Year: 2026

bolnica-dr-tomin-(4)

Ministarstvo za javna ulaganja finansira i rekonstrukciju Opšte bolnice, što je jedan od najznačajnijih projekata u oblasti zdravstva u ovom delu Vojvodine. Prilikom posete ministar Darko Glišić istakao je da je sve spremno za početak druge faze radova.

-Građevinski radovi koji su planirani u drugoj fazi, ne mogu da započnu dok se ne stvore uslovi da se pacijenti premeste u zgradu koja je završena. Tek nakon što se opremi objekat u kojem su Dečije odeljenje, Palijativna nega i druge službe možemo da nastavimo rekonstrukciju. Kada se uređuju zdravstveni objekti najvažnije je da se obezbede mesta za sve pacijente koji leže u Bolnici. To nije mali broj ljudi, s obzirom na to da kikindska zdravstvena ustanova ima ležećih bolesnika iz čitavog okruga – pojasnio je ministar Glišić.

Građevinski radovi u okviru prve faze su završeni.

-Nedostaje nameštaj i medicinska oprema koju će finansirati Pokrajina. Radi se o ulaganju većem od 100 miliona dinara, što nisu mala sredstva. Ono što je važno napomenuti je i činjenica da se na medicinsku opremu čeka između šest i devet meseci – dodao je ministar Darko Glišić.

Lokalna samouprava bila je u obavezi da obezbedi sredstva za izgradnju parking mesta oko Opšte bolnice pre početka druge faze radova, rekao je gradonačelnik Mladen Bogdan:

-Mi smo to učinili i sve što je bilo do nas je urađeno. Uporni smo i u tome da se opremanje rekonstruisanog objekta završi što pre i razgovaramo sa nadležnima u Pokrajini koja će nam pomoći u ovom segmentu.

U rekonstruisanom delu Opšte bolnice planirana je nova, savremena, medicinska oprema, kao i novi nameštaj što će značajno unaprediti zdravstvenu zaštitu.

gimnazija-glisic-(6)

Ministar za javna ulaganja Darko Glišić, u okviru posete Kikindi, zajedno sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom i njegovim saradnicima, obišao je zgradu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko – trgovinske škole u kojoj je u toku  sveobuhvatna rekonstrukcija. Radovi na jednom od najznačajnijih obrazovnih i kulturno-istorijskih zdanja u našem gradu su kompleksni i bilo je nepredviđenih okolnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Više od 850 miliona dinara uložiće se u ovaj obrazovni objekat i nadam se da će biti ispoštovan zadati rok za završetak, kraj godine. Pomno pratimo kako posao napreduje, ali nikada ne znate da li će doći do nepredviđenih okolnosti s obzirom na to koliko je ova ustanova stara. Već sada razmišljamo i o tome da se ishoduju sve neophodne dozvole, kao i da zgrada bude opremljena novim nameštajem i opremom – naveo je ministar Glišić.

Među skelama, radnicima i mašinama koje već uveliko menjaju izgled starog objekta, ministar je još jednom poslao jasnu poruku, da je država  ozbiljno usmerila investicije ka severu Banata.

Na gradilištu je u toku rekonstrukcija krova, kao i zamena instalacija u učionicama, radovi na zidovima i podovima, a kako su istakli predstavnici izvođača radova, sada su i povoljni vremenski uslovi za radove na fasadi.  Rekonstrukcija Gimnazije, stare više od jednog veka, jedan je od najvećih infrastrukturnih projekata u oblasti obrazovanja u ovom delu Srbije, podsetio je gradonačelnik Bogdan:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

-Svakodnevno dobijamo izveštaje o napretku radova od izvođača radova, ali i od direktora obe škole. Zgrada u kojoj svakog dana boravi oko 700 srednjoškolaca stara je više od 120 godina i do sada nikada nije bila rekonstruisana u ovom obimu. Kada otpočnu radovi, neretko se naiđe na nepredviđene probleme. Bez obzira na sve pomenuto, verujem da će sve biti završeno u planiranom roku, kako bi se početkom godine srednjoškolci dve škole vratili u svoje učionice.

Cilj je da Kikinda dobije potpuno obnovljen, moderan i funkcionalan objekat, ali bez gubitka prepoznatljivog izgleda gimnazije koja predstavlja jedan od simbola gradskog jezgra. I unutrašnjost će biti potpuno modernizovana, a škola će po prvi put dobiti i lift, kako bi bila pristupačna i osobama sa invaliditetom.

Ovom prilikom istaknuto je i da lokalna samouprava ima pripremljenu dokumentaciju za rekonstrukciju vodovodne mreže.

