Hor i orkestar Kulturnog centra „Atendite“ i dečiji hor „Kikindijanci“ u četvrtak, 29. februara organizuju godišnji koncert pod nazivom „Mi smo svet“. Nastup će biti održan u Narodnom pozorištu od 19 sati, a ulaznice se ne naplaćuju.
-Na koncertu će se predstaviti svi ansambli Kulturnog centra, tako da će nastupiti oko 120 članova horova i orkestra, zajedno sa dirigentkinjom profesorkom dr Biljanom Jeremić. Dečiji hor vodiće dirigentkinja Isidora Dakić, orkestar dirigent Tibor Maša i koncert majstor Larisa Kopić, prva violina – istakao je v.d. direktor KCK Marko Markovljev.
Hor će pevati kompozicije na više jezika.
-Cilj nam je da pokažemo da muzika nema granice tako da će publika moći da čuje međunarodne kompozicije i nacionalne muziku i pesmu – dodao je Markovljev
Klub književnika „Duško Trifunović“ u Kulturnom centru organizovao je promociju knjige pesama “Prekidam tišinu” Srđana Karanovića iz Krajišnika. Knjiga, u izdanju Narodne biblioteke „Žarko Zrenjanina“ iz Zrenjanina Karanovićev je prvenac.
-Pesme su o ljubavi i ljubavnoj čežnji. Pišem i kratke priče gde je takođe dominantna ljubav. Pored pisanja bavim se i fotografijom tako da čitaoci mogu da se upoznaju i sa ovim delom moje ličnosti. Saradnja sa klubom književnika „Duško Trifunović“ traje dugo i rado sam pristao na to da se raspiše literarni konkurs kako bi podstakli mlade da pišu i okrenu se pravim vrednostima književnosti, poeziji u prozi – rekao je Srđan Karanović.
Ovo je bila prilika i da se uruče nagrade i predstave najbolji radovi srednjoškolaca na literarnom konkursu na temu „Prekidam tišinu“. Tročlani žiri, u sastavu književnici Snežana Tomin i Srđan Karanović i učiteljica Vesna Đukanović, od 15 pristiglih radova odabrao je pet najboljih koji su i predstavljeni na književnoj večeri.
-Tema je širokog spektra, daje mladima širinu da pišu i izraze se u svim aspektima života. Radovi koji su pristigli su odlični i oduševili su me – saznajemo od Snežane Tomin.
Nagrade su pripale Žarku Utržanu, Petru Terzinu, Adrijani Momčilov, Neveni Parabucki i Anđeli Škorić.
-Tema je bila izazovna jer mi je dala priliku da pišem o temama o kojima se malo priča. Na konkursu sam učestvovao sa dve pesme i u jednoj pišem o neznanoj zemlji, a u drugoj je moja poruka da je mir najveće bogatstvo sveta. U pisanju mi je pomogla profesorica Dušica Jovanov – istakao je Žarko Utržan.
U okviru književne večeri okupljeni su mogli da čuju pesme Srđana Karanovića koje su osim autora govorili Zdenka Trifunjagić i Ervin Gazdag. Muzička pratnja bio je Marko Stupar.
Tumor na kičmenoj moždini osmosečnoj Nađi Janovan uklonila je neurohirug dr Danica Grujičić. Od tada traje borba da napravi prvi korak
Nađa Janovan (12) ima samo jednu želju, da prohoda. Redovno pohađa Osnovnu školu „Žarko Zrenjanin“, voli druženje i školske drugove koji joj nesebično pomažu.
