Aleksandra Djuran

Otvoreni bazeni

Због најављених тропских температура, руководство Спортског центра „Језеро“ Кикинда, донело је одлуку да сезона отворених базена у Кикинди и Банатском Великом Селу, уместо у суботу 22, почне у четвртак, 20. јуна.

У четвртак 20, и  петак 21. и у суботу 22. јуна године, за све посетиоце улазак ће бити бесплатан. Корисници ће моћи да уживају у отвореним базенима у Кикинди и Банатском Великом Селу и услугама Спортског центра „Језеро“.

Радно време отворених базена у Кикинди и Банатском Великом Селу радним даним и викендом биће од 10 часова до 18 часова.

9a976e3c-74b2-4696-a27a-6486ae4ea5f6

Због сложености и обима радова на рехабилитацији раскрснице Јована Јовановића Змаја и Партизанске улица ће бити затворена за саобраћај до 1. јула. На поменутој деоници постављају се цеви за инсталацију будућег семафора и гради се атмосферска канализација.

-Временске прилике односно неприлике претходне недеље, када смо имали свакодневне кише успориле су радове. Исто тако не можемо само обновити асфалтне слојеве коловоза, већ се мора урадити и носећи слој од дробљеног камена. Сва проширења раскрснице морају се обавити уз одговарајуће конструктивно решење, као и да се ограде префабрикованим бетонским ивичњацима – каже Ђорђе Кленанц, грађевински инжењер из ЈП „Кикинда“.

Ове године биће урађена рехабилитација асфалта у улици Јована Јовановића Змаја од Башаидског друма до Михајла Пупина у укупној дужини 800 метара.

-Због откривених оштећења на канализацији атмосферских вода, морају се обновити односно поново изградити делови колектора. Такође, граде се и нови колектори атмосферске канализације који ће у наредној години бити искоришћени за решавање ефикаснијег одвођења вода са површина на страни улице  Змај Јовине са непарним кућним бројевима – напоменуо је наш саговорник.

Рехабилитацијом паркинга у поменутој улици, у укупној дужини од 1.100 квадрата биће обезбеђено нових 65 паркинг места. Од Башаидског друма до Партизанске биће изграђена 43 паркинг места, а од Блока И до кућног броја 162 планирана су 22 паркинг места.

А.Ђ.

imre-sabo-najava-(2)

Народна библиотека „Јован Поповић” и Народни музеј у суботу 22. јуна у 19 часова позивају на отварање изложбе „Имре Сабо – живот кроз објектив” као и представљање истоименог каталога, који обухвата селекцију од 81 ауторске фотографије.

-Фотографије представљају његов уметнички рад, од почетка у Мокрину, па до најважнијих репортерских радова. Каталог почиње разговором, који је са Имреом водио Мића Вујичић. То је искрена исповест о почецима, првом фотоапарату, првом учитељу фотографије, о првим професионалним фотографијама и настајању најтежих и најдраматичнијих фотографија током ратова деведесетих у бившој Југославији. Од хобија и аматеризма, Имре је постао врхунски фотограф који је радио за највеће светске медије. Ово је значајно за Завичајно одељење јер је Имре хроничар историје наше земље. Последњи пут у Кикинди, у Галерији „Тери“, је имао изложбу 1989. године и сада ће први пут своја дела изложити  у Народном музеју – истакла је Милана Бајкин из Народне библиотеке.

Издавач је Народна библиотека “Јован Поповић”, а средства за штампање обезбедили су Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе са верским заједницама.

Изложба ће у Народном музеју Кикинда бити отворена до 3. августа 2024. године.

rashladjivanje-naslovna

Институт за јавно здравље  „Батут” издао је упозорење да у периоду од 19. до 22. јуна постоје услови за појаву топлотног таласа у већем делу Србије. Тада ће температуре бити у категорији „веома опасне појаве”. Врх топлотног таласа у наредном периоду очекује 21. јуна у Бечеју, Кикинди и Зрењанину, где ће температуре достићи 38 степени Целзијуса.

-До 21. јуна прогнозиране вредности максималне дневне температуре ваздуха ће бити у категорији веома опасне појаве на територији јужнобачког, севернобанатског и средњебанатског округа 21. јуна,а у категорији опасне појаве у деловима северне, западне и централне Србије упериоду од 19. до 21. јуна” –  наводи „Батут”.

muzej-kamp-suvaca-(3)-(1)

На простору Суваче у току је летњи камп за децу од 7 до 11 година у организацији Народног музеја. Тема је „Кад порастем бићу уметник“, a завршава се у петак, 21. јуна. Међу 27 малишана који почетак распуста проводе стичући нова знања је и Тијана Вукашиновић.

