Aleksandra Djuran

policija-mup

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za suzbijanje kriminala i policijskih uprava u Kikindi, Šapcu, Kraljevu, Prokuplju, Valjevu i Pančevu u saradnji sa Sektorom poreske policije, a po nalogu nadležnih tužilaštava, sproveli su akciju u vezi sa otkrivanjem poreskih krivičnih dela i uhapsili tri osobe, dok će protiv još sedam biti podnete krivične prijave.

Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela poreska utaja i poreska prevara u vezi sa PDV-om uhapšeni su Z. M. (36) iz Mionice, kao i odgovorna lica „Familija Marke“, N. V. (43) i „MDE IT Solutions“ L. I. (45). Krivična prijava u redovnom postupku biće podneta protiv M. L. (27), kao i odgovornih lica A. F. (44) „Ekemeks“ Pančevo, N. J. (49) „VS Trejd plus“, K. J. (34) i M. R. (27) „Biftek“, S. F. (24) „Komrent 015“ i D. S. (45) „SD Milpeks“.

Osumnjičeni su, svako u okviru svojih poslovnih aktivnosti, u periodu od 2022. do 2023. godine, na osnovu neprijavljenog prometa robe široke potrošnje, simulovanih pravnih poslova i neplaćanja naknada za uvoz proizvoda koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada, izbegli obračun i plaćanje poreskih obaveza u ukupnom iznosu od 227.121.567 dinara.

Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšenima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, biti sprovedeni u nadležno tužilaštvo.

 

struja-radovi

U četvrtak, 26. decembra, zbog radova na elektro mreži,  od 10 do 13 sati bez struje će ostati domaćinstva u ulici Gavrila Principa od M.Stojanovića do Ž.Zrenjanina (neparna strana).

U slučaju ranijeg završetka planiranih radova, „Elektrodistrivucija“ zadržava pravo da uključi napajanje korisnika pre planiranog vremena . U slučaju loših vremenskih uslova, radovi se mogu odložiti.

ugovori-energetska-sanacija-(1)

Građani kojima su odobrena sredstva na konkursu za energetsku efikasnost u Gradskoj kući potpisali su ugovore. Imali su mogućnost da konkurišu za devet različitih mera, koje zajedno subvencionišu lokalna samouprava i Ministarstvo rudarstva i energetike. Vanja Vujić iz Mokrina sredstva je dobio za kupovinu gasnog kotla.

-Imamo kotao na čvrsto grejanje i zahvaljujući ovoj meri zamenićemo ga za gasni. Sada ćemo imati efikasnije grejanje u kući. U narednim godinama potrebno je da uradim i izolaciju stambenog objekta, konkurisaću za sredstva i nadam se pozitivnom ishodu – saznajemo od Vujić.
Sredstva za kupovinu gasnog kotla i prateće opreme za centralno grejanje pripala su i Milki Vrbljanac iz Ruskog Sela.

-Do sada smo imali gasne peći u kući od 120 metara kvadratnih. Suprug i ja smo sve stariji i rešili smo da uvedemo centralno grejanje kako bi nam u svim prostorijama bilo podjednako toplo. Pozdravljam ovu meru koja nam puno znači – dodala je Milka Vrbljanac.

Kako je istakao Nikola Jugin, energetski menadžer iz godine u godinu sve je veća zainteresovanost sugrađana za ovaj konkurs. Mere se sufinansiraju sa 20 miliona dinara, a sredstva je ove godine dobilo 139 sugrađana .

-Ovo je četvrta godina kako se raspisuje konkurs za energetsku sanaciju i građani su osim za zamenu spoljne stolarije, u znatno većoj meri aplicirali za ugradnju i nabavku kotla na gas i cevne mreže odnosno radijatora i prateće opreme za centralno grejanje, kao i za izolaciju i fasadu – saznajemo od Jugina.

Ugovori su potpisani sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom koji je, obraćajući se okupljenima, istakao da je ovaj program jedan od najatraktivnijih za sugrađane .

– U narednoj godini planirano je još više novca za ovu namenu kako bi kuće i stanovi bili što funkcionalniji– precizirao je Bogdan.

Za četiri godine ukupno 450 domaćinstava dobilo je bespovratna sredstva za ulaganje u energetsku efikasnost u svojim domovima. Konkurs će biti dostupan i naredne godine.

A.Đ.

balet-kck-(4)

Polaznici Baletske škole Novi Sad, izdvojenog odeljenja u Kikindi, predstojeće praznike sugrađanima su čestitali izvođenjem novogodišnje bajke „Krcko Oraščić“ Petra Iljiča Čajkovskog. Na sceni Narodnog pozorišta četrdesetak balerina i baletan bili su cveće, igračke, olovni vojnici, pahulje, vile, miševi.

