Klub sa stadiona „Ilija Pantelić” još jednu sezonu na vojvođanskom „Istoku” završio je u sredini tabele, ovoga puta bio je sedmi, a aktuelna uprava Slobode podnela je kolektivnu ostavku, nevezano za rezultate i na kraju ipak uspešne borbe za izbegavanje igranja u baražu za opstanak u pomenutom rangu. Međutim, nakon sastanka simpatizera kluba, bivših igrača i nekadašnjih članova uprave, rukovodeća garnitura ostaje na čelu kluba, jer nije bilo zainteresovanih da prihvate obaveze, ističe dugogodišnji sekretar Marko Čavka (na slici desno, pokraj predsednika Đure Malidže).
– Došlo je do zamora, lično sam, kao volonter, prvi operativac kluba 14 godina, a ostali članovi uprave tu su bezmalo deceniju. Nakon što smo podneli ostavke, nekoliko ljudi bliskih Slobodi premišljala se i kada je postalo jasno da nemaju vremena za obaveze u klubu, odlučili smo da ostanemo i dalje tu, jer Sloboda je više od kluba i predstavlja ne samo sportsku već i društvenu tradiciju našeg sela. Nismo se povukli na kraju, jer je jasno i da bi se klub bez uprave ne samo survao u najniži rang nego verovatno i ugasio. Tužno bi bilo da se to dogodilo na našem velelepnom sportskom zdanju – kaže Čavka.
Posebnu težinu aktuelnom trenutku daje podatak da će Sloboda naredne godine proslaviti 80 godina postojanja.
– Nastavićemo gde smo zastali, organizovaćemo se, prvi trener ostaje Slobodan Mitrović, pokušaćemo da vratimo neke igrače koji su nosili dres Slobode, a ima najava i da će se dvojica još uvek mlađih fudbalera, naših Novokozarčana, aktivirati nakon više godina neigranja. Napustiće nas veteran Popović i Čubrilo, ostali bi trebali ostati i smatramo da ćemo i dogodine okončati sezonu u sredini tabele – jasan je Čavka.
D. P.
Војвођански Исток
Nakon današnjih finalnih utakmica baraža za popunu tri grupe Vojvođanske lige poznati su sastavi liga, za sezonu 2026/27, u nadležnosti Fudbaskog saveza Vojvodine i nižih saveza. Naravno, uslovno rečeno, jer poznato je iz prethodnih sezona, uvek postoji mogućnost odustajanja ili gašenja nekog kluba, kao i obnove celog kluba ili samo seniorskog pogona i uključenje u najniži stepen nadmetanja. Takav smo slučaj imali letos u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”, kada su revitalizovani i u tom stepenu startovali Olimpija (Torda) i Budućnost (Banatski Dvor).
Kako bilo, klubovi sa šire teritorije grada Kikinde, osim Napretka iz Banatske Topole, nisu bili ovoga meseca direktno zainteresovani za ishode doigravanja, a osim toga Topolčani su ispali još nakon polufinala baraža za popunu vojvođanskog „Istoka”, kada Kumančani nisu prošli u finale.
Recimo još, ako su ciljevi baraža bili veća gledanost i zanimiljivost takmičenja, ispunjena je svrha u potpunosti, ali s druge strane sve se maratonski odužilo pa još kroz vrele dane. Dakle, kao dobra strana dodatnih doigravanja može se računati pomenuto, ali uz ranije datume baraža, što će se i dogoditi ako Fudbalski savez Vojvodine i područni savezi na teritoriji naše pokrajine budu dosledni vlastitim obećanjima i nastave sa skraćenjem liga, kako su to već učinili s tri grupe vojvođanskog ranga, tzv. zonama.
Vojvođanska liga „Istok” /14 klubova/: OFK Kikinda, Mladost (Omoljica), Glogonj, Jedinstvo (Vlajkovac), Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo), Crvena zvezda (Rusko Selo), Begej (Žitište), Sloboda (Novi Kozarci), Zadrugar (Lazarevo), Borac (Starčevo), Omladinac (Ravni Topolovac), Borac (Sakule), Banatul (Lokve), Crvena zvezda (Pavliš).
