Yеар: 2026

гимназија-глисиц-(6)

Министар за јавна улагања Дарко Глишић, у оквиру посете Кикинди, заједно са градоначелником Младеном Богданом и његовим сарадницима, обишао је зграду Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинске школе у којој је у току  свеобухватна реконструкција. Радови на једном од најзначајнијих образовних и културно-историјских здања у нашем граду су комплексни и било је непредвиђених околности.

-Више од 850 милиона динара уложиће се у овај образовни објекат и надам се да ће бити испоштован задати рок за завршетак, крај године. Помно пратимо како посао напредује, али никада не знате да ли ће доћи до непредвиђених околности с обзиром на то колико је ова установа стара. Већ сада размишљамо и о томе да се исходују све неопходне дозволе, као и да зграда буде опремљена новим намештајем и опремом – навео је министар Глишић.

Међу скелама, радницима и машинама које већ увелико мењају изглед старог објекта, министар је још једном послао јасну поруку, да је држава  озбиљно усмерила инвестиције ка северу Баната.

На градилишту је у току реконструкција крова, као и замена инсталација у учионицама, радови на зидовима и подовима, а како су истакли представници извођача радова, сада су и повољни временски услови за радове на фасади.  Реконструкција Гимназије, старе више од једног века, један је од највећих инфраструктурних пројеката у области образовања у овом делу Србије, подсетио је градоначелник Богдан:

-Свакодневно добијамо извештаје о напретку радова од извођача радова, али и од директора обе школе. Зграда у којој сваког дана борави око 700 средњошколаца стара је више од 120 година и до сада никада није била реконструисана у овом обиму. Када отпочну радови, неретко се наиђе на непредвиђене проблеме. Без обзира на све поменуто, верујем да ће све бити завршено у планираном року, како би се почетком године средњошколци две школе вратили у своје учионице.

Циљ је да Кикинда добије потпуно обновљен, модеран и функционалан објекат, али без губитка препознатљивог изгледа гимназије која представља један од симбола градског језгра. И унутрашњост ће бити потпуно модернизована, а школа ће по први пут добити и лифт, како би била приступачна и особама са инвалидитетом.

Овом приликом истакнуто је и да локална самоуправа има припремљену документацију за реконструкцију водоводне мреже.

-Ради се о једној петини водоводних цеви у граду и на свим селима и сигуран сам да ће нам Министарство за јавна улагања помоћи. Након изградње фабрике воде, неопходно је заменити све дотрајале цеви како би квалитет пијаће воде био још бољи – напоменуо је Младен Богдан.

стаса,-драгана-илијана-пријем-(4)

Младе суграђанке Сташа Радак, Илијана Лазичић и Драгана Гавриловић оствариле су успехе на републичком и регионалном нивоу, те је за њих пријем у Градској кући организовао градоначелник Младен Богдан.

 

Сташа Радак, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, освојила је прву награду у свирању саксофона на 31. Републичком такмичењу одржаном у Београду. Како истиче дуго се припремала за ово надметање, а у протеклом периоду освојила је и друга вредна признања.

-У петом разреду била сам концерту Николине Сувајџић, наставнице у Музичкој школи, која такође свира саксофон, и тада сам одлучила да и сама научим да свирам овај инструмент. Пуно труда и рада сам уложила спремајући се за такмичења, а ових дана положила сам и пријемни испит и од септембра ћу бити ученица средње Музичке школе „Исидор Бајић“ у Новом Саду – рекла је Сташа.

 

Илијана Лазичић, чланица Дечјег хора „Чуперак“ освојила је прво место на Међународном фестивалу „Распјеване пахуљице“, одржаном у Мркоњић Граду, а друга је била у Трсту где је учествовала на манифестацији „Ангел Воице“.

-Певала сам нумеру „Жеља“ по тексту Тоде Николетића, у аранжману Ладе Леша, а музику је урадила Светлана Милић. Јула прошле године почела сам да се такмичим на музичким фестивалима. Већ са пет година постала сам чланица хора „Чуперак“. Циљ ми је да будем још успешнија – додала је Ивана.

