Економија

Одборници Градског парламента данас су усвојили одлуку о ребалансу градског буџета, са пројекцијама на 2023. и 2024. годину. Буџет је увећан за око пет одсто и предвиђено је да износи три милијарде 407 милиона 314 хиљада динара. Први ребаланс урађен је у мају и тада су планирана средства за реконструкцију водоводне мреже. Овога пута коригован је због нових инвестиција, повећања материјалних трошкова и помоћи социјално угроженом становништву.

– И даље ћемо се борити да ублажимо последице глобалне кризе, максимално ћемо помоћи сваком појединцу у граду. Пружићемо помоћ сваком селу и ни од једне инвестиције се неће одустати. Трудићемо се унапредимо квалитет живота у свим сегментима нашег друштва, да урадимо што више од планираних инвестиција, како у овој, тако и наредној години. Сигурно ћемо одговорно водити рачуна о интересима свих грађана, тако да ћемо квалитетно, на основу досадашњег искуства, креирати и наредни буџет. Желимо да инвестирамо у пројекте и да пронађемо решења за изворе финансирања – рекао је  градоначелник, Никола Лукач.

Очекује се да ће већина инвестиција бити остварена у последњем овогодишњем кварталу, што се посебно односи на велике пројекте, речено је на седници.

– У питању је реконструкција водоводне мреже која ће, надам се, покренути и реконструкцију Градског трга – објаснила је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски. – Такође, требало би да започне изградња водовода до нове фабрике воде јер се чекало на многе процедуре и јавне набавке.

За обнављање трга завршена је прва фаза, његово пројектовање. Уз нову градску пијацу, то су и највеће градске инвестиције, које захтевају различите изворе финансирања, објаснио је Светислав Вукмирица, помоћник градоначелника за развојне и инвестиционе пројекте.

Због повећања цена, додатна средства неопходна су и за несметано функционисање установа, спортских клубова, удружења грађана, културно–уметничких друштава у граду и селима, закључено је на 24. седници Градског парламента.

Град Кикинда учествује на највећем сајму некретнина и инвестиција у Европи – “Expo Real” који се, од 8. до 10. октобра, одржава у Минхену. Ова изложба представља највећу пословну платформу за сектор инвестиција и некретнина у Европи, и идеално je окружење за ефикасно умрежавање на најважнијим тржиштима Европе, Блиског истока и САД.

У организацији Развојне агенције Војводине, своје потенцијале у овој области представља осам градова Војводине – уз Кикинду и: Нови Сад, Суботица, Зрењанин, Сомбор и Сремска Митровица. Наш град, за изградњу фабрика инвеститорима нуди индустријску зону „Расадник“ која је део слободне царинске зоне „Суботица“, као и могућност изградње хотела у Спортском комплексу „Језеро“. Могућности Кикинде представљају чланови Градског већа, Саша Танацков, задужен за привреду и инвестиције и Мирослав Дучић, задужен за комуналну инфраструктуру.

Ове године у Минхену наступа више од 1.200 излагача. Војвођански градови једини су представници Србије, а учешће је омогућено Споразумом о заједничком наступу на међународним сајмовима, који је, у новембру 2017. године, потписан између Покрајинске владе, Развојне агенције Војводине, Новог Сада, Панчева, Сомбора, Суботице, Зрењанина, Сремске Митровице, Вршца и Кикинде, и са Привредном комором Војводине.

Током 37. Дана лудаје, а поводом 15. Мини сајма предузетништва, у Кикинди су се окупили директори већег броја Регионалних привредних комора: из Београда, Новог Сада, Краљева, Ваљева, Ужица, Пожаревца, Сремске Митровице, Панчева, Зрењанина, Суботице и Кикинде, као и директори и председници Мађарско-српске трговинско-индустријске коморе, Хрватске господарске коморе – Жупанијске коморе Вировитица, Трговинско-индустријске коморе Будимпеште, Привредне коморе Републике Српске – Подручна привредна комора Добој и Трговинско-индустријско аграрне коморе жупаније Тимиш из Темишвара.

-Након отварања и посете 15. Мини сајму предузетништва, у просторијама Регионалне привредне коморе Севернобанатског управног округа, уприличено је свечано потписивање споразума о сарадњи. Регионална привредна комора Севернобанатског управног округа Кикинда и Подручна привредна комора Добоја потписали су нови Споразум о сарадњи, на петнаестогодишњицу потписивања претходног споразума. Након тога су председник Мађарско-српске трговинско-индустријске коморе Ђерђ Терек и директор Подручне привредне коморе Добој Срећко Стојаковић потписали Споразум о сарадњи- наводи Тибор Хорват, директор РПК  у Кикинди.

Председник Општег удружења предузетника Кикинда, Синиша Пашић, доделио је захвалнице институцијама и особама које су допринеле организацији Мини сајма предузетништва. Захвалнице су добили Привредна комора Србије – Регионална привредна комора Севернобанатског управног округа, Нермина Љубовић и Милош Јелић, представници Привредне коморе Србије, као и ПКВ и председник ПКВ-а Бошко Вучуревић, који је због обавеза био одсутан.

Уследили су пословни разговори, током којих су са Трговинско индустријском комором Будимпеште договорене даље активности и сарадња, посебно око промовисања предузетништва.

error: Content is protected !!