Aleksandra Djuran

Euromelanoma

Општа болница и ове године прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која се одржава 20. маја, а део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Дермоскопски прегледи обављаће се у две амбуланте од 8 до 14 сати, а радиће их др Милица Агић и др Синиша Јолић, дерматовенеролог.

-Заинтересовани за преглед младежа и коже могли су да се пријаве путем веб сајта еуромеланома и они већ имају своје термине. Уколико у амбуланту дођу и суграђани који нису успели да се пријаве електронски и они ће, такође, бити прегледани. Сви ће добити упутник који треба да попуне и који ће нам више рећи о томе какобрину о својој кожи. Наш циљ је да оухватимо што више суграђана и укажемо им на важност заштитекоже од УВ зрачења и раног откривању меланома и других облика рака коже – истакао је др Синиша Јолић.

Осим у Болници, од 17 сати прегледи ће бити наставњени у амбуланти „Дерма идеале“ у Светосавској улици. Кампања Еуромеланом је званична медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију, а организуј се се под покровитељством Министарства здравља Републике Србије. ото овогодишње кампање је „Борба са раком коже почињен у твојој глави”.

А.Ђ.

 

 

 

noc-muzeja-slika-(5)

Народни музеј ове године у оквиру Ноћи музеја имао је за тему „Више од слике“. Бројни садржаји привукли су посетиоце који су уживали у изложби „Седам деценија посвећености – Галерија Дома војске Србије 1953-2023“ у Галерији „Нова“ где се до 6. јула могу свидети најрепрезентативнија уметничка дела стваралаца који су обележили 20. век у нашој земљи. Управо ова изложба била је и најупечатљивији део манифестације средњошколки Милици Томић.

-Редовно посећујем Ноћ музеја и свакако је најупечатљивија поставка у оквиру које су изложена капитална дела ликовне и примењене уметности наше земље у Галерији „Нова“. Дело Петра Лубарде оставио је највећи утисак на мене – навела је Милица.

Програм за децу која су могла да се друже са сликарима, али  да се сами опробају у овој уметности  био је најинтересантни Јакову, Вељку и њиховој мами Љиљани Кнежевић Бјелић.

-Деца су одушевљена јер могу да се играју бојама, али и да експериментишу. Њихова прабака и бака, као и тата имају смисла за сликарство, тако да не чуди што смо највише времена провели са бојама – додала је Љиљана Кнежевић Бјелић.

Двориште музеја претворено је у кафе „Галерију“ где је пет сарадника Музеја и ликовњака сликало, међу којима је била и Ирена Ковач.

-Радо сам прихватила да будем део Ноћи музеја. Посетила сам све садржаје и сви су ме инспирисали на свој начин. Као успомену на ову ноћ остаће ми слика  у акрилу и пастелу мртве природе коју сам компоновала – сазнали смо од Ирене Ковач.

Изложба „Више од слике – избор дела ликовне збирке музеја“ у Галерији Народног музеја посебно је припремљена за ову прилику.

-Циљ нам је да манифестација буде интересантна свим узрастима. Кроз слике из збирке музеја успели смо да усмеримо публику да користе своја чула и различиту имагинацију. И забавни водич „Потрага за сликама“  подједнако је интересантан и најмлађима и најстаријима – казала је Лидија Милашиновић.

Манифестацију су посетили градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Кикинда је град са богатом културном традицијом, а Ноћ музеја, која се организује 16. пут један је од садржаја које суграђани не пропуштају. Уз добар садржај и радионице музеј богатство које поседује представља свим посетиоцима који су били у прилици да сазнају пуно тога – навео је Лукач.

Променадни концерт  Владимира Ковачевића и Љиљане Сивчев, али и ђака Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ имао је своју публику која је уживала. У исто време у ликовној радионици Смиљане Шалго суграђани су учили различите техникама сликања.

