Year: 2026

saobracajna-policija-mup-2-1

У Србији су у прва четири месеца погинула 34 пешака и 22 возача двоточкаша, који су и најугроженија категорија учесника у саобраћају, а Саобраћајна полиција ће од 18. маја, до 31. маја спроводити шесту централну акцију појачане контроле саобраћаја на путевима у Србији, усмерену на откривање прекршаја које чине пешаци и возачи двоточкаша.

Министарство унутрашњих послова упутило је апел на све грађане да поштују саобраћајне прописе, да буду одговорни и додатно опрезни, како би се сачували људски животи и смањио број саобраћајних незгода, нарочито оних са најтежим последицама.

“Посебно апелујемо на возаче моторних возила да обрате додатну пажњу на пешаке и двоточкаше, смање брзину кретања у зонама пешачких прелаза, на местима појачане фреквенције пешака, као што су тржни центри и пијаце, а на пешаке и возаче двоточкаша да поштују саобраћајну сигнализацију и користе заштитну опрему”, наводи се у саопштењу МУП-а.

struja-1

Због радова на електричној мрежи, данас, 19. маја, без струје ће од 10.15 до 11 сати бити улица Кумановска од Лазе Костића до Ђуре Даничића.

Такође данс, од 12 до 14 часоова електричне енергије неће имати домаћинства у улицама Михајла Пупина непарна страна од Светосавске до Јована Јовановића Змаја и Браће Татића од Михајла Пупина до Косовске

 

Pas-4

ЈП „Кикинда“ позива суграђане да упознају псе за удомљавање и подрже хуману акцију

ЈП „Кикинда“ организоваће у суботу, 23. маја, други по реду Дан отворених врата у прихватилишту за псе, са циљем подизања свести о одговорном власништву и значају удомљавања напуштених животиња.

Догађај ће бити одржан у периоду од 10 до 13 часова у прихватилишту на адреси Тополски пут број 10, а сви заинтересовани грађани имаће прилику да упознају псе који чекају нови дом, проведу време са њима и добију све информације о поступку удомљавања.

Из ЈП „Кикинда“ истичу да је први Дан отворених врата изазвао велико интересовање суграђана, због чега су одлучили да наставе са оваквим активностима које имају за циљ да што већем броју напуштених паса обезбеде сигуран и топао дом.

Организатори подсећају да је удомљавање у потпуности бесплатно, а грађане позивају да својим доласком подрже ову хуману акцију и пруже шансу псима из прихватилишта за бољи и лепши живот.

strelicarstvo-1-Kristina-postolje

Стреличари кикиндског Апола наступили су на „3Д Купу Србије” (имитацији лова), којег је, уз подршку Стреличарског савеза Србије и Стреличарског савеза Војводине, организовало Стреличарско удружење „Банатски змајеви” из Зрењанина, на локалитету Бабатово, покрај Тисе, гађало се према 24 модела животиња с различитих удаљености и места, а сенорка Кристина Панцел, у стилу голи лук, била је трећа, док је ветеран Љубомир Замуровић био други. За Аполо још су наступили: Снежана Замуровић, Тамара и Бранислав Петков.

kuglanje-1

Окончана је куглашка сезона, а на самом крају, на Првенству Србије за тандеме куглашица, одржаном у Београду, пар Кике 0230: Александра Бунгхарт/Снежана Шибул, стигао је до четвртине финала, у којем је бољи био пар новосадске Војводине.

Надметао се и други пар чланица кикиндског клуба: Нада Команов/Љиљана Френц, који је испао у осмини финала.
Д. П. 

22-1-karate-1

Чланови Карате клуба Феникс наступили су минулог викенда на два такмичења. У Купу Србије за кадете, јуниоре и сениоре, у Новом Саду, освојили су осам медаља.

Борбе, кадети: Огњен Каменовић (сребро у категорији до 70кг), Селена Кличић (бронза, до 47кг), кате, кадети: Никола Скакић (злато), Наташа Татић (сребро), Филип Адамов и Миа Вашалић (бронзе), мушки каташки тим у узрасту кадета односно јуниора: Стефан Сили, Стефан Славевски, Никола Скакић (сребро), женски сениорски тим: Љиљана Сабо, Лена Јаковљевић, Јана Пантић (бронза).

Другог дана викенда на распореду је био међународни „Дунав куп”, такође у Новом Саду, наступили су такмичари из: Словеније, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Србије, а Кикинђани су узели шест одличја.

