Aleksandra Djuran

394782652_713035073643236_3585782539736086853_н

Једна од многих прича у нестајању мотив је изложбе Немање Миленковића отворене у Галерији „Тера“. Млади уметник  каже да је изложба наставак истраживања о односу људи  према животињама у савременој пракси лова које је први пут приказано у априлу у Београду.

-Горње Подунавље, одакле потичем интересантно је због великог броја животињских врсти од којих су многе заштићене и под заштитом УНЕСКА. Велика је светска туристичка атракција која привлачи ловце. У мојој породици већина чланова су ловци хобисти и ја са потпуно другачијим етичким ставом, то промишљање било ми је занимљиво. Постављам питање да ли је експлоатација животиња заиста потребна на такав начин и  најсрећнији сам кад посетиоци са моје изложбе оду запитани и промишљајући о ономе што се констано дешава око њих – рекао је Миленковић.

Сликар по вокацији, користи све технике у свом раду. Основа му је цртеж и акварел, што се може видети на изложби  приказаној у четири сцене. Свака сцена има специфичан наратив који заједно дају увид у једну од многих прича о нестајању.

-Најважније је промислити о томе шта се догађа у данашњем свету. Да ли је нешто што је раније било нужно да бисмо имали храну данас потребно? Потребно је да се окренемо заштити и чувању, нарочито врста које свакодневно нестају – казао је 27-годишњи уметник из Новог Сада.

Немања Миленковић, запослен као аситетнт на Академији уметности у Новом Саду, додаје и да студентима указује на значај „Тере“, не само у Србији, већ у свету. Изложба је отворена до 22. новембра.

градска куца

Републички геодетски завод  саопштио је да је  од данас грађанима  омогућен упис у катастар искључиво дигиталним путем, уз стручну подршку професионалних корисника – адвоката и геодетских организација.

 

Како је наведено, обезбеђен ефикасан упис у катастар обезбеђен је  уз проверу исправности докумената од професионалних корисника, без одласка у катастарске службе.
Наглашено је да је главна предност за грађане уштеда времена, као и решавање свих недоумица у вези са процесом уписа и остваривања својих права захваљујући стручним саветима професионалних корисника. Уз то, грађани ће моћи да приступе предмету са било које локације без обзира на временске или географске одреднице.

Уместо традиционалних 170 шалтера сада је на располагању чак 4.000 дигиталних “шалтера”, доступних 365 дана годишње. Поред тога ова иновација је, како је саопштено, једини начин да се онемогући манипулација и интервенција на документима и да се заврши са бескрајним путевима папира који долазе и излазе из Републичког геодетског завода.

53639355_10216319760980095_3957419506900402176_н

Покрајински секретаријат за привреду и туризам донео је одлуку од додели средстава женском предузетништву за субвенционисање трошкова набавке машина или опереме, рачунарске опреме, софтвера или услуга у иновирању и дигитализовање процеса и операција у домену маркетинга и трговине.

Међу суграђанкама које су добиле средства на овом конкурсу су иконописац Сандра Станковић којој је одобрено 112.500 динара.  Фирми „Веле – грам“ одобрено је 125.000 динара  за набавку рачунарске опреме, а за исту намену кафе бару „Феникс“ из Руског Села припало је 150.000 динара. Укупно је на овом конкурсу одобрено 13,2 милиона динара.

-Средства ћу искористити за израду сајта. Неопходан ми је да би могла да будем видљивија у читавом свету. Важно ми је да и путем сајта људи могу да виде чиме се бавим, као и комплетну моју понуду, укључујући и могућност да се обави и куповина путем сајта. Ово је важно за мој посао због повећања обима производње и проширења тржишта. Углавном сам до сада у инстранству продавала своје производе по препоруци и путем друштвених мрежа, а очекујем да ће сајт отворити нове могућности и повећати број заинтересованих – каже Сандра Станковић, иконописац.

Има будућности за овај стар занат, али важно је прилагодити се тржишту. Иконписачку радњу наша суграђанка има од 2007. године.

-Било успона и падова. Успела сам да опстанем уз помоћ Града, Покрајине и Републике. Имам подршку породице, али и институција које виде значај мог посла. Љубав према занату пренела см и на ћерку Наташу која ми је велика помоћ и подршка. Поред тога, као млада има иновативнији приступ послу који сам радо прихватила. И син Алексанадар, захваљујући својој младости, пуно ми помаже у промоцији мојих производа код купаца до којих би теже дошла – напомиње Сандра Станковић.

Поред редовног посла Сандра Станковић тренутно израђује и иконе за манастир Преоображење  Господње у Црној Гори.