-Da prohodam to je moja jedina želja. Nikada nisam hodala, ni trčala i najveća radost će mi biti ako sama napravim prvi korak. Volim da crtam i najčešće slikam u slobodno vreme. Puno obaveza imam oko vežbi što mi oduzima puno vremena tokom dana. Radim ih kod kuće, ali i sa fizijatrima. Od predmeta najviše volim likovno. Zanimljiva mi je i informatika jer smo počeli da programiramo crtaće, filmove i prezentacije. Jedno vreme sam svirala tamburicu u „Guslama“ gde je moja mama, koja svira violinu, bila deo Velikog narodnog orkestra. Odustala sam zbog svakodnevnih obaveza koje su naporne – otkrila nam je Nađa.
Ljubavi, kako smo se uverili prilikom posete porodici Janovan, ima na pretek uz svakodnevnu borbu roditelja Vojislava i Nade, rodbine, prijatelja, ali i ljudi dobre volje da Nađi pomognu da joj se najveća želja ostvari. Nađa je obolela sa pet, a operisana je sa osam meseci, saznajemo od majke Nade.
-U tom periodu slabo je spavala, bila je uznemirena, često je plakala i to nam je bio znak da postoji problem. Do pojave otoka na vratu u leđnom delu Nađa je već imala sijaset dijagnoza od kojih nijedna nije bila prava. Stigli smo dečijeg neurologa i doktorka je postavila dijagnozu koja je neurohirurške prirode. Kao hitan slučaj stigli smo na Institut za majku i dete u Beogradu i nakon magnetne rezonance dobili smo i odgovor. Nađa je imala tumor na kičmenoj moždini, značajnije veličine – priseća se majka Nada.
Nakon prvog šoka i velikog broja dijagnoza o ishodu operativnog zahvata, roditelji mlade sugrađanke uhvatili su se u koštac sa ogromnim problemom.
-Nađu je operisala profesorka doktorka Danica Grujičić, jedna među deset najboljih neurohirurga u Evropi. Operacija je bila teška i zahtevna, kičmena moždina je kod beba tanka, ali je, na sreću sve dobro proteklo. Nakon oporavka započeli smo sa fizikalnim i hemioterapijama koje su trajala dve godine. Naša devojčica pokazala je da je borac i sve terapije završila je do kraja, a recidiva tumora nije bilo. Sa druge strane suočili smo se sa posledicama operacije skoliozom i oduzetošću donjih ekstremiteta, prvenstveno leve noge – pojašnjava naša sagovornica.
Period koji je usledio nije bio lak. Većinu vremena Nada i Nađa provodile su u Beogradu na terapijama, kontrolama kod pet lekara specijalista, vežbama. Dolazile su kući kada su mogle.
-Nađa od druge godine nosi mider koji joj je potpora za kičmu. Ne razdvaja se od njega ni kada spava i sigurna sam da joj je to naporno i neprijatno, ali on joj pomaže da se kičma dodatno ne krivi. Kako je u pubertetu i fazi intenzivnog rasta i pomagala koja koristi treba da prate njen razvoj, dokle god ne budemo došli do perioda kada će operisati kičmu. To će biti moguće kada prestane sa rastom. Sreća je što u Kikindi imamo ambulantu koja primenjuje šrot metodu odnosno vežbe za kičmu koje su potrebne Nađi, tako da ne moramo da budemo konstantno u Beogradu – dodaje Nada Janovan.
Problem koji treba rešavati je motoričke prirode odnosno kretanje. Za to joj je neophodna robotska terapija koja je dala dobre rezultate kod neuromišićnih problema nastalih oštećenjem kičmene moždine. Kod Nađe postoji neurološki deficit i robotska terapija tačnije aparat lokomat može da pomogne. On simulira pokrete koje mozak prihvata obrađuje ih i koristi ih dalje.
-Nađa ima blokadu u kičmenoj moždini tako da informacije od mozga ne mogu da stignu do perifernih nerava i da se vrate nazad i tu je uloga lokomata. Terapija je u Beogradu traje minimalno dva meseca u kontinuitetu, dnevno u proseku četiri sata. Vežbe koje su joj potrebne su izuzetno skupe. Naš plan je da tokom leta Nađa započne sa robotskom terapijom i deo sredstava koje prikupimo koristićemo za ovu namenu, a ostatak nam je potreban za nabavku RSQ aparata koji će svakodnevno koristiti i služi za obaranje tonusa odnosno spazma koji ima u levoj nozi – napomenula je Nada. Otac Vojislav zahvalan je svim ljudima dobre volje koji su pokazali da su humani i pomogli Nađi.
