Kikinda je proteklog vikenda bila centar dečjeg sporta, osmeha i pozitivne energije zahvaljujući manifestaciji minirukometa organizovanoj pod sloganom „Cela Srbija igra minirukomet”. Ovaj sportski događaj okupio je čak 23 ekipe sa 170 učesnika koji su kroz igru, druženje i sportsko nadmetanje pokazali koliko je važno ulagati u najmlađe i razvijati ljubav prema sportu od najranijeg uzrasta. Tereni su tokom celog dana bili ispunjeni dečjom grajom, navijanjem roditelja, podrškom trenera i nastavnika, ali pre svega iskrenom radošću mališana koji su s velikim ponosom nosili boje svojih klubova i škola. Upravo ta atmosfera zajedništva, prijateljstva i sportskog duha bila je najveća pobeda ovog događaja.
Na manifestaciji su učestvovali: MRK Kikinda, ŽORK Kikinda, Crvena zvezda (Mokrin), ŽRK Partizan (Iđoš), kao i učenici kikindskih osnovnih škola: „Jovan Popović”, „Vuk Karadžić”, „Sveti Sava”, „Đura Jakšić”, potom „Slavko Rodić” (BVS), „Milivoj Omorac” (Iđoš), „Dositej Obradović” (Bočar) i „Dr Đorđe Joanović“ (Novo Miloševo). Prisustvo velikog broja ekipa i dece još jednom je pokazalo da minirukomet zauzima sve značajnije mesto u sportskom životu Kikinde i Srbije.
Minirukomet predstavlja prvi korak dece ka ozbiljnijem bavljenju sportom, ali i mnogo više od same igre. Kroz ovakve manifestacije mališani razvijaju timski duh, disciplinu, odgovornost, međusobno poštovanje i stiču nova prijateljstva. Upravo zbog toga organizatori ističu da je osnovni cilj događaja promocija zdravih stilova života, fizičke aktivnosti i sportskih vrednosti među decom školskog uzrasta.
Posebnu draž manifestaciji dali su brojni roditelji i prijatelji sporta koji su tokom celog dana bodrili najmlađe rukometaše i rukometašice. Svaki pogodak, uspešna odbrana ili lep potez bili su ispraćeni aplauzima i osmesima, dok su deca pokazala da rezultat nije u prvom planu, već druženje, igra i ljubav prema rukometu.
Veliku zaslugu za uspešnu organizaciju imaju treneri, profesori fizičkog vaspitanja, učitelji i sportski radnici koji svakodnevno rade sa decom i ulažu trud da rukomet približe najmlađima. Njihov rad i posvećenost prepoznati su upravo kroz veliki odživ učesnika i kvalitetnu atmosferu koja je krasila čitavu manifestaciju.
Slogan „Cela Srbija igra minirukomet” nosi snažnu poruku – da rukomet povezuje gradove, škole, klubove i generacije, stvarajući zdravo okruženje u kome deca rastu kroz sport. Kikinda je ovim događajem još jednom potvrdila da neguje sportsku tradiciju i da sa velikim entuzijazmom ulaže u budućnost rukometa. Na kraju dana, najvažniji rezultat nisu bili postignuti golovi, već zadovoljna i nasmejana deca koja su sa terena ponela nova prijateljstva, sportska iskustva i uspomene koje će dugo pamtiti. Upravo zbog toga ovakve manifestacije imaju neprocenjiv značaj za razvoj sporta i zajednice u celini. Kikinda je još jednom pokazala da sport ima moć da okupi ljude, inspiriše najmlađe i pošalje najlepšu moguću poruku – da kroz igru, zajedništvo i ferplej svi zajedno gradimo zdraviju i srećniju budućnost.
Zahvaljujemo se sponzorima Zelenom dragstoru i Fino integrino (Rusko Selo).
IZVOR: MRK Kikinda
Year: 2026
Međunarodni sajam poljoprivrede, koji traje do 21. maja, je i ove godine okupio više od 1.200 izlagača iz 40 zemalja i Srbije. Sajam se održava 93. put, a posetioci mogu da vide najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primenu nauke u poljoprivredi, izložbu organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremeniju poljoprivrednu mehanizaciju, proizvode i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta. Zahvaljujući Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj proizvođači sa teritorije grada, danas, 19. maja, besplatno su mogli da posete najveću agro manifestaciju u regionu.

