радионице

science-5314418-1280

Centar za stručno usavršavanje i Naučni klub tokom zimskog raspusta organizuje „Naučni kamp“ za decu od 6 do 12 godina. Kamp pruža jedinstvenu priliku za razvoj kreativnosti, istraživanje novih znanja i zabavu kroz edukativne radionice, istakao je direktor Centra Dejan Karanović.

-Aktivnosti će se realizovati od 8. do 10. januara i sve radionice biće besplatne. Cilj nam je da deca kvalitetno provedu raspust i da nauče nešto novo. Interesovanje za slične programe i ranijih godina bilo je veliko, tako da sam siguran da će tako biti i ove godine – kaže Karanović.

Prvog dana planiran je program „Moj intervju sa kompozitorom“ koji će voditi Andrea David, a deca će istraživati muzičku istoriju i upoznati velike kompozitore. Uz pomoć internetskih izvora i veštačke inteligencije, napraviće intervju sa kompozitorima, razvijajući kritičko mišljenje i kreativnost. Radionicu „Neuroigrarije“ realizovaće Marijana Ljiljak, a cilj je da putem raznih vežbi za fokus i koncentraciju deca razvijaju pažnju, kreativnost i socijalne veštine.

Narednog dana, 9. januara u okviru programa „Ptica traži kavez“, Sofija Jegarski organizovaće zanimljiv sadržaj sa ciljem razvoja kognitivne, motoričke i likovno-vizuelne veštine, uz izložbu ptica stanarica i estetsko procenjivanje, dok će u okviru zimska radionica u glini „Ornament“ sa Igorom Smiljanićem učesnici imati priliku da se upoznaju različitim vrstama ornamenta kroz istoriju umetnosti i da stvaraju svoja umetnička dela u glini.

Poslednjeg dana, 10. januara Gordana Rackov i Arpad Pastor upoznaće decu sa programiranjem digitalnog drugara „Mikrobit“ uz pomoć mikrobit pločica, učesnici će učiti osnove logike, algoritamskog razmišljanja i rešavanja problema, razvijajući važne tehničke veštine. U okviru radionice „Magični brojevi“, deca će se upoznati sa vizuelnim programiranjem i načinima za upravljanje digitalnim uređajem.
Zbog ograničenog broja učesnika, potrebno je da se zainteresovani, do 6. januara, prijave za radionice putem mejl adrese csukikinda3@gmail.com ili putem instagram poruke na @naučni_klub_kikinda.

A.Đ.

 

tera-radionice-skole-(2)

U Galeriji „Tera“ realizovan je projekat pod nazivom „TERA – Interaktivni ART dijalog“ u kom su učestvovali osnovci iz gradskih škola, uključujući i OŠ „6.oktobar“ . Cilj je povezivanje sa omladinom, budućom aktivnom publikom iz lokalne zajednice, kako bi postali ambasadori primera dobre prakse koju Centar za primenjenu umetnost „Tera“ baštini i razvija. U Galeriji su izložene skulpture kikindskih vajara, a zadatak učenika je izrade crtež dela koje im se najviše svidi.

Anđela Dukatarov, učenica petog razreda Osnovne škole „Feješ Klara“ otkrila nam je da je prvi put u Galeriji „Tera“.

-Prostor je jako lep i drago mi je što sam deo radionice tokom koje ću naučiti da slikam ugljem na natron papiru. Ovo je i prilika da vidim skulpture kikindskih vajara i da više saznam o njihovoj umetnosti – saznali smo od Anđele.

Una Krasić, takođe učenica petog razreda škole „Feješ Klara“, odabrala je da naslika skulpturu Igora Smiljanića.

-Skulptura ima puno detalja i zanimljiva je. Volim da slikam i crtam. Prvo put radim sa ugljenom i za mene je ovo novo iskustvo iz kog ću puno naučiti – dodala je Una.

Svi učenički radovi će biti izloženi u Galeriji „Tera“. Izložba je planirana početkom februara i biće prodajnog karaktera, a sakupljeni novac biće poklonjen u humane svrhe. Vajari čije su skulpture izložene istovremeno će biti i članovi žirija koji će proglasiti i podeliti nagrade za najbolje radove.

A.Đ.

 

zarko-dan-skole-(13)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Učenici i zaposleni u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin“, bogatim programom proslavili su 69. rođendan. Tokom prepodneva organizovane su radionice u kojima su učestvovali roditelji nakon čega je u fiskulturnoj sali škole izvedena priredba. Đake su podržali roditelji, bake, deke, ali i predstavnici lokalne samouprave.