-Svi nas zovu, sportisti, muzičari preduzetnici, obični građani, Nađini drugari i svi žele da pomognu. Iznenađen sam koliko njih se priključilo akciji prikupljanja sredstava i to nismo očekivali. Nude nam pomoć, ne samo novčanu, i ganut sam i pozitivno iznenađen. Za nas je to ogromna suma koju ne bi mogli sami da sakupimo i hvala svima koji su nas podržali u nameri da našoj devojčici pružimo neophodnu terapiju – navodi Vojislav.
A.Đ.
1619 na 3030
Za lečenje je potrebno tri miliona dinara i do sada je preko fondacije „Budi human“ i uz pomoć humanih ljudi prikupljeno 1,8 miliona dinara. Svi koji žele da pomognu mogu da upišu 1619 na broj 3030. Cena SMS poruke je 200 dinara. Tu su i žiro računi dinarski: 160-6000001811469-67, devizni: 160-6000001812510 – 48, IBAN: RS35160600000181251048
HODANJE UZ POMOĆ ROBOTA
Uz robotsku terapiju očekivanja su da će mozak naučiti šemu pokreta koji do sada nije mogao da nauči. Nađa ne može da proizvede pravilan pokret koji bi mozak zapamtio. Smisao je da deo tela koji ne funkcioniše preuzme ostatak mišića, nerava i struktura. Pored hoda važno je da Nađa ima bolji balans kako bi rasteretila kičmu i kompletno telo. Kako je tehnologija napredovala sada je to moguće, a na svima nama je da se potrudimo da maloj sugrađanki ispunimo jedinu želju.
Od 23. februara saobraćajna policija moći će u određenim situacijama da privremeno oduzme automobil nesavesnim vozačima, a policajci će takođe imati mogućnost da umesto kazne izdaju upozorenje za lakši prekršaj onima koji generalno poštuju propise. Osim toga, novim Pravilnikom o načinu kontrole i regulisanja saobraćaja koji danas stupa na snagu predviđeno je i korišćenje kamera na uniformama policajaca kojima se snima kompletna komunikacija sa vozačima koji su zatečeni u saobraćajnom prekršaju.
Vozilo može da bude privremeno oduzeto samo onima koji su u prethodne dve godine bili osuđeni za dva teža prekršaja. Ali, ova mera se neće primenjivati u onim situacijama gde je recimo postupak pred sudijom i dalje u toku, već samo na vozače kojima je izrečena presuda.
Novim Pravilnikom o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima i vođenju obaveznih evidencija o primeni posebnih mera i ovlašćenja predviđeno da policajac na terenu mora da izvrši detaljan pregled automobila i spolja i iznutra i popiše sve eventualne nedostatke. Na policiji je naravno još jedna obaveza, a to je da protiv vozača podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Prema kalendaru isplata koji je objavio Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, februarske penzije će prvo biti isplaćene korisnicima iz kategorije samostalnih delatnosti i to 2. marta kada počinje isplata za one koji penzije primaju preko tekućih računa.
Za ostale penzionere iz ove kategorije isplata počinje 4. marta, a dan kasnije, 5. marta za sve vojne i poljoprivredne penzionere.
Poslednji će penzije dobiti korisnici iz kategorije zaposlenih, pošto će isplata za one koji primanja dobijaju preko tekućih računa početi 9. marta, a za ostale 11. marta. Iznosi na čekovima biće isti kao i prilikom prethodne isplate.
