Više od stotinu učesnika u prvoj „Evropskoj noći istraživača“ u Mokrinu

„Evropska noć istraživača“, kao završnica „Nedelje istraživača“, prvi put je održana i na teritoriji našeg grada, u prostoru “Mokrin house”. Tako je Mokrin večeras jedno od 400 mesta u 23 evropske države u kojima se odvijaju zabavne naučne interaktivne radionice pod pokroviteljstvom Evropske komisije.

Organizator programa je Centar za stručno usavršavanje Kikinda, uz podršku Centra za promociju nauke iz Beograda. Aktivnosti se odvijaju u 16 gradova Srbije i predstavljaju najveći naučni događaj u zemlji. Program je, 2010. godine, pokrenuo Kreativno-edukativni centar iz Novog Sada, rekla je Danijela Vučićević v. d. direktor beogradskog Centra za promociju nauke.

– Na interaktivnim radionicama najmlađima približavamo kompleksne naučne procese, u nameri da im pokažemo da nauka može biti zanimljiva i da je relevantna u nečemu do čega je njima zaista stalo. Ovo je malo neformalniji vid obrazovanja koji im pomaže da bolje i sveobuhvatnije shvate lekcije koje uče, da bolje razumeju svet oko sebe i da je nauka primenljiva i životna – rekla je Danijela Vučićević.

U dvorištu “Mokrin house” bilo je više od stotinu osnovaca, srednjoškolaca, ali i odraslih posetilaca, za koje je bio i organizovan besplatan autobuski prevoz iz Kikinde. Svima je pružena prilika da budu aktivni učesnici naučnih eksperimenata.

Grad Kikinda i ovoga puta svesrdno je podržao aktivnosti Centra za stručno usavršavanje, istakao je Tihomir Farkaš, član Gradskog veća za obrazovanje.

– Ovo je veoma značajno za Mokrin u kojem se prvi put odvijaju ovakve aktivnosti, ali i za grad jer završni program nije do sada organizovan u manjim sredinama – istakao je Farkaš. – Kreativni tim Centra za stručno usavršavanje je sve sjajno organizovao u ovom prostoru. Ovde se odvijaju aktivnosti koje nisu samo za školsku decu, već za sve od 5 do 105 godina. Raduje nas veliki odziv i nadamo se da je među đacima i neki budući naučnik. Krajnji cilj je da sadržaje, koji možda kroz nastavu izgledaju suvoparno, prikažemo na savremeniji način, posebno najmlađima.

Interaktivne radionice nosile su nazive: „Klimatska kapsula“, „3D olovke“, „Reciklaža“, „Naučni šou“.  U ovoj poslednjoj demonstrant je bila i Jelena Jolić, učenica trećeg razreda Osnovne škole „Vasa Stajić“ iz Mokrina.

– Stavili smo neki prah na moj dlan i zapalili smo ga, bila je velika vatra i prah je nestao – priča Jelena. – Ništa nisam osetila, nisam se ni uplašila i jako mi se svidelo, kao i sve ovde.

Stefan Vujasin učenik je drugog razreda Tehničke škole na smeru elektrotehničar informacionih tehnologija.

– Prvi put učestvujem u „Noći istraživača“ i jako mi se dopada, lepo je što je ovde organizovano, u ovom prostoru. Zanima me nauka u kreativnom smislu, volim mešavinu nauke i umetnosti, zato programiram video igrice i imam nameru da se razvijam u tom smeru – kaže Stefan.

U „Nedelji istraživača“, prethodnih dana, radionice, kao što su „Pčelica pametnica – Beebot robot“ i „Programiranje digitalnog drugara – Mikrobit“, održavale su se u Centru za stručno usavršavanje. Na njima su mladi istraživači imali priliku da otkriju svet programiranja i robotike.

– Ovo postaje već tradicionalna aktivnost Centra jer smo je, ove godine, organizovali osmi put, i prvi put i van Kikinde, u prelepom ambijentu “Mokrin house”. Veliki broj dece koja joj prisustvuju pokazuje nam koliko je vredno ulaganje u njihovo obrazovanje. Njihova zainteresovanost znači da su željni znanja i to je potvrda da im pomažemo u tome, da smo na pravom putu jer deci treba omogućavati i ovakav vid edukacije, da mogu da spoznaju nauku u pravom smislu – ocenio je direktor Centra, Dejan Karanović.

Kako nauka i tehnologija omogućavaju stvaranje i zabavnih sadržaja, šta se krije iza dobro poznatih pojava i procesa, kroz igru i kreativne zadatke, učili su i mladi i stariji danas u izuzetnom ambijentu dvorišta “Mokrin house”, domaćina manifestacije. Do sledeće godine i novih otkrivanja nauke i tehnologije na zanimljiv i zabavan način.

S. V. O.

Don`t copy text!