Клуб са стадиона „Илија Пантелић” још једну сезону на војвођанском „Истоку” завршио је у средини табеле, овога пута био је седми, а актуелна управа Слободе поднела је колективну оставку, невезано за резултате и на крају ипак успешне борбе за избегавање играња у баражу за опстанак у поменутом рангу. Међутим, након састанка симпатизера клуба, бивших играча и некадашњих чланова управе, руководећа гарнитура остаје на челу клуба, јер није било заинтересованих да прихвате обавезе, истиче дугогодишњи секретар Марко Чавка (на слици десно, покрај председника Ђуре Малиџе).
– Дошло је до замора, лично сам, као волонтер, први оперативац клуба 14 година, а остали чланови управе ту су безмало деценију. Након што смо поднели оставке, неколико људи блиских Слободи премишљала се и када је постало јасно да немају времена за обавезе у клубу, одлучили смо да останемо и даље ту, јер Слобода је више од клуба и представља не само спортску већ и друштвену традицију нашег села. Нисмо се повукли на крају, јер је јасно и да би се клуб без управе не само сурвао у најнижи ранг него вероватно и угасио. Тужно би било да се то догодило на нашем велелепном спортском здању – каже Чавка.
Посебну тежину актуелном тренутку даје податак да ће Слобода наредне године прославити 80 година постојања.
– Наставићемо где смо застали, организоваћемо се, први тренер остаје Слободан Митровић, покушаћемо да вратимо неке играче који су носили дрес Слободе, а има најава и да ће се двојица још увек млађих фудбалера, наших Новокозарчана, активирати након више година неиграња. Напустиће нас ветеран Поповић и Чубрило, остали би требали остати и сматрамо да ћемо и догодине окончати сезону у средини табеле – јасан је Чавка.
Д. П.
Војвођански Исток
Након данашњих финалних утакмица баража за попуну три групе Војвођанске лиге познати су састави лига, за сезону 2026/27, у надлежности Фудбаског савеза Војводине и нижих савеза. Наравно, условно речено, јер познато је из претходних сезона, увек постоји могућност одустајања или гашења неког клуба, као и обнове целог клуба или само сениорског погона и укључење у најнижи степен надметања. Такав смо случај имали летос у Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”, када су ревитализовани и у том степену стартовали Олимпија (Торда) и Будућност (Банатски Двор).
Како било, клубови са шире територије града Кикинде, осим Напретка из Банатске Тополе, нису били овога месеца директно заинтересовани за исходе доигравања, а осим тога Тополчани су испали још након полуфинала баража за попуну војвођанског „Истока”, када Куманчани нису прошли у финале.
Рецимо још, ако су циљеви баража били већа гледаност и занимиљивост такмичења, испуњена је сврха у потпуности, али с друге стране све се маратонски одужило па још кроз вреле дане. Дакле, као добра страна додатних доигравања може се рачунати поменуто, али уз раније датуме баража, што ће се и догодити ако Фудбалски савез Војводине и подручни савези на територији наше покрајине буду доследни властитим обећањима и наставе са скраћењем лига, како су то већ учинили с три групе војвођанског ранга, тзв. зонама.
Војвођанска лига „Исток” /14 клубова/: ОФК Кикинда, Младост (Омољица), Глогоњ, Јединство (Влајковац), Јединство (Банатско Карађорђево), Црвена звезда (Руско Село), Бегеј (Житиште), Слобода (Нови Козарци), Задругар (Лазарево), Борац (Старчево), Омладинац (Равни Тополовац), Борац (Сакуле), Банатул (Локве), Црвена звезда (Павлиш).
Подручна лига „Зрењанин” /16 клубова, скраћује се за сезону 2027/28. на 14/: Војводина (Перлез), Напредак (Честерег), Козара (Банатско Велико Село), Будућност (Српска Црња), 2.октобар (Кумане), МСК (Михајлово), Билећанин (Сечањ), Полет (Наково), ЖФК Банат (Зрењанин), Младост (Банатски Деспотовац), Војводина (Башаид), Русанда (Меленци), Јединство (Нови Бечеј), Црвена звезда (Војвода Степа), Борац (Зрењанин), ОФК Клек.