-Novosadski sajam posetilo je 50 proizvođača i nosioca poljoprivrednih gazdinstava. Pored novih sortimenata naši sugrađani koji se bave poljoprivredom imali su priliku da se upoznaju sa najnovijim dostignućima i mehanizacijom. Cilj je da se u direktnom kontaktu sa proizvođačima što bolje iskoriste sredstva i subvencije koje dodeljuje lokalna samouprava – rekla je Miroslava Narančić, sekretarka pomenutog Sekretarijata.

Na štandu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam predstavlja se i naš grad. Zaposleni u Turističkoj organizaciji posetioce su pozvali da dođu u Kikindu i uvere se u odličnu turističku i gastronomsku ponudu, kao i da budu naši gosti za „Dane ludaje“.

A.Đ.
Maturanti sve četiri srednje škole, u četvrtak, 21. maja, uz zvuke iz Štrausove opere „Slepi miš”- kadril, tačno u podne, ispred Gradske kuće, zajedno sa profesorima, direktorima, ali i predstavnicima lokalne samouprave, uz ples će ispratiti jednu i započeti novu životnu etapu.
U najvećem sinhronizovanom plesu na svetu u okviru parade „Ples sa Evropom“, oko 300 srednjoškolaca poslaće najlepšu sliku iz našeg grada.

U Kikindi se maturantski ples organizuje već 19 godina, a za sve one koji završavaju srednju školu i njihove roditelje ovo je poseban dan. Na ovaj način Kikinda se ponovo pridružila evropskim gradovima širom kontinenta koji učestvuju u akciji „European Quadrille Dance Festival“.
U Srbiji su u prva četiri meseca poginula 34 pešaka i 22 vozača dvotočkaša, koji su i najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju, a Saobraćajna policija će od 18. maja, do 31. maja sprovoditi šestu centralnu akciju pojačane kontrole saobraćaja na putevima u Srbiji, usmerenu na otkrivanje prekršaja koje čine pešaci i vozači dvotočkaša.
Ministarstvo unutrašnjih poslova uputilo je apel na sve građane da poštuju saobraćajne propise, da budu odgovorni i dodatno oprezni, kako bi se sačuvali ljudski životi i smanjio broj saobraćajnih nezgoda, naročito onih sa najtežim posledicama.
“Posebno apelujemo na vozače motornih vozila da obrate dodatnu pažnju na pešake i dvotočkaše, smanje brzinu kretanja u zonama pešačkih prelaza, na mestima pojačane frekvencije pešaka, kao što su tržni centri i pijace, a na pešake i vozače dvotočkaša da poštuju saobraćajnu signalizaciju i koriste zaštitnu opremu”, navodi se u saopštenju MUP-a.
Zbog radova na električnoj mreži, danas, 19. maja, bez struje će od 10.15 do 11 sati biti ulica Kumanovska od Laze Kostića do Đure Daničića.
Takođe dans, od 12 do 14 časoova električne energije neće imati domaćinstva u ulicama Mihajla Pupina neparna strana od Svetosavske do Jovana Jovanovića Zmaja i Braće Tatića od Mihajla Pupina do Kosovske
JP „Kikinda“ poziva sugrađane da upoznaju pse za udomljavanje i podrže humanu akciju

JP „Kikinda“ organizovaće u subotu, 23. maja, drugi po redu Dan otvorenih vrata u prihvatilištu za pse, sa ciljem podizanja svesti o odgovornom vlasništvu i značaju udomljavanja napuštenih životinja.
Događaj će biti održan u periodu od 10 do 13 časova u prihvatilištu na adresi Topolski put broj 10, a svi zainteresovani građani imaće priliku da upoznaju pse koji čekaju novi dom, provedu vreme sa njima i dobiju sve informacije o postupku udomljavanja.
Iz JP „Kikinda“ ističu da je prvi Dan otvorenih vrata izazvao veliko interesovanje sugrađana, zbog čega su odlučili da nastave sa ovakvim aktivnostima koje imaju za cilj da što većem broju napuštenih pasa obezbede siguran i topao dom.
Organizatori podsećaju da je udomljavanje u potpunosti besplatno, a građane pozivaju da svojim dolaskom podrže ovu humanu akciju i pruže šansu psima iz prihvatilišta za bolji i lepši život.
Streličari kikindskog Apola nastupili su na „3D Kupu Srbije” (imitaciji lova), kojeg je, uz podršku Streličarskog saveza Srbije i Streličarskog saveza Vojvodine, organizovalo Streličarsko udruženje „Banatski zmajevi” iz Zrenjanina, na lokalitetu Babatovo, pokraj Tise, gađalo se prema 24 modela životinja s različitih udaljenosti i mesta, a senorka Kristina Pancel, u stilu goli luk, bila je treća, dok je veteran Ljubomir Zamurović bio drugi. Za Apolo još su nastupili: Snežana Zamurović, Tamara i Branislav Petkov.




