Aleksandra Djuran

98a70244-952e-4a8f-acfc-6efbb87f48dc

Миона Васиљевић, рођена јутрос у 9 сати и два минута, прва је беба у Новој години. По традицији први дар беби, чек на 50.000 динара, мајци Јовани Васиљевић (22) из Иђоша уручио је градоначелник Никола Лукач, а првој и осталим бебама на одељењу, поклоне су уручили и представници Црвеног крста .

-Ово ми је прва беба и уз помоћ докторке Браниславе Давидовић и комплетног особља све је протекло у најбољем реду. Беба је стигла три недеље раније и нисам је очекивала у новогодишњој ноћи. Велику захвалност дугујем и др Душану Прекратићу који је водио трудноћу и који је максималном посвећен свим пацијенткињама. Овај гест града је изузетан и хвала пуно градоначелнику Лукачу који је посетио све бебе и породиље – истакла је Јована Васиљевић.

Др Бранислава Давидовић, начелница Одељења гинекологије додала је да је порођај протекао у најбољем реду.

-Миона је на порођају била тешка 2.650 грама и дуга 49 центиметара. До краја дана очекујемо још један порођај и то ће бити дечак. На одељењу имамо осам беба и једну трудницу – казала је др Давидовић.

Прва и најлепша активност у Новој години је посета Порођајном одељењу, навео је градоначелник Лукач.

-Нема ничег лепшег од рођења детета. Кажу да је добро да прва беба буде девојчица јер то обећава успешну годину. Честитам  свим мајкама на одељењу и њиховим породицама. У разговору са њима истакле су да их запослени на одељењу пазе, чувају и помажу им. Највећа је срећа када се деца рађају, да нас буде више, а на нама је да учинимо све да Кикинда и Србија буду још боље место за живот – казао је први човек Града.

На Порођајном одељењу затекли смо и Татјану Левошину, Рускињу, која се породила са трећом бебом Нином.

-Са супругом, старијим сином и ћерком живим у Накову и овде смо већ пола године. Дошли смо из Москве и у вашем граду наишли смо на подршку – рекла нам је Татјана Левошина.

Заменик директора др Владимир Прунић честитао је Јовани Васиљевић на рођењу Мионе и изразио наду да ће доћи бар још једном или двапут на Порођајно одељење.

-Увек се радујемо првој акцији Црвеног крста у години и посети бебама које се налазе у породилишту. Уручили смо пакете Црвеног крста, које је помогао Црвени крст Војводине, чиме смо поручили да смо ту за све грађане – додала је Маријана Мирков, председница Црвеног крста Кикинде.

У 2023. години било је 418 порођаја. Од тога је рођено 224 дечака и 197 девојчица.

hitna

Ноћ на територији града протекла је мирно без инцидената и саобраћајних незгода, сазнајемо у Полицијској управи Кикинда. Није забележена ниједна саобраћајна незгода, као ни прекршаји јавног реда и мира.

И на Пријемном одељењу кикиндске Болнице ноћ је протекла мирно. Није било повређених или оних којима је била потребна интоксикација.

У Хитној служби, од дежурне службе сазнали смо да је било посла током ноћи. Углавном су то биле кућне посете код суграђана који су звали јер су се осећали лоше. Помоћ су тражили због прекомерног конзумирања хране, али и хронични болесници.

IMG_4010 (Large)

Гашење  пожара који је избио пола сата после поноћи у кругу некадашње фабрике „Хемика“  ушло је у дванаести сат.

Призор који смо затекли током преподнева јесте да су и даље на терену припадници ватрогасно- спасилачке јединице и дим који је толико густ да се из Радничке улице не види фабрика „Тоза Марковић“ која је у непосредној близини. Још увек  спорадично гори селективни материја за рециклажу, дрвене палете, велике количине тканина.

– Пожар је локализован, нема даљег ширења ватре, и у току је његова ликвидација. У дворишту је гори велика количина пластике која је ту депонована и ниједан објекат није захваћен. Ватрогасци ће остати на лицу места докле год пожар не буде потпуно угашен. Увиђај ће бити обављен тек када ватра употпуности буде угашена  – рекао је Зоран Будиша, начелник Одељења за ванредне ситуације.

Околне куће нису биле угрожене, али мештани који живе у близини истичу да је дим био толико густ да се није могло дисати. Сада је ветар променио правац и дим носи ван града. Црни дим видео се и у осталим  деловима града.

Узрок пожара још није утврђен, а увиђај је у току. Према причама које смо чули на терену, после поноћи је у овом делу града паљен ватромет те је врло могуће да је управо он узроковао пожара.