Драгана Гавриловић, ученица шестог разреда ОШ „1. Октобар“ из Башаида освојила је прво место на Републичком такмичењу из математике, одржаном у Београду.

-За такмичење ме је припремала мама, а од малена волим бројеве и математику. Од пет задатака на Републичком надметању један је био тежак, остале сам лако савладала. У математици највише волим геометрију – открила нам је Драгана.

Уз првог човека града, који је талентованим суграђанкама уручио поклоне, пријему су присуствовали и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Бојан Микалачки. Градоначелник Богдан пожелео им је да наставе да нижу овакве успехе:

-Честитам вам на постигнутим резултатима, а осим тога што сте на најбољи начин представиле себе, ви сте промовисале и свој град. У Градској кући увек ћете имати подршку и помоћ у свему што вам је неопходно да бисте биле још боље и успешније. Ови успеси нису дошли преко ноћи него је за њих био потребан предан рад и залагање.

А.Ђ.

ласте

Док многи беже из села, оне му се сваке године враћају – и то право из Африке. Сеоске ласте, неуморни путници који прелазе и до 6.000 километара, поново бирају домаћинства широм Србије у којима ће савити своја гнезда, а управо та домаћинства могу освојити вредне награде – чак тону кукуруза, пшенице или јечма.

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије по десети пут организује јединствено такмичење „Домаћинство које су ласте изабрале“, које је током година постало једно од најлепших и најнеобичнијих надметања у земљи.

У центру пажње нису ни трактори, ни приноси, већ – гнезда ласта. Што их је више у шталама и помоћним објектима једног домаћинства, веће су шансе за победу и вредне награде.

Прво место доноси тону кукуруза, друго тону пшенице, а треће тону јечма. Осим тога, сва домаћинства која имају макар једно активно гнездо улазе у посебно извлачење за саднице воћа вредне 24.000 динара.

Из ДЗППС поручују да су ласте најбољи показатељ здравог села и очуване природе, али упозоравају да их је из године у годину све мање. Савремена градња, нестанак стоке, пестициди и климатске промене озбиљно угрожавају ову птицу која је вековима живела уз човека.

– Веза између људи и ласта је невероватна. Када нас људи зову да пријаве домаћинство, често причају о ластама као о члановима породице – каже Вилмош Баркоци из ДЗППС.

За десет година трајања конкурса пријављено је више од 1.600 домаћинстава широм Србије, а организатори очекују да ће и ове године интересовање бити велико.

Пријаве су отворене до 29. маја путем формулара на сајту Друштва, као и телефонским путем радним данима од 9 до 17 часова. Победници ће бити проглашени 13. и 14. јуна на друштвеним мрежама организатора.

везивања-појаса

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 98 саобраћајних незгода у којима је погинуло једно, а повређено је 45 лица. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.

Сигурносни појас није само законска обавеза, већ и основна потреба за виши ниво безбедности свих учесника у саобраћају. Његова улога је да у случају саобраћајне незгоде, наглог кочења или судара спречи неконтролисано кретање тела унутар возила и ублажи последице повређивања.

Већ при мањим брзинама, тело услед силе инерције наставља кретање истом брзином којом се возило кретало пре судара. Без сигурносног појаса, возач и путници могу ударити у волан, командну таблу, ветробранско стакло или бити збачени из возила, што значајно повећава ризик од тешких повреда и смртног страдања.

– Посебно апелујемо на возаче и путнике да сигурносни појас користе на свим седиштима и на свим релацијама, без обзира на дужину путовања. Само неколико секунди потребно је да вежете појас, а управо те секунде могу спаситин живот – наводе у МУП-у.

марандап-матх-5247958

Центар за промоцију науке, под окриљем Министарства науке, технолошког развоја и иновација, у сарадњи са Математичким институтом САНУ, до 31. маја, организује манифестацију „Мај – месец математике“ (М3).

