Школски спорт

skolski-sport-(Large)

Едукативни пројекат „Навијај и играј фер”, којег спроводи Савез за школски спорт, данас је окончан. Како кажу организатори, реч је о такмичењу у навијању са циљем развијања свести о потреби смањења насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, а данас су у ОШ „Вук Караџић” одигране одбојкашке утакмице између школских екипа са шире територије Града. Присуством је све подржао и градоначелник Никола Лукач, обратио се малишанима на манифестацији, а доминирала је парола: „Сви смо најбољи!”.

Председник Савеза за школски спорт Војводине мр  Бранислав Тешић захвалио је локалној управи и градоначелнику и Покрајинском секретаријату за спорт и омладину који је финанансијски подржао пројекат.

– Ово је пројекат који организујемо већ другу годину и на овај начин хоћемо да промовишемо спортски начин навијања и здрав начин живота и да децу склонимо с улице – рекао је мр Тешић.

Градски већник за спорт и омладину Драган Пецарски, надовезао се:

– Кикинда је град спорта и спортских манифестација и дешавања, а на манифестацијама је потребно да се ферплеј навија. Деца ће овако да се едукују и захваљујем се Савезу за школски спорт Војводине за одличну идеју коју спроводи кроз ову манифестацију. За похвалу је и колико деце је овде.

Јелена Крвопић, председница Савеза за школски спорт Кикинде, додала је:

– У целом пројекту учествовало је више од 500 основаца. Старији ђаци ће да играју одбојку, а млађи да навијају. Школски спорт је здрава прича, јер омогућује и оним ученицима који нису у спортским клубовима да се опробају у разним спортовима, а потребно је још раније, већ у предшколском узрасту, да почнемо едукацију најмлађих како да се понашају и да навијају на утакмицама.

Д. П.

školski-sport

Данас је у Градској кући, у присуству градоначелника Николе Лукача и градске већнице Валентине Мицковски, представљен пројекат Савеза за школски спорт Војводине, а секретар Јован Лекић нагласио је у уводу:

– Реализујемо га с идејним творцем мр Гораном Петровићем и финансиран је од Покрајине. Очекујемо око 500 деце, а захваљујем се градоначелнику Лукачу и сарадницима што су увек добри домаћини.

Надовезао се мр Петровић:

– Пројекат постоји осам година и надам се да ће ученици млађих разреда имати велику корист да науче како се навија. У времену спортизације  изгубили смо осећај за фер навијање. Навијање сада видимо у другом светлу, поготово у Београду у фудбалу и кошарци, и зато би било добро да клубови у нама препозанју партнере а не у навијачким групама. Данас је едукација за учитеље, а на крају ћемо направити манифестацију како да се навија на терену.

Градоначелник Лукач истакао је:

– Кикинда је град спорта и хвала свим поменутим институцијама које нас виде као неког ко на квалитетан начин може да спроведе добре пројекте. Све оно што смо добро урадили у овој области у претходном периоду, делегира наш град да поново заједнички реализујемо овај пројекат. За децу ће ово значити да науче како да се опходе једни према другима, да подржавају једни друге, да најбољи победи и да вратимо фер-плеј на наше терене. Сигуран сам да ће наши најмлађи Кикинђани прихватити овај наставак пројекта, а ми ћемо и даље да подржавамо децу и школски спорт и да едукујемо децу да буду бољи људи.

Јелена Крвопић, председница Школског спортског савеза Кикинде, додала је:

– Кикинда има базу и искуство да спореведе овај значајан пројекат, а ми имамо апсолутну подршку локалне управе и градоначелника. Школски спорт треба да буде најважнији, јер је доступан сваком детету бесплатно, а све је финансирано из буџета Града. Након данашњег семинара, учитељи ће ђацима, наредних месец дана преносити знање. Крајем априла у ОШ „Вук Караџић” наши малишани ће показати шта су научили о ферплеју и то ће показати тако што ће навијати за екипе из других школа што је сјајна идеја.

Д. П.

