Year: 2026

jefimija-ples-r-selo-(7)

Студио плеса ,,Јефимија“ у недељу, 31. маја у ОШ ,,Глигорије Попов” у Руском Селу организује завршни концерт плесних и фолклорних група.

Гости на концерту биће малишани из вртића „Бубамара“ из Руског Села и чланови културно-уметничких друштава ,,Извор“ из Накова и ,,Ђура Јакшић“ из Српска Црња.

Дефиле учесника је у 17 сати када је и први део концерта у којем ће се представити плесне групе. У 19 часова је други део концерта са фолклорним ансамблима.

mobilni

Министарство унутрашњих послова, поновило је апел на посебну опрезност приликом телефонских позива, а поводом све учесталијих превара на штету грађана на територији Србије, у којима непозната лица, лажно се представљајући грађанима и доводећи их у заблуду лажним приказивањем да је члан породице доживео саобраћајну или другу врсту незгоде, траже хитну исплату трошкова лечења и операције у виду новца, злата или других вредности.

Министарство унутрашњих послова саветује грађане да новац и друге вредности не предају или уплаћују непознатим лицима, без претходне провере навода са члановима породице, здравственим установама или надлежном полицијском станицом, саопштио је МУП.

Поред тога, саветују грађане да сваки сумњив позив овакве природе, без одлагања, пријаве полицији.

silja-4

У вртићу „Шиља” у Новим Козарцима одржана је прва „Шиљина штафета”, која је окупила сву децу из вртића, као и њихове родитеље.

Кроз осмехе, добро расположење и спортске игре, учесници су се надметали у различитим активностима – полигонским задацима, штафетним играма, трчању у џаку и надвлачењу конопца. Циљ оваквог спортског дружења био је развијање тимског духа, подстицање сарадње и, пре свега, заједничка игра и забава деце и родитеља.

Организатори истичу да ће „Шиљина штафета” од ове године постати традиционална манифестација и да ће се реализовати сваког пролећа у вртићу.

За организацију и реализацију активности били су задужени васпитачи Соња Ћирић, Ивана Остојић, Соња Карановић и Александра Манџуковић, уз велику подршку стручног сарадника за физичко васпитање Дејана Ивановића.

naslovna-melenci-slava-sela

Сеоска слава Духови у Меленцима биће одржана у недељу, 31. маја 2026. године, уз богат целодневни програм који ће окупити мештане и госте из целог Баната. Манифестација доноси спој традиције, гастрономије, дечије забаве и вечерњег музичког програма, претварајући Меленце у центар добре атмосфере и породичног дружења.

Програм почиње већ од 7 часова ујутру у оквиру комплекса Бање Русанде, где ће бити одржано Светско првенство у кувању чобанског паприкаша. Посетиоци ће имати прилику да уживају у мирисима традиционалне кухиње, али и да обиђу Новосадски базар и мини сајам сточарства, који почињу од 8, односно 10 часова.

Посебан део програма резервисан је за најмлађе. Од 16 часова на тргу у центру села организује се Дечији дан уз аниматоре, маскоте, кловнове, интерактивне игре, креативне садржаје и велики „пена партy“ који почиње од 18.30 часова.

Од 20 часова посетиоце очекује концерт изненађења и ватромет на централном тргу.

Организатори поручују да је улаз слободан, обезбеђен је бесплатан паркинг, као и богата понуда хране и пића током читавог дана.

нсузиво.рс

luidmilakot-child-5411332-1920

Током претходног дана у Републици Србији догодилo се 107 саобраћајних незгода у којима је погинуло једно, а повређеноа су 62 лицa. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.

Нарочито у мају и јуну, када је повећан број екскурзија, рекреативних настава и једнодневних излета, организован превоз деце мора бити спроведен уз максималну одговорност свих учесника. Превоз деце није обичан превоз путника, већ превоз најосетљивије категорије учесника у саобраћају.

