Школски спорт

skolski-sport-(Large)

Edukativni projekat „Navijaj i igraj fer”, kojeg sprovodi Savez za školski sport, danas je okončan. Kako kažu organizatori, reč je o takmičenju u navijanju sa ciljem razvijanja svesti o potrebi smanjenja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, a danas su u OŠ „Vuk Karadžić” odigrane odbojkaške utakmice između školskih ekipa sa šire teritorije Grada. Prisustvom je sve podržao i gradonačelnik Nikola Lukač, obratio se mališanima na manifestaciji, a dominirala je parola: „Svi smo najbolji!”.

Predsednik Saveza za školski sport Vojvodine mr  Branislav Tešić zahvalio je lokalnoj upravi i gradonačelniku i Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu koji je finanansijski podržao projekat.

– Ovo je projekat koji organizujemo već drugu godinu i na ovaj način hoćemo da promovišemo sportski način navijanja i zdrav način života i da decu sklonimo s ulice – rekao je mr Tešić.

Gradski većnik za sport i omladinu Dragan Pecarski, nadovezao se:

– Kikinda je grad sporta i sportskih manifestacija i dešavanja, a na manifestacijama je potrebno da se ferplej navija. Deca će ovako da se edukuju i zahvaljujem se Savezu za školski sport Vojvodine za odličnu ideju koju sprovodi kroz ovu manifestaciju. Za pohvalu je i koliko dece je ovde.

Jelena Krvopić, predsednica Saveza za školski sport Kikinde, dodala je:

– U celom projektu učestvovalo je više od 500 osnovaca. Stariji đaci će da igraju odbojku, a mlađi da navijaju. Školski sport je zdrava priča, jer omogućuje i onim učenicima koji nisu u sportskim klubovima da se oprobaju u raznim sportovima, a potrebno je još ranije, već u predškolskom uzrastu, da počnemo edukaciju najmlađih kako da se ponašaju i da navijaju na utakmicama.

D. P.

školski-sport

Danas je u Gradskoj kući, u prisustvu gradonačelnika Nikole Lukača i gradske većnice Valentine Mickovski, predstavljen projekat Saveza za školski sport Vojvodine, a sekretar Jovan Lekić naglasio je u uvodu:

– Realizujemo ga s idejnim tvorcem mr Goranom Petrovićem i finansiran je od Pokrajine. Očekujemo oko 500 dece, a zahvaljujem se gradonačelniku Lukaču i saradnicima što su uvek dobri domaćini.

Nadovezao se mr Petrović:

– Projekat postoji osam godina i nadam se da će učenici mlađih razreda imati veliku korist da nauče kako se navija. U vremenu sportizacije  izgubili smo osećaj za fer navijanje. Navijanje sada vidimo u drugom svetlu, pogotovo u Beogradu u fudbalu i košarci, i zato bi bilo dobro da klubovi u nama prepozanju partnere a ne u navijačkim grupama. Danas je edukacija za učitelje, a na kraju ćemo napraviti manifestaciju kako da se navija na terenu.

Gradonačelnik Lukač istakao je:

– Kikinda je grad sporta i hvala svim pomenutim institucijama koje nas vide kao nekog ko na kvalitetan način može da sprovede dobre projekte. Sve ono što smo dobro uradili u ovoj oblasti u prethodnom periodu, delegira naš grad da ponovo zajednički realizujemo ovaj projekat. Za decu će ovo značiti da nauče kako da se ophode jedni prema drugima, da podržavaju jedni druge, da najbolji pobedi i da vratimo fer-plej na naše terene. Siguran sam da će naši najmlađi Kikinđani prihvatiti ovaj nastavak projekta, a mi ćemo i dalje da podržavamo decu i školski sport i da edukujemo decu da budu bolji ljudi.

Jelena Krvopić, predsednica Školskog sportskog saveza Kikinde, dodala je:

– Kikinda ima bazu i iskustvo da sporevede ovaj značajan projekat, a mi imamo apsolutnu podršku lokalne uprave i gradonačelnika. Školski sport treba da bude najvažniji, jer je dostupan svakom detetu besplatno, a sve je finansirano iz budžeta Grada. Nakon današnjeg seminara, učitelji će đacima, narednih mesec dana prenositi znanje. Krajem aprila u OŠ „Vuk Karadžić” naši mališani će pokazati šta su naučili o ferpleju i to će pokazati tako što će navijati za ekipe iz drugih škola što je sjajna ideja.