-Svake godine uoči Nove godine i Božića priredimo koncert za roditelje i sve ljubitelje baleta. Učestvuju svi naši polaznici od pripremnog odeljenja do četvrtog razreda osnovne baletske škole. Ove godine, u duhu praznika, odlučili smo se za „Krcka Oraščića“ koji je među najpopularnijim baletima na svetu – rekla je Olivera Stojkov, nastavnik korepetitor.

Septembra 1994. godine prvi put je otvorena Baletska škola u tadašnjem Domu omladine, tako da ove godine ona obeležava tri decenije kontinuiranog rada, naveo je v.d. direktor Kulturnog centra Marko Markovljev. Vremenom je prerasla u izdvojeno odeljenje Baletske škole u Novom Sadu.

-Malo koji grad u našoj zemlji može da se pohvali da ima izdvojeno odeljenje umetničke škole. Ponosni smo što i danas negujemo ovu umetnosti. Mnogi polaznici, po završetku naše, osnovne škole, završila su srednju Baletsku školu. Ima ih dvadesetak što znači da je čitava jedna generacija novosadske škole iz Kikinde – napomenuo je Markovljev.

Sa polaznicima rade nastavnice baleta predvođene Ingridom Vojvodić koja je od samog početka deo ove škole.

A.Đ.

 

romi-savet-(3)

Završna sednice Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine u Srbiji u ovoj godini organizovana je u našem gradu. Gradonačelnik Mladen Bogdan u svom kabinetu priredio je prijem za delegaciju pomenutog Nacionalnog saveta, nakon čega je održan i radni sastanak na kome je rezimirana godina na izmaku, sa osvrtom na planove u narednoj godini.

-Naš savet ima 35 članova iz svih krajeva naše zemlje od Bujanovca do Subotice jer nam je cilj, prilikom formiranja liste bio da zastupimo Rome i Romkinje iz svih krajeva Srbije. Kikinda je lokalna samouprava koja služi kao primer dobre prakse kada govorimo o unapređenju položaju Roma. Ovde su Romi integrisali u lokalnu sredinu, dobar deo njih je zaposlen, ima visoko obrazovanje, ali imamo i studente iz Kikinde – istakao je Dalibor Nakić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine.

Ljiljana Mihajlović, članica Nacionalnog saveta i direktorka Kancelarije za inkluziju AP Vojvodine, takođe je napomenula značajan pomak u Kikindi kada su Romi u pitanju.

-Sve što je država prepoznala i stoji u Strategiji u Kikindi se primenjuje. Posebno smo ponosni na činjenicu da je sve više visoko obrazovanih Roma i Romkinja u vašem gradu i nadam se da će se ovaj trend nastaviti – precizirala je Ljiljana Mihajlović.

Član Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine u Srbiji je i Željko Radu, član Gradskog veća.

-Puno toga urađeno je na unapređenju položaja romske populacije u našem gradu. Sistematizovano je radno mesto koordinatora za romska pitanja, pokazali smo da je Kikinda siguran strateški partner organizacijama različitog nivoa vlasti poput Nacionalnog saveta, Stalne konferencije gradova i opština, nemačkoj organizaciji GIZ sa kojom radimo na ekonomskom i socijalnom osnaživanju Roma i Romkinja. Tu je i pomoć u besplatnim udžbenicima i školskom priboru za svu našu decu jer nam je obrazovanje najvažnije s obzirom na to da samo obrazovan Rom može obezbediti adekvatan život sebi i svojoj porodici – dodao je Radu.

Na samom početku sednice goste je pozdravio gradonačelnik Bogdan, a skupu su prisustvovali i Dušan Popeskov, predsednik Skupštine grada i članice Gradskog veća Marijana Mirkov i Melita Gombar.

-Kako bi se Kikinda razvijala potrebno je da omogućimo jednake mogućnosti za sve naše sugrađane i u tome i uspevamo. Konstantno radimo na poboljšanju položaja Roma i možemo da kažemo da su oni jednaki sa svim ostalim stanovnicima našeg grada. Imamo veliki broj mera i programa koji se odnosi na Rome, a u gradskoj vlasti oni imaju svog dostojnog predstavnika – naveo je Bogdan.

U Kikindi, prema popisu iz 2022. godine, živi 1.621 Rom. Kako postoje velike migracije ove manjine, prema informacijama sa terena u našem gradu ima 3.000 Roma.

A.Đ.

 

policija-mup

Pripadnici saobraćajne policije Policijske uprave u Kikindi, isključili su iz saobraćaja 44 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola i dva vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci tokom međunarodne akcije pojačane kontrole saobraćaja, koja je od 16. do 22.decembra ove godine sprovedena u 31 evropskoj državi članici organizacije ROADPOL (evropska mreža saobraćajnih policija).

Tokom akcije, u službenim prostorijama zadržano je 18 vozača koji su upravljali vozilom sa više od 1,20 promila alkohola u organizmu, od kojih su dva vozača zatečena da upravljaju vozilom sa više od 2,00 promila, što predstavlja nasilničku vožnju.

