Војвођански Исток

Marko Vukobrat sportski direktor OFK Kikinde. Studiozni plan doneo rezultate

Posle letošnjeg ispadanja iz Srpske lige „Vojvodina” načinili su u OFK Kikindi detaljnu analizu neuspeha. Studiozno sačinjen plan doneo je rezultate, jer, kao što je poznato, klub s Gradskog stadiona nakon jesenjeg dela prvenstva Vojvođanske lige „Istok” zimuje na liderskoj poziciji. Letos je sportski direktor OFK Kikinde postao Marko Vukobrat koji je u nekom ranijem periodu obavljao funkciju sekretara, a prvi potez bilo je smanjenje igračkog kadra.

– Od igrača sa strane zadržali smo samo one koji su pokazali kvalitet i želju u Srpskoj ligi. Napravili smo miks domaćih iskusnijih igrača i onih iz našeg omladinskog pogona. Odmah smo bili na stanovištu da je to ekipa koja, realno gledano, može da konkuriše za prvo mesto i povratak u društvo srpskoligaša. Stručni štab u sastavu: Jevto Jarčević, Bransilav Stojanović i Dragan Ćirić, odlično je odradio pripreme i bez bilo kakvog pritiska krenuo u novo prvenstvo. Atmosfera je bila sjajna, a uprava kluba stvorila je odlične uslove. I pre toga, postali smo stabilan klub koji je sve obećano u pretodne četiri godine i ispunio. Ove jeseni pak prevashodni cilj bio je da što više igrača iz omladinske selekcije dobije šansu i da vidimo na koje igrače možemo ozbiljno da računamo ako bi se eventualno plasirali u viši rang takmičenja – kaže Vukobrat.

Sezona, ipak, nije počela dobro, već u prvom kolu OFK Kikinda je poražena u Ruskom Selu, istina nesrećno primljenim golom, a na suprotnoj strani napadači su promašili čitav niz zicera.

– Jedina dobra stvar koja je proistekla iz te utakmice jeste da su u startu eleminisani tračevi o „pomoći” komšijskih klubova iz naše najbliže okoline, a mislilo se tu na prepuštanje bodova našoj ekipi. Na sreću, tim se izdigao nakon toga i do kraja polusezone nije doživeo nijedan poraz. Svaki bod osvojili smo pošteno, na terenu bez ičije pomoći. Čak smo se u nekoliko utakmica suočili s čudnim sudijskim odlukama, na našu štetu, a to je bilo najizraženije u Idvoru gde smo remizirali odnosno uskraćeni smo za dva boda. Nezahvalno je isticati pojedince, ali moram da spomenem ovog puta prvog strelca lige, sa 16 golova, našeg kapitena Nebojšu Đukića, ali i defanzivca Dušana Božića koji je imao sjajnu polusezonu.

Vukobrat napominje da nikakvog alibija nema i da je i minula jesen  analizirana u klubu realno.

– Pokušaćemo da napravimo dopunsku selekciju. Primarno je dovođenje štopera, zadnjeg veznog i jednog napadača. Idealno bi bilo da su to mlađi igrači željni dokazivanja i da su kadri da dokažu da imaju potencijal za igranje i u Srpskoj ligi. A da klub ne treba da brine za budućnost, videli smo po igrama: Jarića, Kecmana, Radovanovića, Barbula kao i braće Francuski. Nikako ne smemo da zaboravimo ni mlađe kategorije raspoređene u pet selekcija koje broje preko 120 igrača. S njima vredno rade treneri: Šibul, Parabucki, Kitanović, Bjelić i Rodić. Oni su i najveći motiv ovoj upravi kluba da stvori još bolje uslove za nesmetano funkcionisanje – jasan je Vukobrat.

Promena na Vašarištu. Jovica Lakić novi trener ŽAK-a

Član vojvođanskog fudbalskog „Istoka” kikindski ŽAK, boriće se na proleće za opstanak s novim trenerom. Jovica Lakić nasleđuje Novobečejca Strahinju Vaskovića, a lakši posao bio bi pred Lakićem da je ostao u velikoselskoj Kozari.

– Jeste, Kozara bolje stoji na tabeli, realno je da će s mnogo manje muke ostati u ligi, a ŽAK čeka neizvesnije proleće. Bilo mi je lepo u Banatskom Velikom Selu, tamo su mi i porodični koreni, a, pored brojnih nedaća jesenas, smatram da sam s Velikoselcima ostvario solidne rezultate. Međutim zbog posla u Kikindi, neuporodivo lakše biće mi da radim u gradskom klubu – kaže Lakić.

Osim toga, u ŽAK-u najavljuju i novu kadrovsku politiku u pogledu igrača.