D. P.

školski-sport

„Dunav osiguranje” Sportske igre mladih, u okviru ekološke radionice „Zero Waste – budi deo igre, čuvajmo našu planetu” danas je organizovalo druženje s učenicima OŠ „Sveti Sava” i mokrinske OŠ „Vasa Stajić”, a promociji su prisustvovali Dragan Pecarski i Valentina Mickovski, gradski većnici te Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde.

– Ovo je vredna spona između sporta i ekologije, a bitno je i da se deca druže. Mi smo tu da ih podržimo i uputimo da nauče da vode računa o zdravom načinu života – rekao je Pecarski.

Nadovezao se Filip Komarica, direktor Sportskih igara mladih Dunav osiguranja:

– „Dunav osiguranje” i „Koka-kola”, potrudili su se da deca uživaju u sportskim aktivnostima, ali i da se edukuju u odlaganju otpada da nam naša planeta ne bude zagađena. Pored nas i škole su to prepoznale, ali i rukovodstvo Grada Kikinde i zato smo mi odlučili da uručimo zahvalnicu gospodinu Pecarskom.

Svetlana Mirčić Vukobrat, iz reda školskih organizatora, zaključila je:

– Svaka fizička aktivnost je poželjna, ovde uz to imamo i ekološki poligon, a deca se sve manje kreću i mi moramo da utičemo da se to promeni, jer je veoma važno u školskom uzrastu. Sve to, takođe je podržano i od strane gradske uprave.

D. P.

školski sport

Savez za školski sport Srbije, u saradnji s Olimpijskim komitetom Srbije, Ministarstvom omladine i sporta, a uz pomoć Školskog sportskog saveza Kikinde, organizovao je danas, u dvorištu OŠ „Vuk Karadžić”, Školski sportski dan u okviru Evropske nedelje sporta, okupili su se učenici šest gradskih osnovnih škola, a otvranju je prisustvovao i gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima, gradskim većnicima Valentinom Mickovski i Draganom Pecarskim.

– Ovo je još jedna u nizu akcija gde se popularizuju zdrave vrednosti, a to je sport u Kikindi gradu sporta. Deca treba da se druže i da se igraju sporta od malih nogu, jer će ih sport naučiti da budu bolji ljudi. Hvala svima, direktorima škola i učiteljima što su decu animirali, jer nema ničeg lepšeg od dečjih osmeha kada se deca bave sportom – reko je Lukač.

Nadovezala se Jelena Krvopić, koordintorka za školski sport u Kikindi:

– Pripala mi je čast da kao koordinatorka u Kikindi, jednom od četiri grada u Srbiji, učestvujem u ovom događaju pod sloganom „Budi aktivan”. Sport se vezuje za prave vrednosti, a učesnici su  bili uključeni i u kulturno-istorijske radionice. Sport je jednako kultura, a sve to zajedno jednako je zdravim stilovima života.

Vidljiv rukopis profesora

Učenici nižih razreda kikindskih osnovnih škola „Sveti Sava” i „Đura Jakšić”, osvojili su prvo mesto na pokrajinskom takmičenju u sportskom mini poligonu u Novom Sadu i tako stekli pravo nastupa na završnom republičkom takmičenju narednog meseca u Zrenjaninu.

– U dve pomenute škole časove fizičkog vaspitanja pored učitelja, redovno drže i profesori i rezultati su vidljivi. Reč je o „malim olimpijskim igrama” zabavnog karaktera, gde do izražaja dolazi svestranost i spretnost, a razvija se motorika. Naši učenici bili su 30 sekundi brži od drugoplasiranih, a pored toga načinili su i najmanje grešaka. Nije slučajno što su ove dve škole bile uspešne, jer u njima i dalje finkcioniše projekat „Sport u škole” koji je nekada bio sprovođen u svim, a sada još živi u  školama „Jovan Popović” i „Vuk Karadžić”. Kod nas u školi dobro funkcioniše i Gimnastički klub što je takođe odlična baza – kaže Svetlana Mirčić Vukobrat, profesorica fizičkog iz OŠ „Sveti Sava”.

Sandra Maljković, profesorica fizičkog iz OŠ „Đura Jakšić”, dodala je:

– Trudimo se da radimo sa decom osnovne i prirodne oblike kretanja, a predlažemo i da se svi profesori fizičkog upute u rad s učenicima mlađih razreda. Nažalost, ti prirodni oblici kretanja nekada su bili normalni, jer su deca igrala napolju, trčala, skakala, prevrtala… Sada mi to radimo u salama veštački, jer je modernizacija života dovela do toga da se deca sve manje kreću. 

error: Content is protected !!