Aleksandra Djuran

Otvoreni bazeni

Zbog najavljenih tropskih temperatura, rukovodstvo Sportskog centra „Jezero“ Kikinda, donelo je odluku da sezona otvorenih bazena u Kikindi i Banatskom Velikom Selu, umesto u subotu 22, počne u četvrtak, 20. juna.

U četvrtak 20, i  petak 21. i u subotu 22. juna godine, za sve posetioce ulazak će biti besplatan. Korisnici će moći da uživaju u otvorenim bazenima u Kikindi i Banatskom Velikom Selu i uslugama Sportskog centra „Jezero“.

Radno vreme otvorenih bazena u Kikindi i Banatskom Velikom Selu radnim danim i vikendom biće od 10 časova do 18 časova.

9a976e3c-74b2-4696-a27a-6486ae4ea5f6

Zbog složenosti i obima radova na rehabilitaciji raskrsnice Jovana Jovanovića Zmaja i Partizanske ulica će biti zatvorena za saobraćaj do 1. jula. Na pomenutoj deonici postavljaju se cevi za instalaciju budućeg semafora i gradi se atmosferska kanalizacija.

-Vremenske prilike odnosno neprilike prethodne nedelje, kada smo imali svakodnevne kiše usporile su radove. Isto tako ne možemo samo obnoviti asfaltne slojeve kolovoza, već se mora uraditi i noseći sloj od drobljenog kamena. Sva proširenja raskrsnice moraju se obaviti uz odgovarajuće konstruktivno rešenje, kao i da se ograde prefabrikovanim betonskim ivičnjacima – kaže Đorđe Klenanc, građevinski inženjer iz JP „Kikinda“.

Ove godine biće urađena rehabilitacija asfalta u ulici Jovana Jovanovića Zmaja od Bašaidskog druma do Mihajla Pupina u ukupnoj dužini 800 metara.

-Zbog otkrivenih oštećenja na kanalizaciji atmosferskih voda, moraju se obnoviti odnosno ponovo izgraditi delovi kolektora. Takođe, grade se i novi kolektori atmosferske kanalizacije koji će u narednoj godini biti iskorišćeni za rešavanje efikasnijeg odvođenja voda sa površina na strani ulice  Zmaj Jovine sa neparnim kućnim brojevima – napomenuo je naš sagovornik.

Rehabilitacijom parkinga u pomenutoj ulici, u ukupnoj dužini od 1.100 kvadrata biće obezbeđeno novih 65 parking mesta. Od Bašaidskog druma do Partizanske biće izgrađena 43 parking mesta, a od Bloka I do kućnog broja 162 planirana su 22 parking mesta.

A.Đ.

imre-sabo-najava-(2)

Narodna biblioteka „Jovan Popović” i Narodni muzej u subotu 22. juna u 19 časova pozivaju na otvaranje izložbe „Imre Sabo – život kroz objektiv” kao i predstavljanje istoimenog kataloga, koji obuhvata selekciju od 81 autorske fotografije.

-Fotografije predstavljaju njegov umetnički rad, od početka u Mokrinu, pa do najvažnijih reporterskih radova. Katalog počinje razgovorom, koji je sa Imreom vodio Mića Vujičić. To je iskrena ispovest o počecima, prvom fotoaparatu, prvom učitelju fotografije, o prvim profesionalnim fotografijama i nastajanju najtežih i najdramatičnijih fotografija tokom ratova devedesetih u bivšoj Jugoslaviji. Od hobija i amaterizma, Imre je postao vrhunski fotograf koji je radio za najveće svetske medije. Ovo je značajno za Zavičajno odeljenje jer je Imre hroničar istorije naše zemlje. Poslednji put u Kikindi, u Galeriji „Teri“, je imao izložbu 1989. godine i sada će prvi put svoja dela izložiti  u Narodnom muzeju – istakla je Milana Bajkin iz Narodne biblioteke.

Izdavač je Narodna biblioteka “Jovan Popović”, a sredstva za štampanje obezbedili su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

Izložba će u Narodnom muzeju Kikinda biti otvorena do 3. avgusta 2024. godine.

rashladjivanje-naslovna

Institut za javno zdravlje  „Batut” izdao je upozorenje da u periodu od 19. do 22. juna postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa u većem delu Srbije. Tada će temperature biti u kategoriji „veoma opasne pojave”. Vrh toplotnog talasa u narednom periodu očekuje 21. juna u Bečeju, Kikindi i Zrenjaninu, gde će temperature dostići 38 stepeni Celzijusa.

-Do 21. juna prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha će biti u kategoriji veoma opasne pojave na teritoriji južnobačkog, severnobanatskog i srednjebanatskog okruga 21. juna,a u kategoriji opasne pojave u delovima severne, zapadne i centralne Srbije uperiodu od 19. do 21. juna” –  navodi „Batut”.

muzej-kamp-suvaca-(3)-(1)

Na prostoru Suvače u toku je letnji kamp za decu od 7 do 11 godina u organizaciji Narodnog muzeja. Tema je „Kad porastem biću umetnik“, a završava se u petak, 21. juna. Među 27 mališana koji početak raspusta provode stičući nova znanja je i Tijana Vukašinović.