Међуопштинска лига „Кикинда-Житиште” /14 клубова/: Напредак (Банатска Топола), Борац (Александрово), Делија (Мокрин), ЖАК (Кикинда), Рохам (Нова Црња), Бега (Нови Итебеј), Подгрмеч (Житиште), Војводина (Ново Милошево), Јединство (Бочар), Олимпија (Торда), 1.октобар (Српски Итебеј), Борац (Иђош), Пролетер (Међа), Будућност (Банатски Двор).
Д. П.
После три сезоне у друштву српсколигаша, предстојећег августа ОФК Кикинда стартоваће на војвођанском „Истоку”. Спортски директор Марко Зечевић посла се латио пре годину дана, а након јесени, када је сакупљено само седам, минулог пролећа Кикинђани су покушали немогуће и нису успели, завршили су на последњој позицији, с укупно 18 бодова.
– Од самог почетка знали смо да је пред нама тежак задатак, али као и сви у спорту, оптимистички смо кренули, понајвише због чињенице да смо успели да барем не дозволимо да се клуб угаси или у сурва у најнижи степен надметања. Други део сезоне одиграли смо боље, али далеко испод очекиваног нивоа, будући да смо довели и неколико играча с прволигашким искуством. На неким утакмицама нисмо имали ни мрву среће, затим средином пролећа ушли смо у лошу серију и више није било могућности да сакупимо довољан број бодова за опстанак. Како било, захваљујемо се тренеру Ћулуму на ангажованом раду и желимо му срећу у наставку каријере – каже Зечевић.
Већина играча који су дошли из са стране, такође, напушта Градски стадион.
– Покушаћемо да се базирамо на фудбалере из најближе околине, уз младе из наших селекција. Гледаћемо и да у нову сезону уђемо с неким од кикиндских тренера који најбоље познаје играче из наше школе фудбала, а близу смо одлуке ко ће предводити први тим. Брзо ћемо потом у договору с тренером и видети на које играче рачунамо и ко би могао да буде појачање с терена северног Баната. Истовремено, задатак нам је и да се усредсредимо на што бољи рад у омладинској селекцији и развијамо кикиндске фудбалере из наших бројних млађих селекција.
Спортски директор има и поруку за све који гаје симпатије према ОФК Кикинди, а могу помоћи на било који начин.
– Заиста, није фраза када шаљемо позив свима да се прикључе актуелној управи у раду и можда само идејама допринесу да клуб богате историје напредује, а краткорочно гледано већ у ово време идуће године врати се међу српсколигаше – јасан је Зечевић.
Д. П.
Банатско Велико Село – Гледалаца: 100. Судија: Данило Живаљевић (Панчево). Стрелци: Протић 80. за Козару, Кресоја 25. и 90+2. за Напредак.
КОЗАРА: Шево, Шкеро, Овука (Бунић), Лукић (Лисица), Рофа (Смани), Протић, Кочиш, Видовић, Лабус (Кондић), Лајић, Зељковић (Радојичић).
НАПРЕДАК: Вујовић, Савичић, Кнежевић, Ружић (Богић), Самарџија (Митровић), Микић, Татић, Рељић, Станаћев, Кресоја, Спахић.
Татић је одиграо унатраг по средини, а Кресоја (на слици) донео предност, с ивице казненог простора, ефектно из прве погодивши горњи угао. И док је први део припао Честережанима у сваком погледу, наставак је био у знаку домаћина, али тек пред крај изједначио је Протић, након асистенције Бунића, снашао се близу гола, у висини друге стативе. Када је реми био известан, Кресоја је у надокнади, још једанпут показао класу за војвођански ранг. Станаћев га је пронашао дијагоналом, Кресоја је издржао дуел и потом искоса мајсторски нациљао супротан угао.
Д. П.
Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 50. Судија: Дамјан Родеан (Зрењанин). Стрелци: Галић (казнени ударац) 13. и 34. за Слободу, Јовановић 57. за Борац.
СЛОБОДА: Живков, Б. Марковић (Ђурђевић), Карановић (Благојевић), Богојевић, Галић, Врбачки, Мисић, Чубрило, Вокић, Терзин, Јовандић.
БОРАЦ: Лапић, Јоковић, Петковић, Туркаљ, Малиџан, Ћирић (Андрић), Јовановић, У. Лукић, Бањац (С. Лукић), Митровић, Чанчар (Петровић).
Галић је с беле тачке донео предност, а претходно је у казненом простору Старчеваца оборен Врбачки. Ближе одмору, опет је Галић био стрелац, тада је погодио после полуконтре и лепог дриблинга. У наставку, Јовановић је гостима вратио наду, искоистио је поигравање голмана Живкова, али у последњих пола сата није било промене.
Д. П.
Недељним утакмицама 18, на војвођанском „Истоку”, односно 19, на зрењанинском „Подручју”, комплетирана су кола у овим ранговима, а прва пролећна рунда била је на распореду и у најнижем рангу надметања – Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”.
Резултати 18. кола Војвођанске лиге „Исток”: Граднулица – Задругар 2:2, Будућност – Бегеј 0:5, Слобода – Напредак 2:2 /Врбачки, Терзин/, Јединство (БК) – Козара 3:1 /Видовић/, Глогоњ – Јединство (В) 0:0, Долово – Полет 1:1, Црвена звезда – Војводина 2:0 /Барбул, Стојанов/. Нису играли: Борац – Раднички 3:0 /службено/.
ПОРЕДАК: Граднулица 46, Глогоњ 39, Јединство (БК) 36, Долово 35, Борац 32, Јединство (В) 32, Војводина 31, Слобода 30, Црвена звезда 29, Бегеј 29, Полет 21, Задругар 20, Козара 13, Раднички 12, Напредак 10, Будућност 0.
У 19. колу, у суботу и недељу (15.00), састаће се: Глогоњ – Граднулица, Јединство (В) – Борац, Козара – Слобода, Бегеј – Задругар, Војводина – Јединство (БК), Напредак – Долово, Полет – Будућност. Неће играти: Раднички – Црвена звезда 0:3 /службено/.
Резултати 19. кола Подручне лиге „Зрењанин”: Војводина – Нафтагас 3:0 /Селаковић, Н. Бакић, Коврлија/, Борац – Јединство 4:1, Билећанин – Младост 2:0, ЖФК Банат – Русанда 1:0, Банат – Делија 1:1 /Ивановић, казнени ударац/, Лехел – Полет 2:0, МСК – Омладинац 2:1, 2.октобар – Напредак 3:1 /Ранков/.
ПОРЕДАК: Омладинац 48, 2.октобар 44, МСК 42, ЖФК Банат 39, Билећанин 39, Полет 37, Војводина 29, Младост 28, Нафтагас 24, Борац 23, Јединство 20, Лехел 19, Напредак 17, Русанда 16, Делија 7, Банат 5.
У 20. колу, у суботу и недељу (15.30), играће: Делија – ЖФК Банат, Русанда – Билећанин, Нафтагас – 2.октобар, Напредак – МСК, Омладинац – Лехел, Полет – Банат, Младост – Борац, Јединство – Војводина.
Резултати 12. кола Међуопштинске лиге „Кикинда-Житиште”: Пролетер – Црвена звезда 0:6, ЖАК – Будућност 8:0 /Голић трипут, Сабљић двапут, Тодоров, Ратко и Кнежевић (аутогол)/, Јединство – 1.октобар 4:0, Бега – Борац 2:2 /Ј. Коман двапут/, Рохам – Подгрмеч 3:4, Олимпија – Војводина 0:2.
ПОРЕДАК: ЖАК 32, Црвена звезда 26, Рохам 25, Бега 23, Подгрмеч 22, Војводина 21, Јединство 15, Олимпија 13, Борац 10, 1.октобар 7, Пролетер 7, Будућност 3.