-Радионице су занимљиве и време проведено на кампу јако брзо пролети. Најзанимљивије ми је било када смо правили инструменте, као и то што смо научили пуно дечијих игара којима су се играле наше баке и деке. Посебан утисак на мене је оставило лопта крпењача – рекла је Тијана.

Петар Николин поделио је са нама оно што је научио о самој Сувачи.

-Некада се брашно правило у Сувачи. Да би се жито самлело доносило се у овај млин где је уз помоћ коња који су кретали у круг настајало брашно. Упознао сам нове другаре и научио сам пуно о сликарству, музици, књижевности – открио нам је Петар.

Камп ове године обележава јубилеј, 15 година постојања.

-Камп је повезан са традиционалним дечијим играма и етнологијом, а наш првенствени циљ је да деца кроз игру и на забаван начин науче нешто ново. Уједно ово је прилика да буду на Сувачи и упознају се са њеном наменом у прошлости. Интересовање основаца је било велико, али смо због простора морали да ограничимо број полазника – истакла је етнолог Славица Гајић.

Током кампа са децом се дружио Милош Пушара, кустос историчар из Народног музеја који је говорио о музици, сутра ће од сликарке Љубице Такачев  више сазнати о сликарству, а у четвртак ћре о књижевности односно омиљеним књигама из детињства говорити Милана Грбић. Последњег дана  биће уприличена изложба дечијих радова насталих током  кампа.

А.Ђ.

mala-matura-srpski-(2)

Малу матуру осмаци полажу, данас,  18, 19. и 20. јуна. Тест из матерњег језика, који се решавао првог дана, био је примерен, ни сувише лак, ни сувише тежак, сазнали смо од осмака Основне школе „Жарко Зрењанин“.

-Мислио сам да ће тест бити тежи, међутим када сам почео да читам питања схватио сам да на добар део њих знам одговор. Било је доста одломака из књижевности, тако да је требало пажљиво читати – сазнајемо Данијела Коцкара.

И Ања Маћиш сличног је мишљења.

-Мени су најтежи били осми и девети задатак. Оба су се односила на граматику тако да се осми односио на врсту зависне реченице, а девети на значење падежа. Тест сам солидно урадила  – казала нам је Ања.

Ивана Јањетовић додаје да је најважније било пажљиви ишчитати задатке.

-Питања нису била претешка  и сва су се односила на познато градиво. Надам се да ћу и преостала два теста урадити добро. Поред математике полажем и историју – додала је Ивана.

Полагање испита у свим школама почело је на време. У среду, 19. јуна будући средњошколци полажу математику, а тест из изборног предмета је у четвртак, 20. јуна. На територији града више од 400 ученика завршило је осми разред и први дан мале матуре протекао је без проблема.

Прелиминарни резултати завршног испита на нивоу школе и порталу Моја средња школа биће објављени у суботу, 22. јуна. Ученици и њихови родитељи имају право на приговор који је могуће поднети непосредно у школи или електронским путем. Објављивање коначних резултата завршног испита биће 25. јуна, попуњавање листе опредељења је 26. и 27. јуна електронским путем или непосредно у матичним основним школама. Расподела по средњим школама и образовним профилима је 2. јула.

А.Ђ.

ets-obuka-talenti-(3)

Захваљујући организацији и подршци Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице десет ученика другог и трећег разреда Економско-трговинске школе са професорком Тањом Радованов учествовали су на обуци за талентоване ученике средњих школа. Од 3. до 8. јуна у Андревљу, на Фрушкој гори, осим Кикинђана, били су и ђаци Економско-трговинске школе из Сенти и Музичке школе из Суботице.

Поред професионалне оријентације, међусобног упознавања, сарадње и размене искустава и интересовања, реализована су различитих предавања и радионице. У оквиру спортске и радионице „Ренесанса-Леонардо да Винчи“, јавног наступа, израде оригамија и „Химне Андревља“, такмичења „Ја имам таленат“ ученицима је пружена могућност да представе своје таленте и креативност, школе и место одакле долазе.

