Нови, 20. број годишњака Историјског архива Кикинда представљен је вечерас у свечаној сали Народног музеја. „Аттендите“ у континуитету излази од 2004. године и једини је историографски архивистички часопис у Банату, рекао је в. д. директор Архива, Срђан Сивчев.
– Теме су из области друштва, политике, културе, спорта, економије, привреде, из историје Кикинде и насељених места града, као и из општина Чока и Нови Кнежевац – рекао је Сивчев. – Веома смо поносни на овај јубилеј, часопис је драгуљ Историјског архива и жеља нам је да, следеће године, добијемо категоризацију научног часописа и да стално проширујемо круг сарадника.
Сивчев додаје да је специфичност сада и у томе што су аутори млади и пишу стилом прихватљивијим за ширу публику, а радови могу да се читају као романи.
– Први пут за часопис пише музиколог и истраживач Александар Митревски који је за тему изабрао музичку критику у периоду од 1920. до 1930. године у кикиндској штампи. Владимир Дудић писао је о Повељи цара Јосифа Другог Кикиндском дистрикту из 1784. године. Објавили смо, први пут и рад Драгољуба Мандића, младог истраживача, о првим вишестраначким изборима у Кикинди 1990. године и о томе какве су импликације имали на друштвени и политички живот града – навео је Сивчев.
За овај број писало је 14 аутора, а од првог издања, „Аттендите“ је публиковао више од 200 радова чак 89 сарадника.
О новом броју говорио је и Драган Белеслић, архивиста у Историјском архиву. Он је, такође и аутор рада о зачецима јеврејске заједнице у Кикинди крајем 18. и почетком 19. века.
– Инспирисан сам био књигом „Историја Јевреја у Великој Кикинди“ чији је један од аутора Срђан Сивчев. Истражио сам мало више, и тражио старије изворе јер сам хтео да дођем до зачетака јеврејске заједнице у граду – каже Белеслић. – Због њихових страдања у Другом светском рату, намера ми је била да од заборава отргнем ту тему и да, у мултикултурној средини, истакнем тај период толеранције.
Представљању часописа присуствовао је велики број публике и аутора. „Аттендите“ може да се купи у Историјском архиву, по цени од 500 динара.
С. В. О.