23 dece iznenadio je Bojan Popović, tata, čiji je sin Nikola deo grupe, koji je za sve izradio istovetne kućice. Za svoj trud dobio je zahvalnicu, a kako ističe bilo mu je zadovoljstvo da svoj deci napravi kućice u kojima će stanovati ptice.

-Roditelji i deca trebali su kod kuće da naprave kućice za ptice i moja želja bila je da Nikola ima pravu kućicu za ptice od drveta koju ću sam napraviti. Kako nisam želeo da stvaram razliku između mog i sve ostale dece u grupi napravio sam istovetne kućice za sve. Zaposlen sam u „Zopasu“, a hobi mi je da izrađujem predmete od drveta. Za izradu kućica trebalo mi je oko mesec dana. Kako su u pitanju deca bilo je potrebno da se sve ivice obrade kako ne bi bile oštre, pa je to oduzelo najviše vremena. Uživao sam u ovom poslu, a Nikola mi je pomogao tako što je bio dobar i poslušan. Siguran sam da bi svaki roditelj postupio kao ja –  rekao je Bojan Popović.

Deca su tokom projekta puno naučila, a to nam je potvrdio i Ognjen Kokot.

-Bojimo kućice za ptice koje će u njima sviti gnezdo. Naučio sam da u Kikindi ima puno sova, ali i da je najmanja ptica na svetu kolibri – otkrio nam je Ognjen.

Inicijativu da više saznaju o pticama, dala su sama deca.

-Tokom septembra i oktobra, dok smo šetali sa decom oko vrtića i upoznavali ih sa okolinom, mališane je privukao cvrkut ptica i svi su želeli da saznaju koje ptice postoje. Od tada, pa sve do sada mi smo sa njima izučavali ptičiji svet kroz likovne radove, priče, igru. Veliku podršku tokom svih ovih meseci imali smo od roditelja koji su nam pomogli da dođemo do odgovarajućih materijala i literature. Pošto ukrasimo kućice napravićemo hotel za ptice u dvorištu vrtića, a kućice ćemo rasporediti i u okolini vrtića kako bi što više ptica imalo svoj dom – istakao je Dragoslav Tanackov.

Tokom prethodnih meseci mališani su naučili kako mogu da prepoznaju koju pticu, koje su im osnovne karakteristike, koja je najveća i najmanja ptica na svetu, koja je najpoznatnija kikindska ptica, ko su ptice selice, a ko stanarice, koja je to ptica koja ne leti, ali zna da pliva, kako dolaze na svet i još mnogo toga.

A.Đ.

 

mobilni-5

U susret Svetskom danu prava potrošača koji se obeležava 15. marta, Udruženje potrošača Kikinda upozorava građane na najnovije malverzacije i savetuje kako da se zaštite.

Neočekivano uvećani računi

Jedan od najčešćih problema sa kojima se potrošači suočavaju u poslednje vreme jesu neočekivano uvećani računi telekomunikacionih usluga.

– Veliki broj građana nam se javio nakon što su dobili račune za januar i februar sa iznosima znatno većim od ugovorenih. Ispostavilo se da je MTS, bez adekvatnog obaveštenja, ugasio stare pakete i korisnicima ubacio nove, skuplje – objašnjava Darko Cvijan iz Udruženja potrošača.

Iako su operatori u obavezi da potrošače obaveste o promeni cena najmanje 30 dana unapred i omoguće im raskid ugovora bez naknade, mnogi korisnici nisu dobili jasne informacije.

– Ljudi su zatečeni kada im stignu računi uvećani za 700 ili 800 dinara, a da nisu dobili nikakvo zvanično obaveštenje. Objava na sajtu operatora nije dovoljna – naglašava Cvijan.

Šta potrošači mogu da urade? Prvi korak je podnošenje reklamacije i zahtev da im operator dostavi dokaz o blagovremenom obaveštenju. Ako reklamacija bude odbijena, građani mogu da se obrate Udruženju potrošača ili da ulože prigovor RATEL-u.

Kako se zaštititi od telefonskih prodavaca?

Jedan od efikasnih načina zaštite od agresivnih telefonskih prodavaca jeste upis u registar „Ne zovi“.

– Potrošači treba da odu u sedište svog operatora i podnesu zahtev za upis u registar. To je naročito važno za starije osobe, jer su one najčešće žrtve ovakvih prodajnih strategija, a neretko i prevara – ističe Cvijan.