Područna liga „Zrenjanin” /16 klubova, skraćuje se za sezonu 2027/28. na 14/: Vojvodina (Perlez), Napredak (Čestereg), Kozara (Banatsko Veliko Selo), Budućnost (Srpska Crnja), 2.oktobar (Kumane), MSK (Mihajlovo), Bilećanin (Sečanj), Polet (Nakovo), ŽFK Banat (Zrenjanin), Mladost (Banatski Despotovac), Vojvodina (Bašaid), Rusanda (Melenci), Jedinstvo (Novi Bečej), Crvena zvezda (Vojvoda Stepa), Borac (Zrenjanin), OFK Klek.
Međuopštinska liga „Kikinda-Žitište” /14 klubova/: Napredak (Banatska Topola), Borac (Aleksandrovo), Delija (Mokrin), ŽAK (Kikinda), Roham (Nova Crnja), Bega (Novi Itebej), Podgrmeč (Žitište), Vojvodina (Novo Miloševo), Jedinstvo (Bočar), Olimpija (Torda), 1.oktobar (Srpski Itebej), Borac (Iđoš), Proleter (Međa), Budućnost (Banatski Dvor).
D. P.
Posle tri sezone u društvu srpskoligaša, predstojećeg avgusta OFK Kikinda startovaće na vojvođanskom „Istoku”. Sportski direktor Marko Zečević posla se latio pre godinu dana, a nakon jeseni, kada je sakupljeno samo sedam, minulog proleća Kikinđani su pokušali nemoguće i nisu uspeli, završili su na poslednjoj poziciji, s ukupno 18 bodova.
– Od samog početka znali smo da je pred nama težak zadatak, ali kao i svi u sportu, optimistički smo krenuli, ponajviše zbog činjenice da smo uspeli da barem ne dozvolimo da se klub ugasi ili u surva u najniži stepen nadmetanja. Drugi deo sezone odigrali smo bolje, ali daleko ispod očekivanog nivoa, budući da smo doveli i nekoliko igrača s prvoligaškim iskustvom. Na nekim utakmicama nismo imali ni mrvu sreće, zatim sredinom proleća ušli smo u lošu seriju i više nije bilo mogućnosti da sakupimo dovoljan broj bodova za opstanak. Kako bilo, zahvaljujemo se treneru Ćulumu na angažovanom radu i želimo mu sreću u nastavku karijere – kaže Zečević.
Većina igrača koji su došli iz sa strane, takođe, napušta Gradski stadion.
– Pokušaćemo da se baziramo na fudbalere iz najbliže okoline, uz mlade iz naših selekcija. Gledaćemo i da u novu sezonu uđemo s nekim od kikindskih trenera koji najbolje poznaje igrače iz naše škole fudbala, a blizu smo odluke ko će predvoditi prvi tim. Brzo ćemo potom u dogovoru s trenerom i videti na koje igrače računamo i ko bi mogao da bude pojačanje s terena severnog Banata. Istovremeno, zadatak nam je i da se usredsredimo na što bolji rad u omladinskoj selekciji i razvijamo kikindske fudbalere iz naših brojnih mlađih selekcija.
Sportski direktor ima i poruku za sve koji gaje simpatije prema OFK Kikindi, a mogu pomoći na bilo koji način.
– Zaista, nije fraza kada šaljemo poziv svima da se priključe aktuelnoj upravi u radu i možda samo idejama doprinesu da klub bogate istorije napreduje, a kratkoročno gledano već u ovo vreme iduće godine vrati se među srpskoligaše – jasan je Zečević.
D. P.
Banatsko Veliko Selo – Gledalaca: 100. Sudija: Danilo Živaljević (Pančevo). Strelci: Protić 80. za Kozaru, Kresoja 25. i 90+2. za Napredak.
KOZARA: Ševo, Škero, Ovuka (Bunić), Lukić (Lisica), Rofa (Smani), Protić, Kočiš, Vidović, Labus (Kondić), Lajić, Zeljković (Radojičić).
NAPREDAK: Vujović, Savičić, Knežević, Ružić (Bogić), Samardžija (Mitrović), Mikić, Tatić, Reljić, Stanaćev, Kresoja, Spahić.
Tatić je odigrao unatrag po sredini, a Kresoja (na slici) doneo prednost, s ivice kaznenog prostora, efektno iz prve pogodivši gornji ugao. I dok je prvi deo pripao Česterežanima u svakom pogledu, nastavak je bio u znaku domaćina, ali tek pred kraj izjednačio je Protić, nakon asistencije Bunića, snašao se blizu gola, u visini druge stative. Kada je remi bio izvestan, Kresoja je u nadoknadi, još jedanput pokazao klasu za vojvođanski rang. Stanaćev ga je pronašao dijagonalom, Kresoja je izdržao duel i potom iskosa majstorski naciljao suprotan ugao.
