Aleksandra Djuran

98a70244-952e-4a8f-acfc-6efbb87f48dc

Miona Vasiljević, rođena jutros u 9 sati i dva minuta, prva je beba u Novoj godini. Po tradiciji prvi dar bebi, ček na 50.000 dinara, majci Jovani Vasiljević (22) iz Iđoša uručio je gradonačelnik Nikola Lukač, a prvoj i ostalim bebama na odeljenju, poklone su uručili i predstavnici Crvenog krsta .

-Ovo mi je prva beba i uz pomoć doktorke Branislave Davidović i kompletnog osoblja sve je proteklo u najboljem redu. Beba je stigla tri nedelje ranije i nisam je očekivala u novogodišnjoj noći. Veliku zahvalnost dugujem i dr Dušanu Prekratiću koji je vodio trudnoću i koji je maksimalnom posvećen svim pacijentkinjama. Ovaj gest grada je izuzetan i hvala puno gradonačelniku Lukaču koji je posetio sve bebe i porodilje – istakla je Jovana Vasiljević.

Dr Branislava Davidović, načelnica Odeljenja ginekologije dodala je da je porođaj protekao u najboljem redu.

-Miona je na porođaju bila teška 2.650 grama i duga 49 centimetara. Do kraja dana očekujemo još jedan porođaj i to će biti dečak. Na odeljenju imamo osam beba i jednu trudnicu – kazala je dr Davidović.

Prva i najlepša aktivnost u Novoj godini je poseta Porođajnom odeljenju, naveo je gradonačelnik Lukač.

-Nema ničeg lepšeg od rođenja deteta. Kažu da je dobro da prva beba bude devojčica jer to obećava uspešnu godinu. Čestitam  svim majkama na odeljenju i njihovim porodicama. U razgovoru sa njima istakle su da ih zaposleni na odeljenju paze, čuvaju i pomažu im. Najveća je sreća kada se deca rađaju, da nas bude više, a na nama je da učinimo sve da Kikinda i Srbija budu još bolje mesto za život – kazao je prvi čovek Grada.

Na Porođajnom odeljenju zatekli smo i Tatjanu Levošinu, Ruskinju, koja se porodila sa trećom bebom Ninom.

-Sa suprugom, starijim sinom i ćerkom živim u Nakovu i ovde smo već pola godine. Došli smo iz Moskve i u vašem gradu naišli smo na podršku – rekla nam je Tatjana Levošina.

Zamenik direktora dr Vladimir Prunić čestitao je Jovani Vasiljević na rođenju Mione i izrazio nadu da će doći bar još jednom ili dvaput na Porođajno odeljenje.

-Uvek se radujemo prvoj akciji Crvenog krsta u godini i poseti bebama koje se nalaze u porodilištu. Uručili smo pakete Crvenog krsta, koje je pomogao Crveni krst Vojvodine, čime smo poručili da smo tu za sve građane – dodala je Marijana Mirkov, predsednica Crvenog krsta Kikinde.

U 2023. godini bilo je 418 porođaja. Od toga je rođeno 224 dečaka i 197 devojčica.

hitna

Noć na teritoriji grada protekla je mirno bez incidenata i saobraćajnih nezgoda, saznajemo u Policijskoj upravi Kikinda. Nije zabeležena nijedna saobraćajna nezgoda, kao ni prekršaji javnog reda i mira.

I na Prijemnom odeljenju kikindske Bolnice noć je protekla mirno. Nije bilo povređenih ili onih kojima je bila potrebna intoksikacija.

U Hitnoj službi, od dežurne službe saznali smo da je bilo posla tokom noći. Uglavnom su to bile kućne posete kod sugrađana koji su zvali jer su se osećali loše. Pomoć su tražili zbog prekomernog konzumiranja hrane, ali i hronični bolesnici.

IMG_4010 (Large)

Gašenje  požara koji je izbio pola sata posle ponoći u krugu nekadašnje fabrike „Hemika“  ušlo je u dvanaesti sat.

Prizor koji smo zatekli tokom prepodneva jeste da su i dalje na terenu pripadnici vatrogasno- spasilačke jedinice i dim koji je toliko gust da se iz Radničke ulice ne vidi fabrika „Toza Marković“ koja je u neposrednoj blizini. Još uvek  sporadično gori selektivni materija za reciklažu, drvene palete, velike količine tkanina.

– Požar je lokalizovan, nema daljeg širenja vatre, i u toku je njegova likvidacija. U dvorištu je gori velika količina plastike koja je tu deponovana i nijedan objekat nije zahvaćen. Vatrogasci će ostati na licu mesta dokle god požar ne bude potpuno ugašen. Uviđaj će biti obavljen tek kada vatra upotpunosti bude ugašena  – rekao je Zoran Budiša, načelnik Odeljenja za vanredne situacije.

Okolne kuće nisu bile ugrožene, ali meštani koji žive u blizini ističu da je dim bio toliko gust da se nije moglo disati. Sada je vetar promenio pravac i dim nosi van grada. Crni dim video se i u ostalim  delovima grada.

