Осим што ће фудбалери ОФК Кикинде, у суботу од 16 сати на Градском стадиону у петом колу Српске лиге, дочекати тим Нафтагаса из Елемира, фудбалски викенд пред нама биће у знаку локалних дербија. У суботу, у Војвођанској лиги Козара ће у Банатском Великом Селу одмерити снаге с рускоселском Црвеном звездом, а дан касније такође од 16 сати, на кикиндском Вашаришту играће ЖАК и новокозарачка Слобода. И у Подручној лиги састаће се два наша клуба – мокрински Делија и тополски Напредак, и то у суботу, а у недељу још ће Полет у Накову чекати екипу Радничког из Јаше Томића. Минулог викенда започело ја надметање и у најнижем рангу – Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште” у којој су преостала два клуба са шире територије Града Кикинде. Башаидска Војводина и иђошки Борац. Војводина ће у недељу у Равни Тополовац код Омладинца, а Борац у Нову Црњу код Рохама.
Војвођански Исток
Слично ОФК Кикинди у Српској лиги и фудбалери ЖАК-а у рангу ниже, на војвођанском „Истоку”, сјајано су стартовали – у прва три кола имају максимални учинак. Данас на Вашаришту, ЖАК је резултатом 3:0 савладао Јединство из Банатског Карађорђева па се налази на лидерској позицији с девет бодова колико има и другопласирана Војводина из Перлеза.
„Жути мрави” повели су поготком Коцкара у 35. минуту, мало искоса с тридесетак метара одлучио се на шут и изненадио голмана гостију. У наставку игре исти играч након соло продора најавио је дуплирање вођства, замало је био непрецизан, али је недуго потом, у 76. минуту, ЖАК ипак стигао до другог гола.
Радивојац је искористио грешку Карађорђевчана на средини терена, повукао лопту и онда с удаљености од безмало 40 метара погодио небрањену мрежу, пошто је голман Јединства закаснио са враћањем. Радивојац је и дотукао недораслог ривала. У 79. минуту контру је повукао Коцкар, убацио лопту у празан простор, а Радивојац је онда заобишао и голмана гостију и ставио тачку на своју и Коцкареву мајсторску партију.
Подсетимо, јуче је Козара у Банатском Великом Селу победила 4:0 тим БАК-а из Беле Цркве, новокозарачка Слобода ремизирала је 2:2 у Влајковцу с Јединством, а рускоселска Црвена звезда поражена је 1:0 у Српској Црњи од Будућности.
Преостали резултати трећег кола: Раднички – Борац 3:3, Пролетер – Бегеј 1:1, Младост – Русанда 1:2, Полет – Војводина 1:2.
ТАБЕЛА: ЖАК 9, Војводина 9, Будућност 7, Борац 5, Пролетер 5, Бегеј 5, Козара 4, Јединство (В) 4, Ц. звезда 4, Русанда 4, Слобода 2, Раднички 2, Младост 1, Полет 1, Јединство (БК) 1, БАК 0.
У четвртом колу, у суботу и недељу (16.30), играће: Борац – Војводина, Русанда – Полет, БАК – Младост, Јединство (БК) – Козара, Ц. звезда – ЖАК, Слобода – Будућност, Бегеј – Јединство (В), Раднички – Пролетер.
Данас је на распореду било пет од осам утакмица трећег кола Војвођанске лиге „Исток”, а од три клуба са шире територије Града Кикинде, победу је забележила једино Козара, била је уверљива на свом терену против последњепласираних Белоцрквана, Слобода је ремизирала у Влајковцу, а у Српској Црњи пораз је претрпила Црвена звезда.
Великоселци су до одмора против БАК одрадили највећи део посла, водили су 3:0 погоцима Мисића (двапут је био стрелац) и Кочиша, а у самом финишу сусрета уписао се и Б. Бунић за коначан исход.
Новокозарчани су на гостовању код Јединства водили 2:0 на полувремену, двоструки стрелац био је Ковачевић. На почетку другога дела – пенал за Влајковчане, који је искориштен, а пет минута пре краја сусрета Јединство је стигло до ремија.
