Aleksandra Djuran

IMG-abed3d7eeb82e0e717e98736133ec43a-V

Туристичка понуда Кикинде представља се на Сајму туризма и камп опреме „Алпе Адриа”, који је данас отворен у Љубљани. Манифестације и знаменитости нашег града сви који посeте сајам моћи ће да виде у оквиру штанда Туристичке организације Војводине.

-У Словенији смо акценат ставили на нашу највећу манифестацију „Дани лудаје“, али и на то да је наш град  урбано зимовалиште сова ушара на свету. Како би приближили нашу туристичку понуду промо материјал штампали смо на словеначком језику. Циљ нам је да што више туриста из Словеније посети нашу средину и упозна се са културом, историјом и наслеђем Кикинде. Словенци радо долазе када су „Дани лудаје“, али и да посматрају сове  – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Града Јасмина Миланков која се налази на сајму у Љубљани.

Војвођанска туристичка понуда, на овој сајамској манифестацији присутна је већ 10 година, а ове представља  активни одмор и вински туризам, објавила је ова организација. Осим туристичке организације Кикинде представљају се и  Шид, Апатин, Сомбор, Темерин, Суботица, Вршац, Етно комплекс Делиблатска чарда, Тоур де Фрушка, Гаранцијски фонд Војводине и камп Мини Југославија. Сајам траје до 3. фебруара и главна је туристичка манифестација у Словенији која има за циљ промоцију одрживог и активног туризма.

Туристи из Словеније су у 2022. години заузимали осмо место по броју посета, са уделом од 5,31 одсто од укупног броја долазака иностраних туриста у Војводини.

policija+10

Девојчица из Мокрина (15) чији је нестанак пријављен полицији 24. јануара, данас је пронађена. Како сазнајемо у Полицијској управи девојчица је у добром стању, није повређена и својевољно је отишла од куће.

О овом догађају обавештене су и надлежне службе, након што је након што је пријављено да је девојчица нестала.

LOVCI RUSKO SELO

Протеклог викенда завршена је сезона лова која је почела 2. октобра. Јесења или како ловци кажу, главна, ловна сезона, завршена је 28. јануара, али ће се предатори ловити до краја фебруара јер је примећен повећан број штеточина, сазнајемо од Бошка Добранића, председника Ловачког удружења „Зец“ из Руског Села.

-У ловишту има превише предатора и на нама је да се потрудимо и да смањимо њихов број јер на тај начин спашавамо племениту дивљач. На терену је последњих година све мање зечева. На жалост, и срндаћа је све мање и уколико се нешто не промени то ће бити проблем. Уочили смо овај проблем, али још увек нисмо сазнали узрок – рекао је Добранић.

Међу ловцима се помиње вирусно обољење које утиче на срндаће, говори се и о већем броју предатора, али и немару људи због тровања глодара којих је ове јесени и зиме више него што је то уобичајено за ово доба године.

-И ловци из других удружења деле наше сумње и забринути су јер је и у њиховим ловиштима примећен недостатак срндаћа. Максимално се трудимо да хранимо дивљач, износимо со и чувамо ловиште. Следеће године наше удружење прославља 100 година постојања и сама та чињеница да постојимо читав век говори о нашој озбиљности и жељи да чувамо традицију лова – додао је наш саговорник.

Ловци, али и ловочувари су константно на терену како би спречили криволов, али и недозвољену сечу шума.

-Једно смо од ретких удружења које је успело да сачува наше шуме односно шумарке који су и последње станиште за дивљач која је угрожена јер нема где да се сакрије – закључио је  Бошко Добранић.

У Руском Селу ловство је породична традиција тако да удружење „Зец“ окупља 60 чланова међу којима има доста старијих мештана.

Dani vina 12

Удружење винара и виноградара „Шасла“ из Иђоша организује 24.  „Данe вина“. Учесници такмичења узорке вина могу да предају 7. фебруара од 14 до 20 часова и 8. фебруара  од 12 до 18 сати у просторијама Дома културе у Иђошу или поштом на адресу МЗ Иђош, Светосавска 20, 23.323 Иђош. Узорци вина ће се примати искључиво у наведеним терминима.

