Aleksandra Djuran

CDA_9617-w1024

Локална самоуправа расписала је јавни позив за подношење предлога за доделу награде града Кикинде и градских признања за 2023. годину.

Награда града Кикинде, као највише признање, додељује се физичком лицу за дугогодишњи рад, лично залагање и изузетне резултате у свим областима стваралаштва, чиме је дат трајан допринос развоју града Кикинде. Градским признањем награђују се физичка или правна лица са пребивалиштем односно седиштем на територији града Кикинде, за значајна остварења у области културе, образовања, здравства, привреде и предузетништва, спорта, хуманости и добротворног рада, постигнута у години у којој се додељују.

 

Предлоге за доделу награда и признања могу поднети предузећа, установе, друге организације, органи и асоцијације, групе грађана и појединци са територије града Кикинде.

Поред  највишег градског признања „Заслужни грађанин Кикинде“ додељују се и признања за: развој спорта „Ника Мирков“  , у области образовања “др Павле Кенђелац” ,у области културе „Јован Ћирилов“,  „др Ранко Петровић“ за област здравства, у области привреде и предузетништва „Стефан Бон“ у области хуманости и добротворног рада „Меланија Николић Гаичић“.

Предлог се доставља писано и податке о кандидату и исходима његовог рада, образложење, назнаку области за коју се кандидат предлаже и евентуалне доказе који потврђују наводе образложења.

 

 

Предлози се достављају до 15. децембра 2023. године, на адресу: Град Кикинда, Градска управа, Канцеларија број 80 Трг српских добровољаца 12, 23300 Кикинда, са назнаком: ЗА НАГРАДУ ГРАДА КИКИНДЕ.

Додела је 28. децембра када се прославља Дан града.

399192633_1025294908793563_4908235749600574435_n

У свету се сутра, 14. новембра обележава Светски дан борбе против шећерне болести. Тим поводом посетили смо кикиндско Друштво за борбу против шећерне болести које сваког петка од 8 до 10 часова организује бесплатно мерење шећера у крви. Како је истакла председница др Биљана Марковић познавање фактора ризика омогућава правовремено деловање код особа код којих се ипак установи шећерна болест, а  омогућава бољи успех у лечењу и умањење компликација.

-Како расте број особа оболелих од дијабетеса у свету, тако расте и у нашој средини. Предвиђа се да ће до 2030. године 650 милиона људи имати дијагнозу дијабетеса. Постоји дијабетес тип 1 и тип 2, а инсулински зависници имају дијабетес 1 и од њега је оболело десет одсто становништва. У Србији има 800.000 оболелих од шећерне болести – каже др Марковић.

Примећено је да се у последње време старосна граница код суграђана код којих се региструје дијабетес помера и све више је младих који оболевају. У изради је регистар оболелих од дијабетеса за Кикинду.

 

-Сматра се да има 12 процената оболелих дијабетеса, од укупног броја становништва на територији Града. То су регистровани пацијенти који су у здравственом систему. На жалост,  истраживања показују да на сваког регистрованог дијабетичара долази још један потенцијални оболели, који не зна да има шећерну болест. Стога и организујемо превентивно мерење шећера у крви и разговарамо са суграђанима како би подигли свест о болести која је „тихи убица“. Познавањем симптома болест и избегавањем фактора ризика, избећи ће се нежељене компликације које доноси ова болест – сазнајемо од наше саговорнице.

Први симптоми су жеђ, појачано мокрење, малаксалост, губитак телесне масе упркос често повећаном апетиту и појачаном калоријском уносу хране, брзо замарање, мучнина.

-Шећер, у тим првим моментима док га још нисмо открили, варира и буде јако висок или јако низак. Стога апелујем на превентивне прегледе, а просторије удружења су отворене за све којима треба савет око исхране, терапије, физичке активности који су кључни – напомиње наша саговорница.

Овогодишњи слоган је „Препознајте ризике. Предузмите акцију“ и он јасно наглашава улогу појединца у глобалној контроли дијабетеса.

Контрола шећера у крви и на селима

Осим у Кикинди, једном месечно, представници Друштва за борбу против шећерне болести, организују контролно мерење шећера у крви у Мокрину, Накову, Банатском Великом Селу и Накову. У Граду и на селима на контролним мерењима буде тридесетак суграђана. Саветовалиште за дијабетес у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 било је отворено до почетка ковид пандемије. У току су припреме да оно поново буде на услузи пацијентима.

