Aleksandra Djuran

полиција-муп

Припадници Министарства унутрашњих послова, УКП, Службе за сузбијање криминала и полицијских управа у Кикинди, Шапцу, Краљеву, Прокупљу, Ваљеву и Панчеву у сарадњи са Сектором пореске полиције, а по налогу надлежних тужилаштава, спровели су акцију у вези са откривањем пореских кривичних дела и ухапсили три особе, док ће против још седам бити поднете кривичне пријаве.

Због постојања основа сумње да су извршили кривична дела пореска утаја и пореска превара у вези са ПДВ-ом ухапшени су З. М. (36) из Мионице, као и одговорна лица „Фамилија Марке“, Н. В. (43) и „МДЕ ИТ Солутионс“ Л. И. (45). Кривична пријава у редовном поступку биће поднета против М. Л. (27), као и одговорних лица А. Ф. (44) „Екемекс“ Панчево, Н. Ј. (49) „ВС Трејд плус“, К. Ј. (34) и М. Р. (27) „Бифтек“, С. Ф. (24) „Комрент 015“ и Д. С. (45) „СД Милпекс“.

Осумњичени су, свако у оквиру својих пословних активности, у периоду од 2022. до 2023. године, на основу непријављеног промета робе широке потрошње, симулованих правних послова и неплаћања накнада за увоз производа који након употребе постају посебни токови отпада, избегли обрачун и плаћање пореских обавеза у укупном износу од 227.121.567 динара.

По налогу Трећег основног јавног тужилаштва у Београду, ухапшенима је одређено задржавање до 48 сати и они ће, уз кривичну пријаву, бити спроведени у надлежно тужилаштво.

 

струја-радови

У четвртак, 26. децембра, због радова на електро мрежи,  од 10 до 13 сати без струје ће остати домаћинства у улици Гаврила Принципа од М.Стојановића до Ж.Зрењанина (непарна страна).

У случају ранијег завршетка планираних радова, „Електродистривуција“ задржава право да укључи напајање корисника пре планираног времена . У случају лоших временских услова, радови се могу одложити.

уговори-енергетска-санација-(1)

Грађани којима су одобрена средства на конкурсу за енергетску ефикасност у Градској кући потписали су уговоре. Имали су могућност да конкуришу за девет различитих мера, које заједно субвенционишу локална самоуправа и Министарство рударства и енергетике. Вања Вујић из Мокрина средства је добио за куповину гасног котла.

-Имамо котао на чврсто грејање и захваљујући овој мери заменићемо га за гасни. Сада ћемо имати ефикасније грејање у кући. У наредним годинама потребно је да урадим и изолацију стамбеног објекта, конкурисаћу за средства и надам се позитивном исходу – сазнајемо од Вујић.
Средства за куповину гасног котла и пратеће опреме за централно грејање припала су и Милки Врбљанац из Руског Села.

-До сада смо имали гасне пећи у кући од 120 метара квадратних. Супруг и ја смо све старији и решили смо да уведемо централно грејање како би нам у свим просторијама било подједнако топло. Поздрављам ову меру која нам пуно значи – додала је Милка Врбљанац.

Како је истакао Никола Југин, енергетски менаџер из године у годину све је већа заинтересованост суграђана за овај конкурс. Мере се суфинансирају са 20 милиона динара, а средства је ове године добило 139 суграђана .

-Ово је четврта година како се расписује конкурс за енергетску санацију и грађани су осим за замену спољне столарије, у знатно већој мери аплицирали за уградњу и набавку котла на гас и цевне мреже односно радијатора и пратеће опреме за централно грејање, као и за изолацију и фасаду – сазнајемо од Југина.

Уговори су потписани са градоначелником Младеном Богданом који је, обраћајући се окупљенима, истакао да је овај програм један од најатрактивнијих за суграђане .

– У наредној години планирано је још више новца за ову намену како би куће и станови били што функционалнији– прецизирао је Богдан.

За четири године укупно 450 домаћинстава добило је бесповратна средства за улагање у енергетску ефикасност у својим домовима. Конкурс ће бити доступан и наредне године.

А.Ђ.

балет-кцк-(4)

Полазници Балетске школе Нови Сад, издвојеног одељења у Кикинди, предстојеће празнике суграђанима су честитали извођењем новогодишње бајке „Крцко Орашчић“ Петра Иљича Чајковског. На сцени Народног позоришта четрдесетак балерина и балетан били су цвеће, играчке, оловни војници, пахуље, виле, мишеви.

