Економија

Odbornici Gradskog parlamenta danas su usvojili odluku o rebalansu gradskog budžeta, sa projekcijama na 2023. i 2024. godinu. Budžet je uvećan za oko pet odsto i predviđeno je da iznosi tri milijarde 407 miliona 314 hiljada dinara. Prvi rebalans urađen je u maju i tada su planirana sredstva za rekonstrukciju vodovodne mreže. Ovoga puta korigovan je zbog novih investicija, povećanja materijalnih troškova i pomoći socijalno ugroženom stanovništvu.

– I dalje ćemo se boriti da ublažimo posledice globalne krize, maksimalno ćemo pomoći svakom pojedincu u gradu. Pružićemo pomoć svakom selu i ni od jedne investicije se neće odustati. Trudićemo se unapredimo kvalitet života u svim segmentima našeg društva, da uradimo što više od planiranih investicija, kako u ovoj, tako i narednoj godini. Sigurno ćemo odgovorno voditi računa o interesima svih građana, tako da ćemo kvalitetno, na osnovu dosadašnjeg iskustva, kreirati i naredni budžet. Želimo da investiramo u projekte i da pronađemo rešenja za izvore finansiranja – rekao je  gradonačelnik, Nikola Lukač.

Očekuje se da će većina investicija biti ostvarena u poslednjem ovogodišnjem kvartalu, što se posebno odnosi na velike projekte, rečeno je na sednici.

– U pitanju je rekonstrukcija vodovodne mreže koja će, nadam se, pokrenuti i rekonstrukciju Gradskog trga – objasnila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski. – Takođe, trebalo bi da započne izgradnja vodovoda do nove fabrike vode jer se čekalo na mnoge procedure i javne nabavke.

Za obnavljanje trga završena je prva faza, njegovo projektovanje. Uz novu gradsku pijacu, to su i najveće gradske investicije, koje zahtevaju različite izvore finansiranja, objasnio je Svetislav Vukmirica, pomoćnik gradonačelnika za razvojne i investicione projekte.

Zbog povećanja cena, dodatna sredstva neophodna su i za nesmetano funkcionisanje ustanova, sportskih klubova, udruženja građana, kulturno–umetničkih društava u gradu i selima, zaključeno je na 24. sednici Gradskog parlamenta.

Grad Kikinda učestvuje na najvećem sajmu nekretnina i investicija u Evropi – “Expo Real” koji se, od 8. do 10. oktobra, održava u Minhenu. Ova izložba predstavlja najveću poslovnu platformu za sektor investicija i nekretnina u Evropi, i idealno je okruženje za efikasno umrežavanje na najvažnijim tržištima Evrope, Bliskog istoka i SAD.

U organizaciji Razvojne agencije Vojvodine, svoje potencijale u ovoj oblasti predstavlja osam gradova Vojvodine – uz Kikindu i: Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Sombor i Sremska Mitrovica. Naš grad, za izgradnju fabrika investitorima nudi industrijsku zonu „Rasadnik“ koja je deo slobodne carinske zone „Subotica“, kao i mogućnost izgradnje hotela u Sportskom kompleksu „Jezero“. Mogućnosti Kikinde predstavljaju članovi Gradskog veća, Saša Tanackov, zadužen za privredu i investicije i Miroslav Dučić, zadužen za komunalnu infrastrukturu.

Ove godine u Minhenu nastupa više od 1.200 izlagača. Vojvođanski gradovi jedini su predstavnici Srbije, a učešće je omogućeno Sporazumom o zajedničkom nastupu na međunarodnim sajmovima, koji je, u novembru 2017. godine, potpisan između Pokrajinske vlade, Razvojne agencije Vojvodine, Novog Sada, Pančeva, Sombora, Subotice, Zrenjanina, Sremske Mitrovice, Vršca i Kikinde, i sa Privrednom komorom Vojvodine.

Tokom 37. Dana ludaje, a povodom 15. Mini sajma preduzetništva, u Kikindi su se okupili direktori većeg broja Regionalnih privrednih komora: iz Beograda, Novog Sada, Kraljeva, Valjeva, Užica, Požarevca, Sremske Mitrovice, Pančeva, Zrenjanina, Subotice i Kikinde, kao i direktori i predsednici Mađarsko-srpske trgovinsko-industrijske komore, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Virovitica, Trgovinsko-industrijske komore Budimpešte, Privredne komore Republike Srpske – Područna privredna komora Doboj i Trgovinsko-industrijsko agrarne komore županije Timiš iz Temišvara.

-Nakon otvaranja i posete 15. Mini sajmu preduzetništva, u prostorijama Regionalne privredne komore Severnobanatskog upravnog okruga, upriličeno je svečano potpisivanje sporazuma o saradnji. Regionalna privredna komora Severnobanatskog upravnog okruga Kikinda i Područna privredna komora Doboja potpisali su novi Sporazum o saradnji, na petnaestogodišnjicu potpisivanja prethodnog sporazuma. Nakon toga su predsednik Mađarsko-srpske trgovinsko-industrijske komore Đerđ Terek i direktor Područne privredne komore Doboj Srećko Stojaković potpisali Sporazum o saradnji- navodi Tibor Horvat, direktor RPK  u Kikindi.

Predsednik Opšteg udruženja preduzetnika Kikinda, Siniša Pašić, dodelio je zahvalnice institucijama i osobama koje su doprinele organizaciji Mini sajma preduzetništva. Zahvalnice su dobili Privredna komora Srbije – Regionalna privredna komora Severnobanatskog upravnog okruga, Nermina Ljubović i Miloš Jelić, predstavnici Privredne komore Srbije, kao i PKV i predsednik PKV-a Boško Vučurević, koji je zbog obaveza bio odsutan.

Usledili su poslovni razgovori, tokom kojih su sa Trgovinsko industrijskom komorom Budimpešte dogovorene dalje aktivnosti i saradnja, posebno oko promovisanja preduzetništva.

error: Content is protected !!