371513969_3566229767028372_2228124089800509738_н

У сусрет Дану школе у ОШ „Вук Караџић“  у Галерији „Арс лонга, вита бревис“ отворена је изложба под називом „Светлост дана“. Посвећена је националном празнику „Дану културе Јапана“ који се обележава 3. новембра, истакнуто је на отварању изложбе. Зоран Кузманов, секретар школе и покретач школске Галерије истакао је овом приликом да су изложени уметнички радови у традиционалним техникама које су насликали ученици.

-Ту су традиционалне технике суми-е, оригами и икебана, а направљен је мали осврт на уметност у техници укијо-е. Највише радова ученика инспирисани су популарним мангама односно стриповима. Наша идеја је да овом изложбом заинтересујемо ђаке за јапанску уметност, али и филозофију живота јер су они народ од којих би сваки други народ могао много да научи – рекао је Кузманов.

Иван Пантелић, директор школе напоменуо је да ће се Дан школе обележавати до 8. новембра, када ће бити организована и централна приредба.

-У понедељак, 6. новембра имаћемо спортски дан, 7. су радионице, док ће на сам Дан  школе бити организован концерт наших ученика. Циљ изложбе је да ученицима приближимо Јапан који је препознатљив по својој култури, баштини, породичним вредностима, емпатији, еколошкој свести – рекао  је Пантелић.

Отварању изложбе присуствовао је и председник Скупштине града Младен Богдан који је напоменуо да је ово школа са дугом традицијом.

-На нама је да ученицима који похађају, али и будућим поклењима ове образовне установе, обезбедимо што боље услове та рад. Изложба је одлична прилика да се ученици упознају како са традицијом и културом, али и са марљивошћу и радом који су укорењени у Јапану. Константно улажемо у школе и ту смо да им пружимо подршку у инфраструктурним пројектима, као што то чине и Покрајина и Република – истакао је Богдан.

Изложба је отворена за све суграђане који желе да је погледају, а биће доступна и ученицима осталих школа са територије Града.

 

ИМГ-б3д2ца322б7еа919566794бе74382090-В

Од  данас, 3. новембра до 31. децембра  радиће се  на рехабилитацији коловоза на државном путу Првог Б реда број 13, између Кикинде и Меленаца, саопштило је Јавно предузеће „Путеви Србије“. Реч је о изградњи новог кружног тока на улазу у Башаид из правца Меленеца тачније на углу улица Војвођанска и Бранислава Нушића.

-Дуги низ година мештани Башаида  траже кружни ток  која је једна од такозваних црних тачака Баната. На овој деоници догодио се велики број саобраћајних несрећа са погинулима тако да је  Месна заједница овај пројекат назначила као приоритет. Ово је једна од највећих инвестиција у нашем селу у протеклом периоду и колико значи мештанима, толико значи и свима који користе ову деоницу пута која је веома фреквентна. Радове финансирају Град Кикинда и ЈП „Путеви Србије“  – истакао је председник Савета Месне заједнице Башаид Бојан Микалачки.

У зони радова саобраћај ће се одвијати наизменичним пропуштањем возила и биће преусмерен кроз локалне саобраћајнице. Осим кружног тока биће постављена и нова расвета, а у пречнику до 80 метара према Кикинди, Бечеју, Меленцима и Торди изграђене су пешачке стазе, а уређени су и кишни канали који постоје на овој траси.

Подсетимо и да је крајем августа завршена реконструкција више од пет километара пута између Башаида и Меленца. У ову инвестицију је уложено 244 милиона динара, а пројекат је био у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Изградњом кружног тока заокружиће се целина у рехабилитацији пута који је годинама представљао проблем возачима.

 

369583900_799479851934001_8394768601848858433_н

У суботу, 4. и недељу, 5. новембра од 8 до 16 часова биће организовани превентивни прегледи у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 .Грађани ће моћи да ураде кардиолошке прегледе, односно ЕКГ, мерење крвног притиска и одређивање нивоа глукозе, триглицерида и холестерола у крви. Прегледаће их специјалисти опште медицине Дома здравља и уколико се укаже потреба биће послати на консултације са интернистом и кардиологом.

Заказивање није потребно, већ је довољно само да грађани оду до здравствене установе.

-Болести срца и крвних судова водећи су узрок оболевања и умирања у Србији и у свету. У већини случајева кардиолошке болести изазване су факторима ризика који се могу контролисати или лечити – висок крвни притисак, гојазност, пушење, недовољна физичка активност – казала је директорица Дома здравља др Биљана Марковић.

Држава овим прегледима жели да укаже на значај превенције и да превентивне прегледе учини приступачнијим грађанима.  Током октобра рађени су ултразвук дојке, ПСА тест и прегледи штитасте жлезде

 

МИГРАНТИ-НОВО

Припадници МУП-а  јуче, 2. новембра,  су на територији Кикинде Суботице, Сомбора и Пирота пронашли укупно 738 ирегуларних миграната, саопштено је  из МУП-а. Ово је био наставак акције на сузбијању ирегуларних миграција коју предводи помоћник директора полиције генерал полиције Дејан Луковић.

