Aleksandra Djuran

Euromelanoma

Opšta bolnica i ove godine priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja se održava 20. maja, a deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Dermoskopski pregledi obavljaće se u dve ambulante od 8 do 14 sati, a radiće ih dr Milica Agić i dr Siniša Jolić, dermatovenerolog.

-Zainteresovani za pregled mladeža i kože mogli su da se prijave putem veb sajta euromelanoma i oni već imaju svoje termine. Ukoliko u ambulantu dođu i sugrađani koji nisu uspeli da se prijave elektronski i oni će, takođe, biti pregledani. Svi će dobiti uputnik koji treba da popune i koji će nam više reći o tome kakobrinu o svojoj koži. Naš cilj je da ouhvatimo što više sugrađana i ukažemo im na važnost zaštitekože od UV zračenja i ranog otkrivanju melanoma i drugih oblika raka kože – istakao je dr Siniša Jolić.

Osim u Bolnici, od 17 sati pregledi će biti nastavnjeni u ambulanti „Derma ideale“ u Svetosavskoj ulici. Kampanja Euromelanom je zvanična medijska kampanja Evropskog udruženja za dermatološku onkologiju i Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju, a organizuj se se pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Srbije. oto ovogodišnje kampanje je „Borba sa rakom kože počinjen u tvojoj glavi”.

A.Đ.

 

 

 

noc-muzeja-slika-(5)

Narodni muzej ove godine u okviru Noći muzeja imao je za temu „Više od slike“. Brojni sadržaji privukli su posetioce koji su uživali u izložbi „Sedam decenija posvećenosti – Galerija Doma vojske Srbije 1953-2023“ u Galeriji „Nova“ gde se do 6. jula mogu svideti najreprezentativnija umetnička dela stvaralaca koji su obeležili 20. vek u našoj zemlji. Upravo ova izložba bila je i najupečatljiviji deo manifestacije srednjoškolki Milici Tomić.

-Redovno posećujem Noć muzeja i svakako je najupečatljivija postavka u okviru koje su izložena kapitalna dela likovne i primenjene umetnosti naše zemlje u Galeriji „Nova“. Delo Petra Lubarde ostavio je najveći utisak na mene – navela je Milica.

Program za decu koja su mogla da se druže sa slikarima, ali  da se sami oprobaju u ovoj umetnosti  bio je najinteresantni Jakovu, Veljku i njihovoj mami Ljiljani Knežević Bjelić.

-Deca su oduševljena jer mogu da se igraju bojama, ali i da eksperimentišu. Njihova prabaka i baka, kao i tata imaju smisla za slikarstvo, tako da ne čudi što smo najviše vremena proveli sa bojama – dodala je Ljiljana Knežević Bjelić.

Dvorište muzeja pretvoreno je u kafe „Galeriju“ gde je pet saradnika Muzeja i likovnjaka slikalo, među kojima je bila i Irena Kovač.

-Rado sam prihvatila da budem deo Noći muzeja. Posetila sam sve sadržaje i svi su me inspirisali na svoj način. Kao uspomenu na ovu noć ostaće mi slika  u akrilu i pastelu mrtve prirode koju sam komponovala – saznali smo od Irene Kovač.

Izložba „Više od slike – izbor dela likovne zbirke muzeja“ u Galeriji Narodnog muzeja posebno je pripremljena za ovu priliku.

-Cilj nam je da manifestacija bude interesantna svim uzrastima. Kroz slike iz zbirke muzeja uspeli smo da usmerimo publiku da koriste svoja čula i različitu imaginaciju. I zabavni vodič „Potraga za slikama“  podjednako je interesantan i najmlađima i najstarijima – kazala je Lidija Milašinović.

Manifestaciju su posetili gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Kikinda je grad sa bogatom kulturnom tradicijom, a Noć muzeja, koja se organizuje 16. put jedan je od sadržaja koje sugrađani ne propuštaju. Uz dobar sadržaj i radionice muzej bogatstvo koje poseduje predstavlja svim posetiocima koji su bili u prilici da saznaju puno toga – naveo je Lukač.

Promenadni koncert  Vladimira Kovačevića i Ljiljane Sivčev, ali i đaka Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“ imao je svoju publiku koja je uživala. U isto vreme u likovnoj radionici Smiljane Šalgo sugrađani su učili različite tehnikama slikanja.