D. P.
Novi Kozarci – Stadion: „Ilija Pantelić”. Gledalaca: 50. Sudija: Damjan Rodean (Zrenjanin). Strelci: Galić (kazneni udarac) 13. i 34. za Slobodu, Jovanović 57. za Borac.
SLOBODA: Živkov, B. Marković (Đurđević), Karanović (Blagojević), Bogojević, Galić, Vrbački, Misić, Čubrilo, Vokić, Terzin, Jovandić.
BORAC: Lapić, Joković, Petković, Turkalj, Malidžan, Ćirić (Andrić), Jovanović, U. Lukić, Banjac (S. Lukić), Mitrović, Čančar (Petrović).
Galić je s bele tačke doneo prednost, a prethodno je u kaznenom prostoru Starčevaca oboren Vrbački. Bliže odmoru, opet je Galić bio strelac, tada je pogodio posle polukontre i lepog driblinga. U nastavku, Jovanović je gostima vratio nadu, iskoistio je poigravanje golmana Živkova, ali u poslednjih pola sata nije bilo promene.
D. P.
Nedeljnim utakmicama 18, na vojvođanskom „Istoku”, odnosno 19, na zrenjaninskom „Području”, kompletirana su kola u ovim rangovima, a prva prolećna runda bila je na rasporedu i u najnižem rangu nadmetanja – Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”.
Rezultati 18. kola Vojvođanske lige „Istok”: Gradnulica – Zadrugar 2:2, Budućnost – Begej 0:5, Sloboda – Napredak 2:2 /Vrbački, Terzin/, Jedinstvo (BK) – Kozara 3:1 /Vidović/, Glogonj – Jedinstvo (V) 0:0, Dolovo – Polet 1:1, Crvena zvezda – Vojvodina 2:0 /Barbul, Stojanov/. Nisu igrali: Borac – Radnički 3:0 /službeno/.
POREDAK: Gradnulica 46, Glogonj 39, Jedinstvo (BK) 36, Dolovo 35, Borac 32, Jedinstvo (V) 32, Vojvodina 31, Sloboda 30, Crvena zvezda 29, Begej 29, Polet 21, Zadrugar 20, Kozara 13, Radnički 12, Napredak 10, Budućnost 0.
U 19. kolu, u subotu i nedelju (15.00), sastaće se: Glogonj – Gradnulica, Jedinstvo (V) – Borac, Kozara – Sloboda, Begej – Zadrugar, Vojvodina – Jedinstvo (BK), Napredak – Dolovo, Polet – Budućnost. Neće igrati: Radnički – Crvena zvezda 0:3 /službeno/.
Rezultati 19. kola Područne lige „Zrenjanin”: Vojvodina – Naftagas 3:0 /Selaković, N. Bakić, Kovrlija/, Borac – Jedinstvo 4:1, Bilećanin – Mladost 2:0, ŽFK Banat – Rusanda 1:0, Banat – Delija 1:1 /Ivanović, kazneni udarac/, Lehel – Polet 2:0, MSK – Omladinac 2:1, 2.oktobar – Napredak 3:1 /Rankov/.
POREDAK: Omladinac 48, 2.oktobar 44, MSK 42, ŽFK Banat 39, Bilećanin 39, Polet 37, Vojvodina 29, Mladost 28, Naftagas 24, Borac 23, Jedinstvo 20, Lehel 19, Napredak 17, Rusanda 16, Delija 7, Banat 5.
U 20. kolu, u subotu i nedelju (15.30), igraće: Delija – ŽFK Banat, Rusanda – Bilećanin, Naftagas – 2.oktobar, Napredak – MSK, Omladinac – Lehel, Polet – Banat, Mladost – Borac, Jedinstvo – Vojvodina.
Rezultati 12. kola Međuopštinske lige „Kikinda-Žitište”: Proleter – Crvena zvezda 0:6, ŽAK – Budućnost 8:0 /Golić triput, Sabljić dvaput, Todorov, Ratko i Knežević (autogol)/, Jedinstvo – 1.oktobar 4:0, Bega – Borac 2:2 /J. Koman dvaput/, Roham – Podgrmeč 3:4, Olimpija – Vojvodina 0:2.
POREDAK: ŽAK 32, Crvena zvezda 26, Roham 25, Bega 23, Podgrmeč 22, Vojvodina 21, Jedinstvo 15, Olimpija 13, Borac 10, 1.oktobar 7, Proleter 7, Budućnost 3.