Nedavno je Udruženje imalo slučaj žene koja je telefonom sklopila ugovor o zakupu dušeka i jastuka, nesvesna da će je to koštati čak 350.000 dinara, i to putem administrativne zabrane na penziju.

Problem sa ovakvom vrstom prodaje je u tome što kupci ne daju novac odmah, pa tek kada počne obustava od penzije shvate koliko su se finansijski obavezali. Zakon dozvoljava raskid takvih ugovora u roku od 14 dana, ali ako taj period prođe, kupac mora da plati proizvod.

Za trgovce koji ne poštuju registar „Ne zovi“ predviđene su kazne od 300.000 do dva miliona dinara.

Svetski dan potrošača – zaštita i održivost

Ove godine, Međunarodna organizacija za zaštitu potrošača poziva na pravedan prelazak na održive stilove života koji podržavaju osnovne potrebe ljudi, štite njihovo zdravlje i bezbednost, čine održive izbore dostupnijima i osiguravaju da se glas potrošača čuje na svim nivoima.

Svetski dan prava potrošača ustanovljen je odlukom Ujedinjenih nacija i prvi put je obeležen 1983. godine.

S. V. O.

skolski-dispanzer

Besplatno vakcinisanje protiv HPV infekcije, bez zakazivanja, biće moguće od ponedeljka do petka, od 17. do 21. marta u Školskom dispanzeru. Akciju Otvorenih vrata treći put organizuju kikindski Zavod za javno zdravlje (ZZJZ), Dom zdravlja i Savet za zdravlje Grada.

– Akciju sprovodimo kako bismo što više popularisali ovu zaštitu namenjenu deci i mladima od 9 do 19 godina – kaže dr Ružica Cvetićanin, epidemiolog u Zavodu. – Vakcina štiti od humanog papiloma virusa sa kojim, većina ljudi, u toku života, dođe u kontakt. Reakcije organizma su različite – neki se izleče ili imaju blage posledice, ali kod nekih, posebno perzistentnih infekcija, to može da dovede do malignih promena, najčešće do karcinoma grlića materice, penisa, vulve anusa i orofaringealne regije.

Imunizacija je, pokazala su istraživanja, efikasna u 90 odsto slučajeva, i najbolje je da se uradi pre stupanja u seksualni odnos. Posebna preporuka je da to bude do 26 godine, ali se smatra da treba da se vakcinišu i stariji, prilikom promene partnera. Humani papiloma virus prenosi se isključivo sa čoveka na čoveka i to direktnim kontaktom.

Preporuka je da se deci do 15 godina daje u dve doze, sa razmakom od šest meseci, a starijima u tri doze, u periodu od osam meseci.

– U toku akcije, naredne sedmice, moguće je primiti vakcinu bez zakazivanja, od 12 do 18 sati. Maloletne devojčice i dečaci treba da dođu u pratnji roditelja. Posle lekarskog pregleda, ukoliko se utvrdi da su zdravi, primiće vakcinu i dobiti šemu po kojoj dolaze po naredne doze. Roditelji treba da znaju da je vakcina potpuno bezbedna i efikasna i da može dete da zaštiti od različitih vrsta karcinoma – napominje dr Cvetićanin.

Ova imunizacija u našoj zemlji je dostupna od 2022. godine, ali je odziv još uvek dosta slab, navodi dr Cvetićanin. U Okrugu je, do danas, dato oko 1.900 doza – prvu vakcinu je primilo 937 dece i mladih, od tog broja 691 je potpuno imunizovano.

– U većem broju odazivaju se devojčice od dečaka. Zato apelujemo na sve da dođu sa svojom decom kod izabranog lekara, kako bi izvršili imunizaciju. Naredne sedmice vakcine se daju bez zakazivanja, ali mi imamo dovoljno doza i vakcinu je moguće dobiti bilo kada u toku godine, uz prethodno zakazivanje, takođe u Školskom dispanzeru – kaže dr Cvetićanin.

Vakcina protiv HPV infekcije u upotrebi je od 2014. Svetska zdravstvena organizacija je smatra izrazito bezbednom i efikasnom, sa visokom imunogenošću. Ima malo neželjenih efekata, najčešće blagih: crvenilo na mestu uboda, moguće su povišena temperatura, groznica i malaksalost. Kontraindikovana je u slučajevima akutnih oboljenja i alergija na kvasnice.

error: Content is protected !!