A.Đ.

tera-noc-muzeja-(2)

Centar za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ slavi dva najveća muzejska praznika – Međunarodni dan muzeja i Evropsku noć muzeja. Posetiocima je raspolaganju višečasovni program koji je započet nastupom učenika Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški”. U„Topanju”, tradicionalnoj severnobanatskoj igra sa glinom uživali su najmlađi, među kojima je bila i 11-godišnja Dunja Grubiša.

-Volim Noć muzeja, a posebno mi se sviđa „Tera“. Skulpture koje sam videla su zanimljive i velike. Najviše vremena provela sam u radionici izrade predmeta od gline. Napravila sam tanjir koji nosim kući za uspomenu na ovaj dan – rekla je Dunja.

U igri sa glinom uživali su i Strahinja i Staša koji su došli sa mamom Jelenom Čanković Tešin.

-Sve nam se puno sviđa. Strahinja se potrudio da izvaja dinosauruse i vozila, a Staši je ovo prvi susret sa glinom i veoma joj se sviđa. Pogledali smo i skulpture  i pojedine su nas ostavile bez teksta – istakla je mama Jelena.

Za posetioce je organizovana i vajarska radionica pod nazivom „Kikinda i ornament” u kojoj je dekorativna fasadna plastika na starim kikindskim zgradama polazna tačka. Kroz radionicu ih vodi vajar Igor Smiljanić.  Za nešto starije je organizovana  i „PoTera“  muzejska igra namenjena onima koji uživaju u rešavanju zagonetki koje potpisuje Milana Grbić.

-Od kada postoji Muzej „Tera“ obeležava ovaj važan datum i trudimo se da program prilagodimo različitim ciljnim grupama. Radionice u glini uvek su interesantne kako deci, tako i odraslima. Detektivska igra namenjena je starijima i odnosi se na traženje „nestale“ figure na osnovu uputstava koji se dobijaju preko QR kodova. Čitav događaj upotpunio je program za opuštanje u suvenirnici uz di džeja  – naveo je direktor „Tere“ Aleksandar Lipovan.

Noć muzeja „Tera“ ne propuštaju ni susedi iz Rumunije.

-Imali smo posetu rumunskih učenika iz srednje Umetničke škole i budućih studenata umetnosti. Oni su posetili atelje, nakon čega su aktivno učestvovali u muzejskim radionicama. Imamo odličnu saradnju sa Zapadnim i univerzitetom Politehnika iz Temišvara, kao i sa visokoškolskim obrazovnim ustanovama iz regiona – pojasnio je Lipovan.

Posetioci imaju priliku i da bolje upoznaju stalnu izložbu kroz stručna vođenja, kao i da pogledaju tri aktuelne izložbe. U salonu je izložba mladog umetnika iz Novog Sada Konstantinasa Petrovića, tu je i izložba maketa studenata Arhitektonskog fakulteta iz Temišvara, dok je u suvenirnici i izložba likovnih radova mladih umetnika iz Novog Sada „An non artist“.

A.Đ.

 

pregledi-(1)

Preventivni pregledi građana u nedelju, 19. maja, osim u Opštoj bolnici biće organizovani i u Domu zdravlja. Kako je istakla dr Biljana Marković, direktorica, od 8 do 17 sati građani će moći da dođu u ambulantu u Svetosavskoj 53 i prekontrolišu svoje zdravlje.

-Naši lekari obaviće takozvani klinički pregled koji podrazumeva da pacijenta lekar posluša, da mu izmeri krvni pritisak, a biće rađen i EKG. Kada pregled bude završen građani kod kojih postoji potreba biće poslati u Bolnicu da im se uradi laboratorija i ultrazvučni pregled, a dobiće i smernice od lekara  – saznajemo od dr Marković.

Prevencija i rana dijagnostika od ključnog su značaja za pozitivan ishod lečenja svake bolest.

 

tkmicenje-ples-(9)

Prvi plesni festival „Densing stars“ okupio je 16 klubova iz naše zemlje sa oko 500 učesnika. Organizator je udruženje sportskog plesa „Ritmik“, a prema rečima Mirne Krnić, organizatorke takmičenja u hali Sportskog centra „Jezero“  nadmetanje obuhvata razne vrste modernog plesa, akro, hip-hop, džez i strit stil, mažuret…

-Iz udruženja „Dens N Soul“ iz Kikinde učestvuje oko 120 plesača, a iz našeg grada imamo još predstavnika. Ocenjivanje je povereno tročlanom stručnom žiriju koji će ocenjivati plesne tačke dece od četiri do pa do juniora i seniora koji imaju više od  20 godina –  saznali smo od Mirne Krnić.