– U okviru radionica izrađena je jelka od hemijskih elemenata, učenici su pravili novogodišnje ukrase, mogli su da se oprobaju u društvenim igrama i da igraju šah. Pored školskog hora, u svečanom programu, naši đaci predstavili su se plesnim tačkama, svoje umeće pokazala je i folklorna sekcija koju realizujemo zajedno sa „Guslama“, a predstavili su se članovi glumačke sekcije. Uz veliku podršku lokalne samouprave škola svake godine dobija sve bolje uslove za rad. Nedavno je 6,5 miliona dinara Pokrajinski sekretarijat za sport uložio u rekonstrukciju sportskog terena pored škole koji je sada jedan od najmodernijih u našoj okolini. Deo stolarije je zamenjen i nadamo se da će se ovaj posao se nastaviti, a ono što nam je najvažnije jeste sanacija ravnog krova na objektu koji je u lošem stanju – istakla je Slavica Lazić, direktorica OŠ „Žarko Zrenjanin“.

Donedavno direktor, a sada član Gradskog veća Tihomir Farkaš sa posebnim emocijama prisustvovao je Danu škole.

-„Žarko Zrenjanin“ jedna je od najboljih škola zahvaljujući sadašnjim zaposlenima, ali i penzionerima koji su u ranijem periodu činili da ova obrazovna ustanova bude na ponos generacijama đaka koji su je pohađali. Ovde sam proveo 32 godine i, dopustiću sebi da budem sentimentalan, jer smatram da je ova škole najbolja u severnom Banatu. Drago mi je što vidim da se učenici i zaposleni okreću budućnosti osluškujući jedni druge – kazao je Farkaš.

Ovu školu pohađa 510 učenika.

A.Đ.

 

sovembar-2

Programi „Sovembra“ – meseca posvećenog sovama koje ovog meseca stižu u naš grad, najveće urbano zimovalište malih ušara na svetu, počinju sutra.

Kako je najavljeno iz Turističke organizacije Grada, kreativne, edukativne i istraživačke radionice na temu sova za decu i porodicu odvijaće se svakodnevno u Narodnom muzeju od 13 do 16 sati, osim nedeljom i ponedeljkom. kada su u Muzeju neradni dani.

U Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“ u Kikindi i u ograncima u selima, za predškolce i osnovce biće organizovane interaktivne radionice pod nazivom „Sovembarski čitanjac“.

tera-muzej-zatvaranje-sezone-(4)

Radionicama za decu i odrasle, posetom stalnoj postavci i muzičkim programom Muzej „Tera“ zatvorio je letnju sezonu u ovom prostoru. Organizovana su druženja pod nazivom „Psihoart Lab“, crtanje pantografom, a deca i njihovi odrasli pratioci su imali priliku da uživaju u vajanju skulptura od gline uz pomoć vajarke Sonje Beloš.

-I ovoga puta imali smo zainteresovane da nauče kako da oblikuju glinu, a sigurna sam da je stalna postavka, ali i sam prostor Muzeja bio inspirativan. Glina je laka za obradu, a pomaže i razvoju sitne motorike tako da je deci uvek interesantno da stvaraju kroz igru – istakla je Sonja Beloš.

Aleksandar Lipovan, direktor Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ podsetio je da je letnja sezona u Muzeju otvorena u martu i da je sada završena. I tokom narednih meseci Muzej „Tera“ biće otvoren za posetioce, ali neće se u njemu organizovati prateći sadržaji.

-Zadovoljni smo posetom u proteklim mesecima.Trudili smo se da svakih pet, šest nedelja imamo nove postavke u izložbenom prostoru uz radionice koje će ih pratiti. Cilj je da negujemo postojeću i gradimo novu publiku u čemu smo uspeli jer su ovaj prostor posećivala nova lica. Muzej „Tera“ je tokom leta živnuo i uspeli smo u nameri da promovišemo kompletan prostor oko njega. Najveću posetu zabeležili smo tokom Evropske noći muzeja kada je samo u igri otčitavanja QR kodova učestvovalo 450 osoba – istakao je Lipovan.

Do kraja godine u Galeriji „Tera“ biće otvorene još dve izložbe u okviru kojih će biti održano nekoliko zanimljivih predavanja, najavio je Aleksandar Lipovan. Tokom zime radionice i prateći programi biće organizovani u Galeriji „Tera“ i u novom prostoru, zimskom ateljeu, u ateljeu „Tera“.

A.Đ.

mamutfest-2024-(14)

„Mamutfest“, 18. po redu,  svečano je otvoren u dvorištu Narodnog muzeja. Nakon što su  prvog dana manifestacije deca crtala čestitke Kiki, drugog dana mogla su da učestvuju u brojnim radionicama  na „Bazaru muzeja i ideja“,  koje su za njih pripremili gostujući muzeji.