Horgos+migranti

Од 27. октобра, од ватреног обрачуна две групе миграната у Хоргошу приликом ког су тројица погинула и један је повређен, до данас на подручју Кикинде, Сомбора, Пирота и Суботице пронађено је 4.780 миграната. Више од 520 ирегуларних миграната дислоцирано је са нашег терена, поднето је 156 прекршајних пријава, а задржано је 30 особа по основу поднетих пријава, истакао је Павле Рајков, начелник ПУ Кикинда  обраћајући се медијима.

-Морам да истакнем да је подручје наше Полицијске управе много безбедније. Активирали смо све службе са циљем да наши грађани буду безбедни, али и да пронађемо илегално оружје које користе мигранти. Да не користе оружје, сигуран сам да их не би ни примећивали с обзиром на то да се налазе ван насељених места, на неприступачном терену и у близини границе. У Прихватном центру у Кикинди тренутно је смештено 17 миграната, држављана Турске. До 28. октобра имали смо 374 миграната. Објекат је испражњен и сада су у њему само држављани из Турске. Планирано је да се они, преко њихове амбасаде, депортују назад у своју земљу – истакао је Павле Рајков и напоменуо да се Прихватни центар, за сада, неће затварати.

Приоритетни задатак полиције је лоцирање и хапшење организованих криминалних група које се баве кријумчарењем ирегуларних миграната. Акција се спроводи по налогу министра полиције Братислава Гашића, а учествују снаге МУП-а.

-Константно смо на терену и покривамо комплетну државну границу према Мађарској и Бугарској. Предузимамо и све мере да се кријумчари ухвате и изведу пред суд. То су већином наши суграђани против којих се предузимају законом прописане мере –  напоменуо је Рајков.

Од почетка акције, детаљном претрагом терена, више стотина полицијских службеника пронашли су осам аутоматских пушака, пет пиштоља, око 1.640 комада муниције различитог калибра, више стотина страних пасоша и мању количину наркотика.

Нема сигурног податка колико је миграната са територије наше Полицијске управе прешло границу са Мађарском, али је њих 489 враћено од стране мађарске полиције.

Одлична сарадња са медијима

Начелник Павле Рајков уручио је „Кикиндском порталу“, али и осталим локалним медијима, захвалнице за допринос и подршку кампањи „Предај оружје“.  Овом догађају присуствовали су градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа Небојша Јованов са којима полиција има одличну сарадњу.

-Хвала вам што сте препознали друштвену одговорност и препознали значај ове кампање која је трајала од 4. маја до 30. јуна. Овај задатак не би био успешан да није било вас и захваљујем се у име Министарства, министра Братислава Гашића, запослених у кикиндској полицији и своје лично име – додао је Рајков.

Током  добровољне предаје прикупљено је 640 комада илегалног оружја, 48.000 комада метака разног калибра, 101 минско – експлозивно средство и 3,81 килограма барута.

 

399834988_1723413448159134_3609315125920595624_n

Са 17. Међународног фестивала „Шкољкице“ у Новом Саду сестре Хана и Петра Тодорић још једном су донеле признања у наш град. У конкуренцији учесника из Русије, Украјне Азербејџана, Естоније, Мађарске, Бугарске, Шведске, Хрватске, Црне Горе и Босне и Херцеговине, Хана Тодорић освојила је друго место са песмом „Тајна прве љубави“, док је Петра била трећа са композицијом „Страхиња“.

 

Фестивал „Шкољкице“ има за циљ представљање земаља учесница, њихове културе, уметности и традиције кроз савремено стваралаштво за децу и омладину. Сад већ традиционално, од 2006. године, одржава се у првој половини новембра. За време фестивалских дана, одржавају се две полуфиналне вечери на којима наступају сви учесници из Србије и из иностранства, а на финалној вечери наступају најбољи извођачи из обе полуфиналне вечери. Међународни жири чине реномирани стручњаци, продуценти и директори фестивала из земље и иностранства.

Посебан акценат ставља се на промоцију интеркултуралности, као и мултинационалног и мултикултурног друштва у Војводине кроз представљање савременог дечијег уметничког стваралаштва и стваралаштва деце представника националних мањина. Фестивал је уврштен у календар светске асоцијације фестивала “WAF”.

DSC_1028

Представници Историјског архива Кикинде су у четвртак, 9. новембра, у галерији Музеја подунавских Шбава отворили изложбу „Везе Сомбора и Кикинде кроз документа Историјског архива Кикинда”. Изложба је реализована кроз партнерство са Историјским архивом Сомбор, а идеја водиља пројекта јесте културно повезивање два града, које ће ићи упоредо са собраћајним повезивањем путем брзе саобраћајнице „Осмех Војводине”.