Uzrok požara još nije utvrđen, a uviđaj je u toku. Prema pričama koje smo čuli na terenu, posle ponoći je u ovom delu grada paljen vatromet te je vrlo moguće da je upravo on uzrokovao požara.

Kako saznajemo deo koji je goreo pripada firmi „Kimeks reciklaža“ iz Novog Sada koja ima poslovnu  jedinicu u Kikindi.

Po izbijanju požara, na teren je izašlo devet vatrogasaca spasilaca sa četiri vatrogasna vozila, Industrijska vatrogasna jedinica NIS-a i policija.

414904203_895674458868924_8353605163991250203_n

U kikindskom Porodilištu jutros u 9 sati i dva minuta rođena je prva beba.

Devojčica je požurila i rodila se pre termina. Na svet je stigla prirodnim putem, a i ona i mlada majka iz Iđoša su dobro.

Danas će ih obići predstavnici Grada i Crvenog krsta i uručiti im darove.

161bbe27-8213-4f7d-9d9e-5e13d37eccef

Požar velikih razmera  pola sata posle ponoći izbio je u dvorištu nekadašnje fabrike „Hemik”.

– Gori plastika za reciklažu na otvorenom u krugu fabrike. Na terenu je devet vatrogasaca spasilaca sa četiri vatrogasna vozila, a u pomoć je pritekla i Industrijska vatrogasna jedinica NIS-a. Na licu mesta je i policija. Požar se gasi i ono što sada mogu da kažem je da će trebati dosta vremena da se  ugasi. Tek kada se vatra ugasi i kada uradimo uviđaj znaćemo šta je uzrok požara i kolika je  materijalna šteta – saznali smo od Zorana Budiše, načelnika Odeljenja za vanredne situacije.

414469113_748306437331668_5281537091549724053_n

Mesna zajednica Mokrin u saradnji sa Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Mokrin tradicionalno organizuje doček Nove godine na Varoškom trgu uz muziku, kuvano vino i vatromet.

I u Mesnoj zajednici Sajan dočekuju 2024. godinu u centru sela. Ispred Doma kulture biće  kuvanog vina, čaja i tradicionalnog langoša, a nakon ponoći  i novogodišnji vatromet.

412393227_342107098790674_1743892735094390038_n (1)

Tačno u podne, odbrojavajući poslednje sekunde Star, kikindski mališani dočekali su Novu godinu. Na Gradskom trgu okupili su se u  velikom broju kako bi zajedno sa Deda Mrazom i glumcima pozorišta „Lane“ poslali najlepšu sliku iz Kikinde.

Među okupljenima je bila i Lara Stijak koja je uživala u predstavi „Vecin novogodišnji kolačić“.

-Došla sam da, zajedno sa bratom i svim drugarima dočekam 2024. godinu. Predstava je zanimljiva i puno sam se smejala. Deda Mraz nas je posetio i doneo nam je paketiće . Dobila sam slagalicu i šminku, što sam i želela – saznali smo od Lare.

Da je Dušan Adamović bio dobar tokom čitave godine potvrdili su nam njegovi roditelji, ali i najpoznatiji deka na svetu koji mu je doneo najlepši paketić.

-Volim da se družim sa Deda Mrazom jer mi uvek ispuni želje. Ove godine dobio sam brodove u kojima su puške i avioni. Sa novima igračkama rado ću se igrati – otkrio nam je Dušan.

Deca su uživala u svojoj proslavi, a na kraju su se okupili na bini i zapevali sa Deda Mrazom i glumcima.

Na Gradskom trgu zatekli smo i motorizovanog Deda Mrazu na „kvadu“ koji je deci delio slatkiše i sve ih oduševio svojim motorom sa irvasom.

 

320949091_593802792753947_5825795016681410974_n

Zahvaljujući širokom srcu naših sugrađana koji su se uključili u akciju „Jedan paketić, puno ljubavi” Crvenog krsta, obezbeđeno je 970 kilograma konditorskih proizvoda za najugroženiju decu.

-Ove godine uspeli smo da pripremimo 550 paketića i u proteklih nekoliko godina ovo je najveća donacija koju smo prikupili. Paketićima smo već obradovali decu  korisnike Narodne kuhinje, a darove ćemo uručiti i učenicima Osnovne škole „6. oktobar“, korisnicima „Naše kuće“ i deci koja su na Dečijem odeljenju kikindske Bolnice. Hvala deci, učenicima, vaspitačima, učiteljima i nastavnicima, ali i organizacijama koje su podržale našu tradicionalnu akciju  – istakla je Danijela Bjeljac, sekretarka Crvenog krsta.

Podsećamo sve da već je već 3. januara prva ovogodišnja akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Svi koji žele i mogu dragocenu tečnost mogu darovati u prostorijama Crvenog krsta od 8.30 do 13 časova.

andjelija 1_obr

Anđelija Knežević (19) nakon što je završila Gimnaziju „Dušan Vasiljev“, kao đak generacije, upisala je studije psihologije u Bremenu u Nemačkoj. Šta će studirati nije bilo dileme s obzirom na to da je psihologija oduvek bila njen izbor, pa je tako, kao član Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ osvojila drugo mesto na državnom takmičenju iz ove nauke, ali je sve iznenadila kada se odlučila za internacionalni univerzitet u Bremenu.