Вина која се шаљу поштом обавезно треба да буду у пластичној амбалажи. За учеснике дегустације, који нису чланови Удружења, котизација за учешће износи 500 динара по узорку вина. Предаја узорака  треба да буде у литарским боцама, а у количини од два литра или у три боце од 0,75  литра за сваку врсту вина. На једној боци вина треба налепити етикету или натпис, са именом и презименом произвођача, адресом становања, годином производње вина, као и сорту грожђа од ког је вино произведено. Остале боце узорака се предају без етикете. Узорци вина ће бити разврстани у пет категорија, по захтеву учесника и то: бело, розе, шилер, црвено и воћно – десертно вино.

Оцењиваће се само млада вина из 2023. године. Сваки учесник дегустације може да пријави неограничен број узорака вина. Оцењивање  ће стручна комисија завршити до 10. фебруара.

Централна манифестација организује се 17. фебруара и том приликом ће  моћи да се пробају сва такмичарска вина. Истог дана доделиће се признања и медаље, а биће уручене и награде генералним победницима.

IMG-f6f3d0faff144b0a610a41ad3b4f3f58-V

У недељу је на мокринским сокацима летело перје. У присуству гушчар, навијача, али и радозналаца завршена су четврт финална надметања гускова. Добро утренирани и у пратњи верних пратиља бели „гладијатори“ дали су све од себе да се нађу у предзадњем колу овогодишњег такмичења.

 

Најатрактивнија су била надметања сениора која су изазвала и највише интересовања. У првом надметању гусак Слободана Кришана победио је некадашњег шампиона Цезара власника Милорада  Ристића  и тако остварио себи место у полуфиналу. Ту ће се наћи и прошлогодишњи победник лиге двогодаца Жућко власника Лазара Адамова Билте који је био бољи од Ралета власника Саве Терзића. Гусан Ђорђа Ристића такође наставља такмичење с обзиром на то да је победио гуска Ивана Рамаија, док је у полуфиналу и гусан Црвени Миодрага Трнића који је натерао у бег гуска Душана Бајића. Четири гуска ће се за две недеље, 11. фебруара, борити за улазак у финале јединственог такмичења на свету.

Познати су и полуфиналисти у лиги двогодишњака и једногодишњака и ова надметања биће истог дана када и сениора.

-Имали смо добра надметања у четврт финалу, али ни то није онако како смо навикли.  Оно што карактерише овогодишње, 38. Светско првенство у надметању гускова јесте да су гускови помало збуњени неуобичајено топлим временом за ово доба године, па су тако и такмиче. И ове године имамо доста нових такмичара, младих и деце, што је важно јер ће они наставити традицију која траје безмало па четири деценије – сазнајемо од Живице Терзића, председника удружења „Бело перо“ које је организатор Светског првенства.

Ове године надметања су почела 16. децембра и учествовало је више од 140 гусана у све три категорије међу којима је највише једногодишњака. Финале је последње недеље и пада 24. фебруара.

4b5bf7bc-bf20-4466-8f8f-3589c3a7200e

Свечано, у Народном позоришту, запослени и ученици Основне школе „Свети Сава“ обележили су Дан школе и школску славу. Богат музичко – сценски програм припремили су учитељи, наставници и ђаци, а међу великим бројем добрих ученика истакло се шесторо најбољих ученика осмог разреда: Огњен Орашанин, Лара Адамов, Сташа Блажић, Никола Андрић, Ана Војводић и Јована Карић.

Захваљујући преданости учитеља и наставника Сташа Блажић успела је да са најбољим оценама савлада задато градиво, али и да се издвоји из појединих предмета.

-Подједнако волим друштвене и природне предмете, тако да сам успехе остварила на такмичењима из српског језика, математике, хемије. Пуно знања стекла сам и у оквиру школских пројеката у којима сам учествовала. Планирам да упишем природни смер Гимназије „Душан Васиљев“ – открила нам је Сташа.

И Огњену Орашанину основна школа остаће у најлепшем сећању.