Na sceni se smenjuju plesači iz Sombora, Subotice, Bačkog Petrovog Sela, Sente, Zrenjanina, Beograda, a najbolje očekuju vredne novčane i robne nagrade.

A.Đ.

Poljoprivredni sajam 1

Međunarodni sajam poljoprivrede koji ove godine okuplja više od 1.200 izlagača iz 40 zemalja i Srbije, biće održan od danas, 18. do 23. maja na novosadskom sajmu, a u fokusu će biti održiva poljoprivreda. Kako je najavljeno, u okviru sajma biće održano više od 40 događaja.

Sajam se održava 91. put, a posetioce očekuje prezentacija najnovijih tehničkih i tehnoloških dostignuća u agraru, primene nauke u poljoprivredi, izložba organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremenija poljoprivredna mehanizacija, proizvodi i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta. Najaktuelnije teme iz oblasti agrara biće obrađene kroz stručne skupove, okrugle stolove, edukacije i prezentacije, sa posebnim osvrtom na unapređenje znanja i primere dobre prakse. Poslovna okupljanja, podrazumevaju i sustrete sa privrednim, naučnim i političkim delegacijama, ali i direktne sastanke privrednika iz celog sveta.

 

 

Drugi dan sajma odnosno nedelja donosi zanimljive teme među kojima je i prezentacija senzora i robota u savremenoj poljoprivredi, a ambasada Nemačke predstaviće primere regionalne saradnje okviru dijaloga o poljoprivrednoj politici Nemačka – Jugoistočna Evropa. Za ponedeljak je najavljena konferencija o obnovljivim izvorima energije i održivoj poljoprivredi iz perspektive korisnika, a biće reči i o tome kako prebroditi sušnu godinu sa praktičnim savetima za uspešnu žetvu. Organizator ove konferencije je Institut za ratarstvo i povrtarstvo – Institut od nacionalnog značaja za Srbiju.

Dan dobavljača – Agrobiznis 2024. najavljen je za utorak 21. maj i na konferenciji će se govoriti o finansiranju rasta – perspektivama i mogućnostima za prehrambenu industriju. Poslovni sastanci (B2B) poljoprivrednika i kompanija zakazani su za poslepodne, a organizator je Razvojna agencija Vojvodine.

Četvrtak, 23. maj, organizatori su najavili kao „Dan stočara“ i planiran je Uvodni sastanak EU tvining lajt projekta za sektor živinarstva, zatim panel „Stočarstvo od njive do trpeze“, kao i prezentacija programa za pčelarstvo koji organizuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Biće predstavljen i početak EU projekta za otvaranje tržišta EU za izvoz svežeg mesa živine i jaja, a govoriće se i o značaju prerade mleka i mesa na malim poljoprivrednim gazdinstvima u AP Vojvodini.

Sajam će biti održan u zatvorenom i otvorenom prostoru Novosadskog sajma, Kongresni centar „Master“, Evropska unija je partner Sajma, generalni sponzor Globos osiguranje, zlatni sponzor je Al Dahra, a banka partner je Banka Poštanska štedionica. Radno vreme Sajma je od 9 do 19 sati.

vatrogasci-vozila

Požar na gradskoj deponiji u nadležnosti FCC izbio je danas u 11.30 sati. Tada je i prijavljen Vatrogasno-spasilačkoj jedinici, koja je odmah sa tri vozila za gašenje požara i ljudstvom, izašla na teren. Požar je zahvatio 400 kvadratnih metara površinskog sloja u centralnom delu deponije. Vrlo brzo je lokalizovan i u 14.30 časova likvidiran.

– Zaposleni na deponiji pokušali su sami da gase požar. Jedan radnik je lakše povređen jer se nagutao dima. Nakon pregleda u Opštoj bolnici pušten je  kući – saznajemo u Policijskoj upravi Kikinda.

Uzrok se istražuje i procenjuje se nastala šteta. O požaru je obavešteno Osnovno javno tužilaštvo u Kikindi kojem će se dostaviti izveštaj o svim utvrđenim okolnostima.