Tokom akcije, pripadnici saobraćajne policije kontrolisali su priblno 700 vozila, a pored navedenih prekršaja otkriveno je još 278 drugih prekršaja. S obzirom na predstojeće novogodišnje i božićne praznike i veliki broj proslava, Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na vozače da ne upravljaju vozilom ukoliko su konzumirali alkohol ili psihioaktivne supstance. Takođe apelujemo na vozače da vožnju prilagode vremenskim uslovima, imajući u vidu pojavu magle i najavljene snežne padavine.

saobracajna-policija-mup-2

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode. U tri nezgode jedna osoba zadobila je teške telesne povrede, dve osobe zadobile su lake telesne povrede, a u jednoj je pričinjena materijalna šteta. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 150.000 dinara.
Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog zbog radnje vozilom , a jedna zbog vožnje pod dejstvom alkohola.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 23 učesnika u saobraćaju i izdata su 142 prekršajna naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja su zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključena 22 vozača, od kojih je osam osoba zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 47 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 15 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 83 ostala prekršaja.

znr-kanalizacija-(4)

Izgradnja fekalne kanalizacije na Strelištu i u Železničkom Novom Redu bila je tema na današnjem skupštinskom zasedanju. Grupa meštana ovog dela grada prisustvovala je sednici, a gradonačelnik Mladen Bogdan, za skupštinskom govornicom , obratio se i njima, ali i onim stanovnicima koji nisu bili prisutni, istakavši da su dovedeni u zabludu.

-Pre izvesnog vremena u poštanskim sandučićima žitelji Strelišta i Železničkog Novog Reda dobili su poruke, na papirićima, da će sa njima razgovarati odbornici Skupštine grada u vezi sa izgradnjom fekalne kanalizacije. Na tim papirima nije bilo potpisa ko organizuje skup, ni imena i prezimena odbornika, niti kojoj političkoj partiji pripadaju. Deo stanovnika ovog dela grada pozvao je nas, svoje predstavnike u lokalnoj samoupravi, kako bi čuli o čemu se radi i ko dolazi da razgovara sa njima jer su očekivali da se pojave odbornici većine koji odlučuju i koji mogu da im pomognu u rešavanju dugogodišnjeg problema. Pojasnili smo im da skup organizuju odbornici opozicije, koji, iz nekog razloga, nisu hteli to i da napišu. U naznačeno vreme za razgovor došla je nekolicina meštana ovog dela grada i tek tada su videli da su ih na razgovor pozvali odbornici opozicionih političkih stranaka. Revoltirani i ogorčeni zbog toga što su slagani i dovedeni u zabludu, pitali su ih koga oni predstavljaju i gde su Mladen Bogdan, Nikola Lukač, Dejan Pudar – istakao je prvi čovek grada.

Sastanak su organizovali Miroslav Panić, Nebojša Cukić, Ivana Bogosav i još nekolicina opozicionih aktivista.

-Njihova glavna poruka bila je da moraju da se sakupe, da potpišu peticiju, da se organizuju i da protestuju ispred Gradske kuće, i da zahtevaju od lokalne vlasti da im se izgradi fekalna kanalizacija jer grad ima sredstava za tu namenu. Cilj je bio da se podbune naši sugrađani kako bi se organizovali skupovi i demonstracije – ističe gradonačelnik Bogdan.

A dokle se stiglo sa rešavanjem ovog problema, još jednom je pojasnio Mladen Bogdan:

-Projektna dokumentacija je završena i nalazi se u Ministarstvu zaštite životne sredine kod kog smo konkurisali za sredstva. U budžetu grada nema dovoljno sredstava za ovu investiciju i mi radimo sve da novac obezbedimo kako bi i žitelji Strelišta i Železničkog Novog Reda dobili dugo obećavanu fekalnu kanalizaciju – zaključio je gradonačelnik Bogdan i podsetio da je lista SNS-a na poslednjim izborima u ovim delovima grada osvojila 82 odsto glasova od ukupnog broja izašlih na izbore.

paketici-nemacka-(2)

Đacima Osnovne škole „Gligorije Popov“ u Ruskom Selu uručeni su novogodišnji paketići. Darovi su obezbeđeni zahvaljujući Momčilu Ivančeviću iz Drezdena, Humanitarnoj organizaciji „28. jun“, Srpskom kulturnom centru, kao i našim ljudima na radu u Nemačkoj. Inicijativa da se paketići dodele baš ovoj školi potekla je od novinarke Dragane Starčević Ivanić, koja je nekada bila đak u Ruskom Selu, a sada živi i radi u Drezdenu.

Paketićima je obradovano 160 učenika ,a direktorica škole Aleksandra Felbab zahvalila je darodavcima na divanom gestu.

-Darivanjem želimo da iskažemo zahvalnost, ljubav i osećaj zajedništva- istakla je Aleksandra Felbab.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!