-Трудио сам се и успео у томе да остварим одличан успех током досадашњег школовања, а имао сам и резултате на такмичењима. Пронашао сам се у решавању задатака тако да сам био први из математике, а и енглески за мене није страни језик, јер сам освојио високо друго место. Основна школа остаће ми у најлепшем сећању – сазнајемо од Огњена.

Ове године Дан школе обележен је многобројним активностима те су ученици имали прилике да учествују у турнирима у таблићу, шаху, на ликовном конкурсу, такмичењу у лепом писању, да се опробају у угледним часовима и иконописању.

-У све активности укључили смо и друге школе, а посебно бих истакла спортски турнир организован у Спортском центру „Језеро“. Доделом плакета „Свети Сава“  нашим најбољим ученицима желимо да честитамо на труду и иницијативи коју су показали током основног школовања и да им на овај начин покажемо да су они понос наше школе – додала је директорица Гордана Рацков.

Свечаној академији су присуствовале колеге из других школа и родитељи, али и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелинда Гомбар.

-У име Града и лично име свим ученицима и просветним радницима честитам школску славу уз жељу да остварују што боље успехе и резултате. Ово је прилика да се још једном подсетимо на првог српског просветитеља и да негујемо праве вредности – напоменула је Валентина Мицковски.

442189_dragan-dilas-1_f

Одлуку која је у најмању руку супротна тврдњама о изборним нерегуларностима Ђилас је покушао да оправда наводећи да мандати не могу да се одбију (?!) Драган Ђилас, лидер тајкунске коалиције окупљене око листе “Србија против насиља” (СПН), која је доживела дебакл на децембарским изборима, отворено је признао да га у политици занимају само паре и посланичке клупе!

Гостујући на опозиционој телевизији Н1, тајкун чије су фирме инкасирале 619 милиона евра за време док су он и његови ведрили и облачили Србијом, рекао је да ће посланици са његове листе прихватити посланичке мандате, као и новац из скупштинске касе, иако су претходних недеља даноноћно говорили о наводној изборној крађи и такозваним махинацијама са фантомским бирачима.

Важнији је новац
Одлуку која је у најмању руку супротна тврдњама о изборним нерегуларностима Ђилас је покушао да оправда наводећи да мандати не могу да се одбију (?!).

– Мандати не могу да се одбију, мандати се аутоматски додељују листама које су прошле у парламент. Новац који странке добијају не зависи од Александра Вучића и власти у Србији, новац добијате на основу гласова које сте освојили. За листу “Србија против насиља” гласало је 902.500 људи и они су одлучили колико ће држава за финансирање тих странака издвајати у наредном периоду. То је суштина – дословце је рекао Ђилас, уз констатацију да ће СПН исти став заузети и кад је реч о одборничким мандатима освојеним у Скупштини Београда.

Брнабићева: Ђилас је сам признао да су избори били фер и поштени!
Премијерка Ана Брнабић прокоментарисала је изјаве вође листе “Србија против насиља” Драгана Ђиласа о наводно покраденим изборима у Београду.

– Браво! Нехотице и непланирано Ђилас је потврдио:

1. да је бирачки списак потпуно транспарентан (све податке које износи налази у бирачком списку који се објављује на сајту МДУЛС, и то подељено по градовима/општинама);

2. да је бирачки списак више него лако контролисати (бројеви у бирачком списку се ажурирају на свака три месеца и ово што објављује аутоматски се појавило на сајту МДУЛС 23. 1. 2024.  https://upit.birackispisak.gov.rs/PregledBrojaBiraca);

3. да су бирачки списак исто тако контролисали и пре избора (а што је потврдио и Добрица Веселиновић речима да нема фантомских бирача) и управо зато нису имали проблем са списком, већ су тражили хитне изборе, и

4. да су промене у бирачком списку, и на републичком и на локалном нивоу, укључујући и Београд, биле на нивоу статистичке грешке и да никако нису могле да утичу на резултате избора.
– Сам Ђилас је овим, сасвим ненамерно, потврдио да су избори били фер и поштени, а да је бирачки списак потпуно транспарентан – написала је премијерка.

