Year: 2026

saobracajna-policija-mup-2-1

U Srbiji su u prva četiri meseca poginula 34 pešaka i 22 vozača dvotočkaša, koji su i najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju, a Saobraćajna policija će od 18. maja, do 31. maja sprovoditi šestu centralnu akciju pojačane kontrole saobraćaja na putevima u Srbiji, usmerenu na otkrivanje prekršaja koje čine pešaci i vozači dvotočkaša.

Ministarstvo unutrašnjih poslova uputilo je apel na sve građane da poštuju saobraćajne propise, da budu odgovorni i dodatno oprezni, kako bi se sačuvali ljudski životi i smanjio broj saobraćajnih nezgoda, naročito onih sa najtežim posledicama.

“Posebno apelujemo na vozače motornih vozila da obrate dodatnu pažnju na pešake i dvotočkaše, smanje brzinu kretanja u zonama pešačkih prelaza, na mestima pojačane frekvencije pešaka, kao što su tržni centri i pijace, a na pešake i vozače dvotočkaša da poštuju saobraćajnu signalizaciju i koriste zaštitnu opremu”, navodi se u saopštenju MUP-a.

struja-1

Zbog radova na električnoj mreži, danas, 19. maja, bez struje će od 10.15 do 11 sati biti ulica Kumanovska od Laze Kostića do Đure Daničića.

Takođe dans, od 12 do 14 časoova električne energije neće imati domaćinstva u ulicama Mihajla Pupina neparna strana od Svetosavske do Jovana Jovanovića Zmaja i Braće Tatića od Mihajla Pupina do Kosovske

 

Pas-4

JP „Kikinda“ poziva sugrađane da upoznaju pse za udomljavanje i podrže humanu akciju

JP „Kikinda“ organizovaće u subotu, 23. maja, drugi po redu Dan otvorenih vrata u prihvatilištu za pse, sa ciljem podizanja svesti o odgovornom vlasništvu i značaju udomljavanja napuštenih životinja.

Događaj će biti održan u periodu od 10 do 13 časova u prihvatilištu na adresi Topolski put broj 10, a svi zainteresovani građani imaće priliku da upoznaju pse koji čekaju novi dom, provedu vreme sa njima i dobiju sve informacije o postupku udomljavanja.

Iz JP „Kikinda“ ističu da je prvi Dan otvorenih vrata izazvao veliko interesovanje sugrađana, zbog čega su odlučili da nastave sa ovakvim aktivnostima koje imaju za cilj da što većem broju napuštenih pasa obezbede siguran i topao dom.

Organizatori podsećaju da je udomljavanje u potpunosti besplatno, a građane pozivaju da svojim dolaskom podrže ovu humanu akciju i pruže šansu psima iz prihvatilišta za bolji i lepši život.

strelicarstvo-1-Kristina-postolje

Streličari kikindskog Apola nastupili su na „3D Kupu Srbije” (imitaciji lova), kojeg je, uz podršku Streličarskog saveza Srbije i Streličarskog saveza Vojvodine, organizovalo Streličarsko udruženje „Banatski zmajevi” iz Zrenjanina, na lokalitetu Babatovo, pokraj Tise, gađalo se prema 24 modela životinja s različitih udaljenosti i mesta, a senorka Kristina Pancel, u stilu goli luk, bila je treća, dok je veteran Ljubomir Zamurović bio drugi. Za Apolo još su nastupili: Snežana Zamurović, Tamara i Branislav Petkov.

kuglanje-1

Okončana je kuglaška sezona, a na samom kraju, na Prvenstvu Srbije za tandeme kuglašica, održanom u Beogradu, par Kike 0230: Aleksandra Bunghart/Snežana Šibul, stigao je do četvrtine finala, u kojem je bolji bio par novosadske Vojvodine.

Nadmetao se i drugi par članica kikindskog kluba: Nada Komanov/Ljiljana Frenc, koji je ispao u osmini finala.
D. P. 

22-1-karate-1

Članovi Karate kluba Feniks nastupili su minulog vikenda na dva takmičenja. U Kupu Srbije za kadete, juniore i seniore, u Novom Sadu, osvojili su osam medalja.

Borbe, kadeti: Ognjen Kamenović (srebro u kategoriji do 70kg), Selena Kličić (bronza, do 47kg), kate, kadeti: Nikola Skakić (zlato), Nataša Tatić (srebro), Filip Adamov i Mia Vašalić (bronze), muški kataški tim u uzrastu kadeta odnosno juniora: Stefan Sili, Stefan Slavevski, Nikola Skakić (srebro), ženski seniorski tim: Ljiljana Sabo, Lena Jakovljević, Jana Pantić (bronza).

Drugog dana vikenda na rasporedu je bio međunarodni „Dunav kup”, takođe u Novom Sadu, nastupili su takmičari iz: Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije, a Kikinđani su uzeli šest odličja.