Како сазнајемо део који је горео припада фирми „Кимекс рециклажа“ из Новог Сада која има пословну  јединицу у Кикинди.

По избијању пожара, на терен је изашло девет ватрогасаца спасилаца са четири ватрогасна возила, Индустријска ватрогасна јединица НИС-а и полиција.

414904203_895674458868924_8353605163991250203_n

У кикиндском Породилишту јутрос у 9 сати и два минута рођена је прва беба.

Девојчица је пожурила и родила се пре термина. На свет је стигла природним путем, а и она и млада мајка из Иђоша су добро.

Данас ће их обићи представници Града и Црвеног крста и уручити им дарове.

161bbe27-8213-4f7d-9d9e-5e13d37eccef

Пожар великих размера  пола сата после поноћи избио је у дворишту некадашње фабрике „Хемик”.

– Гори пластика за рециклажу на отвореном у кругу фабрике. На терену је девет ватрогасаца спасилаца са четири ватрогасна возила, а у помоћ је притекла и Индустријска ватрогасна јединица НИС-а. На лицу места је и полиција. Пожар се гаси и оно што сада могу да кажем је да ће требати доста времена да се  угаси. Тек када се ватра угаси и када урадимо увиђај знаћемо шта је узрок пожара и колика је  материјална штета – сазнали смо од Зорана Будише, начелника Одељења за ванредне ситуације.

414469113_748306437331668_5281537091549724053_n

Месна заједница Мокрин у сарадњи са Добровољним ватрогасним друштвом Мокрин традиционално организује дочек Нове године на Варошком тргу уз музику, кувано вино и ватромет.

И у Месној заједници Сајан дочекују 2024. годину у центру села. Испред Дома културе биће  куваног вина, чаја и традиционалног лангоша, а након поноћи  и новогодишњи ватромет.

412393227_342107098790674_1743892735094390038_n (1)

Тачно у подне, одбројавајући последње секунде Стар, кикиндски малишани дочекали су Нову годину. На Градском тргу окупили су се у  великом броју како би заједно са Деда Мразом и глумцима позоришта „Лане“ послали најлепшу слику из Кикинде.

Међу окупљенима је била и Лара Стијак која је уживала у представи „Вецин новогодишњи колачић“.

-Дошла сам да, заједно са братом и свим другарима дочекам 2024. годину. Представа је занимљива и пуно сам се смејала. Деда Мраз нас је посетио и донео нам је пакетиће . Добила сам слагалицу и шминку, што сам и желела – сазнали смо од Ларе.

Да је Душан Адамовић био добар током читаве године потврдили су нам његови родитељи, али и најпознатији дека на свету који му је донео најлепши пакетић.

-Волим да се дружим са Деда Мразом јер ми увек испуни жеље. Ове године добио сам бродове у којима су пушке и авиони. Са новима играчкама радо ћу се играти – открио нам је Душан.

Деца су уживала у својој прослави, а на крају су се окупили на бини и запевали са Деда Мразом и глумцима.

На Градском тргу затекли смо и моторизованог Деда Мразу на „кваду“ који је деци делио слаткише и све их одушевио својим мотором са ирвасом.

 

320949091_593802792753947_5825795016681410974_n

Захваљујући широком срцу наших суграђана који су се укључили у акцију „Један пакетић, пуно љубави” Црвеног крста, обезбеђено је 970 килограма кондиторских производа за најугроженију децу.

-Ове године успели смо да припремимо 550 пакетића и у протеклих неколико година ово је највећа донација коју смо прикупили. Пакетићима смо већ обрадовали децу  кориснике Народне кухиње, а дарове ћемо уручити и ученицима Основне школе „6. октобар“, корисницима „Наше куће“ и деци која су на Дечијем одељењу кикиндске Болнице. Хвала деци, ученицима, васпитачима, учитељима и наставницима, али и организацијама које су подржале нашу традиционалну акцију  – истакла је Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста.

Подсећамо све да већ је већ 3. јануара прва овогодишња акција добровољног давалаштва крви. Сви који желе и могу драгоцену течност могу даровати у просторијама Црвеног крста од 8.30 до 13 часова.

andjelija 1_obr

Анђелија Кнежевић (19) након што је завршила Гимназију „Душан Васиљев“, као ђак генерације, уписала је студије психологије у Бремену у Немачкој. Шта ће студирати није било дилеме с обзиром на то да је психологија одувек била њен избор, па је тако, као члан Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ освојила друго место на државном такмичењу из ове науке, али је све изненадила када се одлучила за интернационални универзитет у Бремену.