Током  акције полиција је обавила контролу 32 објекта и 5.096 возила. Том приликом само на територији Полицијске управе Кикинда контролом објеката и простора у којима су боравили ирегуларни мигранти, пронашла је и одузела укупно 87 страних пасоша и шест личних карата.


Полиција ће и у наредним данима предузимати појачане мере и ангажовати све полицијске снаге у реализацији ове акције на сузбијању ирегуларних миграција како би се становништво осећало још безбедније и сигурније.

ман-путтинг-емптy-баллот-елецтион-боx-w1024

Председник Српске напредне странке (СНС) Милош Вучевић предао је данас у 12.00 Републичкој изборној комисији (РИК) листу „Александар Вучић – Србија не сме да стане” за изборе за народне посланике.

СНС је прва странка која је предала изборну листу РИК-у, уз коју је доставила и 92.637 потписа подршке грађана.

Носилац листе је председник Србије и члан СНС-а, Александар Вучић, а први на листи је Милош Вучевић.

Вучевић је листу предао заједно са функционерима странке и коалиционим партнерима.

 

ИМГ_2869

Укупно 30 милиона динара усмериће се из покрајинског буџета за изградњу секундарне атмосферске канализације у деловима Кикинде, одлука је Покрајинске владе. Овим решењем боље услове за живот добиће становници у деловима Моравске, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића.

„Канализациона инфраструктура у овом делу Града је дотрајала. Приликом атмосферских падавина накупља се вода и долази до изливања, што ремети квалитет живота грађана и угрожава безбедност саобрађаја. Изградњом мреже атмосферске канализације биће решен вишегодишњи проблем у том делу града”, стоји у саопштењу Владе Војводине.

Подсетимо да је у току изградња секундарне атмосферске канализације у улицама Семлаче и Браће Лаковић, а градилиште је недавно посетио председник Покрајинске владе Игор Мировић, зејадно са представницима Града, народним и покрајинским посланицима из Кикинде. Овом приликом договарано су и даља улагања у комунулну инфраструктуру у нашем граду.

 

У деловим улица Душана Васиљева, Јаше Томића, Браће  Лаковић и Семлачке радови су почели крајем августа и биће готови до краја године, а посао се изводи захваљујући заједничком улагању Града и Покрајине. Изградња атмосферске канализације у коју ће бити уложено 150 милиона динара само је један од пројеката који су ове године реализовани уз помоћ Покрајине и Управе за капитална улагања.

 

Сербиа, Војводина. Фармер ин трацтор цултиватинг фиелд ин спринг сеасон.

Град Кикинда расписао је оглас за давање у закуп пољопривредног земљишта у државној својини. Произвођачима је на располагању око 1.640 хектара. Највише, око 1.200 хектара налази се у катастарским општинама Мокрин, Сајан и Иђош, тако да је и земља која ће наћи на лицитацији лошијег квалитета односно слатине, трстици и мочваре односно оранице четрте, пете, шесте класе сазнајемо од члана Градског већа Љубана Средића.

-Земља се издаје на 15 година у свих десет катастарских општина. Почетна цена за земљу прве класе је 75.000, а за осму класу 23.348 динара. Јавно надметање организује се електронски преко Управе за јавно земљиште, а услови су да физичко лице које конкурише мора да има пребивалште најмање три године у катастарској општини у којој лицитира за земљу и исто толико да има активно газдинство. Услов је и уплата депопозита и да има пола хектара земљишта. Правна лица која конкуришу морају да имају 10 хектара земљишта у свом власништву – појашњава Средић.

У Кикинди је на располагању  око 100 хектара земљишта, у Банатској Тополи 80, у Башаиду 60, у Банатском Великом Селу око 50.

-Ова земља је квалитетнија и она ће бити излицитирана. Почетна цена за њиве прве класе је 25.000 динара виша у односу на март ове године када је одржан други круг лицитације и када је почетна цена била 50.000 динара. За ливаде треба издвојити 19.600 динара, а за пашњаке трстике и мочваре 9.300 динара. Углавном они нису интересантни и највећи део ће остати неизлицитиран –

Поступак јавног надметања организује  се електронским путем, преко веб-апликације за спровођење јавног надметања – https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  која се налази на званичној веб-презентацији Управе за пољопривредно земљиште.

Рок за пријављивање и подношење документације је до 9. новембра у 15 сати. Отварање понуда за давање у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта заказано је за 17. новембар у 12 часова.

На територији Града у државном власништву је 12.000 хектара и у дугогодишњи закуп издато је 8.500 хектара у дугогодишњем закупу највише на 15 година.

error: Content is protected !!