Коментаришући Ђиласово оправдање за прихватање посланичких мандата и новца из државне касе, политички аналитичар Дејан Вук Станковић рекао је да се српска опозиција после изборног пораза налази у стању агоније, која траје.

– Најпре су неславно јуришали на РИК и ГИК, нападали Стари двор и настојали да опструирају нормалан живот у Београду, онда су интернационализовали питање избора, али нису добили јасну и јаку подршку Запада. Уследио је бесмислени став да је “крађа доказана”, да би финале свега било прихватање мандата, буџетских средстава за финансирање странака уз учешће у Скупштини кроз тзв. Куртијев модел – дакле сузавац у Скупштини по потреби. Кад видите шта све предлажу и раде, није јасно који степен политичког апсурда и конфузије нису достигли. Очито да конфузији и страху од одговорности нема краја и да се спремају, ако овако наставе, да изгубе унапред изборе 2027. године – јасан је Станковић.

Адвокат и функционер Српске напредне странке Владимир Ђукановић констатује да Ђилас и ђиласовци све то раде како би се задржали на политичкој сцени.

– Знају добро да су изборе изгубили, али када би то признали, морали би бирачима да положе рачуне. Зато од свега праве циркус, одржавају тензију, лажу, обмањују… Како би другачије задржали посланичке плате када ово не би радили? – пита Ђукановић.

Дај шта даш

Са друге стране, директорка Студија Б Ивана Вучићевић оцењује да су лидери дела опозиције окупљене око коалиције “Србија против насиља” мајстори обмане, о чему сведочи и овај случај.

– Није ово ни први ни последњи пут да су Ђилас и његови сарадници искористили грађане за остваривање личних интереса. Од силних позива на протесте, захтева за понављање избора и рушење власти, остало је једно велико ништа. Схватили су Ђилас, Мариника и остали да их грађани неће, па су брже-боље одлучили да уђу у парламент. То је политика “дај шта даш”, нема у себи ни С од Србије, зато су изборе и изгубили. У таквој политици нема грађана, нема покушаја да се од Србије направи још боље место за живот. Зато ће на следећим изборима проћи још горе, све док потпуно не нестану са српске политичке сцене – закључује Вучићевићева.

24седам

 

kruzni tok iz vazduha (1)

Након што су почетком новембра почели радови на изградњи кружног тока у Башаиду, ових дана приводе се крају. Рехабилитацију коловоза на државном путу Првог Б реда број 13, између Кикинде и Меленаца, финансира  Јавно предузеће „Путеви Србије“ и Град Кикинда. Реч је о изградњи новог кружног тока на улазу у Башаид из правца Меленаца на углу улица Војвођанска и Бранислава Нушића. Извођач радова је „Војпут“ из Суботице, а дипломирани грађевински инжењер Драгољуб Шугић у име извођача радова истиче да је од већих радова остало да се до краја недеље заврши асфалтирање.

-Асфалтирање зависи од временских прилика које нам тренутно не иду на руку. Чим се оно заврши и саобраћајница буде обележена хоризонталном и вертикалном сигнализацијом, кружни ток ће бити пуштен у саобраћај. Преостаће и уређење зелених површина које неће реметити саобраћај – рекао је Шугић.

Дуги низ година мештани Башаида  траже кружни ток  која је једна од такозваних црних тачака Баната. На овој деоници догодио се велики број саобраћајних несрећа са погинулима тако да је  Месна заједница овај пројекат назначила као приоритет. Ово је једна од највећих инвестиција у селу у протеклом периоду и колико значи мештанима, толико значи и свима који користе ову деоницу пута која је веома фреквентна, додао је председник Савета МЗ Бојан Микалачки.

-После толико година чекања изградња кружног  тока се полако приводи крају. Корист је вишеструка јер су сви мештани који се налазе у том делу села добили испред кућа асфалтиране колске улазе и бехатон стазе поред кућа. Решено је и питање одвођења вишка воде кроз атмосферску канализацију, а канали су у поменутом делу села били лоши и често запушени. Овим путем бих се захвалио Јавном предузећу „Путеви Србије“, министру Горану  Весићу и народном посланику Миленку Јованову који су  обећано и испунили, за разлику од претходних деценија када смо имали само празна обећања – навео је  председник Савета МЗ Бојан Микалачки.

