Војвођански Исток

Marko Vukobrat sportski direktor OFK Kikinde. Studiozni plan doneo rezultate

После летошњег испадања из Српске лиге „Војводина” начинили су у ОФК Кикинди детаљну анализу неуспеха. Студиозно сачињен план донео је резултате, јер, као што је познато, клуб с Градског стадиона након јесењег дела првенства Војвођанске лиге „Исток” зимује на лидерској позицији. Летос је спортски директор ОФК Кикинде постао Марко Вукобрат који је у неком ранијем периоду обављао функцију секретара, а први потез било је смањење играчког кадра.

– Од играча са стране задржали смо само оне који су показали квалитет и жељу у Српској лиги. Направили смо микс домаћих искуснијих играча и оних из нашег омладинског погона. Одмах смо били на становишту да је то екипа која, реално гледано, може да конкурише за прво место и повратак у друштво српсколигаша. Стручни штаб у саставу: Јевто Јарчевић, Брансилав Стојановић и Драган Ћирић, одлично је одрадио припреме и без било каквог притиска кренуо у ново првенство. Атмосфера је била сјајна, а управа клуба створила је одличне услове. И пре тога, постали смо стабилан клуб који је све обећано у претодне четири године и испунио. Ове јесени пак превасходни циљ био је да што више играча из омладинске селекције добије шансу и да видимо на које играче можемо озбиљно да рачунамо ако би се евентуално пласирали у виши ранг такмичења – каже Вукобрат.

Сезона, ипак, није почела добро, већ у првом колу ОФК Кикинда је поражена у Руском Селу, истина несрећно примљеним голом, а на супротној страни нападачи су промашили читав низ зицера.

– Једина добра ствар која је проистекла из те утакмице јесте да су у старту елеминисани трачеви о „помоћи” комшијских клубова из наше најближе околине, а мислило се ту на препуштање бодова нашој екипи. На срећу, тим се издигао након тога и до краја полусезоне није доживео ниједан пораз. Сваки бод освојили смо поштено, на терену без ичије помоћи. Чак смо се у неколико утакмица суочили с чудним судијским одлукама, на нашу штету, а то је било најизраженије у Идвору где смо ремизирали односно ускраћени смо за два бода. Незахвално је истицати појединце, али морам да споменем овог пута првог стрелца лиге, са 16 голова, нашег капитена Небојшу Ђукића, али и дефанзивца Душана Божића који је имао сјајну полусезону.

Вукобрат напомиње да никаквог алибија нема и да је и минула јесен  анализирана у клубу реално.

– Покушаћемо да направимо допунску селекцију. Примарно је довођење штопера, задњег везног и једног нападача. Идеално би било да су то млађи играчи жељни доказивања и да су кадри да докажу да имају потенцијал за играње и у Српској лиги. А да клуб не треба да брине за будућност, видели смо по играма: Јарића, Кецмана, Радовановића, Барбула као и браће Француски. Никако не смемо да заборавимо ни млађе категорије распоређене у пет селекција које броје преко 120 играча. С њима вредно раде тренери: Шибул, Парабуцки, Китановић, Бјелић и Родић. Они су и највећи мотив овој управи клуба да створи још боље услове за несметано функционисање – јасан је Вукобрат.

Promena na Vašarištu. Jovica Lakić novi trener ŽAK-a

Члан војвођанског фудбалског „Истока” кикиндски ЖАК, бориће се на пролеће за опстанак с новим тренером. Јовица Лакић наслеђује Новобечејца Страхињу Васковића, а лакши посао био би пред Лакићем да је остао у великоселској Козари.

– Јесте, Козара боље стоји на табели, реално је да ће с много мање муке остати у лиги, а ЖАК чека неизвесније пролеће. Било ми је лепо у Банатском Великом Селу, тамо су ми и породични корени, а, поред бројних недаћа јесенас, сматрам да сам с Великоселцима остварио солидне резултате. Међутим због посла у Кикинди, неупородиво лакше биће ми да радим у градском клубу – каже Лакић.

Осим тога, у ЖАК-у најављују и нову кадровску политику у погледу играча.