Због тога је неопходно да возила буду технички исправна, да возачи буду одморни, здравствено способни и посебно одговорни, као и да се поштују сви прописани услови организованог превоза деце.

-Посебно апелујемо да деца током вожње користе сигурносне појасеве, да се не устаје и не креће по возилу током вожње, да организатори превоза изврше потпуну проверу превозника и возила, да родитељи и наставници укажу деци на правила безбедног понашања у аутобусу, као и приликом уласка и изласка из возила. Безбедност деце у саобраћају зависи од одговорног понашања свих нас – истичу у МУП.

kinezi

Током радне посете Кикинди, у фабрици „Le Bélier“ одржан је састанак са делегацијом кинеског дистрикта Нанхаи и града Фошан из провинције Гуангдонг, која компанију „Wencan Group“ сврстава међу своје значајне индустријске пројекте у Европи.

Састанку је присуствовао градоначелник Младен Богдан са сарадницима, а том приликом истакнуто је да су очување постојећих инвестиција и стварање стабилног и предвидивог пословног амбијента међу кључним приоритетима локалне самоуправе.

Током разговора анализирани су досадашњи резултати рада кикиндског погона, као и планови за нова улагања и проширење производних капацитета. Оцењено је да најављене инвестиције представљају важан показатељ поверења у Кикинду као значајан индустријски центар.

Представници компаније „Wencan Group“ најавили су наставак улагања у фабрику у Кикинди, чиме је потврђена дугорочна сарадња са локалном заједницом и континуитет развоја производње.

Фабрика „Le Bélier Kikinda“ запошљава око 370 радника и бави се производњом високопрецизних алуминијумских одливака и машинском обрадом за потребе аутомобилске индустрије. Производи из Кикинде уграђују се у возила водећих светских произвођача, међу којима су „Mercedes-Benz“, „BMW“, „Mitsubishi“ и „Renault“.

Погон располаже капацитетом топљења алуминијума од око 20 тона дневно и користи савремене технологије гравитационог ливења, које омогућавају висок степен прецизности и поузданости у производном процесу.

 

 

ofk-kikinda-2

Још једним поразом, минулог викенда од Словена, из Руме, било је на кикиндском Градском стадиону 0:3, клуб са севера Баната приводи крају надметање и истовремено опрашта се од Српске лиге „Војводина”.
– Тешко је било шта паметно рећи, једноставно сви чекају да се сезона заврши и то се одражава на терену. Жао ми је што је тако, али немамо механизме да ствари изгледају боље. Последња два кола, у Омољици и потом када дочекамо Врбас, могу једино послужити најмлађима, да добију што више минута и стекну какво-такво исуство – каже тренер ОФК Кикинде Милан Ћулум.
Резултати 28. кола: Слога – Младост (БЈ) 3:1, Ветерник – Хајдук 2:1, ОФК Кикинда – Словен 0:3, Железничар – Младост (О) 2:0, Бачка – Врбас 2:2, Динамо – Инђија 1:1, Нафтагас – Јединство 5:1, Слобода – Омладинац 1:0.
ПОРЕДАК: Нафтагас 66, Железничар 54, Јединство 51, Хајдук 47, Словен 44, Младост (БЈ) 40, Врбас 40, Динамо 39, Ветерник 38, Слобода 37, Бачка 36, Слога 34, Омладинац 28, Младост (О) 26, Инђија 22, ОФК Кикинда 15.
У 29. колу, у суботу (17.30), играћe: Слобода – Слога, Омладинац – Нафтагас, Јединство – Динамо, Инђија – Бачка, Врбас – Железничар, Младост (О) – ОФК Кикинда, Словен – Ветерник, Хајдук – Младост (БЈ).
Д. П./ФОТО: Јелена Пантелић (ОФК Кикинда)

okrugli-sto-EU-(3)

У оквиру програма „ЕУ ИНТЕГРА“, подршка Европске уније у интегралном територијалном развоју, у Градска кућа је домаћин тематских округлих столова, као део процеса израде територијалне стратегије. Програм пружа техничку подршку за израду територијалних стратегија за десет територија широм Србије, међу којима је и наш град.

