Aleksandra Djuran

кориндјаси-2024-(6)

Градска кућа и ове године на Бадње вече, отворила је врата коринђашима који су шаљивим песмицама домаћинима су пожелели срећно Бадње вече, добро здравље и родну годину. Више стотина малишана стрпљиво је чекало да коринђају градоначелника Младена Богдана и његове сараднике. Заузврат су добили воће и слаткише.

Међу њима је био и дванаестогодишњи Вања Радин.

-Ја сам мали Бата, отворте ми врата, да вам видим јелку и пољубим ћерку – овако је Вања коринђао. -И прошле године био сам у Градској кући и свидело ми се како изгледа, па сам дошао опет. Коринђам у својој улици код комшија и сакупим пуно слаткиша. Овом обичају се највише радујем.

Анђела Мирков (14) такође, воли да коринђа.

-Прво дођем код градоначелника, а после тога идем у комшилук и код другара. Накупим слаткиша и трудим се да их распоредим, да их не поједем све за једно вече.

Коринђање је обичај који је опстао још једино на северу Баната, те је и наш задатак да га сачувао, рекао је овом приликом градоначелник Богдан.

-Важно нам је да коринђање преносимо на све генерације. Годину у Градској кући почињемо тако што дарујемо нашу децу. Деца нам уносе радост, али и дају мотивацију и снагу и енергију да у свим данима који нам долазе радимо још боље и више. – додао је први човек града.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Песмице које деца рецитују су шаљиве и кратке. Не постоји дете у Кикинди и околини које не зна бар две рецитације и радо коринђа. Неке од рецитација које се говоре старе су више од сто година. Преносе се са генерације на генерацију, а неке се и мењају сходно савременом добу.

А.Ђ.

паљење-бадњака-(2)

У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и упаљен. Донели су га коњаници и коњари са запрегама и фијакерима окићени храстовим гранчицама. Кум бадњака ове године био је Илија Рађеновћ, председник Кикиндског коњичког удружења.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Велика је част бити кум на најрадоснији хришћански празник. Представљам не само себе, него све чланове мог удружења, који, пре свега негују традицију. Сви смо се окупили и већ јутрос у пет сати кренули смо да сечемо бадњак. У повратку смо обишли пријатеље, пољопривреднике и чланове клуба. Неговање ове традиције свима нам је важно и истрајаћемо у томе – рекао је Рађеновић.

По бадњак је био и Жика Белеслин, члан Кикиндског коњичког удружења.

-Кренемо у раним јутарњим сатима и завршимо касно у ноћ. Посетили смо велики број породица и сви су нас дочекали са осмехом. По бадњак, са липицанерима Маром и Дравом и колима одлазим четврту годину заредом. Поштујем и волим ову традицију и на нама, млађима, је да је одржимо – истакао је Жика Белеслин.

Коњар Иван Ракић из Кикинде заједно са кумом Зораном Дивљаком из Руског Села, сином Николом и колегом Чедомиром Сивчевим, такође је на Градски трг донео бадњак.

-Личним примером морамо учити млађе какви су нам обичаји и традиција и како их поштовати. По мени, Бадњи дан и Божић су највећи и најрадоснији хришћански празник и важно га је обележити како доликује – навео је Ракић.

Свештеници Православне црквене општине честитали су окупљенима Бадњи дан и позвали их да са уношењем бадњака у своје куће унесу и мир.

Паљењу бадњака присуствовао је и градоначелник Младен Богдан, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски, народни посланик Миленко Јованов и њихови сарадници.

У цркви су грађани одлазили по бадњаке које су однели својим кућама, а ове године припремљено их је око две хиљаде. У исто време освећење и паљење бадњака организовано је и у храму Светих Козме и Дамјана.

А.Ђ.

бадњак-градска-куца-(5)

Куглашице Кике и градоначелник Младен Богдан са сарадницима унели су бадњак у Градску кућу. Како је истакао први човек града, бадњак је унет како би донео још више просперитета, здравља, благостања и мудрости.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Обичај је, одувек, да домаћин уноси бадњак у кућу који симболише огњиште. Ово је наше, градско, огњиште, око ког се окупљају сви наши суграђани. Да нам огњиште вечно живи и да нам донесе напредак уз поруку да нам из године у годину бадњак и Бадњи дан помогне у овим изазовним времена да имамо мудрости, снаге и стрпљивости да урадимо још боље и још веће ствари за наш град. Свим мојим Кикинђанима желим да у миру и благостању проведу овај свети дан – рекао Младен Богдан.