Аутори изложбе су в.д. директор и архивиста Срђан Сивчев, а дизајн и техничку реализацију потписује Никола Радосавчев. Изложби су, у име Града Кикинде, присуствовали председник Скупштине Града Младен Богдан и  чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Сомборцима смо представили документа која се налазе у Историјском архиву у Кикинди, а која се односе на њихов град. Између осталог, изложени су плакати о културној, привредној и економској сарадњи, као и о брачним везама између мештана два града. Плакати датирају од половине 19. века до избијања Другог светског рата и у Музеју подунваксих Шваба може да се види 16 паноа. Ово је први пут да овако сарађујемо, а наша заједничка мисија је културно повезивање Кикинде и Сомбора које треба да прати и будућу брзу саобраћајницу такозвани  смајли Војводине . Тако је договорено да наредне године слична изложба буде организована у нашем граду – истакао је Срђан Сивчев.

 

Изложба је отворена до 1. децембра.

 

321609227_753216482829003_661045345019667727_n

У понедељак, 13. новембра у Црвеном крсту Кикинда биће организована друга, од три планиране, акција добровољног давалаштва крви. Из ове хумане организације апелују на суграђане да од 8.30 до 13 сати сви који могу дарују драгоцену течност.

 

-Неопходно је да имамо стабилне резерве, тако да нам је увек потребна крв. У последње време недостају О крвне групе, поготово са негативним Рх фактором – сазнајемо од Данијеле Бјељац, секретарке Црвеног крста која додаје да су и даваоци свих осталих крвних група  увек добродошли.

Акција се организује у сарадњи са Заводом за трансфузију крви, а наредна је заказана за 30. новембар.

BOGDAN MLADEN

Влада Републике Србије усвојила је, на предлог Министарства рударства и енергетике, измене и допуне Уредбе о енергетски угроженом купцу које ће омогућити већем броју грађана да добије попуст за електричну енергију, гас или грејање.

 

– То значи да ће пензионерско домаћинство које има уговор о снабдевању електричном енергијом на своје име, а чија пензија не прелази 21.766,26 динара, моћи да оствари право на додатно умањење рачуна у износу од хиљаду динара током грејне сезоне. Изменама Уредбе право на умањење рачуна за електричну енергију, гас или грејање имаће и домаћинства чији су чланови остварили право на увећану новчану социјалну помоћ. Поред тога, новина је и да се поступак за утврђивање статуса енергетски угроженог купца покреће по службеној дужности, што је много лакши пут остваривања права за најстарије суграђане који нису у могућности да лично поднесу захтев – истакао је председник градске Скупштине Младен Богдан.

За информације и питања о статусу овог права, као и за подношење захтева, грађани могу да се обрате запосленима у канцеларији број шест у Градској управи. За подношење захтева неопходна су следећа документа: доказ о висини пензије односно пензиони чек, уговор о снабдевању тачније последњи рачун за испоручену електричну енергију и очитана или фотокопирана лична карта.

386858843_1539379620134137_8990872052318714467_n

Изградња атмосферске канализације настављена је у улици Јаше Томића од Војводе Путника до Краља Петра Првог. Део улице од Војводе Путника до Доситејеве затворен је за саобраћај с обзиром на то да је прекопана.

Ово је наставак пројекта вредног 150 милиона динара који заједнички финансирају  Град и Покрајинска влада, на челу са председником Игором Мировићем, који је недавно са представницима Града, покрајинским и републичким посланицима обишао градилиште у Семлачкој улици.

Како сазнајемо на лицу места, старе и дотрајале цеви биће замењене новим, већег промера у дужини од 400 метара. Улица ће бити затворена за саобраћај фазно, како ће и тећи радови. Извођач радова је фирма „Потиски водовод“ из Хоргоша, и како нам је речено на градилишту, од инсталација које се налазе на овој траси зависиће дужина радова. Постојећа кишна канализација није била адекватна и није могла да одведе сву кишницу.

Исти посао урадиће се у деловим улица Душана Васиљева, Браће  Лаковић и Семлачке. Радови су почели крајем августа и биће готови до краја године. Подсетимо и да је само у овој години Влада Војводине подржала капиталне инвестиције у наш град са 800 милиона динара. Поред атмосферске и фекалне канализације, улаже се у школе и вртиће, путну инфраструктуру, у села  где ће бити изграђена четири постројења за прераду пијаће воде.

