Yеар: 2026

језеро-пливање-предсколци-(1)

Предшколци из свих кикиндских вртића и овог пролећа имају могућност да похађају Школицу пливања која се реализује у КСЦ „Језеро“. Захваљујући одличној сарадњи „Језера“, Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, ЈП „Аутопревоз“ и локалне самоуправе и ова генерација малишана кроз игру и дружење учи да плива.

-Пре пет година решили смо да Школицу пливања поделимо на два дела. Први је током јесени, а други на крају школске године – истакао је Мирко Кењало, шеф спорта и рекреације у „Језеру“. – Показало се да је овај принцип рада одличан јер успевамо да испунимо циљ да се деца упознају са базеном, да их научимо како да се понашају и која правила морају да се поштују како би се избегле све непријатности на базенима. Сваком предшколцу предочимо и које су то предности и зашто би требало да савладају бар основе пливања.

Обука за предшколце је бесплатна, навео је Дејан Ивановић, педагог за физичко васпитање у ПУ „Драгољуб Удицки“:

-Посете затвореном базену су важне јер деца уче како да се сналазе у води. Ове године више од 400 предшколаца научиће основе пливања и биће одлично припремљени за часове које ће имати у првом и другом разреду основне школе. Са децом раде стручњаци, професори физичког васпитања запослени у „Језеру“.

Школица пливања је традиција у нашем граду. Траје од самог отварања „Језера“, више од четири деценије, и много генерација је на овај начин научило да плива.

-Имамо отворене базене и у Кикинди и у Банатском Великом Селу и током лета велики број посетилаца. Школица је један од начина да наше најмлађе научимо да је пливање одлично за развој, али и уживање када дођу топли дани – додао је Кењало.

А.Ђ.

 

иуз

Амерички Стејт департмент објавио је документ „Унитед Статес Полицy то Промоте Регионал Стабилитy анд Просперитy ин тхе Wестерн Балканс“, којим дефинише приоритете Сједињених Америчких Држава према региону Западног Балкана у наредном периоду. У документу се Србија појављује као један од најважнијих регионалних партнера, док Вашингтон најављује покретање формалног стратешког дијалога са Београдом током 2026. године.

Нова стратегија фокусирана је на јачање регионалне стабилности, економску интеграцију, енергетску безбедност, борбу против корупције и смањење утицаја спољашњих актера, пре свега Русије и Кине. Истовремено, америчка администрација наглашава потребу за интензивнијом сарадњом са државама региона како би се убрзао њихов европски пут и подстакао привредни развој.

Посебну пажњу привлачи део документа у којем се наводи да ће САД током ове године организовати формалне политичке дијалоге са Србијом и Северном Македонијом. Реч је о механизму који у америчкој дипломатској пракси представља виши ниво институционалне комуникације и може отворити простор за ширење сарадње у области економије, енергетике и безбедности.

Документ Србију посматра као незаобилазан фактор регионалне стабилности и важног саговорника у решавању кључних питања Западног Балкана. Истовремено, Вашингтон наставља да подржава пројекте регионалног повезивања, развој инфраструктурних коридора и стварање јединственијег економског простора у региону, што Србији даје додатни значај као саобраћајном и енергетском чворишту југоисточне Европе.

Један од централних циљева стратегије јесте и смањење енергетске зависности региона од руских извора. У том контексту, САД најављују подршку новим енергетским пројектима, диверсификацији снабдевања и већем присуству западних компанија на тржишту Западног Балкана. Документ такође указује на намеру Вашингтона да понуди алтернативу кинеским инвестицијама и финансијским аранжманима који су последњих година постали значајан фактор у региону.

Када је реч о односима Београда и Приштине, америчка администрација понавља подршку дијалогу и спровођењу раније преузетих обавеза, оцењујући да је трајна нормализација односа један од предуслова дугорочне стабилности Западног Балкана.

Аналитичари оцењују да је најзначајнија порука документа управо намера Вашингтона да Србију укључи у интензивнији институционални дијалог, што представља сигнал да САД Београд виде као кључног регионалног партнера, а не као државу коју желе да заобиђу у креирању будуће политике према Балкану. Стратегија истовремено потврђује да ће питања енергетике, инфраструктурних инвестиција и геополитичког позиционирања остати у средишту америчко-српских односа у наредним годинама.