И док је Слобода у финишу испустила два бода, Рускоселци су остали без једног и то у још каснијој фази утакмице у Српској Црњи. Будућност је до плена стигла у другом минуту судијске надокнаде.
Сутра од 16.30 сати четврти наш клуб у овом рангу, кикиндски ЖАК дочекаће на Вашаришту Јединство из Банатског Карађорђева.
Четврта наша екипа у Војвођанској лиги „Исток” – рускоселска Црвена звезда, данас је у другом колу забележила победу од 2:1 на свом терену над тимом Јединства из Влајковца. Прву опасну акцију Влајковчани су крунисали вођством, када је Секулић у петом минуту повратну лопту изблиза убацио у гол. Притискали су Рускоселци и пред одмор изједначили. Дубинска лопта дуго је путовала у казнени простор гостију, пала је на Војводића који се у 40. минуту снашао и пуном ногом проследио у мрежу. Лаништанин, иначе штопер, ушао је у последњих пола сата и као вођа навале донео плен Рускоселцима. Прво је запретио после корнера, ударцем главом погодио је пречку, а у трећем минуту судијске надокнде, на повратну лопту Новковића реаговао је као прави центарфор, натрчао на њу и с петерца послао у угао.
Резултати другог кола: Борац – Полет 4:1, Војводина – Младост 2:0, Русанда – Козара 2:2, БАК – ЖАК 0:2, Јединство (БК) – Будућност 2:2, Црвена звезда – Јединство 2:1, Слобода – Пролетер 1:3, Бегеј – Раднички 2:0.
ТАБЕЛА: ЖАК 6, Војводина 6, Борац 4, Пролетер 4, Бегеј 4, Црвена звезда 4, Будућност 4, Јединство (В) 3, Слобода 1, Козара 1, Јединство (БК) 1, Русанда 1, Раднички 1, Младост 1, Полет 1, БАК 0.
У трећем колу, у суботу и недељу (16.30 сати), играће: Раднички – Борац, Пролетер – Бегеј, Јединство (В) – Слобода, Будућност – Црвена звезда, ЖАК – Јединство (БК), Козара – БАК, Младост – Русанда, Полет – Војводина.
Друго коло одиграно је на војвођанском „Истоку”, а цели плен, као и у првом колу, освојио је кикиндски ЖАК па има максимални учинак.
„Жути мрави”, головима Радивојца, славили су 2:0 на најудаљенијем гостовању – у Белој Цркви против БАК-а, великоселска Козара двапут је водила, али на крају ремизирала је 2:2 у Меленцима с Русандом (стрелци за Великоселце били су Кочиш и Б. Бунић), а Слобода је у Новим Козарцима поражена 1:3 од Пролетера из Банатског Карловца.
Две добре прилике и стативу имали у Новокозарчани, а Карловчани су их казнили из прве опасности. Нишовић је између двојице ушао у казнени простор Новокозарчана, премишљао се неколико тренутака шта би, а онда је високо шутирао и погодио супротан угао. Убрзо је Слобода поравнала, Ковачевић је изнудио насјтрожу казну и потом с пенала био прецизан. У наставку, Нишовић са још веће удаљености и још више искоса по други пут преварио је домаћег голмана Ћирића, а победу Пролетера оверио је резервиста Илић, из гужве, ближе крају.
Четврти наш клуб у овом рангу, рускоселска Црвена звезда дочекаће сутра од 17 сати екипу Јединства из Влајковца.
У Новом Саду жребом су данас одређени такмичарски бројеви за нову сезону у Српској лиги „Војводина” односно Војвођанској лиги „Исток”.
ОФК Кикинда дочекаће 12. августа, на старту у друштву српсколигаша, тим Омладинца из Нових Бановаца, који јој је, иначе, био један од последњих ривала на Градском стадиону у истом рангу, у претпрошлој сезони, а наша екипа тог 23. априла 2022, победила је 1:0 поготком у финишу.
Наредни ривали Кикинђана, предстојеће јесени, биће: Бечеј (гости), Јединство Стара Пазова (домаћи), Хајдук Кула (г), Нафтагас Елемир (д), Словен Рума (г), Борац Шајкаш (д), Подунавац Белегиш (д), Динамо Панчево (г), Кабел Нови Сад (д), Тиса Адорјан (г), Бачка Бачка Паланка (д), Раднички Зрењанин (г), „1. мај” Рума (д) и Железничар Инђија (г).