-Kao drugi jezik u osnovnoj i srednjoj školi učila sam italijanski i u četvrtom razredu Gimnazije tri meseca provela sam na razmeni đaka u Italiji. To je na neki način bila priprema za budućnost jer sam imala ponudu da dobijem deo stipendije za studiranje u ovoj zemlji. Kada je stigla ponuda iz Bremena koja je obuhvatila punu stipendiju rešila sam da pružim priliku Nemačkoj. Odluku sam donela kada sam prvi put posetila Bremen i univerzitet na kom ću studirati. Grad je prelep, a studijski program odličan. Bila je to ljubav na prvi pogled – kaže Anđelija.

Krajem avgusta, posle oproštajne žurke koju su joj priredili prijatelji iz Kikinde, naša mlada sugrađanka započela je novu etapu života u Nemačkoj.

-Nikada ranije nisam učila nemački jezik i pribojavala sam se da će mi jezička barijera biti ogroman problem. Na moju sreću, prevarila sam se. Univerzitet je internacionalni i ima nas iz svih krajeva, pa se najviše koristi engleski jezik. Nemački učim, ali bez presije, tako da ću ga znatno lakše savladati. Nakon četiri meseca znam dovoljno da se snađem u prodavnicama, u javnom prevozu ili kafiću – napominje Anđelija Knežević.

Nakon završenog prvog semestra došla je u Kikindu gde će provesti praznike.

-Iskreno, bilo je trenutaka kada je bilo teško i kada je nostalgija preovladala, ali prijatelji koje sam upoznala uvek su mi u tim trenucima bili velika podrška. Priznajem da je u početku nije bilo nimalo lako, ali sam se navikla na to da sam odvojena od porodice i prijatelja. Shvatila sam da sam sada potpuno sama i da sam zvanično ušla u svet odraslih i koliko je teško toliko je i lepo – otkriva nam naša sagovornica.

U Nemačkoj Anđelija ima puno obaveza i prija joj takav način života. Vratila se sportu s obzirom na to da je u Kikindi trenirala odbojku.

– Moj dan izgleda tako što ustanem, odem na predavanja, a poslepodne učim i idem na treninge jer sam deo odbojkaškog tima sa kojim ću tokom narednog semestra ići na turnir koji se održava u Belgiji. Večernji sati su vreme za druženje. Stekla sam puno prijatelja i svi su druželjubivi i uvek spremni da pruže pomoć i podršku – dodaje Anđelija.

Anđelijini planovi su da završi osnovne studije u Bremenu, a zatim  da upiše  master studije. Još uvek se dvoumi između mastera organizacione i sportske psihologije.

Uči ih običaj čašćavanja

Mladi ljudi sličnih interesovanja i stavova brzo se zbliže, bez obzira na to kojim jezikom govore.

-Prepoznaje se razlika kod mladih. Mnogo su opušteni, ali i organizovani, i iako su širokih shvatanja ozbiljno shvataju studije. Rado prihvataju drugačije i uvek su spremni za druženje. Preostalo je još da im pojasnim običaj čašćavanja kada odemo na kafu ili u restoran i tada će biti savršeni – našalila se mlada Kikinđanka.

 

Trg 3

Neradni dani za Novu godinu su ponedeljak, 1. i utorak, 2. januar pa će radno vreme javnih službi i maloprodajnih objekata  biti prilagođeno prazniku. Već sutra, 31. decembra trgovinske radnje „Univereksporta“, „Ideje“, „Maksija“ i „Lidla“ radiće do 18 sati

Ponedeljak, 1. januar je neradni dan, dok će u utorak sve prehrambene prodavnice raditi uobičajeno radno vreme.

Sutra, 1. i 2,. januara dežura ambulanta u Svetosavskoj 53 i radi do 18 sati. Prvog dana u Novoj godini radno vreme biće do 20 časova.

Febrilna ambulanta u Mikronaselju i tokom praznika biće dostupna do 16 časova. Dežura i Dečiji dispanzer koji će raditi od 9 do 17 sati.

Građanima će 24 sata biti dostupna apoteka u Bloku GA 4.

JP „Kikinda” tokom novogodišnjih i božićnih praznika radiće po izmenjenom rasporedu 1. i 2. januar.

Parking se u ponedeljak i utorak neće naplaćivati. Službe vodovoda i kanalizacije dežuraće tokom praznika 24 sata, a za sve informacije i eventualne kvarove, dostuan je broj pozivnog centra 062/88-44-888.

Kompanija FCC u ponedeljak, 1. januara neće odnositi kućno smeće prema rasporedu. Kontejneri će se tog dana prazniti samo na Gradskom trgu i u Mikronaselju. Utorak, 2. januar, je redovan radni dan.

Glavna, ali i ostale ispostave Pošte biće zatvorene 1. januara. U utorak će glavna Pošta raditi od 7 do 15 časova.

Od sutra do srede autobusi „Autoprevoza“ prevoziće putnike po nedeljnom redu vožnje.

error: Content is protected !!