13. kolu, u subotu i nedelju (15.00), igraće: Vojvodina – Roham, Olimpija – ŽAK, Podgrmeč – Jedinstvo, 1.oktobar – Bega, Borac – Proleter, Crvena zvezda – Budućnost.
Novi Kozarci – Stadion: „Ilija Pantelić”. Gledalaca: 100. Sudija: Nebojša Santrač (Pavliš) 7. Strelci: Vrbački 34. i Terzin 67. za Slobodu, Jovandić (autogol) 27. i Kresoja (kazneni udarac) 54. za Napredak.
SLOBODA: Živkov, Pekija (Popović), Marković, Bogojević, Galić, Vrbački, Misić, Čubrilo, Vokić, Terzin, Jovandić.
NAPREDAK: Vujović, Savičić, Knežević, Ružić, Ribić, Kresoja, Tatić, Reljić, Mitrović (Vukojević), Mikić (Samardžija), Spahić.
Česterežani su poveli autogolom Jovandića, koji zakasnio i sproveo loptu u vlastitu mrežu, a nedugo potom poravnao je Vrbački, nakon solo prodora. U nastavku, Marković je skrivio najstrožu kaznu, a Kresoja je, s penala, bio siguran, a sredinom drugog dela, domaćin je drugi put izjednačio, Terzin se snašao u gužvi.
Drugi naš klub u ovom stepenu, velikoselska Kozara poražena je 3:1 (strelac Vidović) od Jedinstva u Banatskom Karađorđevu, dok će ruskoselska Crvena zvezda sutra dočekati Vojvodinu iz Perleza.
D. P.
Rusko Selo – Gledalaca: 100. Sudija: Vukašin Marković (Pančevo) 7. Strelci: Laništanin 66. za Crvenu zvezdu, Tatić 79. za Napredak.
CRVENA ZVEZDA: Ćirić, Laništanin, Feješ, Cvijanović, Popeskov (Dailov), Vojvodić, Stojanov, Mastilo, Knežević (Petrović), Čudanov (Berbakov), Barbul.
NAPREDAK: Vujović, Knežević, Ružić, Ribić, Mikić, Penavski, Samardžija (Mitrović, Vukojević), Savičić, Kresoja, Stanaćev (Tatić), Spahić.
Posle prvog dela bez sadržaja i drugom je nastavljeno u istom stilu, a tek sredinom nastavka Ruskoselci su poveli nakon kornera, u gužvi se snašao Laništanin. Bliže kraju, Česterežani su stigli do boda, posle prekida iskosa, glavom je odlično reagovao Tatić za remi.
Preostali rezultati 16. kola: Dolovo – Zadrugar 1:0, Jedinstvo (BK) – Polet 5:2, Glogonj – Vojvodina 2:0, Gradnulica – Budućnost 7:0. Nisu igrali: Jedinstvo (V) – Radnički 3:0 /službeno/.
POREDAK: Gradnulica 45, Glogonj 35, Dolovo 31, Jedinstvo (BK) 30, Borac 29, Sloboda 29, Vojvodina 28, Jedinstvo (V) 28, Begej 26, Crvena zvezda 23, Polet 17, Zadrugar 16, Kozara 13, Radnički 12, Napredak 9, Budućnost 0,
U 17. kolu, u subotu i nedelju, sastaće se: Jedinstvo (V) – Gradnulica, Kozara – Crvena zvezda, Begej – Dolovo, Vojvodina – Borac, Napredak – Jedinstvo (BK), Polet – Sloboda, Zadrugar – Budućnost. Neće igrati: Radnički – Glogonj 0:3 /službeno/.
D. P.
PODRUČNA LIGA „ZRENJANIN”
Rezultati 17. kola: Borac – Naftagas 0:0, Bilećanin – Vojvodina 2:1, ŽFK Banat – Jedinstvo 2:0, Banat – Mladost 2:2, Lehel – Rusanda 1:4, MSK – Delija 6:2, 2.oktobar – Polet 2:3, Napredak – Omladinac 1:3.
POREDAK: Omladinac 45, 2.oktobar 41, MSK 39, ŽFK Banat 36, Bilećanin 36, Polet 34, Mladost 25, Vojvodina 23, Naftagas 21, Borac 20, Napredak 17, Jedinstvo 17, Lehel 16, Rusanda 13, Banat 4, Delija 3.