školski-sport

„Дунав осигурање” Спортске игре младих, у оквиру еколошке радионице „Zero Waste – буди део игре, чувајмо нашу планету” данас је организовало дружење с ученицима ОШ „Свети Сава” и мокринске ОШ „Васа Стајић”, а промоцији су присуствовали Драган Пецарски и Валентина Мицковски, градски већници те Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде.

– Ово је вредна спона између спорта и екологије, а битно је и да се деца друже. Ми смо ту да их подржимо и упутимо да науче да воде рачуна о здравом начину живота – рекао је Пецарски.

Надовезаo се Филип Комарица, директор Спортских игара младих Дунав осигурања:

– „Дунав осигурање” и „Кока-кола”, потрудили су се да деца уживају у спортским активностима, али и да се едукују у одлагању отпада да нам наша планета не буде загађена. Поред нас и школе су то препознале, али и руководство Града Кикинде и зато смо ми одлучили да уручимо захвалницу господину Пецарском.

Светлана Мирчић Вукобрат, из реда школских организатора, закључила је:

– Свака физичка активност је пожељна, овде уз то имамо и еколошки полигон, а деца се све мање крећу и ми морамо да утичемо да се то промени, јер је веома важно у школском узрасту. Све то, такође је подржано и од стране градске управе.

Д. П.

školski sport

Савез за школски спорт Србије, у сарадњи с Олимпијским комитетом Србије, Министарством омладине и спорта, а уз помоћ Школског спортског савеза Кикинде, организовао је данас, у дворишту ОШ „Вук Караџић”, Школски спортски дан у оквиру Европске недеље спорта, oкупили су се ученици шест градских основних школа, а отврању је присуствовао и градоначелник Никола Лукач са сарадницима, градским већницима Валентином Мицковски и Драганом Пецарским.

– Ово је још једна у низу акција где се популаризују здраве вредности, а то је спорт у Кикинди граду спорта. Деца треба да се друже и да се играју спорта од малих ногу, јер ће их спорт научити да буду бољи људи. Хвала свима, директорима школа и учитељима што су децу анимирали, јер нема ничег лепшег од дечјих осмеха када се деца баве спортом – реко је Лукач.

Надовезала се Јелена Крвопић, координторка за школски спорт у Кикинди:

– Припала ми је част да као координаторка у Кикинди, једном од четири града у Србији, учествујем у овом догађају под слоганом „Буди активан”. Спорт се везује за праве вредности, а учесници су  били укључени и у културно-историјске радионице. Спорт је једнако култура, а све то заједно једнако је здравим стиловима живота.

Vidljiv rukopis profesora

Ученици нижих разреда кикиндских основних школа „Свети Сава” и „Ђура Јакшић”, освојили су прво место на покрајинском такмичењу у спортском мини полигону у Новом Саду и тако стекли право наступа на завршном републичком такмичењу наредног месеца у Зрењанину.

– У две поменуте школе часове физичког васпитања поред учитеља, редовно држе и професори и резултати су видљиви. Реч је о „малим олимпијским играма” забавног карактера, где до изражаја долази свестраност и спретност, а развија се моторика. Наши ученици били су 30 секунди бржи од другопласираних, а поред тога начинили су и најмање грешака. Није случајно што су ове две школе биле успешне, јер у њима и даље финкционише пројекат „Спорт у школе” који је некада био спровођен у свим, а сада још живи у  школама „Јован Поповић” и „Вук Караџић”. Код нас у школи добро функционише и Гимнастички клуб што је такође одлична база – каже Светлана Мирчић Вукобрат, професорица физичког из ОШ „Свети Сава”.

Сандра Маљковић, професорица физичког из ОШ „Ђура Јакшић”, додала је:

– Трудимо се да радимо са децом основне и природне облике кретања, а предлажемо и да се сви професори физичког упуте у рад с ученицима млађих разреда. Нажалост, ти природни облици кретања некада су били нормални, јер су деца играла напољу, трчала, скакала, превртала… Сада ми то радимо у салама вештачки, јер је модернизација живота довела до тога да се деца све мање крећу. 

error: Content is protected !!