-Као други језик у основној и средњој школи учила сам италијански и у четвртом разреду Гимназије три месеца провела сам на размени ђака у Италији. То је на неки начин била припрема за будућност јер сам имала понуду да добијем део стипендије за студирање у овој земљи. Када је стигла понуда из Бремена која је обухватила пуну стипендију решила сам да пружим прилику Немачкој. Одлуку сам донела када сам први пут посетила Бремен и универзитет на ком ћу студирати. Град је прелеп, а студијски програм одличан. Била је то љубав на први поглед – каже Анђелија.

Крајем августа, после опроштајне журке коју су јој приредили пријатељи из Кикинде, наша млада суграђанка започела је нову етапу живота у Немачкој.

-Никада раније нисам учила немачки језик и прибојавала сам се да ће ми језичка баријера бити огроман проблем. На моју срећу, преварила сам се. Универзитет је интернационални и има нас из свих крајева, па се највише користи енглески језик. Немачки учим, али без пресије, тако да ћу га знатно лакше савладати. Након четири месеца знам довољно да се снађем у продавницама, у јавном превозу или кафићу – напомиње Анђелија Кнежевић.

Након завршеног првог семестра дошла је у Кикинду где ће провести празнике.

-Искрено, било је тренутака када је било тешко и када је носталгија преовладала, али пријатељи које сам упознала увек су ми у тим тренуцима били велика подршка. Признајем да је у почетку није било нимало лако, али сам се навикла на то да сам одвојена од породице и пријатеља. Схватила сам да сам сада потпуно сама и да сам званично ушла у свет одраслих и колико је тешко толико је и лепо – открива нам наша саговорница.

У Немачкој Анђелија има пуно обавеза и прија јој такав начин живота. Вратила се спорту с обзиром на то да је у Кикинди тренирала одбојку.

– Мој дан изгледа тако што устанем, одем на предавања, а послеподне учим и идем на тренинге јер сам део одбојкашког тима са којим ћу током наредног семестра ићи на турнир који се одржава у Белгији. Вечерњи сати су време за дружење. Стекла сам пуно пријатеља и сви су дружељубиви и увек спремни да пруже помоћ и подршку – додаје Анђелија.

Анђелијини планови су да заврши основне студије у Бремену, а затим  да упише  мастер студије. Још увек се двоуми између мастера организационе и спортске психологије.

Учи их обичај чашћавања

Млади људи сличних интересовања и ставова брзо се зближе, без обзира на то којим језиком говоре.

-Препознаје се разлика код младих. Много су опуштени, али и организовани, и иако су широких схватања озбиљно схватају студије. Радо прихватају другачије и увек су спремни за дружење. Преостало је још да им појасним обичај чашћавања када одемо на кафу или у ресторан и тада ће бити савршени – нашалила се млада Кикинђанка.

 

Trg 3

Нерадни дани за Нову годину су понедељак, 1. и уторак, 2. јануар па ће радно време јавних служби и малопродајних објеката  бити прилагођено празнику. Већ сутра, 31. децембра трговинске радње „Универекспорта“, „Идеје“, „Максија“ и „Лидла“ радиће до 18 сати

Понедељак, 1. јануар је нерадни дан, док ће у уторак све прехрамбене продавнице радити уобичајено радно време.

Сутра, 1. и 2,. јануара дежура амбуланта у Светосавској 53 и ради до 18 сати. Првог дана у Новој години радно време биће до 20 часова.

Фебрилна амбуланта у Микронасељу и током празника биће доступна до 16 часова. Дежура и Дечији диспанзер који ће радити од 9 до 17 сати.

Грађанима ће 24 сата бити доступна апотека у Блоку ГА 4.

ЈП „Кикинда” током новогодишњих и божићних празника радиће по измењеном распореду 1. и 2. јануар.

Паркинг се у понедељак и уторак неће наплаћивати. Службе водовода и канализације дежураће током празника 24 сата, а за све информације и евентуалне кварове, достуан је број позивног центра 062/88-44-888.

Компанија ФЦЦ у понедељак, 1. јануара неће односити кућно смеће према распореду. Контејнери ће се тог дана празнити само на Градском тргу и у Микронасељу. Уторак, 2. јануар, је редован радни дан.

Главна, али и остале испоставе Поште биће затворене 1. јануара. У уторак ће главна Пошта радити од 7 до 15 часова.

Од сутра до среде аутобуси „Аутопревоза“ превозиће путнике по недељном реду вожње.

error: Content is protected !!