-Сваке године уочи Нове године и Божића приредимо концерт за родитеље и све љубитеље балета. Учествују сви наши полазници од припремног одељења до четвртог разреда основне балетске школе. Ове године, у духу празника, одлучили смо се за „Крцка Орашчића“ који је међу најпопуларнијим балетима на свету – рекла је Оливера Стојков, наставник корепетитор.

Септембра 1994. године први пут је отворена Балетска школа у тадашњем Дому омладине, тако да ове године она обележава три деценије континуираног рада, навео је в.д. директор Културног центра Марко Марковљев. Временом је прерасла у издвојено одељење Балетске школе у Новом Саду.

-Мало који град у нашој земљи може да се похвали да има издвојено одељење уметничке школе. Поносни смо што и данас негујемо ову уметности. Многи полазници, по завршетку наше, основне школе, завршила су средњу Балетску школу. Има их двадесетак што значи да је читава једна генерација новосадске школе из Кикинде – напоменуо је Марковљев.

Са полазницима раде наставнице балета предвођене Ингридом Војводић која је од самог почетка део ове школе.

А.Ђ.

 

роми-савет-(3)

Завршна седнице Националног савета ромске националне мањине у Србији у овој години организована је у нашем граду. Градоначелник Младен Богдан у свом кабинету приредио је пријем за делегацију поменутог Националног савета, након чега је одржан и радни састанак на коме је резимирана година на измаку, са освртом на планове у наредној години.

-Наш савет има 35 чланова из свих крајева наше земље од Бујановца до Суботице јер нам је циљ, приликом формирања листе био да заступимо Роме и Ромкиње из свих крајева Србије. Кикинда је локална самоуправа која служи као пример добре праксе када говоримо о унапређењу положају Рома. Овде су Роми интегрисали у локалну средину, добар део њих је запослен, има високо образовање, али имамо и студенте из Кикинде – истакао је Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне мањине.

Љиљана Михајловић, чланица Националног савета и директорка Канцеларије за инклузију АП Војводине, такође је напоменула значајан помак у Кикинди када су Роми у питању.

-Све што је држава препознала и стоји у Стратегији у Кикинди се примењује. Посебно смо поносни на чињеницу да је све више високо образованих Рома и Ромкиња у вашем граду и надам се да ће се овај тренд наставити – прецизирала је Љиљана Михајловић.

Члан Националног савета ромске националне мањине у Србији је и Жељко Раду, члан Градског већа.

-Пуно тога урађено је на унапређењу положаја ромске популације у нашем граду. Систематизовано је радно место координатора за ромска питања, показали смо да је Кикинда сигуран стратешки партнер организацијама различитог нивоа власти попут Националног савета, Сталне конференције градова и општина, немачкој организацији ГИЗ са којом радимо на економском и социјалном оснаживању Рома и Ромкиња. Ту је и помоћ у бесплатним уџбеницима и школском прибору за сву нашу децу јер нам је образовање најважније с обзиром на то да само образован Ром може обезбедити адекватан живот себи и својој породици – додао је Раду.

На самом почетку седнице госте је поздравио градоначелник Богдан, а скупу су присуствовали и Душан Попесков, председник Скупштине града и чланице Градског већа Маријана Мирков и Мелита Гомбар.

-Како би се Кикинда развијала потребно је да омогућимо једнаке могућности за све наше суграђане и у томе и успевамо. Константно радимо на побољшању положаја Рома и можемо да кажемо да су они једнаки са свим осталим становницима нашег града. Имамо велики број мера и програма који се односи на Роме, а у градској власти они имају свог достојног представника – навео је Богдан.

У Кикинди, према попису из 2022. године, живи 1.621 Ром. Како постоје велике миграције ове мањине, према информацијама са терена у нашем граду има 3.000 Рома.

А.Ђ.

 

полиција-муп

Припадници саобраћајне полиције Полицијске управе у Кикинди, искључили су из саобраћаја 44 возача који су управљали возилом под дејством алкохола и два возача који су управљали возилом под дејством психоактивних супстанци током међународне акције појачане контроле саобраћаја, која је од 16. до 22.децембра ове године спроведена у 31 европској држави чланици организације РОАДПОЛ (европска мрежа саобраћајних полиција).

Током акције, у службеним просторијама задржано је 18 возача који су управљали возилом са више од 1,20 промила алкохола у организму, од којих су два возача затечена да управљају возилом са више од 2,00 промила, што представља насилничку вожњу.