А.Ђ.

tera-noc-muzeja-(2)

Центар за ликовну и примењену уметност „Тера“ слави два највећа музејска празника – Међународни дан музеја и Европску ноћ музеја. Посетиоцима је располагању вишечасовни програм који је започет наступом ученика Основне музичке школе „Слободан Малбашки”. У„Топању”, традиционалној севернобанатској игра са глином уживали су најмлађи, међу којима је била и 11-годишња Дуња Грубиша.

-Волим Ноћ музеја, а посебно ми се свиђа „Тера“. Скулптуре које сам видела су занимљиве и велике. Највише времена провела сам у радионици израде предмета од глине. Направила сам тањир који носим кући за успомену на овај дан – рекла је Дуња.

У игри са глином уживали су и Страхиња и Сташа који су дошли са мамом Јеленом Чанковић Тешин.

-Све нам се пуно свиђа. Страхиња се потрудио да изваја диносаурусе и возила, а Сташи је ово први сусрет са глином и веома јој се свиђа. Погледали смо и скулптуре  и поједине су нас оставиле без текста – истакла је мама Јелена.

За посетиоце је организована и вајарска радионица под називом „Кикинда и орнамент” у којој је декоративна фасадна пластика на старим кикиндским зградама полазна тачка. Кроз радионицу их води вајар Игор Смиљанић.  За нешто старије је организована  и „ПоТера“  музејска игра намењена онима који уживају у решавању загонетки које потписује Милана Грбић.

-Од када постоји Музеј „Тера“ обележава овај важан датум и трудимо се да програм прилагодимо различитим циљним групама. Радионице у глини увек су интересантне како деци, тако и одраслима. Детективска игра намењена је старијима и односи се на тражење „нестале“ фигуре на основу упутстава који се добијају преко QR кодова. Читав догађај употпунио је програм за опуштање у сувенирници уз ди џеја  – навео је директор „Тере“ Александар Липован.

Ноћ музеја „Тера“ не пропуштају ни суседи из Румуније.

-Имали смо посету румунских ученика из средње Уметничке школе и будућих студената уметности. Они су посетили атеље, након чега су активно учествовали у музејским радионицама. Имамо одличну сарадњу са Западним и универзитетом Политехника из Темишвара, као и са високошколским образовним установама из региона – појаснио је Липован.

Посетиоци имају прилику и да боље упознају сталну изложбу кроз стручна вођења, као и да погледају три актуелне изложбе. У салону је изложба младог уметника из Новог Сада Константинаса Петровића, ту је и изложба макета студената Архитектонског факултета из Темишвара, док је у сувенирници и изложба ликовних радова младих уметника из Новог Сада „Ан нон артист“.

А.Ђ.

 

pregledi-(1)

Превентивни прегледи грађана у недељу, 19. маја, осим у Општој болници биће организовани и у Дому здравља. Како је истакла др Биљана Марковић, директорица, од 8 до 17 сати грађани ће моћи да дођу у амбуланту у Светосавској 53 и преконтролишу своје здравље.

-Наши лекари обавиће такозвани клинички преглед који подразумева да пацијента лекар послуша, да му измери крвни притисак, а биће рађен и ЕКГ. Када преглед буде завршен грађани код којих постоји потреба биће послати у Болницу да им се уради лабораторија и ултразвучни преглед, а добиће и смернице од лекара  – сазнајемо од др Марковић.

Превенција и рана дијагностика од кључног су значаја за позитиван исход лечења сваке болест.

 

tkmicenje-ples-(9)

Први плесни фестивал „Денсинг старс“ окупио је 16 клубова из наше земље са око 500 учесника. Организатор је удружење спортског плеса „Ритмик“, а према речима Мирне Крнић, организаторке такмичења у хали Спортског центра „Језеро“  надметање обухвата разне врсте модерног плеса, акро, хип-хоп, џез и стрит стил, мажурет…

-Из удружења „Денс Н Соул“ из Кикинде учествује око 120 плесача, а из нашег града имамо још представника. Оцењивање је поверено трочланом стручном жирију који ће оцењивати плесне тачке деце од четири до па до јуниора и сениора који имају више од  20 година –  сазнали смо од Мирне Крнић.