-Циљ је да се унапреде капацитети локалних самоуправа за планирање и спровођење интегралног и одрживог територијалног развоја – истакао је ово приликом Виктор Вељовић, менаџер за развијање капацитета у оквиру програма „ЕУ ИНТЕГРА“ – Део је ширег процеса увођења инструмената територијалног развоја прописаног од стране Европске уније, а ради бољег разумевања интегралних територијалних инвестиција. Са партнерима из Кикинде заједно ћемо осмислити територијалну стратегију која је основ за конкурисање за средства које одобрава Европска унија за пројекте.

Тематски округли столови су важан за израду стратегије и окупљају представнике локалних самоуправа, јавног, приватног и цивилног сектора.

Подршка ЕУ интегралном територијалном развоју – ЕУ ИНТЕГРА јача локалне самоуправе у Србији применом европских модела интегралног територијалног развоја. Програм са 15 милиона евра финансира ЕУ, координише Министарство за европске интеграције, и спроводе Стална конференција градова и општина и Канцеларија Уједињених нација за пројектне услугe. Иницијатива подржава локалне самоуправе у три региона: Шумадија и Западна Србија, Јужна и Источна Србија и Војводина.

vladica-saksofon-(4)

Концерт Владице Љубичић, ученице четвртог разреда Средње музичке школе „Исидор Бајић“ из Новог Сада, одржан у Народном музеју у Кикинди одушевио је публику.

Талентована саксофонисткиња истиче да избор Кикинде за одржавање концерта није био случајан.

-Одлучила сам да свирам у Кикинди, јер ми се прошле године током излета и заједничког концерта са ученицима из Музичке школе „Слободан Малбашки“ из Кикинде, изузетно допао овај музеј и простор у коме наступамо. Било је лепо дружење- рекла је Владица Љубичић која завршава одсек за саксофон у класи професорке Сандре Дропо Рамаји.

Она истиче да јој је ово четврти по реду солистички концерт и да је ово вече обележено класичном музиком различитог периода. Клавирска пратња на концерту била је професорка Ела Банковић Савчук.

-Родом сам иначе из Кикинде и предајем у средњој музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду. Мислим да је овај програм мало необичан и модеран- рекла је професорка Ела Банковић Савчук.

Владица планира да настави школовање на Академији уметности у Новом Саду, на одсеку за дувачке инструменте- саксофон.

cvrcak-koncert-(5)

Дечији хор „Црвчак“, који функционише у оквиру Академског друштва за неговање музике „Гусле“, одржао је у Културном центру свој први самостални концерт. Диригенткиња хора, Бранислава Гецић, по занимању васпитач, овај ансамбл води заједно са Олгом Мандић из Основне музичке школе „Слободан Малбашки“.

– Кроз хор је прошло много деце, а тренутно бројимо 20 чланова узраста од четири до једанаест година. На репертоару имамо староградске, рок и дечије песме. Велика нам је част што смо имали прилику да наступамо прошле године на отварању „Сувача демо феста“. Овим путем, позивамо заинтересоване малишане да буду део наше приче, да крену са нама да певају и уживају- рекла је Бранислава Гецић.

Гости програма били су Црквено певачко друштво „Коло“ из Меленаца основано 1872. године.

-Ово је први пут да наш дечији хор наступа ван Меленаца и њихово прво званично гостовање. Састав је променљив, а тренутно имамо 33 активна члана, док у оквиру КУД-а „Коло“ функционише и велики црквени хор од 25 чланова. Надамо се да је ово тек почетак једног лепог и дуготрајног пријатељства- каже Игор Адамов, руководилац тамбурашке и певачке секције.

error: Content is protected !!