Током акције, припадници саобраћајне полиције контролисали су приблно 700 возила, а поред наведених прекршаја откривено је још 278 других прекршаја. С обзиром на предстојеће новогодишње и божићне празнике и велики број прослава, Министарство унутрашњих послова апелује на возаче да не управљају возилом уколико су конзумирали алкохол или психиоактивне супстанце. Такође апелујемо на возаче да вожњу прилагоде временским условима, имајући у виду појаву магле и најављене снежне падавине.

топлана-радови-топловод-(2)

Због санације хаварије у Микронасељу, данас од 10 часова без грејање ће остати корисници на следећим адресама: Јована Јовановића Змаја 144, 144А, 134, 134А и Јосифа Панчића 6 и 6А.

Из ЈП „Топлана“ саопштили су да се завршетак радова и нормализација грејања се очекује у вечерњим сатима.

саобрацајна-полиција-муп-2

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде. У три незгоде једна особа задобила је тешке телесне повреде, две особе задобиле су лаке телесне повреде, а у једној је причињена материјална штета. У незгодама је настала материјална штета у износу од 150.000 динара.
Саобраћајне незгоде су се догодиле због због радње возилом , а једна због вожње под дејством алкохола.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 23 учесника у саобраћају и издата су 142 прекршајна налога.

Истовремено, из саобраћаја су због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључена 22 возача, од којих је осам особа задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 47 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 15 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 83 остала прекршаја.

знр-канализација-(4)

Изградња фекалне канализације на Стрелишту и у Железничком Новом Реду била је тема на данашњем скупштинском заседању. Група мештана овог дела града присуствовала је седници, а градоначелник Младен Богдан, за скупштинском говорницом , обратио се и њима, али и оним становницима који нису били присутни, истакавши да су доведени у заблуду.

-Пре извесног времена у поштанским сандучићима житељи Стрелишта и Железничког Новог Реда добили су поруке, на папирићима, да ће са њима разговарати одборници Скупштине града у вези са изградњом фекалне канализације. На тим папирима није било потписа ко организује скуп, ни имена и презимена одборника, нити којој политичкој партији припадају. Део становника овог дела града позвао је нас, своје представнике у локалној самоуправи, како би чули о чему се ради и ко долази да разговара са њима јер су очекивали да се појаве одборници већине који одлучују и који могу да им помогну у решавању дугогодишњег проблема. Појаснили смо им да скуп организују одборници опозиције, који, из неког разлога, нису хтели то и да напишу. У назначено време за разговор дошла је неколицина мештана овог дела града и тек тада су видели да су их на разговор позвали одборници опозиционих политичких странака. Револтирани и огорчени због тога што су слагани и доведени у заблуду, питали су их кога они представљају и где су Младен Богдан, Никола Лукач, Дејан Пудар – истакао је први човек града.

Састанак су организовали Мирослав Панић, Небојша Цукић, Ивана Богосав и још неколицина опозиционих активиста.

-Њихова главна порука била је да морају да се сакупе, да потпишу петицију, да се организују и да протестују испред Градске куће, и да захтевају од локалне власти да им се изгради фекална канализација јер град има средстава за ту намену. Циљ је био да се подбуне наши суграђани како би се организовали скупови и демонстрације – истиче градоначелник Богдан.

А докле се стигло са решавањем овог проблема, још једном је појаснио Младен Богдан:

-Пројектна документација је завршена и налази се у Министарству заштите животне средине код ког смо конкурисали за средства. У буџету града нема довољно средстава за ову инвестицију и ми радимо све да новац обезбедимо како би и житељи Стрелишта и Железничког Новог Реда добили дуго обећавану фекалну канализацију – закључио је градоначелник Богдан и подсетио да је листа СНС-а на последњим изборима у овим деловима града освојила 82 одсто гласова од укупног броја изашлих на изборе.

пакетици-немацка-(2)

Ђацима Основне школе „Глигорије Попов“ у Руском Селу уручени су новогодишњи пакетићи. Дарови су обезбеђени захваљујући Момчилу Иванчевићу из Дрездена, Хуманитарној организацији „28. јун“, Српском културном центру, као и нашим људима на раду у Немачкој. Иницијатива да се пакетићи доделе баш овој школи потекла је од новинарке Драгане Старчевић Иванић, која је некада била ђак у Руском Селу, а сада живи и ради у Дрездену.

Пакетићима је обрадовано 160 ученика ,а директорица школе Александра Фелбаб захвалила је дародавцима на диваном гесту.

-Даривањем желимо да искажемо захвалност, љубав и осећај заједништва- истакла је Александра Фелбаб.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!