– Da, dogovorili smo se da pokušamo da afirmišemo što je više mladih igrača. Biće to za mene veliki izazov, a sećam se kada sam kao klinac, devedesetih godina prošloga veka, krčio put ka našoj velikoj sceni i iz OFK Kikinde stigao u Obilić pa potom igrao i u elitama Rusije i Meksika. Istovremeno, siguran sam i da će ŽAK opstati pa nisam imao dilemu kada sam prihvatao poziv „žutih mrava” – jasan je Lakić.

Iako bez imperativa pobede, jer kako kažu zbog finansija nemaju ni srpskoligaške ambicije u pravom smislu tih reči, u novokozaračkoj Slobodi žale za celim plenom u derbiju s Karađorđevčanima. Međutim, s kakvim je pehovima počeo taj susret na „Iliji Panteliću”, a i kako je mogao završiti, čak je i bod na kontu Novokozarčana dobra uteha.

Već u petom minutu povredio se kapiten Slavko Ćulibrk, ubrzo je i napustio igru, a nakon pola sata isključen je Duško Vokić. I u tim okolnostima ređale su se silne prilike Novokozarčana, a za najboljeg strelca Nikolu Galića kao da je mreža gostiju bila ukleta. Nemoguće je i pobrojati šta je sve sjajni napadač promašio, a pridružio mu se i Vojislav Stanaćev koji je bio zamalo prekratak s tri metra. Grešio je i arbitar Džafić, ako ne u prvom delu kada je mogao pokazati na penal za domaćina, onda besumnje sredinom nastavka kada je Galiću protivnički čuvar u svom kaznenom prostoru naskočio na leđa i bukvalno ga pregazio. Na kraju, dotad neocenjeni golman Marko Živkov u dva navrata u poslednjih pet minuta spasio je svoj tim kada su svi već videli lopte u mreži, iako je Galić i u sudijskom dodatku još jedanput bio u prilici, ali nije se snašao u gužvi.

– Silno smo se potrošili tokom pola sata s igračem manje, a da ne pričam koliko prekaljeni Ćulibrk u odbrani znači za ekipu. Koncentracija nam je zbog toga pala pa momcima ne zameram na promašajima. Pred kraj smo mogli biti i kažnjeni. I u Idvoru ćemo odigrati maksimalno i nadam se uspešno završiti jesen a onda se pošteno odmoriti – kaže trener Slobodan Mitrović.

Male su šanse da Sloboda, koja je tokom jeseni ukupno devet od 14 kola bila lider vojvođanskog „Istoka”, prezimi na prvoj poziciji čak i ako slavi u Idvoru, jer teško je poverovati da će OFK Kikinda, sada vodeća, propustiti zicer na svom terenu u subotu kada će dočekati Proletera.

Petom pobedom u nizu, Kikinđani su se prvi put u sezoni pozicionirali na liderskoj poziciji vojvođanskog „Istoka”.

Protiv Begeja u Žitištu nije bilo golova do početka nastavka. Usledila je tada nagrada za strpljivost. Mlađani Drago Kecman (17), slabijom levom nogom, pogodio je donji ugao domaćina, šutem s 18 metara, a svemu je prethodila uigrana akcija iz kornera. Nekoliko minuta kasnije sve je bilo rešeno kada je kapiten Nebojša Đukić udarcem glavom, posle nabačene lopte Radovanovića, udvostručio prednost. Trener OFK Kikinde Jevto Jarčević kaže da je Begej ove polusezone ravnopravno odigrao u Novim Kozarcima, a u Karađorđevu je i remizirao, pa ga je sve to nateralo na veliki oprez.

– I protiv nas su bili čvrsti i agresivni, ali mi smo odirali  dominantno, umirili ih prvim golom, ubrzo i drugim i rutinski priveli meč kraju. Naredni rival Proleter stabilan je ligaš, ali imamo ogroman  motiv da prezimimo na čelnoj poziciji. Nema opuštanja, pa onda neće biti ni iznenađenja – jasan je Jarčević.

Kecman koga je trener Jarčević u vatru ubacio kao štopera još proletos u srpskoligaškim borbama, u ovoj sezoni skrenuo je pažnju na mestu zadnjeg veznog, a gol u Žitištu, gde je uz mnoštvo duela mnogo i pretrčao, prvenac mu je u seniorskoj konkurenciji u zvaničnim utakmicama.

– Letos sam u kontrolnom meču zabio ŽAK-u, ali ovo je poseban osećaj. Upijam svaki savet stručnog štaba i iskusnijih saigrača. Osim pet vezanih trijumfa, nismo primili gol više od 400 minuta, samopouzdanje nam raste, poboljšavali smo formu kako je polusezona odmicala i jedva čekamo da sve na našem stadionu u subotu krunišemo jesenjim lovorom. Proleteru ne dajemo ni promil šanse – samouveren je Kecman koji će tek aprila naredne godine postati punoletan.

error: Content is protected !!