У тимским борбама, пионири Феникса: Вељко Видовић, Дамјан Кала, Милан Муиџа, Лука Радин, Павле Поповић били су бронзани, а у катама медаље су освојили: Наташа Татић (наде, сребро), Тара Мајсторовић (пионирка, бронза), Никола Скакић, Милан Драгишић (наде, бронзе), женски пионирски каташки тим: Николија Дабовић, Тија Лелиг, Тара Мајсторовић (бронза).

Д. П.

euromelanoma-2026-(3)

Општа болница прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која је део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Циљ је рано откривање промена на кожи и очување здравља становништва.

-Радило се у две амбуланте и суграђани су били веома заинтересовани. Прегледали смо 32 пацијената. Циљ кампање је да становништво бар једном годишње превентивно прегледа кожу како би се на време открили евентуални меланоми и други облици рака коже – истакао је др Синиша Јолић, дерматовенеролог који је обављао прегледе заједно са др Милицом Агић. – Наша жеља је да подигнемо свест о раку коже јер је кампања посвећена превенцији, раном откривању и лечењу рака коже. Више није проблем само сунце којем се излажемо током лета, него током читаве године.

Ове године фокус је на дезинформацијама о излагању сунцу и о превенцији рака коже које круже друштвеним мрежама, посебно међу адолесцентима. Недавни трендови на платформама као што су ТикТок и Инстаграм показују све више обмањујућих порука које подстичу ризична понашања попут намерних опекотина од сунца или обесхрабривање употребе мера заштите од сунца. Да би се решио овакав изазов, кампања Еуромеланома 2026 усваја комуникациону стратегију усмерену на дигиталне технологије и према адолесцентима и млађим одраслима путем друштвених мрежа.

-Годишње у нашој Болници откријемо петнаестак особа код којих дијагностификујемо меланом, а десет пута је више оних са немеланомским туморима. На сваком прегледу радимо скрининг комплетне коже и дермоскопске прегледе, а суграђанима су омогућени и, заказани, дигитални прегледи. Превентивно, рано, откривање такозваних „танких“ меланома је најважније. То је меланом који у свом промеру није већи од 0,8 до 0,9 милиметара. Уколико неко примети да младеж расте, мења боју, крвари, задаје бол неопходно је  да се што пре јави дерматологу, како би обавио дермоскопију – додао је др Синиша Јолић.

А.Ђ.

sis

У оквиру свечаног обележавања Градске славе, летњег Светог Николе, у петак 22. маја од 19 сати у Народном позоришту биће одржан концерт сестара Гобовић.

Музички тандем који изводи традиционалну музику чине близнакиње Марина и Марија Гобовић, које су за свој рад добиле златну Медаљу за заслуге Републике Србије. Лауреаткиње су бројних награда и признања за очување српске изворне музике, допринос култури, уметничко стваралаштво и рад са најмлађима.[

Сестре Гобовић су наступале широм света од Америке, Швајцарске, Румуније, па до Мађарске.

Концерт организују Град Кикинда и Културни центар Кикинда.

jefimija-ples-senta

Студио плеса „Јефимија“ остварио је велики успех на Светском првенству у плесу, које је јуче одржано у Сенти. Младе плесачице наступиле су са шест кореографија и још једном потврдиле свој таленат, предан рад и квалитет.

На такмичењу су освојена четири прва и два друга места, а поред медаља стигле су и две специјалне награде које су додатно обележиле наступ студија.

Кореографија „Here I Go“ обезбедила је пласман у Барселони, док је за кореографију „Калифорнија“ освојена бесплатна котизација за такмичење у Темишвару, које ће бити одржано 25. октобра.

Из Плесног студија истичу да посебну тежину овим успесима даје чињеница да су награде потврђене на два различита такмичења и од стране различитих судија, што је још један доказ квалитета и рада младих плесачица.

– То само потврђује да су наше девојке светске, а наше – поручили су поносно из „Јефимије“.

Велику захвалност упутили су и родитељима, који су им, како кажу, највећа подршка у сваком наступу и такмичењу.

Из „Јефимије“ су најавили да ће 31. маја Студио плеса и фолклорна секција одржати завршни концерт.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су две особе задобилe лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 20.000 динара.

Саобраћајнe незгоде су се догодиле због радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно су санкционисана 134 учесника у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено је осам возача, од којих су четири  задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 13 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 76 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 37 осталих прекршаја.

error: Content is protected !!