Кружни ток са краковима према Меленцима, Бечеју, Башаиду и Торди има око 500 метара саобраћајнице. Уређен је и део сва четири пута и то око 100 метара према Башаиду, Новом Бечеју и Торди и 180 метара према Меленцима. Осим кружног тока биће постављена и нова расвета, а у пречнику до 80 метара према Кикинди, Бечеју, Меленцима и Торди изграђене су пешачке стазе, а уређени су и кишни канали који постоје на овој траси.

Нови улаз на територију Града

Подсетимо и да је крајем августа завршена реконструкција више од пет километара пута између Башаида и Меленаца. У ову инвестицију је уложено 244 милиона динара, а пројекат је био у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Изградњом кружног тока заокружиће се целина у рехабилитацији пута који је годинама представљао проблем возачима.

5481c1c4-a6d5-47e1-922d-f2c518b6ed96

Српска православна црквена општина и Град Кикинда, поводом обележавања успомене на првог српског просветитеља, Растка Немањића oрганизовали су, у Народном позоришту, другу Светосавску академију. Кумови славе били су професори и ученици Техничке школе. Ученици су узели учешће у програму тако да се представио хор, али и ученице које су говориле беседу, истакла је директорица Миланка Халиловић.

-Велика је част што смо одабрани ове године да будемо домаћини Светосавске академије. Хвала Граду и Православној црквеној општини што су нам то омогућили. Наша школа ове године слави 100 година постојања и уз монографију коју ћемо издати и другим догађајима обележићемо век рада – рекла је Миланка Халиловић.

Светог Саву, који се сматра једном од најзначајнијих личности српске историје. Савиндан се обележава у част првог српског архиепископа, просветитеља и творца законодавства, казао је кикиндски архијерејски намесник протојереј отац Бобан Петровић.

-Веома нам значи што смо, уз подршку локалне самоуправе, и ове године организовали Светосавску академију. Велики је значај за цркву, читав град, просветаре, али и за национални идентитет. Срећан сам што су и ове године ученици кумови славе јер је Свети Сава центар свих духовних вредности – навео је протојереј Бобан Петровић.

Поред свештеника, суграђана и представника школа Светосавској академији присуствовали су представници Града са градоначелником Николом Лукачем, који се и обратио присутнима, покрајински посланик Миодраг Булајић и начелник Севернобанатског округа.

-Ово је прилика да још једном промовишемо најуспешније ученике, али и колико је важно образовати се и стицати нова знања. Са једне стране права је прилика да нашим ђацима, али и просветним радницима покажемо да мислимо на њих, а са друге да уксжемо на то колико је Растко Немањић односно Свети Сава био важан у нашој историји јер се сматра зачетником српске средњовековне књижевности и заштитником просветних установа – додао је Богдан.

У програму су, поред ученика, учествовали хор КЦК „Атендите“ и дечији хор „Кикиндијанци“, Женска певачка група АДЗНМ „Гусле“, дечији хор „Чуперак“, хор ОШ „Јован Поповић“ – „Јовине звезде“ и хор при храму Светих Козме и Дамјана „Свети Јосиф Темишварски“. У холу позоришта овом приликом изложени су ликовни радови на тему Светог Саве.

IMG-1d9b5d1274a5d87be08786615dd75146-V

Сав прикупљен приход, од 161.510 динара, у оквиру прве хуманитарне манифестације  „Улица отвореног срца” отишао је на рачун Удружења „Деца са ахондроплазијом“ Србије. Чек су породици Терзин уручили градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине Града Младен Богдан.

Подсетимо, на Градском тргу организован је и хуманитарни базар, а подршку овом догађају поред локалне самоуправе, пружила је и министарка Министарства за бригу о породици и демографију Дарија Кисић и државни секретар Радош Бајић. Били су ту и локални произвођачи, а на бини су наступила деца која су песмом, игром и свирањем на инструментима подржала своје млађе другаре оболеле од ретке болести.

 

error: Content is protected !!