U timskim borbama, pioniri Feniksa: Veljko Vidović, Damjan Kala, Milan Muidža, Luka Radin, Pavle Popović bili su bronzani, a u katama medalje su osvojili: Nataša Tatić (nade, srebro), Tara Majstorović (pionirka, bronza), Nikola Skakić, Milan Dragišić (nade, bronze), ženski pionirski kataški tim: Nikolija Dabović, Tija Lelig, Tara Majstorović (bronza).

D. P.

euromelanoma-2026-(3)

Opšta bolnica priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja je deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Cilj je rano otkrivanje promena na koži i očuvanje zdravlja stanovništva.

-Radilo se u dve ambulante i sugrađani su bili veoma zainteresovani. Pregledali smo 32 pacijenata. Cilj kampanje je da stanovništvo bar jednom godišnje preventivno pregleda kožu kako bi se na vreme otkrili eventualni melanomi i drugi oblici raka kože – istakao je dr Siniša Jolić, dermatovenerolog koji je obavljao preglede zajedno sa dr Milicom Agić. – Naša želja je da podignemo svest o raku kože jer je kampanja posvećena prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju raka kože. Više nije problem samo sunce kojem se izlažemo tokom leta, nego tokom čitave godine.

Ove godine fokus je na dezinformacijama o izlaganju suncu i o prevenciji raka kože koje kruže društvenim mrežama, posebno među adolescentima. Nedavni trendovi na platformama kao što su TikTok i Instagram pokazuju sve više obmanjujućih poruka koje podstiču rizična ponašanja poput namernih opekotina od sunca ili obeshrabrivanje upotrebe mera zaštite od sunca. Da bi se rešio ovakav izazov, kampanja Euromelanoma 2026 usvaja komunikacionu strategiju usmerenu na digitalne tehnologije i prema adolescentima i mlađim odraslima putem društvenih mreža.

-Godišnje u našoj Bolnici otkrijemo petnaestak osoba kod kojih dijagnostifikujemo melanom, a deset puta je više onih sa nemelanomskim tumorima. Na svakom pregledu radimo skrining kompletne kože i dermoskopske preglede, a sugrađanima su omogućeni i, zakazani, digitalni pregledi. Preventivno, rano, otkrivanje takozvanih „tankih“ melanoma je najvažnije. To je melanom koji u svom promeru nije veći od 0,8 do 0,9 milimetara. Ukoliko neko primeti da mladež raste, menja boju, krvari, zadaje bol neophodno je  da se što pre javi dermatologu, kako bi obavio dermoskopiju – dodao je dr Siniša Jolić.

A.Đ.

sis

U okviru svečanog obeležavanja Gradske slave, letnjeg Svetog Nikole, u petak 22. maja od 19 sati u Narodnom pozorištu biće održan koncert sestara Gobović.

Muzički tandem koji izvodi tradicionalnu muziku čine bliznakinje Marina i Marija Gobović, koje su za svoj rad dobile zlatnu Medalju za zasluge Republike Srbije. Laureatkinje su brojnih nagrada i priznanja za očuvanje srpske izvorne muzike, doprinos kulturi, umetničko stvaralaštvo i rad sa najmlađima.[

Sestre Gobović su nastupale širom sveta od Amerike, Švajcarske, Rumunije, pa do Mađarske.

Koncert organizuju Grad Kikinda i Kulturni centar Kikinda.

jefimija-ples-senta

Studio plesa „Jefimija“ ostvario je veliki uspeh na Svetskom prvenstvu u plesu, koje je juče održano u Senti. Mlade plesačice nastupile su sa šest koreografija i još jednom potvrdile svoj talenat, predan rad i kvalitet.

Na takmičenju su osvojena četiri prva i dva druga mesta, a pored medalja stigle su i dve specijalne nagrade koje su dodatno obeležile nastup studija.

Koreografija „Here I Go“ obezbedila je plasman u Barseloni, dok je za koreografiju „Kalifornija“ osvojena besplatna kotizacija za takmičenje u Temišvaru, koje će biti održano 25. oktobra.

Iz Plesnog studija ističu da posebnu težinu ovim uspesima daje činjenica da su nagrade potvrđene na dva različita takmičenja i od strane različitih sudija, što je još jedan dokaz kvaliteta i rada mladih plesačica.

– To samo potvrđuje da su naše devojke svetske, a naše – poručili su ponosno iz „Jefimije“.

Veliku zahvalnost uputili su i roditeljima, koji su im, kako kažu, najveća podrška u svakom nastupu i takmičenju.

Iz „Jefimije“ su najavili da će 31. maja Studio plesa i folklorna sekcija održati završni koncert.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se dve saobraćajne nezgode u kojima su dve osobe zadobile lakše telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 20.000 dinara.

Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog radnje vozilom.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno su sankcionisana 134 učesnika u saobraćaju. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno je osam vozača, od kojih su četiri  zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 13 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 76 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 37 ostalih prekršaja.

error: Content is protected !!