400161113_1479525976169625_2232042459317398921_n

У Месној заједници Банатска Топола почеле су припреме за радове у центру села. Асфалтираће се део Ослободилачке улице и изградити нова паркинг места, сазнајемо од Недељка Цимеше, председника Савета МЗ.

-Последњих 100 метара Ослободилачке улице није пресвучено новим слојем асфалта. То ће бити урађено у наредном периоду, а изградиће се и нових двадесетак паркинг места. У овој улици проблем је и стара кишна канализација односно дренажа. Цеви су испуцале и шахтови су запушени. Пре асфалтирања цеви и шахтови ће се заменити новим како би атмосферска канализација била у фнкцији. У овом делу улице проблем мештанима представља кишни период јер вода не отиче и задржава се на коловозу и тротоару. Сада ће овај проблем бити решен – рекао је Цимеша.

У улици Вука Караџића, која је и главна саобраћајница, биће закрпљене ударне рупе док ће у Кикиндској улици бити санирана оштећена банкина.

-Радови се финансирају из градског буџета, а локална самоуправа уважила је све наше сугестије о томе шта је најважније урадити у селу. И мештани су агилни тако да заједнички градимо први православни храм у селу. Црква Светог Петра и Павла напредује жељеном динамиком и полако ничу зидови овог објекта – додаје наш саговорник и напомиње да ће се на потесу, од постојеће цркве до маркета у центру села, насути гребан асфалт који ће омогућити нова паркинг места.

Осим тога Тополчани су уз помоћ Добровољног ватрогасног друштва и пољопривредног газдинства Чавић организовали акцију чишћења православног и католичког гробља. Овом приликом однесено је три тоне отпада.

 

396628916_1382970015955513_3939737840498010419_n

Ученици, запослени и гости у адаптираној сали за физичко васпитање прославили су 73. рођендан Основне школе „Вук Караџић“. Већ по традицији, на овај дан уручена су признања најбољима у учењу и спорту из претходне генерације. Тако су Владислава Петровић, ученица генерације и Теодора Станчић, спортисткиња генерације примиле заслужене награде.

-Пуно труда и рад уложила сам да постанем ђак генерације и увек ми је драго када поново дођем у своју школу. Жеља ми се остварила, а титула ми је подстрек да и у средњој школи, Гимназији „Душан Васиљев“, наставим да ређам успехе – открила нам је Владислава.

Пливачица Теодора Станчић, такође је уписала Гимназију.

-Увек ми је било драго када представљам своју школу на такмичењима. Освојила сам медаље које су ми биле на понос, али и подстрек да будем још боља. Трудићу се да остварим још боље резултате  у спорту  – сазнали смо од Теодоре.

У оквиру Фонда „Велинка Тешин“ за изузетне резултате на пољу српског језика и књижевности награђене су и Ђурђина Петровић, Дуња Рађеновић, Теодора Иветић и Тијана Стојковић.

Иван Пантелић, директор школе није крио задовољство што је приредба организована у сали за физичко васпитање која је недавно добила потпуно нови изглед.

-Средствима Покрајинског секретаријата за спорт и омладину у износу од 3,6 милиона динара решили смо дугогодишњи проблем и заменили прозоре на фискултурној сали и справарници. До краја године имаћемо и нову, мултифункционалну подлогу, у дворишту, у делу где је кошаркашки терен. Исти секретаријат за овај пројекат одобрио нам је 3,1 милион динара. Заједничким улагањем НИС-а и Града у школу ће бити уложено и седам милиона динара. Преко конкурса „Заједници заједно“ добили смо 3,9, а Град ће уложити још 3,2 милиона динара  за замену дела кровне конструкције и црепа изнад  фискултурне сале и кабинета за музичку културу – прецизирао је Иван Пантелић.

Концерту који су поводом Дана школе приредили хор и солисти на инструментима присуствовали су чланови Градског већа Небојша Јованов и Валентина Мицковски.

-Вишедневном обележавању рођендана подједнако се радују ученици који су укључени у све активности и запослени. Локална самоуправа подржала је све пројекте школе обезбедивши средства за пројектно-техничку документацију. Тако је све било спремно да школа аплицира и да заједно учинимо све да наша деца имају модерну и савремену наставу – прецизирала је Мицковски.

Зграда ОШ „Вук Караџић“ изграђена је 1895. године и једна је од најстаријих у Кикинди. Основана је 1950. године и била је једна од четири осмолетке. Од 1952. године носи име Вука Караџића, а школу похађа 365 ђака.

 

 

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!