„Мала лила хаљина“ назив је изложбе хаљина ауторке Зоране Драшковић Ковачевић, вишег кустоса педагога Народног музеја у Крушевцу. У Галерији Културног центра наредна три дана суграђани могу да погледају изложбу хаљина у приватном власништву од прве половине двадесетог века до данас.
-Изложба садржи 67 хаљина из приватног власништва Крушевљанки, понеке Београђанке, Пожаревљанке. На наш позив одговориле су 32 жене које су донеле хаљине, њима драге, које су носиле у посебним животним приликама. Најстарија хаљина је из раних шездесетих година прошлог века, а најмлађа је сашивена прошле године. Свака од њих има своју историју и ручно је шивена – рекла је Зорана Драшковић Ковачевић.
Изложене хаљине неупоредиве су по лепоти, значају и трајању. Најстарија међу њима је власнице Светлане Цеце Крстић. Свечана хаљина дугих рукава са златном траком око деколтеа, шивена је код чувене кројачице Заге у Крушевцу. Међу њима је и дуга плава хеклана хаљина ручни рад тетке Милосије Ђидић. Власница Дара Виријевић ју је носила два пута 1978. године на апсолвентској вечери Медицинског факултета у Нишу, али и 2012. на венчању сина. Ту су и оне купљене у Швајцарској, Америци, Солуну, Истанбулу. Ношене за концерт Београдске филхармоније, прославу Дана жена, Дана републике, мале и велике матуре, наслеђене од маме, баке, чувају у својим наборима, карнерима, фалтама свилама и чипкама дане и ноћи смеха, уздаха, тајних љубави, аплауза публике, сватова.
Ауторка изложбе напомиње да дуго сарађује са локалном заједницом и да протеклу деценију организује изложбе повезане са грађанским животом.
-Ово је петнаеста и јубиларна изложба и сваки пут имамо све више учесника. Хаљине су заправо материјализована сећања на лепшу страну живота – додала је Драшковић Ковачевић.
Отварању изложбе присуствовале су и заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.
-Друга изложба у Кикинди продубила је сарадњу Народног музеја из Крушевца и Културног центра. Изложба је интересантна и веома лепа. Мој утисак је да свака хаљина представља животну причу жене која ју је носила. Нису важне хаљине и модели него повод због ког је настала – рекла је Валентина Мицковски.
А.Ђ.