Разноврстан програм овогодишњег кампа употпунили су оперска певачица Сенка Недељковић, посета Филозофски факултет у Новом Саду, обилазака Патријаршијског двора, Српске православне богословије, Саборне цркве Светог Николе на Тргу Бранка Радичевића и Карловачке гимназије у Сремским Карловцима.

Ученици истичу да су са кампа понели изузетно искуство, нова пријатељства, али и наду да ће поново будућности  бити у прилици да учествују на сличној обуци.

 

glass-475451_640

Због радова на водоводној мрежи, у уторак, 18. јуна,  без воде ће од 9 до 12 сати остати домаћинства у Светосавској улици, од Жарка Зрењанина до Ђоке Радака и Немањиној улици од Жарка Зрењанина до Ђоке Радака. Не искључује се могућност проширења на паралелну улицу, Немањину и то  од угла Жарка Зрењанина до Ђоке Радака, од 9 до 12 часова.

Моле се потрошачи да обезбеде довољну количину за своје потребе.

 

matura-gimnazija-(1)

Ђаци Гимназије „Душан Васиљев“ након окупљања у школском дворишту поносно су прошетали Градским тргом и тако се поздравили са једним и пригрлили део живота који им предстоји у будућности. Ученица генерације је Јана Страјнић која је завршила природно-математички смер.

-Школу сам представљала на такмичењима из биологије, хемије, математике. Била сам део екипе која се успешно бавила проблем солвингом, тако да смо били два пута прваци Србије у решавању логичких задатака на надметању Brainfinity. Тренирала сам пливање тако да сам успела да освојим и медаљу на републичком такмичењу за школу – каже Јана.

Спортисткиња генерације је Ања Гарача, кошаркашица.

-Од најранијег детињства посвећена спорту, првенствено кошарци тако да сам се више пута такмичила за школу. Осим ње, била сам  и део школског рукометног тима који је био веома успешан у нашој држави. И на студијама планирам да се бавим спортом јер је он део мог живота – додала је Ања.

Амбасадорка генерације је Милица Савковић, која је део школовања провела на размени у Америци.

-Драго ми је што сам проглашена за амбасадора генерације и ово је награда за труд који сам уложила током четворогодишњег школовања. Сматрам да је важно бити активан и у ваншколским активностима јер нас то чини бољи људима. Наставићу да промовишем како своју средњу школу, тако и град где год да сам – рекла је Милица.

Друштвењак генерације титула је која се додељује од пре две године. Породица Тодоровић награђује ученика који је био најуспешнији из друштвених наука, а ове године то је Ана Стојковић.

 

-И сама сам изненађена овим признањем. Ове и претходне године освојила сам две награде на републичком такмичењу из психологије и то треће и друго место. Ово је још један подстрека за даље школовање, али и најлепши начин да се заврши средња школа – прецизирала је Ана.

Директорица Мирјана Дражић истакла је да ове године испраћају 86 матураната.

-Као и сваку и ову генерацију памтићемо по добром. Агилни и спремни да помогну како једни другима, тако и онима којима је помоћ потребна. Појединим од ових ђака предавала сам још у основној школи и част ми је што сам била део одрастања свих наших матураната – навела је Мирјана Дражић.

А.Ђ.

 

dvd-takmicenje-(3)

Градско ватрогасно такмичење oдржава се на фудбалском стадиону ФК „Борац“ у Иђошу. Учествује oко 300 такмичара из свих добровољних ватрогасних друштава са територије Града Кикинде.

Жељко Пеић, командант Градског ватрогасног савеза истакао је важност надметања.

-Први пут у историји имамо 270 такмичара, што је и најмасовније такмичење до сада. То је показатељ да сви становници на територији Кикинде, а нарочито деца, имају развијену свест о томе колико је важно да деца и млади буду чланови добровољних ватрогасних друштава, да науче да се сналазе у ванредним ситуацијама, као и да помогну када је то најпотребније. На овај начин учимо их правим вредностима – истакао је Пеић.

Такмичење  је  отворио Небојша Јованов, члан Градског већа за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације.

-Надметање је окупило 27 екипа из Кикинде и свих девет села. Важно је истаћи да је у њима и 150 деце, тако да добровољна ватрогасна друштва не треба да брину у будућности. Локална самоуправа је поуздан партнер друштвима и, поред редовног финансирања, потрудићемо се да изнађемо и додатна средства како би хумани и храбри суграђани били што боље опремљени – напоменуо је Јованов.

Највише такмичара је из Мокрина, Сајана и Иђоша.

 

A.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!