-Radionice su zanimljive i vreme provedeno na kampu jako brzo proleti. Najzanimljivije mi je bilo kada smo pravili instrumente, kao i to što smo naučili puno dečijih igara kojima su se igrale naše bake i deke. Poseban utisak na mene je ostavilo lopta krpenjača – rekla je Tijana.

Petar Nikolin podelio je sa nama ono što je naučio o samoj Suvači.

-Nekada se brašno pravilo u Suvači. Da bi se žito samlelo donosilo se u ovaj mlin gde je uz pomoć konja koji su kretali u krug nastajalo brašno. Upoznao sam nove drugare i naučio sam puno o slikarstvu, muzici, književnosti – otkrio nam je Petar.

Kamp ove godine obeležava jubilej, 15 godina postojanja.

-Kamp je povezan sa tradicionalnim dečijim igrama i etnologijom, a naš prvenstveni cilj je da deca kroz igru i na zabavan način nauče nešto novo. Ujedno ovo je prilika da budu na Suvači i upoznaju se sa njenom namenom u prošlosti. Interesovanje osnovaca je bilo veliko, ali smo zbog prostora morali da ograničimo broj polaznika – istakla je etnolog Slavica Gajić.

Tokom kampa sa decom se družio Miloš Pušara, kustos istoričar iz Narodnog muzeja koji je govorio o muzici, sutra će od slikarke Ljubice Takačev  više saznati o slikarstvu, a u četvrtak ćre o književnosti odnosno omiljenim knjigama iz detinjstva govoriti Milana Grbić. Poslednjeg dana  biće upriličena izložba dečijih radova nastalih tokom  kampa.

A.Đ.

mala-matura-srpski-(2)

Malu maturu osmaci polažu, danas,  18, 19. i 20. juna. Test iz maternjeg jezika, koji se rešavao prvog dana, bio je primeren, ni suviše lak, ni suviše težak, saznali smo od osmaka Osnovne škole „Žarko Zrenjanin“.

-Mislio sam da će test biti teži, međutim kada sam počeo da čitam pitanja shvatio sam da na dobar deo njih znam odgovor. Bilo je dosta odlomaka iz književnosti, tako da je trebalo pažljivo čitati – saznajemo Danijela Kockara.

I Anja Maćiš sličnog je mišljenja.

-Meni su najteži bili osmi i deveti zadatak. Oba su se odnosila na gramatiku tako da se osmi odnosio na vrstu zavisne rečenice, a deveti na značenje padeža. Test sam solidno uradila  – kazala nam je Anja.

Ivana Janjetović dodaje da je najvažnije bilo pažljivi iščitati zadatke.

-Pitanja nisu bila preteška  i sva su se odnosila na poznato gradivo. Nadam se da ću i preostala dva testa uraditi dobro. Pored matematike polažem i istoriju – dodala je Ivana.

Polaganje ispita u svim školama počelo je na vreme. U sredu, 19. juna budući srednjoškolci polažu matematiku, a test iz izbornog predmeta je u četvrtak, 20. juna. Na teritoriji grada više od 400 učenika završilo je osmi razred i prvi dan male mature protekao je bez problema.

Preliminarni rezultati završnog ispita na nivou škole i portalu Moja srednja škola biće objavljeni u subotu, 22. juna. Učenici i njihovi roditelji imaju pravo na prigovor koji je moguće podneti neposredno u školi ili elektronskim putem. Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita biće 25. juna, popunjavanje liste opredeljenja je 26. i 27. juna elektronskim putem ili neposredno u matičnim osnovnim školama. Raspodela po srednjim školama i obrazovnim profilima je 2. jula.

A.Đ.

ets-obuka-talenti-(3)

Zahvaljujući organizaciji i podršci Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice deset učenika drugog i trećeg razreda Ekonomsko-trgovinske škole sa profesorkom Tanjom Radovanov učestvovali su na obuci za talentovane učenike srednjih škola. Od 3. do 8. juna u Andrevlju, na Fruškoj gori, osim Kikinđana, bili su i đaci Ekonomsko-trgovinske škole iz Senti i Muzičke škole iz Subotice.

Pored profesionalne orijentacije, međusobnog upoznavanja, saradnje i razmene iskustava i interesovanja, realizovana su različitih predavanja i radionice. U okviru sportske i radionice „Renesansa-Leonardo da Vinči“, javnog nastupa, izrade origamija i „Himne Andrevlja“, takmičenja „Ja imam talenat“ učenicima je pružena mogućnost da predstave svoje talente i kreativnost, škole i mesto odakle dolaze.

Raznovrstan program ovogodišnjeg kampa upotpunili su operska pevačica Senka Nedeljković, poseta Filozofski fakultet u Novom Sadu, obilazaka Patrijaršijskog dvora, Srpske pravoslavne bogoslovije, Saborne crkve Svetog Nikole na Trgu Branka Radičevića i Karlovačke gimnazije u Sremskim Karlovcima.