-Radi se o jednoj petini vodovodnih cevi u gradu i na svim selima i siguran sam da će nam Ministarstvo za javna ulaganja pomoći. Nakon izgradnje fabrike vode, neophodno je zameniti sve dotrajale cevi kako bi kvalitet pijaće vode bio još bolji – napomenuo je Mladen Bogdan.

stasa,-dragana-ilijana-prijem-(4)

Mlade sugrađanke Staša Radak, Ilijana Lazičić i Dragana Gavrilović ostvarile su uspehe na republičkom i regionalnom nivou, te je za njih prijem u Gradskoj kući organizovao gradonačelnik Mladen Bogdan.

 

Staša Radak, učenica Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“, osvojila je prvu nagradu u sviranju saksofona na 31. Republičkom takmičenju održanom u Beogradu. Kako ističe dugo se pripremala za ovo nadmetanje, a u proteklom periodu osvojila je i druga vredna priznanja.

-U petom razredu bila sam koncertu Nikoline Suvajdžić, nastavnice u Muzičkoj školi, koja takođe svira saksofon, i tada sam odlučila da i sama naučim da sviram ovaj instrument. Puno truda i rada sam uložila spremajući se za takmičenja, a ovih dana položila sam i prijemni ispit i od septembra ću biti učenica srednje Muzičke škole „Isidor Bajić“ u Novom Sadu – rekla je Staša.

 

Ilijana Lazičić, članica Dečjeg hora „Čuperak“ osvojila je prvo mesto na Međunarodnom festivalu „Raspjevane pahuljice“, održanom u Mrkonjić Gradu, a druga je bila u Trstu gde je učestvovala na manifestaciji „Angel Voice“.

-Pevala sam numeru „Želja“ po tekstu Tode Nikoletića, u aranžmanu Lade Leša, a muziku je uradila Svetlana Milić. Jula prošle godine počela sam da se takmičim na muzičkim festivalima. Već sa pet godina postala sam članica hora „Čuperak“. Cilj mi je da budem još uspešnija – dodala je Ivana.

Dragana Gavrilović, učenica šestog razreda OŠ „1. Oktobar“ iz Bašaida osvojila je prvo mesto na Republičkom takmičenju iz matematike, održanom u Beogradu.

-Za takmičenje me je pripremala mama, a od malena volim brojeve i matematiku. Od pet zadataka na Republičkom nadmetanju jedan je bio težak, ostale sam lako savladala. U matematici najviše volim geometriju – otkrila nam je Dragana.

Uz prvog čoveka grada, koji je talentovanim sugrađankama uručio poklone, prijemu su prisustvovali i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Bojan Mikalački. Gradonačelnik Bogdan poželeo im je da nastave da nižu ovakve uspehe:

-Čestitam vam na postignutim rezultatima, a osim toga što ste na najbolji način predstavile sebe, vi ste promovisale i svoj grad. U Gradskoj kući uvek ćete imati podršku i pomoć u svemu što vam je neophodno da biste bile još bolje i uspešnije. Ovi uspesi nisu došli preko noći nego je za njih bio potreban predan rad i zalaganje.

A.Đ.

laste

Dok mnogi beže iz sela, one mu se svake godine vraćaju – i to pravo iz Afrike. Seoske laste, neumorni putnici koji prelaze i do 6.000 kilometara, ponovo biraju domaćinstva širom Srbije u kojima će saviti svoja gnezda, a upravo ta domaćinstva mogu osvojiti vredne nagrade – čak tonu kukuruza, pšenice ili ječma.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije po deseti put organizuje jedinstveno takmičenje „Domaćinstvo koje su laste izabrale“, koje je tokom godina postalo jedno od najlepših i najneobičnijih nadmetanja u zemlji.

U centru pažnje nisu ni traktori, ni prinosi, već – gnezda lasta. Što ih je više u štalama i pomoćnim objektima jednog domaćinstva, veće su šanse za pobedu i vredne nagrade.

Prvo mesto donosi tonu kukuruza, drugo tonu pšenice, a treće tonu ječma. Osim toga, sva domaćinstva koja imaju makar jedno aktivno gnezdo ulaze u posebno izvlačenje za sadnice voća vredne 24.000 dinara.

Iz DZPPS poručuju da su laste najbolji pokazatelj zdravog sela i očuvane prirode, ali upozoravaju da ih je iz godine u godinu sve manje. Savremena gradnja, nestanak stoke, pesticidi i klimatske promene ozbiljno ugrožavaju ovu pticu koja je vekovima živela uz čoveka.

– Veza između ljudi i lasta je neverovatna. Kada nas ljudi zovu da prijave domaćinstvo, često pričaju o lastama kao o članovima porodice – kaže Vilmoš Barkoci iz DZPPS.

Za deset godina trajanja konkursa prijavljeno je više od 1.600 domaćinstava širom Srbije, a organizatori očekuju da će i ove godine interesovanje biti veliko.