– Да, договорили смо се да покушамо да афирмишемо што је више младих играча. Биће то за мене велики изазов, а сећам се када сам као клинац, деведесетих година прошлога века, крчио пут ка нашој великој сцени и из ОФК Кикинде стигао у Обилић па потом играо и у елитама Русије и Мексика. Истовремено, сигуран сам и да ће ЖАК опстати па нисам имао дилему када сам прихватао позив „жутих мрава” – јасан је Лакић.

Иако без императива победе, јер како кажу због финансија немају ни српсколигашке амбиције у правом смислу тих речи, у новокозарачкој Слободи жале за целим пленом у дербију с Карађорђевчанима. Међутим, с каквим је пеховима почео тај сусрет на „Илији Пантелићу”, а и како је могао завршити, чак је и бод на конту Новокозарчана добра утеха.

Већ у петом минуту повредио се капитен Славко Ћулибрк, убрзо је и напустио игру, а након пола сата искључен је Душко Вокић. И у тим околностима ређале су се силне прилике Новокозарчана, а за најбољег стрелца Николу Галића као да је мрежа гостију била уклета. Немогуће је и побројати шта је све сјајни нападач промашио, а придружио му се и Војислав Станаћев који је био замало прекратак с три метра. Грешио је и арбитар Џафић, ако не у првом делу када је могао показати на пенал за домаћина, онда бесумње средином наставка када је Галићу противнички чувар у свом казненом простору наскочио на леђа и буквално га прегазио. На крају, дотад неоцењени голман Марко Живков у два наврата у последњих пет минута спасио је свој тим када су сви већ видели лопте у мрежи, иако је Галић и у судијском додатку још једанпут био у прилици, али није се снашао у гужви.

– Силно смо се потрошили током пола сата с играчем мање, а да не причам колико прекаљени Ћулибрк у одбрани значи за екипу. Концентрација нам је због тога пала па момцима не замерам на промашајима. Пред крај смо могли бити и кажњени. И у Идвору ћемо одиграти максимално и надам се успешно завршити јесен а онда се поштено одморити – каже тренер Слободан Митровић.

Мале су шансе да Слобода, која је током јесени укупно девет од 14 кола била лидер војвођанског „Истока”, презими на првој позицији чак и ако слави у Идвору, јер тешко је поверовати да ће ОФК Кикинда, сада водећа, пропустити зицер на свом терену у суботу када ће дочекати Пролетера.

Петом победом у низу, Кикинђани су се први пут у сезони позиционирали на лидерској позицији војвођанског „Истока”.

Против Бегеја у Житишту није било голова до почетка наставка. Уследила је тада наградa за стрпљивост. Млађани Драго Кецман (17), слабијом левом ногом, погодио је доњи угао домаћина, шутем с 18 метара, а свему је претходила уиграна акција из корнера. Неколико минута касније све је било решено када је капитен Небојша Ђукић ударцем главом, после набачене лопте Радовановића, удвостручио предност. Тренер ОФК Кикинде Јевто Јарчевић каже да је Бегеј ове полусезоне равноправно одиграо у Новим Козарцима, а у Карађорђеву је и ремизирао, па га је све то натерало на велики опрез.

– И против нас су били чврсти и агресивни, али ми смо одирали  доминантно, умирили их првим голом, убрзо и другим и рутински привели меч крају. Наредни ривал Пролетер стабилан је лигаш, али имамо огроман  мотив да презимимо на челној позицији. Нема опуштања, па онда неће бити ни изненађења – јасан је Јарчевић.

Кецман кога је тренер Јарчевић у ватру убацио као штопера још пролетос у српсколигашким борбама, у овој сезони скренуо је пажњу на месту задњег везног, а гол у Житишту, где је уз мноштво дуела много и претрчао, првенац му је у сениорској конкуренцији у званичним утакмицама.

– Летос сам у контролном мечу забио ЖАК-у, али ово је посебан осећај. Упијам сваки савет стручног штаба и искуснијих саиграча. Осим пет везаних тријумфа, нисмо примили гол више од 400 минута, самопоуздање нам расте, побољшавали смо форму како је полусезона одмицала и једва чекамо да све на нашем стадиону у суботу крунишемо јесењим ловором. Пролетеру не дајемо ни промил шансе – самоуверен је Кецман који ће тек априла наредне године постати пунолетан.

error: Content is protected !!