Direktor Prirodnjačkog muzeja u Beogradu Slavko Spasić podsetio je na veliko prijateljstvo između dva muzeja.

-Naša saradnja počela je još davne 1996. godine kada su stručnjaci Prirodnjačkog muzeja u Beogradu bili u Kikindi na iskopavanju, konzervaciji i rekonstrukciji mamutice Kike. Do sada smo bili deo brojnih manifestacija i izložbi koje smo predstavljali u vašem gradu. I ovog puta svi posetioci „Mamutfesta“ moći će da uživaju u izložbi koja je u proteklih devet meseci izazvala veliku pažnju publike i bila je jedna od najposećenijih kod nas – rekao je Spasić.

 

Gostujuća izložba  pod nazivom „Biljka kao začin – u carstvu boja, mirisa i ukusa“  čiji je autor Uroša Buzurovića, kustos Prirodnjačkog muzeja u Galeriji „Nova“ prvi put je prikazana van Beograda.

-Prikazan je istorijat začina tačnije kako su putovali iz države u državu. Začini su u prošlosti bili „papreno“ skupi i bili su privilegija bogatih, za razliku od današnjice kada su svima dostupni po povoljnim cenama. Na izložbi se može saznati odakle potiče koji začin, kako se koriste u kulinarstvu, kako ih najbolje kombinovati sa raznim jelima i različitim drugim začinima. Tu su i razne zanimljivosti poput mitoloških priča o začinima – dodao je Buzurović.

„Mamutfest“ otvorila je članica Gradskog veća Melinda Gombar.

-Ovo je najlepša i najposećenija dečija manifestacija u Kikindi i važna je jer spaja istoriju, nauku, kulturu i zabavu. Sve radionice prilagođene su najmlađima i cilj im je da probude njihovu pažnju i interesovanje. Kroz saradnju sa brojnim muzejima iz drugih lokalnih samouprava svi posetioci imaju priliku da se upoznaju sa njihovim radom – napomenula je Melita Gombar.

Direktorica Narodnog muzeja Lidija Milašinović napomenula je da je jedinstvena manifestacija postala punoletna.

-Kada smo počinjali 2007. godine nismo znali koliko ćemo trajati. Prvenstveni cilj „Mamutfesta“ je da promoviše kikindskog mamuta koji je postao prepoznatljiv brend grada. Ovo je način da ga još više promovišemo, ali i da novi klince uče o Kiki – rekla je Lidija Milašinović.

Posetioci festivala mogu da pogledaju već postavljenu izložbu „Od PoEtike do Metodike” autora dr Milorada Stepanova u okviru se  organizuju radionice.  Tu je i kolaž edukativno-kreativnih radionica koji će trajati od 15 do 18 sati. Za roditelje sa bebama i mlađom decom  biće priređen „Koncert za bebe“ . Streličarska radionica namenjena je nešto starijoj deci, a u 18 sati svoje znanje iz praistorije moći će da provere dece u okviru „Kviza iz doba Jure“. Od 19 časova je  plesna radionica u izvođenju Sanje Rešćanski iz Plesnog studija „Džesi“.

A.Đ.

 

ets-obuka-talenti-(3)

Zahvaljujući organizaciji i podršci Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice deset učenika drugog i trećeg razreda Ekonomsko-trgovinske škole sa profesorkom Tanjom Radovanov učestvovali su na obuci za talentovane učenike srednjih škola. Od 3. do 8. juna u Andrevlju, na Fruškoj gori, osim Kikinđana, bili su i đaci Ekonomsko-trgovinske škole iz Senti i Muzičke škole iz Subotice.

Pored profesionalne orijentacije, međusobnog upoznavanja, saradnje i razmene iskustava i interesovanja, realizovana su različitih predavanja i radionice. U okviru sportske i radionice „Renesansa-Leonardo da Vinči“, javnog nastupa, izrade origamija i „Himne Andrevlja“, takmičenja „Ja imam talenat“ učenicima je pružena mogućnost da predstave svoje talente i kreativnost, škole i mesto odakle dolaze.

Raznovrstan program ovogodišnjeg kampa upotpunili su operska pevačica Senka Nedeljković, poseta Filozofski fakultet u Novom Sadu, obilazaka Patrijaršijskog dvora, Srpske pravoslavne bogoslovije, Saborne crkve Svetog Nikole na Trgu Branka Radičevića i Karlovačke gimnazije u Sremskim Karlovcima.