Okončana je kuglaška sezona, a na samom kraju, na Prvenstvu Srbije za tandeme kuglašica, održanom u Beogradu, par Kike 0230: Aleksandra Bunghart/Snežana Šibul, stigao je do četvrtine finala, u kojem je bolji bio par novosadske Vojvodine.
Nadmetao se i drugi par članica kikindskog kluba: Nada Komanov/Ljiljana Frenc, koji je ispao u osmini finala.
D. P.
Članovi Karate kluba Feniks nastupili su minulog vikenda na dva takmičenja. U Kupu Srbije za kadete, juniore i seniore, u Novom Sadu, osvojili su osam medalja.
Borbe, kadeti: Ognjen Kamenović (srebro u kategoriji do 70kg), Selena Kličić (bronza, do 47kg), kate, kadeti: Nikola Skakić (zlato), Nataša Tatić (srebro), Filip Adamov i Mia Vašalić (bronze), muški kataški tim u uzrastu kadeta odnosno juniora: Stefan Sili, Stefan Slavevski, Nikola Skakić (srebro), ženski seniorski tim: Ljiljana Sabo, Lena Jakovljević, Jana Pantić (bronza).
Drugog dana vikenda na rasporedu je bio međunarodni „Dunav kup”, takođe u Novom Sadu, nastupili su takmičari iz: Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije, a Kikinđani su uzeli šest odličja.
U timskim borbama, pioniri Feniksa: Veljko Vidović, Damjan Kala, Milan Muidža, Luka Radin, Pavle Popović bili su bronzani, a u katama medalje su osvojili: Nataša Tatić (nade, srebro), Tara Majstorović (pionirka, bronza), Nikola Skakić, Milan Dragišić (nade, bronze), ženski pionirski kataški tim: Nikolija Dabović, Tija Lelig, Tara Majstorović (bronza).


D. P.
Opšta bolnica priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja je deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Cilj je rano otkrivanje promena na koži i očuvanje zdravlja stanovništva.
-Radilo se u dve ambulante i sugrađani su bili veoma zainteresovani. Pregledali smo 32 pacijenata. Cilj kampanje je da stanovništvo bar jednom godišnje preventivno pregleda kožu kako bi se na vreme otkrili eventualni melanomi i drugi oblici raka kože – istakao je dr Siniša Jolić, dermatovenerolog koji je obavljao preglede zajedno sa dr Milicom Agić. – Naša želja je da podignemo svest o raku kože jer je kampanja posvećena prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju raka kože. Više nije problem samo sunce kojem se izlažemo tokom leta, nego tokom čitave godine.

Ove godine fokus je na dezinformacijama o izlaganju suncu i o prevenciji raka kože koje kruže društvenim mrežama, posebno među adolescentima. Nedavni trendovi na platformama kao što su TikTok i Instagram pokazuju sve više obmanjujućih poruka koje podstiču rizična ponašanja poput namernih opekotina od sunca ili obeshrabrivanje upotrebe mera zaštite od sunca. Da bi se rešio ovakav izazov, kampanja Euromelanoma 2026 usvaja komunikacionu strategiju usmerenu na digitalne tehnologije i prema adolescentima i mlađim odraslima putem društvenih mreža.

-Godišnje u našoj Bolnici otkrijemo petnaestak osoba kod kojih dijagnostifikujemo melanom, a deset puta je više onih sa nemelanomskim tumorima. Na svakom pregledu radimo skrining kompletne kože i dermoskopske preglede, a sugrađanima su omogućeni i, zakazani, digitalni pregledi. Preventivno, rano, otkrivanje takozvanih „tankih“ melanoma je najvažnije. To je melanom koji u svom promeru nije veći od 0,8 do 0,9 milimetara. Ukoliko neko primeti da mladež raste, menja boju, krvari, zadaje bol neophodno je da se što pre javi dermatologu, kako bi obavio dermoskopiju – dodao je dr Siniša Jolić.
A.Đ.