A.Đ.

tehnicka

Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, uprave, nacionalne manjine i nacionalne zajednice odobrio je sredstva Tehničkoj školi za prvu fazu sanacije šest sanitarnih čvorova na tri sprata škole. Ona će obuhvatiti zamenu vodovodnih i kanalizacionih cevi i sanaciju tri sanitarna čvora, saznajemo od direktorice Milanke Halilović.

-Zgrada je izgrađena pre 60 godina i nijednom nije urađena ovako obimna sanacija sanitarnih čvorova i cevi koje su dotrajale i u lošem su stanju. Vrata i prozori na toaletima su stari koliko i škola, oštećeni su i propali su od vlage. Stoga je i bilo važno  da se obezbede sredstva za ove radove. Značajnu pomoć imali smo od pokrajinske poslanice Stanislave Hrnjak posebno ako se uzme u obzir da je za srednje škole u Vojvodini opredeljeno  ukupno 45 miliona dinara i da je samo sedam škola dobilo finansijsku podršku na ovom konkursu – istakla je Milanka Halilović.

Druga faza radova obuhvatiće kompletnu sanaciju još tri sanitarna čvora i za nju je potrebno 4, 3 miliona dinara, za šta će sredstva biti obezbeđena u narednom periodu. Tehnička škola ima 700 učenika i najveća je u severnom Banatu.

A.Đ.

plesaci-najava-(2)

Udruženje sportskog plesa „Ritmik“ u subotu, 18. maja, domaćin je prvog takmičenje „Densing stars“ na kom će učestvovati 16 plesnih klubova. Kako je istakla Mirna Krnić, organizatorka takmičenja plesno nadmetanje biće održano  u hali Sportskog centra „Jezero“. Svečano otvaranje je u 10.30, a od 11 časova počinju takmičenja.

-Zajedno sa našim udruženjem „Dens N Soul“ iz Kikinde, na sceni će biti više od 500 plesača koje će ocenjivati tročlani stručni žiri. Nadmetanje je u raznim stilovima plesa, a učesnici imaju od četiri do 20 godina. Praktično od prepodneva do kasnih večernjih sati sve će biti u znaku plesa –  dodala je naša sagovornica.

Najbolje očekuju vredne novčane i robne nagrade. Posetioci će, između ostalog, moći da vide moderan ples, akro, hip-hop, džez i strit stil, mažuret.  Ulazak se naplaćuje 300 dinara.

rts-kros-(1)

Mališani iz kikindskih vrtića učestvovali su na 34. krosu RTS-a „Kroz Srbiju“. U dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko trgovinske škole, u trci koju podržava Mnistarstvo prosvete, nadmetalo se 470 dece, a najboljima su uručene diplome. U kategoriji devojčica prva je bila Hana Žuvela iz „Plavog čuperka“.

-Nije mi bilo teško. Volim da trčim i prošle godine bila sam prva. Trčala sam bez patika, na polovini trke su mi spale sa nogu – saznali smo od Hane.

Među dečacima najbrži bio Tadija Malogajski iz „Bambija“.

-Nije bilo lako, svi moji drugari su jako brzi. Treniram fudbal i svakog dana trčim. Drago mi je što sam prvi – rekao nam je Tadija.

Drugo mesto osvojila je Nera Jović i treća je bila Tamara Tifenbah obe iz vrtića „Miki“. Vicešampionsko mesto u trci dečaka je Lazar Živanović iz vrtića „Miki“, dok je treće osvojio Jovan Žigić iz „Plavog čuperka“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Ovo je drugi Kros RTS-a u ovoj godini kom se priključila naša ustanova. Važno nam je da se deca učestvuju u sportskim aktivnostima u okviru kojih razvijaju motoriku,  uče se spretnosti, fer pleju. Svi su pobednici i najvažnije je da osete radost trčanja – rekao je Dejan Ivanović, stručni saradnik pedagog za fizičko vaspitanje Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“.

Mališane su sa tribina bodrili njihovi vršnjaci, ali i članovi Gradskog veća Valentina Mickovski i Dragan Pecarski, kao i direktorica PU „Dragoljub Udicki“ Kristina Drljić.

-Kros RTS-a je jedna od najvećih atletskih manifestacija i drago mi je što su deo nje i  deca iz naših vrtića. U predškolskom uzrastu važna je fizička aktivnost i bavljenje sportom jer ih uči zdravom načinu života  – napomenuo je Pecarski.

Kros RTS najveća je atletska manifestacija u Evropi i širom zemlje podržali su je predškolci i đaci.

A.Đ.

error: Content is protected !!