На сцени се смењују плесачи из Сомбора, Суботице, Бачког Петровог Села, Сенте, Зрењанина, Београда, а најбоље очекују вредне новчане и робне награде.

A.Ђ.

Poljoprivredni sajam 1

Међународни сајам пољопривреде који ове године окупља више од 1.200 излагача из 40 земаља и Србије, биће одржан од данас, 18. до 23. маја на новосадском сајму, а у фокусу ће бити одржива пољопривреда. Како је најављено, у оквиру сајма биће одржано више од 40 догађаја.

Сајам се одржава 91. пут, а посетиоце очекује презентација најновијих техничких и технолошких достигнућа у аграру, примене науке у пољопривреди, изложба органске хране, као и оне са ознакама географског порекла, богатство домаћег генофонда, најсавременија пољопривредна механизација, производи и услуге из најудаљенијих крајева света. Најактуелније теме из области аграра биће обрађене кроз стручне скупове, округле столове, едукације и презентације, са посебним освртом на унапређење знања и примере добре праксе. Пословна окупљања, подразумевају и сустрете са привредним, научним и политичким делегацијама, али и директне састанке привредника из целог света.

 

 

Други дан сајма односно недеља доноси занимљиве теме међу којима је и презентација сензора и робота у савременој пољопривреди, а амбасада Немачке представиће примере регионалне сарадње оквиру дијалога о пољопривредној политици Немачка – Југоисточна Европа. За понедељак је најављена конференција о обновљивим изворима енергије и одрживој пољопривреди из перспективе корисника, а биће речи и о томе како пребродити сушну годину са практичним саветима за успешну жетву. Организатор ове конференције је Институт за ратарство и повртарство – Институт од националног значаја за Србију.

Дан добављача – Агробизнис 2024. најављен је за уторак 21. мај и на конференцији ће се говорити о финансирању раста – перспективама и могућностима за прехрамбену индустрију. Пословни састанци (Б2Б) пољопривредника и компанија заказани су за послеподне, а организатор је Развојна агенција Војводине.

Четвртак, 23. мај, организатори су најавили као „Дан сточара“ и планиран је Уводни састанак ЕУ твининг лајт пројекта за сектор живинарства, затим панел „Сточарство од њиве до трпезе“, као и презентација програма за пчеларство који организује Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде. Биће представљен и почетак ЕУ пројекта за отварање тржишта ЕУ за извоз свежег меса живине и јаја, а говориће се и о значају прераде млека и меса на малим пољопривредним газдинствима у АП Војводини.

Сајам ће бити одржан у затвореном и отвореном простору Новосадског сајма, Конгресни центар „Мастер“, Европска унија је партнер Сајма, генерални спонзор Глобос осигурање, златни спонзор је Ал Дахра, а банка партнер је Банка Поштанска штедионица. Радно време Сајма је од 9 до 19 сати.

vatrogasci-vozila

Пожар на градској депонији у надлежности ФЦЦ избио је данас у 11.30 сати. Тада је и пријављен Ватрогасно-спасилачкој јединици, која је одмах са три возила за гашење пожара и људством, изашла на терен. Пожар је захватио 400 квадратних метара површинског слоја у централном делу депоније. Врло брзо je локализован и у 14.30 часова ликвидиран.

– Запослени на депонији покушали су сами да гасе пожар. Један радник је лакше повређен јер се нагутао дима. Након прегледа у Општој болници пуштен је  кући – сазнајемо у Полицијској управи Кикинда.

Узрок се истражује и процењује се настала штета. О пожару је обавештено Основно јавно тужилаштво у Кикинди којем ће се доставити извештај о свим утврђеним околностима.