Učenici ističu da su sa kampa poneli izuzetno iskustvo, nova prijateljstva, ali i nadu da će ponovo budućnosti  biti u prilici da učestvuju na sličnoj obuci.

 

glass-475451_640

Zbog radova na vodovodnoj mreži, u utorak, 18. juna,  bez vode će od 9 do 12 sati ostati domaćinstva u Svetosavskoj ulici, od Žarka Zrenjanina do Đoke Radaka i Nemanjinoj ulici od Žarka Zrenjanina do Đoke Radaka. Ne isključuje se mogućnost proširenja na paralelnu ulicu, Nemanjinu i to  od ugla Žarka Zrenjanina do Đoke Radaka, od 9 do 12 časova.

Mole se potrošači da obezbede dovoljnu količinu za svoje potrebe.

 

matura-gimnazija-(1)

Đaci Gimnazije „Dušan Vasiljev“ nakon okupljanja u školskom dvorištu ponosno su prošetali Gradskim trgom i tako se pozdravili sa jednim i prigrlili deo života koji im predstoji u budućnosti. Učenica generacije je Jana Strajnić koja je završila prirodno-matematički smer.

-Školu sam predstavljala na takmičenjima iz biologije, hemije, matematike. Bila sam deo ekipe koja se uspešno bavila problem solvingom, tako da smo bili dva puta prvaci Srbije u rešavanju logičkih zadataka na nadmetanju Brainfinity. Trenirala sam plivanje tako da sam uspela da osvojim i medalju na republičkom takmičenju za školu – kaže Jana.

Sportistkinja generacije je Anja Garača, košarkašica.

-Od najranijeg detinjstva posvećena sportu, prvenstveno košarci tako da sam se više puta takmičila za školu. Osim nje, bila sam  i deo školskog rukometnog tima koji je bio veoma uspešan u našoj državi. I na studijama planiram da se bavim sportom jer je on deo mog života – dodala je Anja.

Ambasadorka generacije je Milica Savković, koja je deo školovanja provela na razmeni u Americi.

-Drago mi je što sam proglašena za ambasadora generacije i ovo je nagrada za trud koji sam uložila tokom četvorogodišnjeg školovanja. Smatram da je važno biti aktivan i u vanškolskim aktivnostima jer nas to čini bolji ljudima. Nastaviću da promovišem kako svoju srednju školu, tako i grad gde god da sam – rekla je Milica.

Društvenjak generacije titula je koja se dodeljuje od pre dve godine. Porodica Todorović nagrađuje učenika koji je bio najuspešniji iz društvenih nauka, a ove godine to je Ana Stojković.

 

-I sama sam iznenađena ovim priznanjem. Ove i prethodne godine osvojila sam dve nagrade na republičkom takmičenju iz psihologije i to treće i drugo mesto. Ovo je još jedan podstreka za dalje školovanje, ali i najlepši način da se završi srednja škola – precizirala je Ana.

Direktorica Mirjana Dražić istakla je da ove godine ispraćaju 86 maturanata.

-Kao i svaku i ovu generaciju pamtićemo po dobrom. Agilni i spremni da pomognu kako jedni drugima, tako i onima kojima je pomoć potrebna. Pojedinim od ovih đaka predavala sam još u osnovnoj školi i čast mi je što sam bila deo odrastanja svih naših maturanata – navela je Mirjana Dražić.

A.Đ.

 

dvd-takmicenje-(3)

Gradsko vatrogasno takmičenje održava se na fudbalskom stadionu FK „Borac“ u Iđošu. Učestvuje oko 300 takmičara iz svih dobrovoljnih vatrogasnih društava sa teritorije Grada Kikinde.

Željko Peić, komandant Gradskog vatrogasnog saveza istakao je važnost nadmetanja.

-Prvi put u istoriji imamo 270 takmičara, što je i najmasovnije takmičenje do sada. To je pokazatelj da svi stanovnici na teritoriji Kikinde, a naročito deca, imaju razvijenu svest o tome koliko je važno da deca i mladi budu članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava, da nauče da se snalaze u vanrednim situacijama, kao i da pomognu kada je to najpotrebnije. Na ovaj način učimo ih pravim vrednostima – istakao je Peić.

Takmičenje  je  otvorio Nebojša Jovanov, član Gradskog veća za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije.

-Nadmetanje je okupilo 27 ekipa iz Kikinde i svih devet sela. Važno je istaći da je u njima i 150 dece, tako da dobrovoljna vatrogasna društva ne treba da brinu u budućnosti. Lokalna samouprava je pouzdan partner društvima i, pored redovnog finansiranja, potrudićemo se da iznađemo i dodatna sredstva kako bi humani i hrabri sugrađani bili što bolje opremljeni – napomenuo je Jovanov.

Najviše takmičara je iz Mokrina, Sajana i Iđoša.

 

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!