Извор: балканwатцх.цом

бајкери-1

Током претходне недеље у Републици Србији догодило се 677 саобраћајних незгода у којима је погинуло седам, а повређена су 334 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се пет саобраћајних незгода у којима је повређено пет особа.

С обзиром на то да је период године када се на путевима очекује већи број мотоцикала и мопеда из МУП-а подсећају возаче двоточкаша да је безбедност у саобраћају на првом месту. Коришћење заштитне кациге није само законска обавеза већ најважнија мера заштите која може спасити животе и значајно смањити последице саобраћајних незгода.

Важно је и да мотоциклисти користе заштитну опрему, буду видљиви на путу, поштују саобраћајне прописе, прилагоде брзину условима на путу и воде рачуна о другим учесницима у саобраћају.

-Апелујемо на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на бициклисте и мотоциклисте, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност често угрожена и најмањом непажњом – поручују у МУП-у.

полиција-опсте-(6)

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима је једна особа лакше повређена. У незгодама је настала материјална штета у износу од
200.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописне радње од стране возача и неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисано 168 учесника у саобраћају.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 13 возача, од којих су четири задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 9 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 59 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 88 осталих прекршаја.

стронгмен-зр1

Зрењанин је у суботу био домаћин 4. кола  Светске стронгмен Лиге шампиона. Овај спектакл био је и својеврсни увод пред предстојећи Стронгмен куп Лиге шампиона који ће се одржати у јулу у Новим Козарцима. Поново је овај спортски догађај окупио више стотина гледалаца на Тргу Слободе и дванаест такмичара из Гане, Белгије, Сједињених Држава, Бугарске, Летоније, Канаде, Мађарске, Немачке, Шведске, Француске, Финске, а ту је био и представник Србије Албин Хасановић.

У једној такмичарској сезони предвиђено је 16 кола, а ово које организују Драган Богојевић и његова ћерка Марина је једино са лиценцом и уједно једино у нашој држави. Финално такмичење предвиђено је да се одржи у Јужној Африци.

-Имали смо малу измену у односу на дисциплине које смо имали прошле године-каже  Марина Богојевић. -У питању је такозвани Херкулесов хват, потом, ту је било и гурање Пежоових џипова и као завршни микс свих дисциплину у којој такмичари, поред основног задатка снаге носе и четири девојке. Све то допринело је још већој атрактивности овог надметања.

Главни организатор Драган Богојевић се надовезао:

-Поред вучења камиона од 15 тона, ту су и ношење два кофера од по 145 килограма, 40 метара. Потом дизање балвана од 150 килограма на број понављања, а нарочито је занимљив Херкулесов хват, где је такмичар распет између два аута и треба што дуже да издржи у том положају. У Петој се гурају два велика Пежоа 10 метара и затим ношење такозваног јока, тежине око 400 килограма са четири девојке. Све дисциплине које сте видели у Зрењанину, имаћете прилику да видите и 25. јула на Светском купу Лиге шампиона који организујемо на  домаћем терену, у Новим Козарцима.

Драган Богојевић, познат и као „најјачи деда на свету” подвукао је да је за подршку спектаклу у Зрењанину захвалан тамошњој градској управи, а за предстојећи Куп у Козарцима, такође и Граду Кикинда.

– Двадесет две године смо имали Куп Европе, а од прошле године то је прерасло у Светски куп. Дакле, догађај у Козарцима подигли смо на светски ниво- задовољан је Богојевић.

Победу у коначком пласману на овом такмичењу у граду на Бегеју, овог пута је однео Патрик Еибел из Немачке, за само пола бода предности испред љубимца козарачке публике, тамнопутог Еванса Нане.

 

Н. С.

селаковиц-кцк-фасада-(5)

Поводом обележавања 41. године постојања и рада, данас, 25. маја, Културни центар организује низ програма.

Од 17.30 сати у Балетској сали биће организован Јавни час балетског струдија за одрасле. У 19 часова у Галерији Културног центраје отврање изложбе Уроша Цолића „Корење висина“, а у 19.30 сати у Великој сали је концерт хора „Атендите“ под управом професорке др Биљане Јеремић.

