Edukativni projekat „Navijaj i igraj fer”, kojeg sprovodi Savez za školski sport, danas je okončan. Kako kažu organizatori, reč je o takmičenju u navijanju sa ciljem razvijanja svesti o potrebi smanjenja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, a danas su u OŠ „Vuk Karadžić” odigrane odbojkaške utakmice između školskih ekipa sa šire teritorije Grada. Prisustvom je sve podržao i gradonačelnik Nikola Lukač, obratio se mališanima na manifestaciji, a dominirala je parola: „Svi smo najbolji!”.
Predsednik Saveza za školski sport Vojvodine mr Branislav Tešić zahvalio je lokalnoj upravi i gradonačelniku i Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu koji je finanansijski podržao projekat.
– Ovo je projekat koji organizujemo već drugu godinu i na ovaj način hoćemo da promovišemo sportski način navijanja i zdrav način života i da decu sklonimo s ulice – rekao je mr Tešić.
Gradski većnik za sport i omladinu Dragan Pecarski, nadovezao se:
– Kikinda je grad sporta i sportskih manifestacija i dešavanja, a na manifestacijama je potrebno da se ferplej navija. Deca će ovako da se edukuju i zahvaljujem se Savezu za školski sport Vojvodine za odličnu ideju koju sprovodi kroz ovu manifestaciju. Za pohvalu je i koliko dece je ovde.
Jelena Krvopić, predsednica Saveza za školski sport Kikinde, dodala je:
– U celom projektu učestvovalo je više od 500 osnovaca. Stariji đaci će da igraju odbojku, a mlađi da navijaju. Školski sport je zdrava priča, jer omogućuje i onim učenicima koji nisu u sportskim klubovima da se oprobaju u raznim sportovima, a potrebno je još ranije, već u predškolskom uzrastu, da počnemo edukaciju najmlađih kako da se ponašaju i da navijaju na utakmicama.
D. P.
Nadovezao se mr Petrović:
Jelena Krvopić, predsednica Školskog sportskog saveza Kikinde, dodala je:
– Ovo je vredna spona između sporta i ekologije, a bitno je i da se deca druže. Mi smo tu da ih podržimo i uputimo da nauče da vode računa o zdravom načinu života – rekao je Pecarski.
Nadovezao se Filip Komarica, direktor Sportskih igara mladih Dunav osiguranja:
Svetlana Mirčić Vukobrat, iz reda školskih organizatora, zaključila je:

– Ovo je još jedna u nizu akcija gde se popularizuju zdrave vrednosti, a to je sport u Kikindi gradu sporta. Deca treba da se druže i da se igraju sporta od malih nogu, jer će ih sport naučiti da budu bolji ljudi. Hvala svima, direktorima škola i učiteljima što su decu animirali, jer nema ničeg lepšeg od dečjih osmeha kada se deca bave sportom – reko je Lukač.
Nadovezala se Jelena Krvopić, koordintorka za školski sport u Kikindi:
– U dve pomenute škole časove fizičkog vaspitanja pored učitelja, redovno drže i profesori i rezultati su vidljivi. Reč je o „malim olimpijskim igrama” zabavnog karaktera, gde do izražaja dolazi svestranost i spretnost, a razvija se motorika. Naši učenici bili su 30 sekundi brži od drugoplasiranih, a pored toga načinili su i najmanje grešaka. Nije slučajno što su ove dve škole bile uspešne, jer u njima i dalje finkcioniše projekat „Sport u škole” koji je nekada bio sprovođen u svim, a sada još živi u školama „Jovan Popović” i „Vuk Karadžić”. Kod nas u školi dobro funkcioniše i Gimnastički klub što je takođe odlična baza – kaže Svetlana Mirčić Vukobrat, profesorica fizičkog iz OŠ „Sveti Sava”.
– Trudimo se da radimo sa decom osnovne i prirodne oblike kretanja, a predlažemo i da se svi profesori fizičkog upute u rad s učenicima mlađih razreda. Nažalost, ti prirodni oblici kretanja nekada su bili normalni, jer su deca igrala napolju, trčala, skakala, prevrtala… Sada mi to radimo u salama veštački, jer je modernizacija života dovela do toga da se deca sve manje kreću.