У ОШ „Фејеш Клара“ обележили Дан матерњег језика

Основна школа „Фејеш Клара“ једина је у Кикинди у којој се настава одвија на српском и на мађарском језику. У овој образовној установи, с правом се поносе тиме што деценијама негују мултикултуралност и вишејезичност. Као и протеклих година, обележили су Дан матерњег језика.

-Данас смо уприличили приредбу и заједнички час ком су присуствовала деца од трећег до шестог разреда, из мађарских и српских одељења. Такмичили су се у квизу, подељени у групе. Циљ активности био је да се укаже на значај неговања матерњег језика. Настојимо ученицима да укажемо и на значај вишејезичности. Ђаци у овој школи уче енглески, као први страни језик и немачки, као други. Као изборне предмете, ђаци имају мађарски језик са елементима националне културе и ромски језик са елементима националне културе- рекла је директорица школе Хермина Чемере.

Не каже се узалуд да човек вреди онолико колико језика говори, истакла је чланица Градског већа за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици Мелита Гомбар указавши на значај употребе матерњег језика, неговања културе и духовног идентитета сваког народа.

-Школа „Фејеш Клара“ препозната је као образовна установа која негује лепу реч и леп језички израз, као школа у којој влада толеранција и међусобно поштовање и уважавање културних и језичких различитости. Мултикултурализам и језички и културни плурализам су основна карактеристика времена и друштва у ком живимо. У Војводини у предшколским установама у употреби је десет језика националних мањина. У основним школама, поред српског језика, настава се одвија на још 13 језика националних мањина, а преко 13.000 средњошколаца има прилику да се образује на језику своје националне мањине – указује Гомбар.

Међународни дан матерњег језика је одлична прилика за промоцију мултикултуралности и вишејезичности, истакла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа за образовање и културу.

-Тако учимо децу и младе како да поштују различитост. Чињеница је да морамо знати барем један језик да бисмо опстали у данашњем свету, али је врло важно да сачувамо базу матерњег језика да бисмо на тај начин одржали своју традицију и културу, без обзира где се налазили- напомиње Мицковски.

Наредне школске године, ђаци више основних школа, међу којима је и ОШ „Фејеш Клара“имаће прилику да уче и кинески језик, у оквиру ваннаставних активности, а захваљујући сарадњи са Институтом Конфучије из Београда.

ТВОЈ БРЗИ ИНФО: Ново на Кикиндском порталу (Видео)

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

(ВИДЕО) Бачкоградиштани победници „3х3 фудбал финала Србије”

Састав из Бачког Градишта победник је „3x3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у...

(ВИДЕО) На 1.200 квадрата салон „Форма идеале“ у Кикинди: Прва три дана попусти за купце

  У Кикинди је отворен салон намештаја „Форма идеале“ на адреси Милоша Великог 54. Прва...

Don`t copy text!