13. колу, у суботу и недељу (15.00), играће: Војводина – Рохам, Олимпија – ЖАК, Подгрмеч – Јединство, 1.октобар – Бега, Борац – Пролетер, Црвена звезда – Будућност.
Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 100. Судија: Небојша Сантрач (Павлиш) 7. Стрелци: Врбачки 34. и Терзин 67. за Слободу, Јовандић (аутогол) 27. и Кресоја (казнени ударац) 54. за Напредак.
СЛОБОДА: Живков, Пекија (Поповић), Марковић, Богојевић, Галић, Врбачки, Мисић, Чубрило, Вокић, Терзин, Јовандић.
НАПРЕДАК: Вујовић, Савичић, Кнежевић, Ружић, Рибић, Кресоја, Татић, Рељић, Митровић (Вукојевић), Микић (Самарџија), Спахић.
Честережани су повели аутоголом Јовандића, који закаснио и спровео лопту у властиту мрежу, а недуго потом поравнао је Врбачки, након соло продора. У наставку, Марковић је скривио најстрожу казну, а Кресоја је, с пенала, био сигуран, а средином другог дела, домаћин је други пут изједначио, Терзин се снашао у гужви.
Други наш клуб у овом степену, великоселска Козара поражена је 3:1 (стрелац Видовић) од Јединства у Банатском Карађорђеву, док ће рускоселска Црвена звезда сутра дочекати Војводину из Перлеза.
Д. П.
Руско Село – Гледалаца: 100. Судија: Вукашин Марковић (Панчево) 7. Стрелци: Лаништанин 66. за Црвену звезду, Татић 79. за Напредак.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ћирић, Лаништанин, Фејеш, Цвијановић, Попесков (Даилов), Војводић, Стојанов, Мастило, Кнежевић (Петровић), Чуданов (Бербаков), Барбул.
НАПРЕДАК: Вујовић, Кнежевић, Ружић, Рибић, Микић, Пенавски, Самарџија (Митровић, Вукојевић), Савичић, Кресоја, Станаћев (Татић), Спахић.
После првог дела без садржаја и другом је настављено у истом стилу, а тек средином наставка Рускоселци су повели након корнера, у гужви се снашао Лаништанин. Ближе крају, Честережани су стигли до бода, после прекида искоса, главом је одлично реаговао Татић за реми.
Преостали резултати 16. кола: Долово – Задругар 1:0, Јединство (БК) – Полет 5:2, Глогоњ – Војводина 2:0, Граднулица – Будућност 7:0. Нису играли: Јединство (В) – Раднички 3:0 /службено/.
ПОРЕДАК: Граднулица 45, Глогоњ 35, Долово 31, Јединство (БК) 30, Борац 29, Слобода 29, Војводина 28, Јединство (В) 28, Бегеј 26, Црвена звезда 23, Полет 17, Задругар 16, Козара 13, Раднички 12, Напредак 9, Будућност 0,
У 17. колу, у суботу и недељу, састаће се: Јединство (В) – Граднулица, Козара – Црвена звезда, Бегеј – Долово, Војводина – Борац, Напредак – Јединство (БК), Полет – Слобода, Задругар – Будућност. Неће играти: Раднички – Глогоњ 0:3 /службено/.
Д. П.
ПОДРУЧНА ЛИГА „ЗРЕЊАНИН”
Резултати 17. кола: Борац – Нафтагас 0:0, Билећанин – Војводина 2:1, ЖФК Банат – Јединство 2:0, Банат – Младост 2:2, Лехел – Русанда 1:4, МСК – Делија 6:2, 2.октобар – Полет 2:3, Напредак – Омладинац 1:3.
ПОРЕДАК: Омладинац 45, 2.октобар 41, МСК 39, ЖФК Банат 36, Билећанин 36, Полет 34, Младост 25, Војводина 23, Нафтагас 21, Борац 20, Напредак 17, Јединство 17, Лехел 16, Русанда 13, Банат 4, Делија 3.