А.Ђ.

бадњак-02

Бадњи дан је дан који претходи најродаснијем хришћанском празнику Божићу. Обичај је  да у јутарњим сатима домаћин са синовима и унуцима одлази у шуму да по део храстовог стабла, бадњак.  Бадњак се сече бадњак са само три ударца секиром јер, верује се, то симболизује Свето тројство, те ће само тако одсечан бадњак бити благословен.
Он представља симбол храстових грана које је праведни Јосиф запалио кад је са Богородицом ушао у пећину у којој ће она донети на свет Богомладенца Исуса Христа. Наиме, кад су Богородица и њен заручник праведни Јосиф дошли из Назарета у Витлејем, све гостионице су биле пуне и нигде није било ниједног слободног кревета у ком би могли да преноће.

Породице које прослављају Божић по јулијанском календару у кућу на Бадње вече уносе сламу. Она симболички представља сламу на коју је Исус Христ положен по рођењу, а која га је заштитила од смрзавања.

Данас је и последњи дан поста па се припрема посна храна, а у нашем крају, чим падне мрак дочекују се коринђаши који домаћинма честитају Бадње вече, а заузврат добијају дарове.

На Бадњи дан се ништа не позајмљује из куће, а ако је шта раније позајмљено, то се тражи натраг, јер се не ваља да оно што припада кући буде ван ње на Божић. Ко се током године са неким завадио, на Бадњи дан треба да се помири, како би Христов рођендан провео у миру и љубави.

пејовиц-дрз-секретар
Државни секретар Министарства за бригу о породици и демографију, Радош Пејовић, заједно са градоначелником Младеном Богданом и в.д. директорицом Опште болнице др Весном Томин, посетио је Порођајно одељење кикиндске Болнице и уручио поклоне бебама рођеним ове године.
Током разговора са мајкама Пејовић је изразио задовољство што је Кикинда од почетка године богатија за осам новорођенчади. Подсетио је и на износе родитељских додатака који су за прво у  једнократнаој исплати од 500.000 динара, за друго дете 600.000 динара на 24 месечне рате од по 25.000 динара. За треће детеизнос је 2.280.000 динара, у 120 месечних рата од по 19.000 дин и за четврто дете је 3.180.000 динара, које се исплаћује на 120 рата по 26.500 динара. Овом приликом истакнуто је да родитељи деце рођене после 1. јануара 2024. године добијају додатни износ од 7.500 динара за опрему за дете, који се исплаћује уз родитељски додатак.
Пејовић је мајке информисао да под одређеним условима могу користити повољне кредите у Поштанској штедионици. На крају је упутио честитке свим мајкама, посебно истакавши мајку прве бебе, која је добила своје треће дете и долази из руралне средине. Нагласио је колико је важно подстицати останак младих у селима и очување локалних заједница
црква-топола-средјена-(1)

Унутрашњост цркве Светог Петра и Павла у Банатској Тополи је завршена. Подсетимо да су темељи цркве у улици Вука Караџића 12 изливени су у септембру 2023, уз благослов његовог високог преосвештенства митрополита банатског Никанора, и за годину и два месеца огроман посао је урађен.

-Чекамо, до Богојављења, да нам стигну царске и ђаконске двери, односно врата на иконостасу и унутрашњост је у потпуности завршена – сазнајемо од свештеник Александра Лекића. – У овој години очекује нас још да урадимо фасаду, да поставимо олуке и да изградимо малу салу.

Унутрашњост цркве, након што је украшен плафон и завршено поплочавање, красе иконе на платну које се постављају на зидове.

– Имали смо подршку благоверног народа, али и наше епархије. За свако место важна је православна светиња јер окупља народ. Свете Литургије су прве и последње суботе у месецу и увек има верника. Први пут ове године на Бадњи дан биће организовано сечење бадњака ујутро у 7.30 сати, а у 18 часова служиће се вечерња служба и биће паљен бадњак. На сам Божић вечерња Литургија и освећење чеснице биће у 15 сати. Ово је први пут за 235 година, колико постоји Банатска Топола, да се обележава Бадњи дан и Божић у православној цркви – каже наш саговорник.