Парови првога кола: Хајдук – Борац, Нафтагас – Јединство, Словен – Бечеј, ОФК Кикинда – Омладинац, Подунавац – Железничар, Динамо – „1. мај”, Кабел – Раднички, Тиса – Бачка.
Додајмо још, Марко Вукобрат, спортски директор ОФК Кикинде, изабран је за председника Конференције клубова Српске лиге „Војводина”.
На војвођанском „Истоку”, такође од 12. августа, наступаће четири наша клуба. Новокозарачка Слобода у првом ће колу играти у Ковину против Радничког, рускоселска Црвена звезда гостоваће у Банатском Карловцу Пролетеру, ЖАК ће на Вашаришту дочекати Русанду из Меленаца, а Козара у Банатском Великом Селу екипу Војводине из Перлеза.
У првом колу састаће се још: Бегеј (Житиште) – Борац (Старчево), Јединство (Влајковац) – Јединство (Банатско Карађорђево), Будућност (Српска Црња) – БАК (Бела Црква) и Младост (Омољица) – Полет (Идвор).
Данас су на распореду биле утакмице 29. кола војвођанског „Истока”, а пре сусрета ОФК Кикинда – Бегеј (Житиште) 7:0, у свечарској атмосфери на Градском стадиону новом-старом српсколигашу из нашега града уручен је пехар за освојено прво место.

На рубу Великог парка, Миодраг Радаковић, председник Такмичарске комисије Фудбалског савезе Војводине, капитену ОФК Кикинде Небојши Ђукићу уручио је трофеј, а када је реч о утакмици, ређали су се голови као на филмској траци.
Погодио је најпре већ у другом минуту Дејан Ивановић, а у 18. предност је удвостручио Ремиџиус Рафаел Говернор. Ивановић је је други пут био стрелац у 28, а трећи у 32. минуту. Пет минута пре одмора, прецизан је био још и Ђукић.
У наставку, у 52. минуту, на 6:0 повисио је Марко Спахић, а у 79. тачку је ставио Душан Радовановић за коначних 7:0.
Играли су данас и преостали наши лигаши, новокозарачка Слобода победила је 3:0 у Банатском Карађорђеву тим Јединства, Црвена звезда, у Руском Селу, била је уверљива – 6:0 против Пролетера, из Банатског Карловца, великоселска Козара у Старчеву ремизирала је 1:1 с Борцем, а ЖАК је у Идвору добио 2:1 екипу Полета.
Као неприкосновени лидери на војвођанском „Истоку”, фудбалери ОФК Кикинде, новог-старог српсколигаша, сачували су углед и у Перлезу, ремизиравши у одличном такмичарском мечу. Средином првога дела – шок, али не у резултатаском погледу. Тада је млађани Милорад Барбул пао на траву обливен крвљу.
– Крварење ми је некако заустављено, а издржао сам на терену до одмора. Иначе, утакмица је била с много дуела, притискали смо Перлежане 90 минута, а, на супротној страни, они нас нису угрозили па је остао реми без погодака. Сада, на опроштају од домаће публике у овој сезони, желимо победу – истиче Барбул.
Тренер Јевто Јарчевић хвали и Барбула и целу екипу.
– Ретко то чиним, али одиграли су сјајно против изванредене Војводине. Били су моји момци мотивисани, храбри и дисциплиновани. У потпуности су контролисали меч и само су голови недостајали за комплетан утисак – каже Јарчевић.
Бегеј ће у суботу тражити бодове спаса на кикиндском Градском стадиону, а очекује се пре утакмице и додела победничког пехара ОФК Кикинди.
– Обећали смо себи да ћемо до краја бити у такмичарском ритму, а свечарска атмосфера представљаће нам додатни мотив да савладамо Житиштане – јасан је Јарчевић.
Три кола пре краја Војвођанске лиге „Исток”, фудбалери ОФК Кикинде, након победе од 2:1 на Градском стадиону над тимом Младости из Омољице, осигурали су прво место и повратак у друштво српсколигаша, наш трећи ранг, након само сезоне! Данас је од наших екипа играла још и великоселска Козара која је код Јединства, у Влајковцу, уписала три бода такође резултатом 2:1.