У 18. колу, у суботу и недељу, играће: Делија – Лехел, Русанда – Банат, Нафтагас – Напредак, Омладинац – 2.октобар, Полет – МСК, Младост – ЖФК Банат, Јединство – Билећанин, Војводина – Борац.
Фудбалери трију чланова војвођанског „Истока” са шире територије града Кикинде: Слободе, Црвене звезде и Козаре, припремају се за наставак сезоне, а последњи су се окупили у Новим Козарцима, најбоље пласираном саставу са севера Баната. Тренер Слободе Слободан Митровић неће више рачунати на Француског, а из омладинаца ОФК Кикинде вратио се Пекија.
У Руском Селу нема играча са стране Видића и Голијанина, а стижу Коцкар из великоселске Козаре и ветеран Стојанов из ОФК Кикинде.
И нови тренер Козаре Бранислав Бјелић, осим Кочиша из наковачког Полета, има придошлице из ОФК Кикинде, али из јуниорског погона, у Банатско Велико Село долазе: Кондић, Плавшић, Смани и Шкеро, док су отишли: Радивојац, Кнежевић, Јанков, Спахић, Ђорић и поменути Коцкар.
Д. П.
ФОТО: ФК Козара /фацебоок/
Слобода је наш најбоље позиционирани клуб након првог дела сезоне на војвођанском „Истоку”. Новокозарчани су пети и имају исти број бодова као и екипе из Перлеза и Долова на трећој односно четвртој позицији. Није, међутим, гол-разлика било какво мерило ове сезоне на „Истоку”, јер многи су понижавали и урнисали до крајњих граница, па и двоцифреним бројкама, отписану и недораслу Будућност из Српске Црње.
Ретки су пак клубови били милосрдни према Црњанима, попут Новокозарчана који су их „под ручном” савладали 4:0, постигавши само по два поготка у полувременима и, барем за потписника овог чланка, био је то уверљиво најјачи утисак јесени на војвођанском „Истоку”.
Пре тога, стартовао је тим тренера Слободана Митровића поразом у Житишту, а онда је начињен низ од пет победа. Серија је потрајала до другог јесењег неуспеха, у Влајковцу, а када се подвукла црта испод полусезоне, забележено је девет тријумфа и реми уз пет пораза, 35 голова постигли су, а 21 примили Новокозарчани.
– Моји играчи, својим и играчким и људским квалитетима уз изузетно позитивну енергију, заслужено су освојили 28 бодова па могу рећи да сам задовољан и постигнутим резултатима и целокупном сликом у овом делу првенства – каже Митровић.
Друго и треће место на пролеће наредне године доноси доигравање за пласман у Српску лигу „Војводина”. Нема, међутим, амбиција на стадиону „Илија Пантелић” да се Слобода по трећи пут пласира у друштво српсколигаша.
– Надам се само да ће управа задржати постојећи играчки кадар и да ћемо на пролеће имати исту енергију и жељу и наставити борбу за сваки бод.
Не тако давно, Слободу је на „Илији” и у најмање битним утакмицама подржавало више стотина бучних навијача, а на дербијима бивало их је и преко 1.000. Били су „бело-плави” дуги низ сезона уверљиво најгледанији клуб на простору између Зрењанина и Суботице, али број љубитеља фудбала рапидно је опадао на свим стадионима северног Баната, па тако и у Новим Козарцима, док се није стигло до садашњих мизерних бројки. Било је јесенас случајева да, на најлепшем стадиону у овом делу Војводине, појединим мечевима присуствује свега тридесетак посматрача, међу њима и деце, а парадоксално је што вишеструко већу „подршку” Слобода има на друштвеним мрежама, „лајковима” и коментарима.
– То ми је једино жао у овом тренутку, а ваљда ће се и та слаба посећеност на пролеће побољшати. Надам се да ће они који воле Слободу, а много их је, наћи времена да пруже подршку екипи на терену – закључује Митровић.
Д. П.
ФОТО: Д. П. и ФК Слобода /фацебоок/