Prijave su otvorene do 29. maja putem formulara na sajtu Društva, kao i telefonskim putem radnim danima od 9 do 17 časova. Pobednici će biti proglašeni 13. i 14. juna na društvenim mrežama organizatora.

vezivanja-pojasa

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 98 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo jedno, a povređeno je 45 lica. Na teritoriji Policijske uprave Kikinda nije bilo saobraćajnih nezgoda prethodnog dana.

Sigurnosni pojas nije samo zakonska obaveza, već i osnovna potreba za viši nivo bezbednosti svih učesnika u saobraćaju. Njegova uloga je da u slučaju saobraćajne nezgode, naglog kočenja ili sudara spreči nekontrolisano kretanje tela unutar vozila i ublaži posledice povređivanja.

Već pri manjim brzinama, telo usled sile inercije nastavlja kretanje istom brzinom kojom se vozilo kretalo pre sudara. Bez sigurnosnog pojasa, vozač i putnici mogu udariti u volan, komandnu tablu, vetrobransko staklo ili biti zbačeni iz vozila, što značajno povećava rizik od teških povreda i smrtnog stradanja.

– Posebno apelujemo na vozače i putnike da sigurnosni pojas koriste na svim sedištima i na svim relacijama, bez obzira na dužinu putovanja. Samo nekoliko sekundi potrebno je da vežete pojas, a upravo te sekunde mogu spasitin život – navode u MUP-u.

marandap-math-5247958

Centar za promociju nauke, pod okriljem Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU, do 31. maja, organizuje manifestaciju „Maj – mesec matematike“ (M3).

Manifestacija se održava 15. put, a ovogodišnji slogan je „Između nule i jedinice“.  Centar za stručno usavršavanje, u saradnji sa Kulturnim centrom, priključio se obeležavanju. U Galeriji Kulturnog centra do 22. maja posetioci mogu da pogledaju izložbu pod nazivom „Kvantni računari“.

Izložba je posvećena računarstvu, informatici i digitalnim tehnologijama, sa posebnim fokusom na podatke, algoritme i veštačku inteligenciju, kao i na ulogu savremenih računara u oblikovanju budućnosti.

eko-festival-predskolaca-2026-(1)

Eko festival Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“, 16. po redu, obeležili su najmlađi koji su plesali, pevali i recitovali, a sve u cilju da skrenu pažnju koliko je koliko je važno negovati i čuvati planetu Zemlju.

-Eko tim naše ustanove, u koji su uključeni vaspitači od 2009. godine okuplja vaspitače koji svojim idejama, entuzijazmom i kreativnošću osmišljavaju i organizuju ekološke aktivnosti – rekla je vaspitačica Nevena Soleša, koordinatorka Eko tima. – Čitave školske godine organizuju se akcija, ne propuštamo da obeležimo  i sve značajne ekološke datume.

Festival je kruna svega što se dešava u vrtićima, a ove godine učestvovalo je 208 mališana.

-Želja nam je da promovišemo ekologiju , širimo ekološku svest i stvaramo ekološke navike uz igru i druženje. Ove godine predmeti nastali u ekološkim radionicama u vrtićima prodavani su po simboličnoj ceni i sav novac biće uplaćen udruženju NURDOR – dodala je Soleša.

 

U dvorištu Kulturnog centra najpre su organizovane ekološke radionice, dok su decu koja su nastupala na bini imala podršku mama i tata, baka i deka koji su ih  pozdravili aplauzima.

A.Đ.

 