Bošku Dobraniću iz Ruskog Sela poljoprivreda je primarna delatnost. Obrađuje oko 100 jutara zemlje i mali je broj parcela koje su u zakupu.
– Trenutno stanje jesenjih useva, pre svega pšenice i ječma, je, u najmanju ruku, neizvesno. Lično, nikada nisam doživeo ovakav napad glodara na ozime strnine koji smo imali u prethodnom periodu. I drugi poljoprivrednici sa kojima sam razgovarao takođe su zatečeni onim što se desilo. Pojedini od njih već su tokom rane jeseni preorali pšenicu koju su posejali jer su je glodari upotpunosti uništili – kaže Dobranić.
Na sreću, napominje njegove parcele pod žitom još uvek se drže, međutim dodaje da je neizvesno šta će se desiti do perioda kada pšenica izađe iz mirovanja i ponovo počinje vegetaciju.
-Pored ovog problema sve nas, poljoprivrednike, brine cena poljoprivrednih proizvoda. Glavno pitanje je da li ćemo imati pozitivnu proizvodnu godinu. Prošle godine cene su bile preniske, ali mi, koji živimo od poljoprivrede, moramo da obrađujemo zemlju – kaže naš sagovornik.
Poljoprivrednici su počeli sa takozvanim zatvaranjem brazde koja čuva vlagu u zemljištu i nužna je mera za bolji prinos.
-Očuvanje zimske vlage je važno. Ove godine, tokom kasne jeseni i početkom zime ne možemo da se žalimo na količine padavina. Sada vlage ima dovoljno, što ne znači da će potrajati. Kod nas je uobičajeno da tokom sušnog proleća vlaga brzo nestane. Crnica koju obrađujemo zahteva česte padavine koje donose visok prinos – saznajemo od Boška Dobranića.
Prošle godine u ruskoselskom ataru prinos kukuruza bio je pristojan, ali je cena doprinela da ova kultura ne bude profitabilna. Trend smanjenja parcela pod žutim zrnom prisutan je nekoliko godina unazad i zavisi od gazdinstva do gazdinstva.
Zbog pojave sezonskog gripa, iz Opšte bolnice Kikinda podsećaju da je i dalje na snazi odluka Komisije za sprečavanje intrahospitalnih infekcija kojom se zabranjuju posete pacijentima. Odluka je doneta septembra prošle godine na osnovu preporuke Radne grupe Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovid 19.
Stoga iz Opšte bolnice apeluju na građane da poštuju odluku o zabrani poseta, kako se zbog pojave gripa epidemiološka situacija ne bi komplikovala i pogoršala.
Od ponedeljka, 26. februara, u prostoru nekadašnje telefonske centrale, od 15 do 17 sati, ponovo će biti organizovan prijem paketa za pacijente koji leže u kikindskoj Bolnici.
Finale 38. Svetskog prvenstva u nadmetanju guskova biće održano u nedelju u ulici Milana Malenčića ispred kućnog broja 32. Najinteresantnije će biti takmičenje seniora, a znalci tvrde da borba neće biti laka.
U finalu su Crveni vlasnika Miodraga Trnića (19) i Žućko Lazara Adamova Bilte mlađeg (15). Mladi guščari za naš portal kažu da guskove pripremaju i očekuju pobedu.
-Crveni ima četiri godine i do sada je pokazao da zna da se bori. Kod mene je odmalena i znam ga u dušu. Imao je teška nadmetanja na putu do finala, ali je uspeo da dođe do poslednjeg kruga. U nadmetanjima je bio dominantniji, tako da ne sumnjam u njegovu srčanost i spremnost. Najvažnija je šetnja, kupanje u bazenu i dobra ishrana. U finalu očekujem tešku borbu i siguran sam da ni mom, ali ni protivničkom gusku, koji je pomalo favorit, neće biti lako – istakao je Miodrag Trnić koji se deset godina bavi gusarstvom i u ovaj svet uveo je ostatak porodice.
