„Европска ноћ истраживача“, као завршница „Недеље истраживача“, први пут је одржана и на територији нашег града, у простору “Мокрин хоусе”. Тако је Мокрин вечерас једно од 400 места у 23 европске државе у којима се одвијају забавне научне интерактивне радионице под покровитељством Европске комисије.
Организатор програма је Центар за стручно усавршавање Кикинда, уз подршку Центра за промоцију науке из Београда. Активности се одвијају у 16 градова Србије и представљају највећи научни догађај у земљи. Програм је, 2010. године, покренуо Креативно-едукативни центар из Новог Сада, рекла је Данијела Вучићевић в. д. директор београдског Центра за промоцију науке.
– На интерактивним радионицама најмлађима приближавамо комплексне научне процесе, у намери да им покажемо да наука може бити занимљива и да је релевантна у нечему до чега је њима заиста стало. Ово је мало неформалнији вид образовања који им помаже да боље и свеобухватније схвате лекције које уче, да боље разумеју свет око себе и да је наука применљива и животна – рекла је Данијела Вучићевић.
У дворишту “Мокрин хоусе” било је више од стотину основаца, средњошколаца, али и одраслих посетилаца, за које је био и организован бесплатан аутобуски превоз из Кикинде. Свима је пружена прилика да буду активни учесници научних експеримената.
Град Кикинда и овога пута свесрдно је подржао активности Центра за стручно усавршавање, истакао је Тихомир Фаркаш, члан Градског већа за образовање.
– Ово је веома значајно за Мокрин у којем се први пут одвијају овакве активности, али и за град јер завршни програм није до сада организован у мањим срединама – истакао је Фаркаш. – Креативни тим Центра за стручно усавршавање је све сјајно организовао у овом простору. Овде се одвијају активности које нису само за школску децу, већ за све од 5 до 105 година. Радује нас велики одзив и надамо се да је међу ђацима и неки будући научник. Крајњи циљ је да садржаје, који можда кроз наставу изгледају сувопарно, прикажемо на савременији начин, посебно најмлађима.
Интерактивне радионице носиле су називе: „Климатска капсула“, „3Д оловке“, „Рециклажа“, „Научни шоу“. У овој последњој демонстрант је била и Јелена Јолић, ученица трећег разреда Основне школе „Васа Стајић“ из Мокрина.
– Ставили смо неки прах на мој длан и запалили смо га, била је велика ватра и прах је нестао – прича Јелена. – Ништа нисам осетила, нисам се ни уплашила и јако ми се свидело, као и све овде.
Стефан Вујасин ученик је другог разреда Техничке школе на смеру електротехничар информационих технологија.
– Први пут учествујем у „Ноћи истраживача“ и јако ми се допада, лепо је што је овде организовано, у овом простору. Занима ме наука у креативном смислу, волим мешавину науке и уметности, зато програмирам видео игрице и имам намеру да се развијам у том смеру – каже Стефан.
У „Недељи истраживача“, претходних дана, радионице, као што су „Пчелица паметница – Беебот робот“ и „Програмирање дигиталног другара – Микробит“, одржавале су се у Центру за стручно усавршавање. На њима су млади истраживачи имали прилику да открију свет програмирања и роботике.
– Ово постаје већ традиционална активност Центра јер смо је, ове године, организовали осми пут, и први пут и ван Кикинде, у прелепом амбијенту “Мокрин хоусе”. Велики број деце која јој присуствују показује нам колико је вредно улагање у њихово образовање. Њихова заинтересованост значи да су жељни знања и то је потврда да им помажемо у томе, да смо на правом путу јер деци треба омогућавати и овакав вид едукације, да могу да спознају науку у правом смислу – оценио је директор Центра, Дејан Карановић.
Како наука и технологија омогућавају стварање и забавних садржаја, шта се крије иза добро познатих појава и процеса, кроз игру и креативне задатке, учили су и млади и старији данас у изузетном амбијенту дворишта “Мокрин хоусе”, домаћина манифестације. До следеће године и нових откривања науке и технологије на занимљив и забаван начин.
С. В. О.