Темељи, крст и црквена звона на храму су освештани и преостаје, пошто се све заврши, освећење саме цркве. Храм је изграђен у стилу једнобродне грађевине са торњем преслице. Медитерански је тип цркве и јединствена је у Банату.

А.Ђ.

 

 

сениор-4549099-1280

Нови услови за одлазак у пензију важе од 1. јануара, што значи да се граница за одлазак у старосну пензију код жена помера за два месеца, односно на 63 године и 10 месеци живота и најмање 15 година стажа.

Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа.

Закон прописује померање старосног услова за жене све до 2032. године, када ће услови за оба пола бити изједначени на 65 година живота и најмање 15 година стажа.

Осигураници пензионог фонда оба пола могу остварити право на пензију са навршених 45 година стажа, без обзира на године живота. За остваривање права на превремену старосну пензију од данас је потребно 40 година стажа или 60 година живота. У том случају се пензија трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто.

миклуц-градонацелник-(2)

Породицу Ивана Миклуца (34) из Иђоша, повређеног у несрећи у чоканској „Аутофлекс ливници“ посетио је градоначелник Младен Богдан. Овом приликом разговарао је са супругом повређеног Сузаном Миклуц и са троје њихове деце. Иван се и даље налази на лечењу у Клиничком центру Војводине и, према речима лекара, очекује га дуг опоравак.

Сузана је првом човеку града говорила о свакодневним изазовима са којима се суочава, укључујући бригу о деци, домаћинству и финансијским тешкоћама које су сада још израженије услед несреће.

-Разумемо колико је тешко носити се са оваквом ситуацијом, посебно када је реч о породици са децом. Град ће бити уз вас и учинити све да помогне да што лакше пребродите овај изазов- поручио је градоначелник Богдан.

Град ће урадити све да породица Миклуц што лакше преброди тешке тренутке и помогне породици.

-Сигуран сам да ће сви који могу такође помоћи. Наши суграђани су увек ту да се нађу другом у тешким тренуцима и невољи. Позивам све људе доброг срца да пруже помоћ овој породици и покажу солидарност, јер заједно можемо постићи доста, а наше мало може значити много – навео је Младен Богдан.

Жиро рачун на који може да се уплати помоћ је : 325-9300707519041-64 Сузана Миклуц.

деција-нгЈПГ

Тачно у подне, 31. децембра, одбројавајући последње секунде Старе, кикиндски малишани дочекали су Нову годину. На Градском тргу окупили су се у великом броју како би заједно са Деда Мразом и глумцима позоришта „Лане“ послали најлепшу слику из Кикинде.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Међу окупљенима је била и Тина Толимир која је уживала у представи „Новогодишњи квиз“.

-Био ми је један Деда Мраз који ми је донео и додатне поклоне. Добила сам лутку, пингвина, кућицу за лутке, као и украсну кућицу. Ту су били и слаткиши. Рекао ми је да сам била најбоља у доброти ове године – сазнали смо од Тине.

Да је Матија Терек био добар потврдио је и Деда Мраз.

-Добио сам слаткише, флашицу и перницу. Очекујем и ноћас Деда Мраза који ће ми током ноћи оставити поклон испод јелке. Добар сам ученик и сигурно ћу добити шта сам пожелео – открио нам је Матија.

Деца су уживала у својој прослави, добили су и слаткише и на крају и запевали са Деда Мразом и глумцима.

А.Ђ.

 

радијатор

У новогодишњој ноћи Јавно предузеће „Топлана“ грејање ће радити  до поноћи, сазнајемо од в.д. директора Душана Марјановића. И 1. јануара грејање ће бити продужено, до 22 сата.

-Као и сваке године, на сам дан дочека, продужићемо грејни дан. Многи наши корисници за дочек ће бити код куће, тако да ћемо и ми радити дуже. И првог дана Нове, 2025. године, изаћи ћемо у сусрет корисницима и грејати до 22 сата – истакао је Марјановић.

 

error: Content is protected !!