Žućko star tri godine mladog Bilte, do sada je osvojio već dve titule šampiona i u to u kategorijama jednogodišnjaka i dvogodišnjaka.
-Nadam se pobedi jer mu nedostaje još samo pehar u seniorima da osvoji treću titulu. Vreme nam ne ide na ruku, pošto je toplo za ovo doba godine. Bez obzira na to, šetam Žućka svakodnevno i kupam ga. Borbe u kojima je učestvovao trajale su duže od deset i petnaest minuta i najteže nadmetanje bilo je u četvrtfinalu sa gusanom Nemanje Almaša. Guska sam nasledio od dede čije ime nosim i koji je poznat guščar. Kada spojimo mladost i iskustvo to mora da bude dobitna kombinacija – kazao nam je Lazar Adamov.
U kategoriji dvogodišnjaka finale su obezbedili gusak Aleksandra Adamova i gusan Danijela Ognjenova. Među jednogodišnjacima najbolji su se pokazali gusani Milana Dražića i Živice Terzića. Dobro utrenirani i u pratnji vernih pratilja beli „gladijatori“ daće sve od sebe da budu šampioni.
Program u nedelju počinje u 10 sati i pored finalnih nadmetanja u sve tri kategorije prisutni će moći da uživaju u revijalnim takmičenjima, najlepšem jatu, najtežoj guski, najstarijem gusku. Ove godine u nadmetanjima je učestvovalo je više od 140 gusana u sve tri kategorije među kojima je bilo najviše jednogodišnjaka.
U ponedeljak, 26, utorak 27. i sredu, 28. februara obavljaće se hiper hlorisanje vodovodne mreže u cilju pripreme mreže za puštanje fabrike vode u rad. U prvom i drugom rejonu ispiranje mreže planirano je za 26. februar u centru 27. februara, a u trećem i četrtom rejonu 28. februara.
Iz Javnog preduzeća „Kikinda“ apeluju na građane da, ukoliko osete pojačan miris hlora ili primete zamućenje vode na točećim mestima u svom domaćinstvu, ispuste određenu količinu vode pre upotrebe kako bi se ispirala kućna instalacija.
Ekipe pomenutog preduzeća će se truditi da radove obave u što kraćem roku. Za sve dodatne informacije na raspolaganju su brojevi telefona pozivnog centra 422-760 i 062/8844888.
Pod sloganom „Avantura počinje ovde!“ na Beogradskom sajmu danas, 22. februara, počeo je 45. Međunarodni sajam turizma. Na najznačajnijoj turističkoj manifestacije celog regiona jugoistočne Evrope i drugih delova sveta, koja traje do 25. Februara, turističku ponudu predstavlja i Kikinda.
-U okviru paviljona Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam Turistička organizacija Grada predstavlja se danas. Kao nosioci sertifikata „Najbolje iz Vojvodine“ dobili smo mogućnost da našu ponudu predstavimo na zajedničkom štandu jer je paviljon pomenutog sekretarijata izuzetno posećen. S obzirom na to da smo sertifikat dobili za manifestaciju „Dani ludaje“ posetioci, koji dođu na sajam, imaju priliku da vide proizvode od ludaje, da probaju bundevaru, ali i druge tradicionalne kolače našeg kraja i da uzmu promo materijal i bliže se upoznaju sa našom najvećom manifestacijom – istakla je v.d. direktorica Turističke organizacije Jasmina Milankov.
Zbog ekskluzivnih sajamskih cena, frst minut ponuda i paketa sa mnoštvom pogodnosti, Sajam turizma je za posetioce već dugi niz godina omiljeni godišnji orijentir za odabir aranžmana i destinacija, kao i sagledavanje svega što turistički sektor ima da ponudi.
Zemlja partner Sajma turizma 2024 je Republika Grčka, a ova saradnja doprineće daljem unapređenju turističkog prometa između dve zemlje.