A.Ђ.

tehnicka

Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управе, националне мањине и националне заједнице одобрио је средства Техничкој школи за прву фазу санације шест санитарних чворова на три спрата школе. Она ће обухватити замену водоводних и канализационих цеви и санацију три санитарна чвора, сазнајемо од директорице Миланке Халиловић.

-Зграда је изграђена пре 60 година и ниједном није урађена овако обимна санација санитарних чворова и цеви које су дотрајале и у лошем су стању. Врата и прозори на тоалетима су стари колико и школа, оштећени су и пропали су од влаге. Стога је и било важно  да се обезбеде средства за ове радове. Значајну помоћ имали смо од покрајинске посланице Станиславе Хрњак посебно ако се узме у обзир да је за средње школе у Војводини опредељено  укупно 45 милиона динара и да је само седам школа добило финансијску подршку на овом конкурсу – истакла је Миланка Халиловић.

Друга фаза радова обухватиће комплетну санацију још три санитарна чвора и за њу је потребно 4, 3 милиона динара, за шта ће средства бити обезбеђена у наредном периоду. Техничка школа има 700 ученика и највећа је у северном Банату.

А.Ђ.

plesaci-najava-(2)

Удружење спортског плеса „Ритмик“ у суботу, 18. маја, домаћин је првог такмичење „Денсинг старс“ на ком ће учествовати 16 плесних клубова. Како је истакла Мирна Крнић, организаторка такмичења плесно надметање биће одржано  у хали Спортског центра „Језеро“. Свечано отварање је у 10.30, а од 11 часова почињу такмичења.

-Заједно са нашим удружењем „Денс Н Соул“ из Кикинде, на сцени ће бити више од 500 плесача које ће оцењивати трочлани стручни жири. Надметање је у разним стиловима плеса, а учесници имају од четири до 20 година. Практично од преподнева до касних вечерњих сати све ће бити у знаку плеса –  додала је наша саговорница.

Најбоље очекују вредне новчане и робне награде. Посетиоци ће, између осталог, моћи да виде модеран плес, акро, хип-хоп, џез и стрит стил, мажурет.  Улазак се наплаћује 300 динара.

rts-kros-(1)

Малишани из кикиндских вртића учествовали су на 34. кросу РТС-а „Кроз Србију“. У дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско трговинске школе, у трци коју подржава Мнистарство просвете, надметало се 470 деце, а најбољима су уручене дипломе. У категорији девојчица прва је била Хана Жувела из „Плавог чуперка“.

-Није ми било тешко. Волим да трчим и прошле године била сам прва. Трчала сам без патика, на половини трке су ми спале са ногу – сазнали смо од Хане.

Међу дечацима најбржи био Тадија Малогајски из „Бамбија“.

-Није било лако, сви моји другари су јако брзи. Тренирам фудбал и сваког дана трчим. Драго ми је што сам први – рекао нам је Тадија.

Друго место освојила је Нера Јовић и трећа је била Тамара Тифенбах обе из вртића „Мики“. Вицешампионско место у трци дечака је Лазар Живановић из вртића „Мики“, док је треће освојио Јован Жигић из „Плавог чуперка“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Ово је други Крос РТС-а у овој години ком се прикључила наша установа. Важно нам је да се деца учествују у спортским активностима у оквиру којих развијају моторику,  уче се спретности, фер плеју. Сви су победници и најважније је да осете радост трчања – рекао је Дејан Ивановић, стручни сарадник педагог за физичко васпитање Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.

Малишане су са трибина бодрили њихови вршњаци, али и чланови Градског већа Валентина Мицковски и Драган Пецарски, као и директорица ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристина Дрљић.

-Крос РТС-а је једна од највећих атлетских манифестација и драго ми је што су део ње и  деца из наших вртића. У предшколском узрасту важна је физичка активност и бављење спортом јер их учи здравом начину живота  – напоменуо је Пецарски.

Крос РТС највећа је атлетска манифестација у Европи и широм земље подржали су је предшколци и ђаци.

A.Ђ.

error: Content is protected !!