U KC predstavljena knjiga akademika Darka Tanaskovića: „Pusto tursko“ je potvrda neoosmanizma

Knjiga „Pusto tursko“, drugo, dopunjeno izdanje, u ediciji Instituta za evropske studije iz Beograda, autora profesora Darka Tanaskovića, akademika i orijentaliste, predstavljena je večeras u velikoj sali Kulturnog centra.

O knjizi su govorili profesor Petar Vuca, na čiju inicijativu je i upriličeno gostovanje akademika Tanaskovića, i predstavnik izdavača, osmanista, Srboljub Peović. U ime Grada, događaju je prisustvovala zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski.

Zbirka ogleda, kako je opisuje profesor Tanasković, nastala je iz potrebe da testira stavove iznete u svom prethodnom delu pod nazivom „Neoosmanizam“.

– Tom knjigom, koju sam napisao pre više godina, uveo sam u našu naučnu terminologiju i pojmovnik termin kojim sam označio dubinsku konstantu ukupnog turskog nastupanja prema svetu i, posebno, prema našem regionu, Balkanu. Neoosmanizam se ogleda u tome da Turska, koja je ponovo ojačala, želi da bude bitan činilac ne samo na Balkanu, nego i u svim delovima Osmanskog carstva u kojima je najduže ostala – na Bliskom istoku, donekle na Kavkazu, pa čak i u delovima severne Afrike – objašnjava profesor Tanasković.

Ova njegova teza je, kaže, bila kritikovana, neki su smatrali da je to neopravdano vraćanje unazad, da je Turska savremena država koja nema veze sa neoosmanističkom i neoimperijalističkom ideologijom. Međutim, dodaje Tanasković, u međuvremenu se pokazalo da su čak i sami Turci usvojili ovaj termin i oni sami ga upotrebljavaju za određeni ideološki pristup svetu.

– Kroz oglede u knjizi „Pusto tursko“ testirao sam tu svoju tezu, odnosno pitanje da li se Turska na unutrašnjem i spoljnom planu ponaša u skladu sa onim što sam dijagnostifikovao kao konstantu neoosmanizma. Moj zaključak je da nema nikakve dileme da Turska, na svoj način, koristeći se svim komparativnim prednostima i savremenim sredstvima u ekonomiji, diplomatiji i politici, pa i vojnim, kada je to potrebno, zaista želi ponovo da se pozicionira kao jedna od najznačajnijih država u svetu. Kao zemlja koja će sada, s obzirom na aktuelne turbulentne promene, igrati značajnu ulogu upravo zato što ima strategijsku – istorijsku i geografsku dubinu, a to smo mi na Balkanu. Zato mislim da je za nas ova knjiga posebno interesantna da bismo razumeli tursku ideološku i političku doktrinu – poručuje autor.

Profesor Tanasković bio je ambasador Jugoslavije u Republici Turskoj, Azerbejdžanu i Vatikanu, kao i ambasador Srbije pri Unesku. Član je Evropske akademije nauka i umetnosti i Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, kao i Naučnog društva Srbije. Počasni je član osnivač Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat”, u kome se, od 2017. godine, nalazi njegov legat.

Objavio je više od 600 naučnih i stručnih radova iz oblasti orijentalistike.

Don`t copy text!