Učenici ističu da su sa kampa poneli izuzetno iskustvo, nova prijateljstva, ali i nadu da će ponovo budućnosti  biti u prilici da učestvuju na sličnoj obuci.

 

tera-fantastik-(5)

Celodnevni program u Muzeju „Tera“, multimedijalni izlet „Tera fantastik“, okupio je sve generacije na jednom prostoru. Za roditelje i malu decu organizovana je radionica tokom koje su mogli da utiskuju stopala ili šake mališana u ploče od gline. U glini su stvarala i deca među kojima je bila Ivana Đenić koja je sa drugaricama u ploči od gline pravila nacrt Muzeja „Tera“.

-Nije teško raditi sa glinom. Najvažnija je volja i želja da se nešto napravi. Volim da pravim figure od gline, a sada sam prvi put došla na „Teru“ gde mogu puno da naučim – rekla nam je Ivana.

Ljubiša Nikolić, konzervator restaurator imao je najlepši zadatak, da okupljenoj deci, pokaže na koji način mogu da se igraju i tako stvaraju unikatna dela od gline.

-Deca su imala zadatak da urade reljefe dimenzija 30 puta 30. Podstakli smo ih da puste mašti na volju i da izrade ono što žele. Mogli su da dodaju, oduzimaju materijal, utiskuju u glinu. Ploče koje su nastale sastavićemo u jedan zajednički rad koji ćemo ispeći i postaviti na zidu buduće suvenirnice u okviru Muzeja „Tera“ kao zajednički rad. Ovo je prvi put da radimo ovakvu radionicu i zainteresovanih je bilo puno, što nam je pokazatelj da i ubuduće treba da organizujemo sličan program – dodao je Nikolić.

U okviru programa „Ponovo bazar“  istaknuto je na koji način može da posluži reciklaža i reutilizacija stare elektronike. Vuk Psodorov bio je deo ekipe koja je prodavala elektroniku koju su popravili u „Pionir“ slobodnoj školi.

-Elektroniku, koju su nam ljudi donosili zauzvrat za sadnice koje su posadili, mi smo delom popravili, a delom smo iskoristili one elemente koji su upotrebljivi. Tako smo joj dali novi život umesto da završi na otpadu. Elektroniku prodajemo i na taj način sakupljamo sredstva za rad škole – pojasnio je Psodorov.

„Tera fantastik“ još jedan je događaj koji je organizovan kako bi se privuklo što više publike u Muzej „Tera“, kazao je direktor CLPU „Tera“ Aleksandar Lipovan.

-U multidisciplinarnim i multimedijalnim radionicama mogu da učestvuju svi građani. Tu je je i intersektorska povezanost sa neformalnom školom, strit art umetnost koju su prikazali umetnici iz Novog Sada, kao i spoj između različitih grana umetnosti. Zajednički gradimo nove događaje, koji privlače različitu publiku i samim tim od Muzeja „Tera“ gradimo kreativan Distrikt u našem gradu koji privlači sve uzraste – istakao je Lipovan.

Priređena je i izložba grafita regionalnih uličnih umetnika, koji su zainteresovane učili o ovoj uličnoj umetnosti. U okviru radionice „Teraherc“ sa Konstantinosom Petrovićem polaznici su mogli da upotrebe boje u muzici i svetlosti tako da su nastali interesantni muzički instrumenti.

A.Đ.

noc-muzeja-slika-(5)

Narodni muzej ove godine u okviru Noći muzeja imao je za temu „Više od slike“. Brojni sadržaji privukli su posetioce koji su uživali u izložbi „Sedam decenija posvećenosti – Galerija Doma vojske Srbije 1953-2023“ u Galeriji „Nova“ gde se do 6. jula mogu svideti najreprezentativnija umetnička dela stvaralaca koji su obeležili 20. vek u našoj zemlji. Upravo ova izložba bila je i najupečatljiviji deo manifestacije srednjoškolki Milici Tomić.

-Redovno posećujem Noć muzeja i svakako je najupečatljivija postavka u okviru koje su izložena kapitalna dela likovne i primenjene umetnosti naše zemlje u Galeriji „Nova“. Delo Petra Lubarde ostavio je najveći utisak na mene – navela je Milica.

Program za decu koja su mogla da se druže sa slikarima, ali  da se sami oprobaju u ovoj umetnosti  bio je najinteresantni Jakovu, Veljku i njihovoj mami Ljiljani Knežević Bjelić.

-Deca su oduševljena jer mogu da se igraju bojama, ali i da eksperimentišu. Njihova prabaka i baka, kao i tata imaju smisla za slikarstvo, tako da ne čudi što smo najviše vremena proveli sa bojama – dodala je Ljiljana Knežević Bjelić.