Манифестација се одржава 15. пут, а овогодишњи слоган је „Између нуле и јединице“.  Центар за стручно усавршавање, у сарадњи са Културним центром, прикључио се обележавању. У Галерији Културног центра до 22. маја посетиоци могу да погледају изложбу под називом „Квантни рачунари“.

Изложба је посвећена рачунарству, информатици и дигиталним технологијама, са посебним фокусом на податке, алгоритме и вештачку интелигенцију, као и на улогу савремених рачунара у обликовању будућности.

еко-фестивал-предсколаца-2026-(1)

Еко фестивал Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, 16. по реду, обележили су најмлађи који су плесали, певали и рецитовали, а све у циљу да скрену пажњу колико је колико је важно неговати и чувати планету Земљу.

-Еко тим наше установе, у који су укључени васпитачи од 2009. године окупља васпитаче који својим идејама, ентузијазмом и креативношћу осмишљавају и организују еколошке активности – рекла је васпитачица Невена Солеша, координаторка Еко тима. – Читаве школске године организују се акција, не пропуштамо да обележимо  и све значајне еколошке датуме.

Фестивал је круна свега што се дешава у вртићима, а ове године учествовало је 208 малишана.

-Жеља нам је да промовишемо екологију , ширимо еколошку свест и стварамо еколошке навике уз игру и дружење. Ове године предмети настали у еколошким радионицама у вртићима продавани су по симболичној цени и сав новац биће уплаћен удружењу НУРДОР – додала је Солеша.

 

У дворишту Културног центра најпре су организоване еколошке радионице, док су децу која су наступала на бини имала подршку мама и тата, бака и дека који су их  поздравили аплаузима.

А.Ђ.

 

22673

Кикинда је протеклог викенда била центар дечјег спорта, осмеха и позитивне енергије захваљујући манифестацији минирукомета организованој под слоганом „Цела Србија игра минирукомет”. Овај спортски догађај окупио је чак 23 екипе са 170 учесника који су кроз игру, дружење и спортско надметање показали колико је важно улагати у најмлађе и развијати љубав према спорту од најранијег узраста. Терени су током целог дана били испуњени дечјом грајом, навијањем родитеља, подршком тренера и наставника, али пре свега искреном радошћу малишана који су с великим поносом носили боје својих клубова и школа. Управо та атмосфера заједништва, пријатељства и спортског духа била је највећа победа овог догађаја.
На манифестацији су учествовали: МРК Кикинда, ЖОРК Кикинда, Црвена звезда (Мокрин), ЖРК Партизан (Иђош), као и ученици кикиндских основних школа: „Јован Поповић”, „Вук Караџић”, „Свети Сава”, „Ђура Јакшић”, потом „Славко Родић” (БВС), „Миливој Оморац” (Иђош), „Доситеј Обрадовић” (Бочар) и „Др Ђорђе Јоановић“ (Ново Милошево). Присуство великог броја екипа и деце још једном је показало да минирукомет заузима све значајније место у спортском животу Кикинде и Србије.
Минирукомет представља први корак деце ка озбиљнијем бављењу спортом, али и много више од саме игре. Кроз овакве манифестације малишани развијају тимски дух, дисциплину, одговорност, међусобно поштовање и стичу нова пријатељства. Управо због тога организатори истичу да је основни циљ догађаја промоција здравих стилова живота, физичке активности и спортских вредности међу децом школског узраста.
Посебну драж манифестацији дали су бројни родитељи и пријатељи спорта који су током целог дана бодрили најмлађе рукометаше и рукометашице. Сваки погодак, успешна одбрана или леп потез били су испраћени аплаузима и осмесима, док су деца показала да резултат није у првом плану, већ дружење, игра и љубав према рукомету.
Велику заслугу за успешну организацију имају тренери, професори физичког васпитања, учитељи и спортски радници који свакодневно раде са децом и улажу труд да рукомет приближе најмлађима. Њихов рад и посвећеност препознати су управо кроз велики оџив учесника и квалитетну атмосферу која је красила читаву манифестацију.
Слоган „Цела Србија игра минирукомет” носи снажну поруку – да рукомет повезује градове, школе, клубове и генерације, стварајући здраво окружење у коме деца расту кроз спорт. Кикинда је овим догађајем још једном потврдила да негује спортску традицију и да са великим ентузијазмом улаже у будућност рукомета. На крају дана, најважнији резултат нису били постигнути голови, већ задовољна и насмејана деца која су са терена понела нова пријатељства, спортска искуства и успомене које ће дуго памтити. Управо због тога овакве манифестације имају непроцењив значај за развој спорта и заједнице у целини. Кикинда је још једном показала да спорт има моћ да окупи људе, инспирише најмлађе и пошаље најлепшу могућу поруку – да кроз игру, заједништво и ферплеј сви заједно градимо здравију и срећнију будућност.
Захваљујемо се спонзорима Зеленом драгстору и Фино интегрино (Руско Село).
ИЗВОР: МРК Кикинда