22673

Kikinda je proteklog vikenda bila centar dečjeg sporta, osmeha i pozitivne energije zahvaljujući manifestaciji minirukometa organizovanoj pod sloganom „Cela Srbija igra minirukomet”. Ovaj sportski događaj okupio je čak 23 ekipe sa 170 učesnika koji su kroz igru, druženje i sportsko nadmetanje pokazali koliko je važno ulagati u najmlađe i razvijati ljubav prema sportu od najranijeg uzrasta. Tereni su tokom celog dana bili ispunjeni dečjom grajom, navijanjem roditelja, podrškom trenera i nastavnika, ali pre svega iskrenom radošću mališana koji su s velikim ponosom nosili boje svojih klubova i škola. Upravo ta atmosfera zajedništva, prijateljstva i sportskog duha bila je najveća pobeda ovog događaja.
Na manifestaciji su učestvovali: MRK Kikinda, ŽORK Kikinda, Crvena zvezda (Mokrin), ŽRK Partizan (Iđoš), kao i učenici kikindskih osnovnih škola: „Jovan Popović”, „Vuk Karadžić”, „Sveti Sava”, „Đura Jakšić”, potom „Slavko Rodić” (BVS), „Milivoj Omorac” (Iđoš), „Dositej Obradović” (Bočar) i „Dr Đorđe Joanović“ (Novo Miloševo). Prisustvo velikog broja ekipa i dece još jednom je pokazalo da minirukomet zauzima sve značajnije mesto u sportskom životu Kikinde i Srbije.
Minirukomet predstavlja prvi korak dece ka ozbiljnijem bavljenju sportom, ali i mnogo više od same igre. Kroz ovakve manifestacije mališani razvijaju timski duh, disciplinu, odgovornost, međusobno poštovanje i stiču nova prijateljstva. Upravo zbog toga organizatori ističu da je osnovni cilj događaja promocija zdravih stilova života, fizičke aktivnosti i sportskih vrednosti među decom školskog uzrasta.
Posebnu draž manifestaciji dali su brojni roditelji i prijatelji sporta koji su tokom celog dana bodrili najmlađe rukometaše i rukometašice. Svaki pogodak, uspešna odbrana ili lep potez bili su ispraćeni aplauzima i osmesima, dok su deca pokazala da rezultat nije u prvom planu, već druženje, igra i ljubav prema rukometu.
Veliku zaslugu za uspešnu organizaciju imaju treneri, profesori fizičkog vaspitanja, učitelji i sportski radnici koji svakodnevno rade sa decom i ulažu trud da rukomet približe najmlađima. Njihov rad i posvećenost prepoznati su upravo kroz veliki odživ učesnika i kvalitetnu atmosferu koja je krasila čitavu manifestaciju.
Slogan „Cela Srbija igra minirukomet” nosi snažnu poruku – da rukomet povezuje gradove, škole, klubove i generacije, stvarajući zdravo okruženje u kome deca rastu kroz sport. Kikinda je ovim događajem još jednom potvrdila da neguje sportsku tradiciju i da sa velikim entuzijazmom ulaže u budućnost rukometa. Na kraju dana, najvažniji rezultat nisu bili postignuti golovi, već zadovoljna i nasmejana deca koja su sa terena ponela nova prijateljstva, sportska iskustva i uspomene koje će dugo pamtiti. Upravo zbog toga ovakve manifestacije imaju neprocenjiv značaj za razvoj sporta i zajednice u celini. Kikinda je još jednom pokazala da sport ima moć da okupi ljude, inspiriše najmlađe i pošalje najlepšu moguću poruku – da kroz igru, zajedništvo i ferplej svi zajedno gradimo zdraviju i srećniju budućnost.
Zahvaljujemo se sponzorima Zelenom dragstoru i Fino integrino (Rusko Selo).
IZVOR: MRK Kikinda

poljoprivredni-sajam-(2)

Međunarodni sajam poljoprivrede, koji traje  do 21. maja, je i ove godine okupio više od 1.200 izlagača iz 40 zemalja i Srbije. Sajam se održava 93. put, a posetioci mogu da vide najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primenu nauke u poljoprivredi, izložbu organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremeniju poljoprivrednu mehanizaciju, proizvode i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta. Zahvaljujući Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj proizvođači sa teritorije grada, danas, 19. maja, besplatno su mogli da posete najveću agro manifestaciju u regionu.

-Novosadski sajam posetilo je 50 proizvođača i nosioca poljoprivrednih gazdinstava. Pored novih sortimenata naši sugrađani koji se bave poljoprivredom imali su priliku da se upoznaju sa najnovijim dostignućima i mehanizacijom. Cilj je da se u direktnom kontaktu sa proizvođačima što bolje iskoriste sredstva i subvencije koje dodeljuje lokalna samouprava – rekla je Miroslava Narančić, sekretarka pomenutog Sekretarijata.

Na štandu Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam predstavlja se i naš grad. Zaposleni u Turističkoj organizaciji posetioce su pozvali da dođu u Kikindu i uvere se u odličnu turističku i gastronomsku ponudu, kao i da budu naši gosti za „Dane ludaje“.

A.Đ.

maturanti-parada-(5)

Maturanti sve četiri srednje škole, u četvrtak, 21. maja, uz zvuke iz Štrausove opere „Slepi miš”- kadril, tačno u podne, ispred Gradske kuće, zajedno sa profesorima, direktorima, ali i predstavnicima lokalne samouprave, uz  ples će ispratiti jednu i započeti novu životnu etapu.

U najvećem sinhronizovanom plesu na svetu u okviru parade „Ples sa Evropom“, oko 300 srednjoškolaca poslaće najlepšu sliku iz našeg grada.

U Kikindi se maturantski ples organizuje već 19 godina, a za sve one koji završavaju srednju školu i njihove roditelje ovo je poseban dan. Na ovaj način Kikinda se ponovo pridružila evropskim gradovima širom kontinenta koji učestvuju u akciji „European Quadrille Dance Festival“.

error: Content is protected !!