Za bezbedno korišćenje dimnjaka u zgradama

Kako bi, u slučaju nestašice energenata i primene altrernativnih načina zagrevanja, građani bezbedno koristili dimnjake, u Gradskoj upravi odlučili su da organizuju sastanak profesionalnih upravnika zgrada sa stručnjakom u ovoj oblasti iz kikindske firme koja pruža dimničarske usluge, „SAS energija“.

Informacije o tome kako bezbedno da koriste alternativne načine zagrevanja stanova u slučaju nestašice daljinskog grejanja, danas su dobili upravnici koji su u obavezi da ih prenesu stanarima zgrada.

– Radi se o dimnjacima i, u manjoj meri, ventilacionim otvorima. Nije dovoljno da zgrada ima dimnjak, on mora da bude očišćen, bez začepljenja. Vlasnici stanova će od upravnika zgrade moći da dobiju informaciju o tome da li, eventualno, mogu da koriste dimnjak za loženje u stanovima – kaže Goran Ivetić iz Gradskog štaba za vanredne situacije. – Mi sada nemamo informaciju o tome u kojim zgradama je moguće alternativno grejanje. To moraju da ustanove profesionalni upravnici. Ti dimnjaci se ne kontrolišu godinama, moguće je da su neprohodni. Važno je da se stanari ne priključuju samoinicijativno, to nije bezbedno ni za njih, ni za okolinu.

Dimničarske usluge u Kikindi obavljaju samo radnici kikindske firme „SAS energija“. Vlasnik, Radovan Momčilov, kaže da je današnje predavanje samo početak rešavanja ovog problema.

– Na državnom nivou već postoje planovi uštede energije, a jedan deo je i preventiva, mi to sada radimo. Održavanje dimnjačkih i ventilacionih vertikala spada u redovno i investiciono održavanje zgrade. Ako budemo imali situaciju da nema daljinskog grejanja, ljudi će možda pribegavati alternativnim rešenjima kojima, ako sve nije prekontrolisano i bezbedno, mogu da dovedu u neposrednu opasnost i sebe i okolinu – objašnjava Momčilov i dodaje da ova firma ima četiri obučena dimničara, što je i minimum za grad veličine Kikinde.

On dodaje da su, za početak, najveći problem nepregledani dimnjaci, što je potrebno da se radi bar jednom godišnje. Kontroliše se i prostor oko dimnjaka, da ne postoje zapaljive materije u blizini.

Takođe, kako je upozoreno, neka od grejnih tela koja se prodaju na internetu, veoma su opasna. To su gasne grejalice, inače namenjene samo za poluotvorene i otvorene prostore, i peći na etanol, koje su opasne po život i zdravlje.

Uz dimnjake i ventilaciju, potrebno je u zgradama proveriti u kakvom su stanju požarni prolazi, da li postoje aparati za gašenje požara, planovi evakuacije i uputstva za postupanje u slučaju požara, rečeno je na sastanku.

Iz Gradskog štaba za vanredne situacije napominju da je, u sledećoj fazi, u planu i angažovanje inspekcijske službe, kako bi se uspostavila što bolja kontrola i obezbedila sigurnost građana.

 

PRLJAVI DIMNJACI OPASNI PO ZDRAVLJE

Inače, poznato je da loše održavani, takozvani nehigijenski dimnjaci i ventilacioni otvori, mogu da uzrokoju ozbiljne bolesti, pre svega repiratornih organa. Takođe, utiču na opšte stanje organizma, izazivaju malaksalost, glavobolje, pa i neke smrtonosne bolesti, poput koksaki virusa.

 

 

TVOJ BRZI INFO: Novo na Kikindskom portalu (Video)

Pogledajte pregled nedeljnih dešavanja u Kikindi- TVOJ BRZI INFO sa Aleksandrom Stankić. Pratite nas na...

(VIDEO) Bačkogradištani pobednici „3h3 fudbal finala Srbije”

Sastav iz Bačkog Gradišta pobednik je „3x3 fudbal finala Srbije” koje je danas održano u...

Don`t copy text!