Није добро почело по новог српсколигаша, данас на Градском стадиону. У 14. минуту, када су сви очекивали центаршут, Радисављевић је изненадио голмана Савкова. Погодио је ближи угао ударцем искоса с велике удаљености.
Осам минута касније, Матеја Јарић све је вратио на почетак, поравнањем. Барбул је након соло продора одиграо повратну лопту у средиште казненог простора, Јарић је испратио и рутински погодио за 1:1.
Иако је наш тим у још неколико наврата запретио гостима, био је то и резултат првога дела, а у наставку серија прилика за Кикинђане. У 61. минуту чувар мреже гостију Топић спасио је свој тим, извадивши лопту из доњег угла, а 13 минута касније гост Војновић створио се пред гол-цртом и избио у корнер. У 76. минуту капитен Небојша Ђукић главом је с петерца тукао замало преко гола, а исти играч минут касније окрзнуо је пречку одозго.
Коначно, осам минута пре краја ОФК Кикинда изборила је најбољу прилику – пенал. Дуга лопта упућена је у казнени простор гостију, кренули су к њој наш Јарић и Војновић, а гост је том приликом начинио фаул за најстрожу казну, коју је у 84. минуту у гол вредан три бода и пласмана у Српску лигу, претворио Ђукић.
– Играли смо под притиском, а то никада није лако, но, ето, успели смо стрпљивошћу да окончамо сезону на прави начин – рекао је Јарић након меча.
ОФК Кикинда: Савков, Божић, Јарић (Галешев), Мирков, Ивановић (Бајић), Зељковић (Станкић), Спахић, Рељић, Ђукић, Барбул (Рафаел), Радовановић.
Након 27. кола, нови шампион ОФК Кикинда сакупила је 64 бода, а Козара је девета с 35.
Сутра ће у Руском Селу Црвена звезда, од 17 сати, чекати Војводину из Перлеза, новокозарачка Слобода гостоваће у Старчеву код Борца, а кикиндски ЖАК, у Банатском Карађорђеву, играће против Јединства.

Водећа на војвођанском „Истоку” ОФК Кикинда, без капитена Ђукића од старта, Спахића и Кецмана, није могла више учинити више од освајања бода у Банатском Великом Селу против Козаре. Тренер Јевто Јарчевић напомиње да је много проблема имао у припреми утакмице.
– И поред тога брзо смо повели и одиграли солидно прво полувреме. У наставку нисмо били добри у пасу и то је највећа замерка. Принудним изласком Рафаела, на одмору, изгубили смо и дефанзивни баланс на средини терена, а и енергетски били смо испод нивоа – каже Јарчевић.
Четири кола пре краја Јарчевићеви изабраници имају девет бодова вишка у односу на другопласиране Карађорђевчане па је јасно да је Кикинђанима потребно, у најгорем случају, још три бода за математичку оверу наслова првака који ће јој, након сезоне, донети повратак међу српсколигаше. У суботу на Градски стадион долазе Омољичани.
– Анализирали смо све пропусте на састанку, опорављају се повређени и колико-толико комплетираћемо редове за викенд. Очекујем да опет будемо на високом нивоу и у том случају искључујем могућност непријатног изненађења против Младости – оптимиста је Јарчевић.
Дакле, ако све буде било према плану ОФК Кикинда прекосутра ће прославити повратак међу српсколигаше, а један од оних који је и пре две године био део шампионског тима на покрајинском „Истоку” јесте Матеја Јарић (20). Након повреде и дуже паузе, сада у финишу сезоне опет се усталио уз леву ауту линију и узданица је тима за будућност.
– Имао сам повреду на прсту ноге, споро је рана зарастала, али био сам стрпљив и радио у теретани. Нисам на свом нивоу, али имам велику подршку стручног штаба, капитена, саиграча… Имам одређених проблема у физичком погледу и неким детаљима игре, али тренирам напорно као да није крај сезоне. Сутра сви очекујемо оверу трона, што смо и заслужили добрим партијама токоме целе такмичарске године – јасан је Јарић.