Dvorište muzeja pretvoreno je u kafe „Galeriju“ gde je pet saradnika Muzeja i likovnjaka slikalo, među kojima je bila i Irena Kovač.

-Rado sam prihvatila da budem deo Noći muzeja. Posetila sam sve sadržaje i svi su me inspirisali na svoj način. Kao uspomenu na ovu noć ostaće mi slika  u akrilu i pastelu mrtve prirode koju sam komponovala – saznali smo od Irene Kovač.

Izložba „Više od slike – izbor dela likovne zbirke muzeja“ u Galeriji Narodnog muzeja posebno je pripremljena za ovu priliku.

-Cilj nam je da manifestacija bude interesantna svim uzrastima. Kroz slike iz zbirke muzeja uspeli smo da usmerimo publiku da koriste svoja čula i različitu imaginaciju. I zabavni vodič „Potraga za slikama“  podjednako je interesantan i najmlađima i najstarijima – kazala je Lidija Milašinović.

Manifestaciju su posetili gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Kikinda je grad sa bogatom kulturnom tradicijom, a Noć muzeja, koja se organizuje 16. put jedan je od sadržaja koje sugrađani ne propuštaju. Uz dobar sadržaj i radionice muzej bogatstvo koje poseduje predstavlja svim posetiocima koji su bili u prilici da saznaju puno toga – naveo je Lukač.

Promenadni koncert  Vladimira Kovačevića i Ljiljane Sivčev, ali i đaka Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“ imao je svoju publiku koja je uživala. U isto vreme u likovnoj radionici Smiljane Šalgo sugrađani su učili različite tehnikama slikanja.

A.Đ.

tera-noc-muzeja-(2)

Centar za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ slavi dva najveća muzejska praznika – Međunarodni dan muzeja i Evropsku noć muzeja. Posetiocima je raspolaganju višečasovni program koji je započet nastupom učenika Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški”. U„Topanju”, tradicionalnoj severnobanatskoj igra sa glinom uživali su najmlađi, među kojima je bila i 11-godišnja Dunja Grubiša.

-Volim Noć muzeja, a posebno mi se sviđa „Tera“. Skulpture koje sam videla su zanimljive i velike. Najviše vremena provela sam u radionici izrade predmeta od gline. Napravila sam tanjir koji nosim kući za uspomenu na ovaj dan – rekla je Dunja.

U igri sa glinom uživali su i Strahinja i Staša koji su došli sa mamom Jelenom Čanković Tešin.

-Sve nam se puno sviđa. Strahinja se potrudio da izvaja dinosauruse i vozila, a Staši je ovo prvi susret sa glinom i veoma joj se sviđa. Pogledali smo i skulpture  i pojedine su nas ostavile bez teksta – istakla je mama Jelena.

Za posetioce je organizovana i vajarska radionica pod nazivom „Kikinda i ornament” u kojoj je dekorativna fasadna plastika na starim kikindskim zgradama polazna tačka. Kroz radionicu ih vodi vajar Igor Smiljanić.  Za nešto starije je organizovana  i „PoTera“  muzejska igra namenjena onima koji uživaju u rešavanju zagonetki koje potpisuje Milana Grbić.

-Od kada postoji Muzej „Tera“ obeležava ovaj važan datum i trudimo se da program prilagodimo različitim ciljnim grupama. Radionice u glini uvek su interesantne kako deci, tako i odraslima. Detektivska igra namenjena je starijima i odnosi se na traženje „nestale“ figure na osnovu uputstava koji se dobijaju preko QR kodova. Čitav događaj upotpunio je program za opuštanje u suvenirnici uz di džeja  – naveo je direktor „Tere“ Aleksandar Lipovan.

Noć muzeja „Tera“ ne propuštaju ni susedi iz Rumunije.

-Imali smo posetu rumunskih učenika iz srednje Umetničke škole i budućih studenata umetnosti. Oni su posetili atelje, nakon čega su aktivno učestvovali u muzejskim radionicama. Imamo odličnu saradnju sa Zapadnim i univerzitetom Politehnika iz Temišvara, kao i sa visokoškolskim obrazovnim ustanovama iz regiona – pojasnio je Lipovan.

Posetioci imaju priliku i da bolje upoznaju stalnu izložbu kroz stručna vođenja, kao i da pogledaju tri aktuelne izložbe. U salonu je izložba mladog umetnika iz Novog Sada Konstantinasa Petrovića, tu je i izložba maketa studenata Arhitektonskog fakulteta iz Temišvara, dok je u suvenirnici i izložba likovnih radova mladih umetnika iz Novog Sada „An non artist“.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!