пољопривредни-сајам-(2)

Међународни сајам пољопривреде, који траје  до 21. маја, је и ове године окупио више од 1.200 излагача из 40 земаља и Србије. Сајам се одржава 93. пут, а посетиоци могу да виде најновија техничка и технолошка достигнућа у аграру, примену науке у пољопривреди, изложбу органске хране, као и оне са ознакама географског порекла, богатство домаћег генофонда, најсавременију пољопривредну механизацију, производе и услуге из најудаљенијих крајева света. Захваљујући Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој произвођачи са територије града, данас, 19. маја, бесплатно су могли да посете највећу агро манифестацију у региону.

-Новосадски сајам посетило је 50 произвођача и носиоца пољопривредних газдинстава. Поред нових сортимената наши суграђани који се баве пољопривредом имали су прилику да се упознају са најновијим достигнућима и механизацијом. Циљ је да се у директном контакту са произвођачима што боље искористе средства и субвенције које додељује локална самоуправа – рекла је Мирослава Наранчић, секретарка поменутог Секретаријата.

На штанду Покрајинског секретаријата за привреду и туризам представља се и наш град. Запослени у Туристичкој организацији посетиоце су позвали да дођу у Кикинду и увере се у одличну туристичку и гастрономску понуду, као и да буду наши гости за „Дане лудаје“.

А.Ђ.

матуранти-парада-(5)

Матуранти све четири средње школе, у четвртак, 21. маја, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”- кадрил, тачно у подне, испред Градске куће, заједно са професорима, директорима, али и представницима локалне самоуправе, уз  плес ће испратити једну и започети нову животну етапу.

У највећем синхронизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом“, око 300 средњошколаца послаће најлепшу слику из нашег града.

У Кикинди се матурантски плес организује већ 19 година, а за све оне који завршавају средњу школу и њихове родитеље ово је посебан дан. На овај начин Кикинда се поново придружила европским градовима широм континента који учествују у акцији „Еуропеан Qуадрилле Данце Фестивал“.

саобрацајна-полиција-муп-2-1

У Србији су у прва четири месеца погинула 34 пешака и 22 возача двоточкаша, који су и најугроженија категорија учесника у саобраћају, а Саобраћајна полиција ће од 18. маја, до 31. маја спроводити шесту централну акцију појачане контроле саобраћаја на путевима у Србији, усмерену на откривање прекршаја које чине пешаци и возачи двоточкаша.

Министарство унутрашњих послова упутило је апел на све грађане да поштују саобраћајне прописе, да буду одговорни и додатно опрезни, како би се сачували људски животи и смањио број саобраћајних незгода, нарочито оних са најтежим последицама.

“Посебно апелујемо на возаче моторних возила да обрате додатну пажњу на пешаке и двоточкаше, смање брзину кретања у зонама пешачких прелаза, на местима појачане фреквенције пешака, као што су тржни центри и пијаце, а на пешаке и возаче двоточкаша да поштују саобраћајну сигнализацију и користе заштитну опрему”, наводи се у саопштењу МУП-а.

error: Content is protected !!