U 18. kolu, u subotu i nedelju, igraće: Delija – Lehel, Rusanda – Banat, Naftagas – Napredak, Omladinac – 2.oktobar, Polet – MSK, Mladost – ŽFK Banat, Jedinstvo – Bilećanin, Vojvodina – Borac.
Fudbaleri triju članova vojvođanskog „Istoka” sa šire teritorije grada Kikinde: Slobode, Crvene zvezde i Kozare, pripremaju se za nastavak sezone, a poslednji su se okupili u Novim Kozarcima, najbolje plasiranom sastavu sa severa Banata. Trener Slobode Slobodan Mitrović neće više računati na Francuskog, a iz omladinaca OFK Kikinde vratio se Pekija.
U Ruskom Selu nema igrača sa strane Vidića i Golijanina, a stižu Kockar iz velikoselske Kozare i veteran Stojanov iz OFK Kikinde.
I novi trener Kozare Branislav Bjelić, osim Kočiša iz nakovačkog Poleta, ima pridošlice iz OFK Kikinde, ali iz juniorskog pogona, u Banatsko Veliko Selo dolaze: Kondić, Plavšić, Smani i Škero, dok su otišli: Radivojac, Knežević, Jankov, Spahić, Đorić i pomenuti Kockar.
D. P.
FOTO: FK Kozara /facebook/
Sloboda je naš najbolje pozicionirani klub nakon prvog dela sezone na vojvođanskom „Istoku”. Novokozarčani su peti i imaju isti broj bodova kao i ekipe iz Perleza i Dolova na trećoj odnosno četvrtoj poziciji. Nije, međutim, gol-razlika bilo kakvo merilo ove sezone na „Istoku”, jer mnogi su ponižavali i urnisali do krajnjih granica, pa i dvocifrenim brojkama, otpisanu i nedoraslu Budućnost iz Srpske Crnje.
Retki su pak klubovi bili milosrdni prema Crnjanima, poput Novokozarčana koji su ih „pod ručnom” savladali 4:0, postigavši samo po dva pogotka u poluvremenima i, barem za potpisnika ovog članka, bio je to uverljivo najjači utisak jeseni na vojvođanskom „Istoku”.
Pre toga, startovao je tim trenera Slobodana Mitrovića porazom u Žitištu, a onda je načinjen niz od pet pobeda. Serija je potrajala do drugog jesenjeg neuspeha, u Vlajkovcu, a kada se podvukla crta ispod polusezone, zabeleženo je devet trijumfa i remi uz pet poraza, 35 golova postigli su, a 21 primili Novokozarčani.
– Moji igrači, svojim i igračkim i ljudskim kvalitetima uz izuzetno pozitivnu energiju, zasluženo su osvojili 28 bodova pa mogu reći da sam zadovoljan i postignutim rezultatima i celokupnom slikom u ovom delu prvenstva – kaže Mitrović.
Drugo i treće mesto na proleće naredne godine donosi doigravanje za plasman u Srpsku ligu „Vojvodina”. Nema, međutim, ambicija na stadionu „Ilija Pantelić” da se Sloboda po treći put plasira u društvo srpskoligaša.
– Nadam se samo da će uprava zadržati postojeći igrački kadar i da ćemo na proleće imati istu energiju i želju i nastaviti borbu za svaki bod.
Ne tako davno, Slobodu je na „Iliji” i u najmanje bitnim utakmicama podržavalo više stotina bučnih navijača, a na derbijima bivalo ih je i preko 1.000. Bili su „belo-plavi” dugi niz sezona uverljivo najgledaniji klub na prostoru između Zrenjanina i Subotice, ali broj ljubitelja fudbala rapidno je opadao na svim stadionima severnog Banata, pa tako i u Novim Kozarcima, dok se nije stiglo do sadašnjih mizernih brojki. Bilo je jesenas slučajeva da, na najlepšem stadionu u ovom delu Vojvodine, pojedinim mečevima prisustvuje svega tridesetak posmatrača, među njima i dece, a paradoksalno je što višestruko veću „podršku” Sloboda ima na društvenim mrežama, „lajkovima” i komentarima.
– To mi je jedino žao u ovom trenutku, a valjda će se i ta slaba posećenost na proleće poboljšati. Nadam se da će oni koji vole Slobodu, a mnogo ih je, naći vremena da pruže podršku ekipi na terenu – zaključuje Mitrović.
D. P.
FOTO: D. P. i FK Sloboda /facebook/