 

струја-2

У уторак, 26. маја због  радова на електричној мрежи без струје ће од 8 до 12.45 сати бити улице у Кикинди: Стевана Сремца од Милоша Великог до Шабачке, Браће Средојев од кућног броја 23 према крају улице, Вашариште, Марије Бурсаћ, Браће Опсенице, Мали Бедем, Шабачка од кућног броја 27 до Стевана Сремца, Душана Васиљева од Пере Сегединца до Стевана Сремца и
зграде на углу, Пере Сегединца од Душана Васиљева до Карађорђеве, Стевана Сремца од Шабачке до Душана Васиљева, Рускоселски пут, Карађорђева од Пере Сегединца до Стевана Сремца, Стевана Сремца од Душана Васиљева до Ивана Милутиновића, Ивана Милутиновића од Цара Душана до Стевана Сремца, Браће Арсенов, Милана Петровића, Пере Сегединца од Карађорђеве до Браће Арсенов, Веселина Кљајића, Косте Крнића, Стевана Сремца од Ивана Милутиновића до Браће Арсенов, Карађођева од Браће Богарошки до Пере Сегединца, Цара Душана од Карађорђеве до Ивана Милутиновића.

 

 

сајам-цориц

Компанија “Ћорић аграр” проглашена је за апсолутног шампиона 93. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, једног од најзначајнијих догађаја из области аграра у региону.

На свечаности „Вече шампиона“ министар пољопривреде проф. др Драган Гламочић и генерални директор Новосадског сајма Слободан Цветковић заједно су уручили највишу и најпрестижнију награду Новосадског сајма „Апсолутни лидер квалитета“ фирми „Ћорић аграр“ из Башаида.

Из ове компаније истичу да признање представља потврду дугогодишњег рада, посвећености и поверења које су годинама градили са својим купцима и партнерима.

Принтскрин инстаграм Ћорић Аграр

– Ово признање за нас представља много више од награде. Оно је потврда дугогодишњег рада, посвећености, поверења наших купаца и љубави према пољопривреди – поручили су из “Ћорић аграра”.

Током трајања сајма, штанд компаније привукао је велики број посетилаца, пословних партнера и пољопривредника, а из фирме су захвалили свима који су били део њихове сајамске приче и пружили подршку.

Посебну захвалност упутили су свом тиму, сарадницима и партнерима, нагласивши да је успех резултат заједничког рада и поверења које се гради годинама.

Овогодишњи Међународни пољопривредни сајам, окупио је више од 1.200 излагача из земље и иностранства, а посебан акценат био је стављен на савремене технологије у пољопривреди, сточарство, механизацију и прехрамбену индустрију.

Насловна фото: Принтскрин сајам.нет

узх

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду, ухапсили су и задржали до 48 сати М. Л. (22) из Новог Сада, због постојања основа сумње да је учинио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, пише НС уживо. 

Приликом претреса просторија које користи осумњичени пронађена је већа количина опојне дроге и то:

-марихуана 5 кг 410 грама и кокаин 34,65 грама.

Такође, пронађена је дигитална вагица, зип кесице за паковање, ватрено оружје – пиштољ „wалтер“ са припадајућим оквиром и муницијом.

Наведено хапшење је резултат наставка рада полицијских службеника ПУ у Новом Саду у борби против свих видова криминалитета као и показатељ високог нивоа посећености и професионализма.

нсуживо.рс

10000

Кикинда – Гледалаца: 100. Судија: Мате Нешић (Суботица). Стрелци: Адамовић 19, Гајинов 30, Ловрић 33. Жути картони: Кецман (ОФК Кикинда), Опарушић (Словен).

ОФК КИКИНДА: Видаковић, Зечевић, Чутовић, Молнар, Трифуновић, Лекај (Пашић), Белош (Степанчев), Милисављевић (Чудан), Вучетић (Кецман), Вујовић, Стојановић (Ћировић).

СЛОВЕН: Кожул, Босанац, Адамовић (Арсовић), Ценић (Марковић), Батало (Максимовић), Ћорковић, Гајинов, Опарушић, Ловрић, Станковић (Перошевић), Цветковић (Мојсиловић).

Румљани су читав посао одрадили у првом делу, у размаку од 14 минута.

Д. П.

error: Content is protected !!